Ασθένειες Ο παπαγάλος μου έχει δυσκοιλιότητα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι, συνέχισα τα λαχανικά. Νερό ήπιε λίγο... Ακόμα είναι φουσκωμένη και βγάζει υγρό, σαν νεράκι που μυρίζει κακά... (

Εχω πια τρελλαθεί με αυτή τη γέννα! Μαρτυρήσαμε πιά! Αλλα με την Κούκι μου τι θα κάνωωω; Συνέβη σε κάποιον τέτοιο πράγμα; Βοήθεια, πλιζ!
 
Οτι ειναι να κανεις το εκανες καλη μου. Γενικα οταν κλωδσουν αυγα εχουν μεγαλες κουτσουλιες γιατι δε βγαινουν αλλα δεν εχω ξανακουσει για κατι τετοιο..

Πως ειναι σημερα;
 
Ανατολία μου έχεις κάποιον πτηνίατρο για τα μικρά σου; Γιατί δεν τον παίρνεις ένα τηλέφωνο;
 
Μετά από μία νύχτα κόλαση, διότι δεν κοιμήθηκα καθόλου και ούτε και η Κούκι, καταφέραμε μαζί να κάνει κακά. Τελικά το πρόβλημα ήταν ακριβώς, όπως του Φίγκο, ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ, και δεν φαινόταν αμέσως λόγω του όγκου της. Τα σκληρά κακά μαζεύτηκαν μέσα στο σάκο/όγκο και δεν μπορούσε να τα βγάλει μόνη της, τυρανήθηκε πολύ η καημένη μου.
Στην αρχή, μετά από άκαρπες προσπάθειες να καταλάβουμε τι είχε και μετά από 3-4 κλύσματα, δεν βρίσκαμε άκρη, εγώ άρχισα να απελπίζομαι και έκλαψα πολύ, όταν την κοιτούσα να υποφέρει και να μην ξέρω γιατί. Θυμήθηκα όλη την ιστορία της από την αρχή, πόσο αγώνα κάναμε για να φτάσουμε ως εδώ και πόσο με πονάει ακόμη η απώλεια του Ρίκο που τα είχαμε σώσει μαζί. Και, αφού έκλαψα και προσευχήθηκα, μου γύρισε και είπα να αναλάβω δράση μόνη μου, να βρω το πρόβλημα και να τη σώσω.
Από τις 2:30 έως τις 06:00 το πρωί ήμουν συνέχεια μαζί της. Την έβγαλα πάνω στο κλουβί, της έκανα ξανά άπειρα μικροκλύσματα, της έδωσα λαδάκι από το ράμφος, της έκανα ψιλάφιση και μασσάζ στον όγκο που σε ένα σημείο κοντά στον πωπό ήταν σαν πέτρα (ενώ συνήθως είναι όλος μαλακός). Η Κούκι ξέρασε τα σπόρια που είχε στο προγούλι 2 φορές, ζοριζόταν συνέχεια, κουράστηκε και έκλεινε τα μάτια και σαν να μοισοκοιμόταν σκυφτή με το ράμφος κάτω στο πάτο, αλλά εγώ δεν την άφηνα ήσυχη. Κάθε 10 λεπτά με το ρολόι την "ενοχλούσα" ξανά και ξανά... Μαρτύριο και για τις 2 μας... Τελικά, κατά τις 5 το πρωί άρχισαν να βγαίνουν τα πρώτα κομμάτια, σκληρά σαν πέτρα... Η κούκι πια δεν αντιστεκόταν, ότι και να της έκανα, είχε κουραστεί τόσο και ήταν άυπνη, που πια παραδώθηκε σε εμένα εξ ολοκλήρου. Της έβαζα τη σύριγγα με την γλυκερίνη μπροστά στο πωπό για ερέθισμα και εκείνη άρχιζε να σφύγγεται, μετά έβγαζα ότι έβλεπα με μία μικρή ξύλινη σπατουλίτσα και καθάριζα/απολύμανα την περιοχή με μαγγάνιο.
Στο τέλος άρχισε να σφύγγεται και να βγαίνουν μόνα τους, μαλακά πια τόσο, ώστε να μην χρειάζεται εγώ να της τα βγάζω. Την ψυλάφισα άλλη μία φορά και την έβαλα να πιεί λίγο νερό και την άφισα μέσα στο κλουβάκι. Ξάπλωσα απέναντι και την παρατηρούσα. Κοιμώταν όρθια η καημενούλα... Τώρα είναι καλύτερα κάπως, κάνει περιστασιακά λίγες κουτσουλιές, αλλά είναι ακόμη σε λίθαργο. Της ετοίμασα χαμομύλι σε μία ποτίστρα και στην άλλη έβαλα βιταμίνες. Τώρα θα βάλω και πρασινάδες και βλέπουμε... Νομίζω, ο μέγιστος κίνδυνος πέρασε, αλλά θέλει ύπνο και ξεκούραση.. Συνεχίζουμε τον αγώνα...
 
