Ασθένειες Ο παπαγάλος μου έχει δυσκοιλιότητα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και τι κάνεις εάν βλέπεις ότι το πουλί μετά βίας ανασαίνει; Το αφήνεις να σου πεθάνει τη νύχτα με την ελπίδα ότι θα το πας γιατρό το πρωί; Τες πα...
Καταλαβαίνω το πρόβλημα που υπάρχει με τους γιατρούς αλλά δυστυχώς σε αυτή την κατάσταση πού βρίσκονται τα πουλιά δεν μπορείς να πάρεις βοήθεια από ένα φόρουμ.

Μπορείς να κάνεις ό,τι νομίζεις, θα πρέπει όμως κι εσύ να καταλάβεις ότι δεν μπορούν να συνεχιστούν αυτές οι περιγραφές διότι μας διαβάζουν άτομα που μπορεί να κάνουν το ίδιο και αυτό δεν είναι κάτι που προτείνουμε σε κανέναν.
 
Και πάλι, δίκιο έχεις ως συντονιστής. Και μήπως να σκεφτείτε σαν ομάδα να κάνουμε ένα φόρουμ ή κάτι σαν συνέντευξη εφ'όλη της ύλης για τέτοιες περίστάσεις; Πως να αντιμετωπίζουμε τέτοια πράγματα αν δεν έχουμε γιατρό κοντά και είναι επείγοντα;
 
Πως να αντιμετωπίζουμε τέτοια πράγματα αν δεν έχουμε γιατρό κοντά και είναι επείγοντα;
Μα εμείς δεν είμαστε γιατροί. Ακόμη και να θέλουμε δεν μπορούμε να κάνουμε το γιατρό. Δυστυχώς αυτό είναι ένα πρόβλημα που δεν μπορεί να λυθεί από εμάς.

Εμείς εδώ είμαστε άτομα που μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας, αυτές που έχει ο καθένας, με σκοπό να βοηθήσουμε σε προβλήματα που δεν χρειάζονται ιατρική αντιμετώπιση και κυρίως νοσηλεία. Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε και αυτό, αλλά πρόκειται για ένα δημόσιο φόρουμ που το διαβάζουν ένα σωρό άτομα κάθε ηλικίας, κάθε μέρα.

Δεν μπορούμε να πάρουμε την ευθύνη και να υποκαταστήσουμε τους γιατρούς, καθοδηγώντας επεμβάσεις από απόσταση.
Εξάλλου, το να κατευθύνεις κάποιον που δεν είναι γιατρός σε μια επέμβαση είναι κάτι που δεν μπορούν να κάνουν ούτε οι γιατροί.
 
... Κάθεται ακόμη φουσκωμένη και δεν μπαίνει στη φωλιά, μάλλον πονάει ακόμα από τα τόσα κλύσματα...

Είναι δυνατόν να μιλάς ακόμη για φωλιές; Εδώ κοντεύει να μπει στο χώμα. Πάρε τη φωλιά μακριά απο το ταλαίπωρο πουλί, είναι με το ένα πόδι στον τάφο, δεν το καταλαβαίνεις;

Βάλτο σε ένα κουτάκι με λάμπα ή άλλη πηγή θερμότητας και δώστου ηλεκτρολύτες απο το στόμα. Αν δεν το ανοίγει στάξε λίγο ζαχαρόνερο στα ρουθούνια του, μπορεί να πιεί κι έτσι.

Κι αν αυριο το πρωι ειναι ζωντανό, να το πας άμεσα σε κάποιον ειδικό μπας και τα καταφέρει.
 
Είναι δυνατόν να μιλάς ακόμη για φωλιές; Εδώ κοντεύει να μπει στο χώμα. Πάρε τη φωλιά μακριά απο το ταλαίπωρο πουλί, είναι με το ένα πόδι στον τάφο, δεν το καταλαβαίνεις;
Είναι μέσα σε δωμάτιο με 23-24 βαθμούς θερμοκρασία. Θα κλείσω τη φωλιά. Εκανε και άλλες 2 κουτσουλιές σκούρο καφέ με λευκό. Σε μισή ώρα θα της δώσω ζαχαρόνερο. Μπορείς να μου πεις κάποια δοσολογία;

Μα εμείς δεν είμαστε γιατροί. Ακόμη και να θέλουμε δεν μπορούμε να κάνουμε το γιατρό. Δυστυχώς αυτό είναι ένα πρόβλημα που δεν μπορεί να λυθεί από εμάς.
Εννοούσα μία τύπου συνέντευξη από πτηνίατρο ή κάτι σαν Επείγοντα- Εφημερεύοντα σε συνεργασία με πτηνιάτρους, ώστε να μπορούμε άμεσα να κάνουμε κάτι σε περιπτώσεις που είμαστε μακριά και είναι ανάγκη μεγάλη...
 
