Ασθένειες Ο παπαγάλος μου έχει δυσκοιλιότητα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, ΣΟΣ!
Ο Φίγκο έχει δυσκοίλια και δεν μπορεί να κάνει κακά και ζορίζεται. Ο πωπός του είναι κόκκινος και προασπαθεί και ζορίζεται Μάλλον από την πολλή ώρα μέσα στη φωλιά;
Τι να κανωωω; Σοσοσοσ!
εχω μερεσ να του δωσω πρασιναδα, μηπως για αυτο;
με ανησυχει πολυ! ΒΟΗΘΕΙΑ!(
 
Αρχικά Ανατολία μου ψυχραιμία!

Δώστου λίγο αγγουράκι να φάει... η δυσκοιλιότητα δεν είναι τόσο σοβαρό όσο η διάρροια...

Ο Φίγκο είναι σε αναπαραγωγική περίοδο και είναι για πολύ ώρα μέσα στη φωλιά;
 
Ναι, σχεδόν όλο το 24ωρο κάθεται μέσα, ενώ η Κούκι κόβει βόλτες. Του βγάλαμε τα κακά με το χέρι και με μπατονέττες σε λαδάκι, είχε αίμα στον πωπό και κάτι σαν μείγμα από κακά και αίμα, βγήκε σχεδόν το μισό έντερο έξω... Τώρα του έδωσα λίγο να πιεί με το ζόρι μαγγάνιο για απολύμανση εσωτερική και του έβαλα στο νερό βιταμίνες. Το νερο με το ΟΣΤΕΞ το πέταξα, έβαλα μέσα στο κλουβί και αγγούρι και μαρούλι. Το πουλί κουράστηκε και στρεσσαρίστηκε και τώρα κάθεται φυσκωμένο, σαν να κοιμάται και δεν αντιδρά σχεδόν σε τίποτα. Ο κίνδυνος νομίζω πως δεν ξεπεράστηκε ακόμα... Υπάρχει κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε για να νοιώσει καλύτερα;
 
Νομίζω, ότι ο συνδυασμός του καθισιού μέσα στη φωλιά, το ότι τους έβαλα ΟΣΤΕΞ και αφαίρεσα τα λαχανικά τόσες μέρες από τη διατροφή τους συνέβαλαν σε όλη αυτή την απαίσια κατάσταση... Τώρα κάθεται και σαν να κουρνιάζει, πριν λίγο ζορίστηκε και έβγαλε μόνος του μια πιο μαλακή κουτσουλιά και λίγες σταγόνες αίμα (?). Ελπίζω να μην έχει εσωτερικό τραύμα στο έντερο και να μην πάθει μεγαλύτερη ζημιά... Η νύχτα προβλέπεται ξάγρυπνη... (
 
Του βγάλαμε τα κακά με το χέρι και με μπατονέττες σε λαδάκι, είχε αίμα στον πωπό και κάτι σαν μείγμα από κακά και αίμα, βγήκε σχεδόν το μισό έντερο έξω...
Για ποιο λόγο; Εάν έχει γίνει ζημιά από μια τέτοια ενέργεια είναι δύσκολο να αποκατασταθεί.

Είσαι σίγουρη ότι είναι όντως αρσενικό; Έχουν ζευγαρώσει στο παρελθόν; Είναι δηλαδή σίγουρο ότι δεν πρόκειται για δυστοκία;
 
Αρσενικός είναι 200%, αφού είναι ζευγάρι με την Κούκι και τα έβλεπα να κάνουν μαζί ζευγαρώματα πριν κάνει η Κούκι τα αυγά της (ήδη 3 έχει κάνει). Απλά ήταν μάλλον λάθος δικό μου που αφαίρεσα τα λαχανικά και ταυτόχρονα έδωσα υγρό ασβέστιο. Δεν ήξερα ότι εκείνο μπορεί να φέρει δυσκοιλιότητα... Τώρα τι κάνουμε, αυτό είναι το θέμα...
 
Αρχικά Ανατολία μου ψυχραιμία!

Δώστου λίγο αγγουράκι να φάει... η δυσκοιλιότητα δεν είναι τόσο σοβαρό όσο η διάρροια...