Ανατολία μπράβο για τον αγώνα που δίνεις. Δεν πιστεύω ότι θα έχουν επιτυχία τα αυγά αν τα πουλιά έχουν λείψει απο τη φωλιά (έχω χάσει λίγο το ποιος έχει αυγά και φωλιά καθώς δεν τα ξέρω με τα ονόματα που τα αναφέρεις) αλλα αυτό λίγο μετράει τώρα. Βγάλε σε παρακαλώ τη φωλιά αν έχουν, καθώς αυτό το πουλί με το πρόβλημα υγείας που έχει δεν θα έπρεπε ποτέ να μπει σε τέτοια στρεσογόνο κι επίπονη διαδικασία. Δεν έχει να κερδίσει τίποτα απολύτως παρα μόνο να χάσει όπως είδες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Με πρόλαβε ο Ανέστης.. Τελικά αυτό το πουλάκι δεν έπρεπε να μπει για αναπαραγωγή.. Ζορίστηκε πολύ και μαζί του και εσύ.. αλλά τα κατάφερε! Και μπράβο και στις 2 σας γι αυτό.. Εύχομαι να είναι περαστικά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ευχαριστώ, παιδιά! Ακόμα το παλεύουμε, όμως. Ενώ φαίνεται καλύτερα η Κούκι και ο όγκος έγινε πολύ μικρότερος και μαλακός, άρχισε να βγάζει ένα πράγμα ρευστό και μάυρο σαν πίσσα από τον πωπό, ενώ πριν έκανε μαλακά κακά. Εβγαλε και λίγα σπόρια από το προγούλι από ότι είδα. Κάθεται ακόμη φουσκωμένη και δεν μπαίνει στη φωλιά, μάλλον πονάει ακόμα από τα τόσα κλύσματα... Κάθε μισή ώρα της καθαρίζω τον πωπό με βαμβάκι και χλιαρό χαμομύλι, και πριν λίγο είδα ότι δεν πίνει υγρά και της έδωσα 2-3 σταγόνες χαμομύλι στο ράμφος. Η ταλαιπορία ακόμη δεν τελείωσε. Ξέρει κανείς να μου πει τι είναι αυτό το μαύρο σαν πίσσα; Δεν μυρίζει καθόλου. Μήπως είναι η χολή; Οι τοξίνες; Συνήθως στους ανθρώπους αυτά βγαίνουν τελευταία μετά από τέτοιες διαδικασίες... Ευχαριστώ και αναμένω!
 
Δε θελω να σε αγχωσω αλλα συνηθως μαυρα κοπρανα σημαινουν εσωτερικη αιμορραγια. Οταν το αιμα αποβαλλεται γινεται μαυρο στ χρωμα.
 
Τι να κάνω παιδιά; Ξανά ΣΟΣ! Πως να την βοηθήσωωω;(
Να ηρεμησεις και αυριο να πατε στ γιατρο... Κατι θα σου πει καλυτερο απο εμας. Επισης προτεινω αν εχεις λαχανικα και νερο, να μην την ταλαιπωρεις αλλο. Υπαρχει ενδεχομενο απο τα πολλα πιασιματα τις τελευταιες 24 ωρες να ζουληχτηκε καπου. Αφησε τη να ξεκουραστει και να ηρεμησει και αυριο πηγαινε να τη δει ειδικος..
 
Τώρα είδα ότι ξέρασε σπόρια ξανά και έκανε μία κουτσουλιά κάπως μαύρη με λίγο λευκό μέσα. Πάει συνέχεια στο σουπιοκόκκαλο και το κριτσινάει. Να συνεχίσω το χαμομύλι; Μήπως να της δώσω μαγγάνιο για αντισυπτικό;

Δεν ξέρω τι άλλο να της κάνω! Εχω απιυδίσει πια! Οπως και εκείνη...
 