Είναι μέσα σε δωμάτιο με 23-24 βαθμούς θερμοκρασία. Θα κλείσω τη φωλιά. Εκανε και άλλες 2 κουτσουλιές σκούρο καφέ με λευκό. Σε μισή ώρα θα της δώσω ζαχαρόνερο. Μπορείς να μου πεις κάποια δοσολογία;
Μια κουταλια του γλυκου σε ενα φλιτζάνι τσαγιού φτάνει. Μερικές σταγόνες επίσης αρκούν να πιεί. Να την αφήσεις να κοιμηθεί ως το πρωί, όχι όπως χθες κάθε 10 λεπτά ενόχληση. Πρέπει να είναι τρομερά εξαντλημένο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι, είναι πολύ κουρασμένη. Το ότι κάνει καλύτερες κουτσουλιές; Είναι ελπιδοφόρο; Θα κάνω το ζαχαρόνερο και θα της δώσω σε μισή ώρα, να δω πως πάει.
Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ!
 
Είναι μέσα σε δωμάτιο με 23-24 βαθμούς θερμοκρασία
Σε τέτοια κατάσταση τα πουλιά κρυώνουν υπερβολικά, για αυτό χρειάζονται υψηλή θερμοκρασία ώστε να μη καταναλώνουν την ενέργειά τους για να ζεσταθούν, αλλά για να αποκατασταθεί η υγεία τους.

Όταν μιλάμε για υψηλή θερμοκρασία εννοούμε 30 βαθμούς τουλάχιστον, γι' αυτό υπάρχουν και ειδικά κλουβιά νοσοκομεία. Ο τρόπος που σου είπε ο Ανέστης είναι για να αυξήσεις τη θερμοκρασία στο σημείο που βρίσκεται το πουλί χωρίς ειδικό εξοπλισμό.
 
Καλησπέρα και ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον και την βοήθεια!
Χθες βράδυ της δώσαμε ζαχαρόνερο και ζοήρεψε λίγο. Συνεχίζει όμως πιο αραιά να κάνει κάπως νερουλές σκούρο-καφέ (όχι πια μαύρες) κουτσουλιές με λίγο άσπρο μέσα. Εφαγε σήμερα λίγο κεχρί, αλλά περισσότερο αναζητά και σκαλίζει όλη την ώρα τα συπιοκόκκαλα, της γέμισα όλα τα σημεια που της είναι εύκολη η πρόσβαση με αυτά. Είναι όλη μέρα κάτω από τη λάμπα, και όταν ζεσταίνεται απομακρύνεται μόνη της. Επίσης, αφού μήλησα με ιατρό, αποφασίσαμε να της δώσουμε aviomycine και να δουμε πως θα πάμε το 24-ωρο αυτό. Η αντιβίωση πιάνει σε 24 ώρες και δεν μπορούμε να κάνουμε τίπτε άλλο... Ο όγκος της μαζεύτηκε αρκετά, επειδή όλο το έντερο άδειασε και εκείνη φαίνεται λίγο καλύτερα, την ποτίζω ανά 2-3 ώρε μς ζαχαρόνερο πάλι και την παρακολουθώ συνέχεια. Κάνανε αγκαλίτσες με τον Φίγκο σήμερα και χθες εκείνος προσπαθούσε να την ταίσει, αναμασούσε την τροφή και εγώ νόμιζα ότι η Κούκι ξερνούσε, ώσπουν τον έπιασα επί τω έργο! Επίσης, την καθαρίζω, όταν λερώνεται πίσω, με χλιαρό χαμομύλι και δεν αντιστέκεται, λίγο γκρινιάζει μόνο να την αφήσω ήσυχη.
Τα 2 αυγά σήμερα τα κάνανε πέρα, και μάλλον δεν θα βγούνε.. Το τρίτο το άφησαν στη θέση του, αλλά κανείς δεν μπαίνει να το κλωσσίσει, μόνο το γυρνάνε περιστασιακά και βγαίνουν έξω ξανά. Ο Φίγκο είναι όλη μέρα δίπλα της και τρελαίνεται όταν τη βγάζω έξω να την περιποιηθώ και δεν την βλέπει.. Σκέφτηκα, εάν είναι καλύτερα μετά τις 12 το βράδυ σήμερα μήπως κάπως με κάτι να την τάιζα κιόλας, ένα κεχρί δεν φτάνει μάλλον. Με τι όμως; Αυτό θα πρέπει να είναι σε μορφή κρέμας νομίζω, για να της δώσω μερικές σταγόνες με τη σύριγγα... Τι, όμως, λίγο αυγοτροφή; Λίγη κρέμα; Λίγο κρόκκο βραστού αυγού με νεράκι;Κάτι άλλο θρεπτικό; Εχετε καμία ιδέα; Ευχαριστώ!
 