Ο Φίγκο είναι σε αναπαραγωγική περίοδο και είναι για πολύ ώρα μέσα στη φωλιά;
Σωστά είπες, η ψυχραιμία ήταν από την αρχή που μας έλειψε. Εγώ φρίκαρα αμέσως με το θέαμα βασικά και ιδίως όταν είδα το αίμα στον πωπό! Και το μισό έντερο έξω... Μαζί με τον σύντροφό μου προσπαθήσαμε και νομίζω στις δεδομένες περιστάσεις κάναμε ότι καλύτερο μπορέσαμε...
Τέσπα, τώρα φαίνεται καλύτερα, το έντερο μπήκε και το αίμα σταμάτησε, έκανε τώρα και μία κουτσουλιά μαλακή. Ωστόσο, δεν έφαγε και δεν ήπιε από τότε τίποτα. Μπήκε στη φωλιά (αφού η Κούκι τον ανάγκασε!), έκατσε λίγο και όταν μπήκε η Κούκι, εκείνος βγήκε έξω και κάθεται μισοκοιμισμένος στην πατήθρα, σαν να συνέρχεται. Η παρακολούθηση συνεχίζεται...
 
Θα χρειαστείτε σίγουρα συμβουλές απο γιατρό. Τα πουλιά που μένουν πολλές ώρες μέσα στη φωλιά κρατούν τις κοιυτσουλιές τους. Κακώς άλλαξες τη διατροφή τους και σταμάτησες τα λαχανικά. Ίσως όμως να χρειαστεί αντιβιοτικό σε αυτή τη φάση γι'αυτό αύριο πρωί εγώ θα μιλούσα με τον γιατρό.
 
Θα χρειαστείτε σίγουρα συμβουλές απο γιατρό. Τα πουλιά που μένουν πολλές ώρες μέσα στη φωλιά κρατούν τις κοιυτσουλιές τους. Κακώς άλλαξες τη διατροφή τους και σταμάτησες τα λαχανικά. Ίσως όμως να χρειαστεί αντιβιοτικό σε αυτή τη φάση γι'αυτό αύριο πρωί εγώ θα μιλούσα με τον γιατρό.
Εδώ που είμαστε τέρμα Θεού δεν έχει πτηνίατρους... (
Βλέπω όμως ότι άρχισε να καθαρίζεται, κατέβηκε να πάρει 2-3 σπόρια και έκανε ξανά κακά μαλακά. Αν πιεί και νεράκι, θα ηρεμήσω και εγώ, θα είμαστε σε καλό δρόμο, νομίζω. Αντοβιωτικά δεν θα δώσω, ετοίμασα ωστόσο 2 ποτίστρες: μία με βιταμίνες για να δυναμώσει και μία με χαμομήλι για εσωτερική απολύμανση. Εβαλα και ρίγανη ξερή σε μπολάκι μέσα. Ξανά αίμα δεν έβγαλε και όσο περνά η ώρα γίνεται και πιο δραστήριος. Ελπίζω να αποφύγαμε τον κίνδυνο...
Υ. Γ.: Επίσης, σε ένα άλλο ιστότοπο ξένο διάβασα ότι κάναμε ακριβώς ότι έπρεπε και ότι θα έκανε και ένας γιατρός που έσωσε ένα παπαγάλο με ίδιο πρόβλημα. Η μόνη διαφορά είναι ότι αντί για μαγγάνιο που το έδωσα εγώ(για απολύμανση) ο γιατρός του έδωσε 3 σταγόνες λάδι στο ράμφος για να κάνει πιο εύκολα κακά...
 
Ευχομαι το καλυτερο για εσας και ειμαι βεβαιος πως θα τα καταφερετε!
 
Ανατολία μου πως είναι σήμερα ο μικρός;
Μήπως θα πρέπει να χωριστεί ο Φίγκο από την Κούκη μέχρι να γίνει τελείως καλά;
 
Σήμερα είναι πολύ καλύτερα, ευχαριστώ! Πίνει νερό και κινείται κανονικά. Βγήκε από το κλουβί και καθαρίζεται εδώ και ώρα. Ο πωπός του είναι μαζεμένος και αυτός, οπότε, μαλλον διαφύγαμε τον κίνδυνο... Θα του δώσω σήμερα διάφορα λαχανικά και θα παρακολουθώ την κατάσταση.

Επίσης, νομίζω κάπου σε ένα άρθρο από το φόρουμ αυτό είχα διαβάσει ότι όταν είναι περίοδος αναπαραγωγής δεν δίνουμε πρασινάδες στα πουλιά. Τελικά αυτό είναι μάλλον λάθος, διότι προκαλεί, μεταξύ άλλων, την τρομερή δυσκοίλια. Αυτό να το προσέξετε και εσείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πολυ καλα νεα! Ελπιζω ολα να ειναι καλα απο δω κ περα!