Τώρα είδα ότι ξέρασε σπόρια ξανά και έκανε μία κουτσουλιά κάπως μαύρη με λίγο λευκό μέσα. Πάει συνέχεια στο σουπιοκόκκαλο και το κριτσινάει. Να συνεχίσω το χαμομύλι; Μήπως να της δώσω μαγγάνιο για αντισυπτικό;
Προτεινω να κλεισεις τα φωτα και να την αφησεις να κοιμηθει.. Ξερω οτι ανησυχεις αλλα την ταραζεις περισσοτερο. Ειναι ηδη εξαντλημενη καο δεν βοηθα το ξενυχτι. Πρεπει να ανακτησει δυναμεις.
 
Ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνω και θα πηγαίνω να την βλέπω ανά μισή ώρα. Ανησυχώ! (
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνω και θα πηγαίνω να την βλέπω ανά μισή ώρα. Ανησυχώ! (
Να πας και συ μακρυα της να ησυχασεις. Το εχεις αναγκη και εκεινη το ιδιο. Μην την ενοχλεις και μην την ξυπνησεις. Το πρωι βλεπεις πως ειναι. Ενταξει; :)
 
Το ότι είναι στο ίδιο κλουβί με το Φίγκο; Πειράζει;
Αυτό είναι το λιγότερο. Αυτές οι ενέργειες δεν είναι φυσιολογικές, σου το επεσήμανα ήδη από την Πέμπτη. Το πουλί χρειάζεται γιατρό σε αυτήν την κατάσταση και όχι φόρουμ.

Παρακαλώ, να μην προσπαθήσει κάποιος από τους αναγνώστες του θέματος να κάνει κλίσμα σε κανένα πουλί. Είναι κάτι που δεν συστήνουμε για κανένα λόγο. Εάν έχετε υποψία ότι δεν μπορεί να ενεργηθεί, εφόσον το πουλί είναι θηλυκό εξετάστε πρώτα την περίπτωση της δυστοκίας. Εάν πρόκειται για αρσενικό πουλί, θα πρέπει να το δει γιατρός.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μα ο φιγκο το ιδιο δεν ειχε;
Ο Φίγκο είχε την ίδια δυσκοιλιότητα. Αλλά δεν έκανε μαύρες κουτσουλιές μετά, όπως η Κούκι.
Αυτή έκανε 2-3 ρευστές μαύρες-σκούρο καφέ, κάτι σαν υγρή πίσσα, και τώρα είδα ότι έκανε σκούρες με λευκό μέσα και λιγότερο ρευστές.
Τους έσβυσα το φως και είναι με μία λάμπα νυχτός, σε ημισκόταδο τώρα. Ο Θεός να βάλει το χέρι του, πάλι απόψε...

Αυτό είναι το λιγότερο. Αυτές οι ενέργειες δεν είναι φυσιολογικές, σου το επεσήμανα ήδη από την Πέμπτη. Το πουλί χρειάζεται γιατρό σε αυτήν την κατάσταση και όχι φόρουμ.

Παρακαλώ, να μην προσπαθήσει κάποιος από τους αναγνώστες του θέματος να κάνει κλίσμα σε κανένα πουλί. Είναι κάτι που δεν συστήνουμε για κανένα λόγο. Εάν έχετε υποψία ότι δεν μπορεί να ενεργηθεί, εφόσον το πουλί είναι θηλυκό εξετάστε πρώτα την περίπτωση της δυστοκίας. Εάν πρόκειται για αρσενικό πουλί, θα πρέπει να το δει γιατρός.
Φίλε μου, σωστά αυτά που λες. Εδώ όμως που βρίσκομαι δεν έχει το χωριό τίποτε, πόσο μάλλον πτηνίατρο! Αν συνεχιστεί αυτό, θα πρέπει να πάμε Θεσσαλονίκη, 50 λεπτά τρέχοντας από εμάς.
Και τι κάνεις εάν βλέπεις ότι το πουλί μετά βίας ανασαίνει; Το αφήνεις να σου πεθάνει τη νύχτα με την ελπίδα ότι θα το πας γιατρό το πρωί; Τες πα...
 
Back
Top