Μόλις ΄τωρα είδα ότι η Κούκι έκανε 2 κουτσουλιές νέες, μία χωρίς σκούρα και κάπως νερουλή και μία μικρή καφετιά. Επίσης, πήγε κάτω και ήπιε νεράκι, μετά ανέβηκε και τσιμπάει το κεχρί τώρα. Γυρίζει το κεφάλι δεξιά-αριστέρα και κινείται πιο ζωηρά. Τελικά, μήως και δεν χρειαστεί να την ταίσω με κάτι, να καταφέρει να φάει μόνη της, όταν είναι έτοιμη...
 
Ναι, βεβαίως. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει. Μην φανταστείς ότι πίνει και πολύ 2-3 σταγόνες ανά 5-6 ώρες της δίνω. Μόλις αρχίσει να τρώει, θα το σταματήσω. Αντιβίωση χωρίς φαγητό δεν κάνει, όπως ακριβώς και στους ανθρώπους. Και η ζάχαρη είναι γλυκόζη στην ουσία (δίνω μαύρη ζάχαρη, δεν χρησιμοποιώ άλλη γενικά). Της δίνει λίγες δυνάμεις παραπάνω.
 
... Την ποτίζω ανά 2-3 ώρε μς ζαχαρόνερο...

Μην υπερβαλεις! 2 φορες την ημέρα φτάνουν. Η ζάχαρη δεν τους κάνει καθόλου καλό. Είπαμε να δράσει αντί των ηλεκτρολυτών που φαντάστηκα ότι δεν θα έχεις. Μπορεί να της κάνεις κακό με την υπερβολή.

Τη φωλιά απ'οτι συμπεραίνω απο τα υπόλοιπα λεγόμενά σου δεν την έβγαλες. Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω. Φαντάζομαι ότι αντιλήφθηκες ότι αυτή είναι η πηγή του κακού στην προκείμενη περίπτωση.
 
Ναι, δεν την έβγαλα. Πηγή του κακού ήταν η δική μου άγνοια (που σκοτώνει, πραγματικά) και όχι η φωλιά. Αν συνέχιζα να τα αφήνω να πετάνε και να τα δίνω πρασινάδες, όπως πάντα, και να μην δίνω το ΟΣΤΕΞ, όλα θα πήγαιναν μία χαρά. Χθες έκλεισα τη φωλιά με χαρτί Α4 για λίγη ώρα και μόλις την χάσανε από τα μάτια τους, τρελάθηκαν! Οπότε, αφού δεν μπαίνουν, αλλά κοιτάνε μεσα και ηρεμούν και τα 2, ας είναι εκεί. Εξάλλου και ο Φίγκο κατάλαβε πιά ότι η Κούκι δεν είναι σε θέση και δεν την ενοχλεί να την βάλει μέσα.
 
Ένα Κοκατίλ πίνει ημερησίως της 6-7 ml νερό. Εάν του δίνεις να πίνει ζαχαρόνερο, την αντιβίωση πότε θα την πάρει;

Είναι περίεργο γιατρός να σου έδωσε αντιβίωση, ενώ γνωρίζει ότι το πουλί παίρνει νερό χωρίς φάρμακο, εκτός εάν σου έχει δώσει οδηγίες και δοσολογία για χορήγηση του φαρμάκου απευθείας στο στόμα.
 
Ναι, δεν την έβγαλα. Πηγή του κακού ήταν η δική μου άγνοια (που σκοτώνει, πραγματικά) και όχι η φωλιά. Αν συνέχιζα να τα αφήνω να πετάνε και να τα δίνω πρασινάδες, όπως πάντα, και να μην δίνω το ΟΣΤΕΞ, όλα θα πήγαιναν μία χαρά. Χθες έκλεισα τη φωλιά με χαρτί Α4 για λίγη ώρα και μόλις την χάσανε από τα μάτια τους, τρελάθηκαν! Οπότε, αφού δεν μπαίνουν, αλλά κοιτάνε μεσα και ηρεμούν και τα 2, ας είναι εκεί. Εξάλλου και ο Φίγκο κατάλαβε πιά ότι η Κούκι δεν είναι σε θέση και δεν την ενοχλεί να την βάλει μέσα.

Ανατολία, δεν σου είπαμε τυχαία ότι αυτό το πουλί συγκεκριμένα ΔΕΝ έπρεπε να μπει σε τέτοια διαδικασία. Τώρα αν επιβάρυνε την κατάσταση ή ήταν η αφορμή το Οστεξ (για να αρρωστήσει ένα πουλί ήδη μη υγιές κι αρτιμελές στο 100%) είναι άλλο θέμα. Η άγνοια σου δεν είναι ελάττωμα ούτε κατακριτέα, η επιμονή σου όμως είναι. Επειδή δεν έχει καμία γνώση και βάση. Το πείραμα απέτυχε.
 