Στην προετοιμασια δινουμε αφθονα.. Οταν τα πουλια κανουν αυγα, τα ελαττωνουμε-κοβουμε για να αποφυγουμε τυχον διαρροιες πιστευω.. εμενα προσωπικα η καναρα μου θα ηταν εξω συχνοτερα για να φαει τις λιχουδιες και δεν θα ηταν συνεχως μεσα στη φωλια.. αλλοι λενε να μην ειναι τοσο πλουσια η διατροφη γιατι αν δεν ηρεμησουν λιγο τα πουλια και ειναι πυρωμενος ο αρσενικος θα σπασει αυγα κτλ, βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει και με τα λαχανικα, παντως το λενε για το αυγο. Πιστευω με μετρο λιγο αν τους δινεις δεν θα εχεις προβλημα.. εγω πιστευω οτι δεν επινε νερο αρκετο γι αυτο ειχε αυτο το προβλημα.
 
Θα του δώσω σήμερα διάφορα λαχανικά και θα παρακολουθώ την κατάσταση.
Μην φτάσεις στο άλλο άκρο. Μέτρον άριστον.. Δίνε κάθε μέρα από κάποιο λαχανικό ή φρούτο αλλά με μέτρο και λίγο..
 
Μην φτάσεις στο άλλο άκρο. Μέτρον άριστον.. Δίνε κάθε μέρα από κάποιο λαχανικό ή φρούτο αλλά με μέτρο και λίγο..
Πολυ σωστα. Μην το παρακανεις, σταδιακες μεταβολες
 
Σήμερα όλη μέρα την πέρασε έξω, δεν ήταν τόσο δραστήριος όπως πάντα, αλλά έπαιζε, καθαριζόταν και λίγο έφαγε και ήπιε νερό. Πριν λίγο μπήκε μέσα στην φωλιά μαζί με την Κούκι που έκανε όλη μέρα την νταντά μόνη της σήμερα. Να δούμε τι θα κάνει αργότερα. Πάντος, έκανε 2 κουτσουλιές μόνο σήμερα, μαλακές και, ευτυχώς, χωρίς αίματα... Τα λαχανικά δεν είδα να τα αγγίζει ακόμη (μαρούλι και μπρόκολλο).
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τα αυγουλάκια είναι οκ, ένα (το πρώτο) πολύ μικρό και 2 κανονικά. Τα κλοσσάει ο Φίγκο τώρα και η Κούκι κάνει βόλτα... Νομίζω, το πρώτο που είναι μικροσκοπικό, δεν θα βγει, αλλά τους το αφήνουμε μαζί με τα άλλα. Σε 5-6 μέρες λογικά θα έχουμε μωρά.)
 
Δεν προλάβαμε να χαρούμε για το Νάσο και σήμερα έχουμε μεγάλο πρόβλημα με την Κούκι! Ενώ το πρωί βγήκε βόλτα και έκανε κακά, ως συνήθως, το βράδυ στη βόλτα ξαφνικά άρχισε να σφύγγεται, να χουχουλιάζει, να μην είναι καλά και σαν να θέλει κακά και να μην μπορεί. Ο όγκος μεγάλωσε κάπως, έβγαζε από το πωπωό υγρές σταγόνες που μύριζαν κακά, αλλά τίποτε άλλο...
Την πιάσαμε, της κάναμε κλίσμα 2 φορές, της έδωσα 2 σταγόνες λαδάκι στο ράμφος... Τίποτα, σφύγγεται και τίποτα... Της έδωσα λίγο ενεργοποιημένο άνθρακα 2-3- σταγόνες... Πάλι τα ίδια. Βγάζει λίγο υγρό διάφανο που μυρίζει κακά, αλλά τίποτε άλλο. Κάθεται φωσκωμένη, ζορίζεται που και που και τίποτε...
Ο Φίγκο την τσιγκλάει να πάει εκείνη στην φωλιά και εκείνη δεν πάει, κάθεται με μισόκλειστα μάτια.
Τι να κάνουμε άλλο; Να την χωρίσω σήμερα σε άλλο κλουβί;
ΣΟΣ! Βοήθεια!
 
Συνεχισες να τους βαζεις λαχανικα; Απο νερο πως παει; Πινει;
 
Back
Top