Ένα Κοκατίλ πίνει ημερησίως της 6-7 ml νερό. Εάν του δίνεις να πίνει ζαχαρόνερο, την αντιβίωση πότε θα την πάρει;

Είναι περίεργο γιατρός να σου έδωσε αντιβίωση, ενώ γνωρίζει ότι το πουλί παίρνει νερό χωρίς φάρμακο, εκτός εάν σου έχει δώσει οδηγίες και δοσολογία για χορήγηση του φαρμάκου απευθείας στο στόμα.
Δοσολογία 3 φορές την ημέρα 3-4 σταγόνες σε 100 μλ νερό στο ράμφος ανά 8 ώρες. Η επόμενη δόση στι 02:00 τα ξημερώματα.

Ανατολία, δεν σου είπαμε τυχαία ότι αυτό το πουλί συγκεκριμένα ΔΕΝ έπρεπε να μπει σε τέτοια διαδικασία. Τώρα αν επιβάρυνε την κατάσταση ή ήταν η αφορμή το Οστεξ (για να αρρωστήσει ένα πουλί ήδη μη υγιές κι αρτιμελές στο 100%) είναι άλλο θέμα. Η άγνοια σου δεν είναι ελάττωμα ούτε κατακριτέα, η επιμονή σου όμως είναι. Επειδή δεν έχει καμία γνώση και βάση. Το πείραμα απέτυχε.
Δνε ήταν επιλογή μας Φοίβο, από μόνα τους έκαναν ζευγάρι, τη φωλιά την βάλαμε πια προς το τέλος για να μην μας κάνουν αυγουλάκια ή δική τους φωλιά κάπου μέσα στο σπίτι κρυφά. Εχει τύχει κοκατίλ μανούλα να κρύβει τα αυγά της μέσα σε καναπέ και τα ανακάλυψαν στο τσακ οι ιδιοκτήτες της... Το είδα με τα μάτια μου. Οπότε...
Και κάτι άλλο: προέρχομαι από οικογένεια και εγώ η ίδια με 45 χρόνια πείρας στην ιατρική. Εμένα προσωπικά μου έχουν σώσει οι γνώσεις αυτές τη ζωή τουλάχιστον 4 φορές, και εάν θέλετε το πιστεύετε. Κατάφερα να αποφύγω σοβαρά χειρουγεία και πολλά άλλα πράγματα. Οπότε, δεν είμαι και εντελώς άσχετη, κάπως άπειρη με τα πουλιά, θα συμφωνήσω. Είναι πρώτη μου φορά που φροντίζω αυτά τα υπεροχα πλάσματα. Και αν δεν ήταν η επιμονή μου προχθές, δεν θα ζούσε ακόμα το κοκό μου. Για σκέψου και αυτο... Και μην βγάζεις συμπεράσματα τόσο εύκολα, δεν κάναμε κανένα πείραμα. Για μένα όλα τους είναι μέλη ισότιμα της οικογένειας μου, παιδιά μου και όχι "πουλάκια" που φροντίζω... Κατάλαβες τώρα; Την τελευταία λέξη θα την έχει η φύση και η Κούκι η ίδια.
 
.. Την τελευταία λέξη θα την έχει η φύση και η Κούκι η ίδια.

Η Κουκι και η κάθε Κουκι δεν ειναι παρα ένα πουλί που δεν λειτουργεί με τη λογική και με βασικό γνώμονα τα προβλήματα υγείας που έχει αλλά μόνο με τα ένστικτά της. Δυστυχώς απο τη στιγμή που ζει στο σπίτι σου δεν μπορείς να μιλάς για τη φύση και το ρόλο της με τόσο ρομαντισμό. Υπεύθυνη γι'αυτήν αλλά και για άλλα πλάσματα που επέλεξες να φροντίζεις είσαι εσύ, όπως και να παίρνεις τις καλύτερες αποφάσεις γι'αυτά. Λυπάμαι που με αναγκάζεις να στο πω ωμά αλλά εσύ φταις που έφτασε σε αυτή την κατάσταση. Έπρεπε να έχεις προνοήσει να μην φτάσει ποτέ να ψάχνει για φωλιές πουθενά στο σπίτι σου. Γιατί τώρα θα ήταν μια χαρά.

Πες μας τώρα πως είναι. Έχει καλυτερεύσει;
 
Εχετε δίκαιο, ότι και να πω... Η Κούκι πέταξε στο ουράνιο τόξο την Παρασκευή στις 05:00 τα ξυμερώματα... Δεν μπορώ να μηλήσω ακόμη για αύτο... Πονάω.. (
 
Back
Top