Ασθένειες Ο παπαγάλος μου έχει δυσκοιλιότητα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λυπάμαι Ανατολία, πολύ κρίμα. Ό,τι και να πούμε τώρα για το πουλάκι που έφυγε δεν έχει νόημα. Εύχομαι να έχεις καταλάβει και όσοι μας διαβάζουν φυσικά, ότι τα πουλιά τα φροντίζουμε για να μας κρατούν συντροφιά. Δεν μπορούμε και δεν πρέπει να τα πιέζουμε ούτε για να ζευγαρώσουν, ούτε για να τραγουδήσουν ούτε για να κάνουν πράγματα για να αισθανθούμε καλύτερα εμείς.

Τα πουλιά δεν χρειάζονται πολλά πράγματα στη φροντίδα τους, αρκεί να γνωρίζουμε ποια ακριβώς είναι αυτά και να τα τηρούμε με συνέπεια. Στην ουσία, θα πρέπει να εξυπηρετούμε μόνο τις δικές τους ανάγκες και αυτό θα πρέπει να είναι αρκετό και να μας δίνει στην ικανοποίηση που αποζητούμε από αυτή μας την ενασχόλησή. Διαφορετικά, τα αποτελέσματα δεν θα είναι αυτά που περιμένουμε.
 
Κρίμα, κρίμα, δυστυχώς μάλλον ήταν δυστοκία ☹
 
Ευρεία γαστρορραγία, είπε η κτηνίατρος που καταφέραμε να βρούμε και αργήσαμε 2 μέρες... Μας είπε να της δώσουμε Epadoren και αρχικά συνήλθε λίγο. Μετά όμως.. Συγγνώμη, δεν είμαι ακόμα έτοιμη να το συζητήσω...
 
Λυπάμαι πολύ, υπέφερε πολύ και τώρα τουλάχιστον σταμάτησε να υποφέρει. ☹
 
Ναί...3 φορές ανάνυψη την έκανα. Η καρδουλα της σταμάτησε μέσα στη χούφτα μου... Δεν μπορώ, ας το αφήσουμε για λίγο... Πονάει...
 
Λυπαμαι.. Ξερω ποσο προσπαθησες για τη Κουκι να ειναι καλα και να εχει μια καλη ζωη...
 
Ναί, αυτό είναι το γμτ! Τα πήγαινε τόσο καλά... Τελικά δεν φτάνει μάλλον μόνο η προσπάθεια, θέλει και ειδικές γνώσεις...

Αν είχαμε βοήθεια 1-2 μέρες πριν, ίσως να τα κατάφερνε, το μωρό μου... (
 
Μην τα σκέφτεσαι και μην στεναχωριέσαι. Έκανες επιλογή να αποκτήσεις και να ασχοληθείς με πουλάκια βεβαρημένης υγείας εξ αρχής. Έδωσες ό,τι μπορούσες και έζησαν κάποιες καλύτερες μέρες. Ίσως πλανήθηκες από την καλή τους φαινομενική κατάσταση και τα άφησες να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή. Όμως το θηλυκό θα μπορούσε να κάνει αυγά και χωρίς να ζευγαρώσει και να οδηγηθεί στην ίδια κατάσταση. Δεν μπορείς ν' αποφύγεις την λύπη σου αλλά "λογαριασμοί" τι θα μπορούσε να συμβεί με διαφορετικές συνθήκες, είναι έργο μόνο της επιστημονικής έρευνας.
 
Λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που έγινε... ☹ Δεν έπρεπε να μπει σε μια τέτοια διαδικασία η μικρή.. Τουλάχιστον ηρέμησε... Το ζευγάρι της πως είναι;

Αν είχαμε βοήθεια 1-2 μέρες πριν, ίσως να τα κατάφερνε, το μωρό μου... (
Δε θέλω να σου δημιουργήσω κι άλλες τύψεις αλλά ναι έπρεπε να έχεις επικοινωνήσει με τον πτηνίατρο πολλές μέρες πριν... και δυστυχώς στο λέγαμε.. Τώρα να σκέφτεσαι ότι από δω και πέρα το πάθημα σου έγινε μάθημα και ότι η Κούκη ηρέμησε!

Καλό σου ταξίδι Κούκη! ☹
 
Λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που έγινε... ☹ Δεν έπρεπε να μπει σε μια τέτοια διαδικασία η μικρή.. Τουλάχιστον ηρέμησε... Το ζευγάρι της πως είναι;

Ο Φίγκο μάλλον έπαθε μία κατάθληψη στην αρχή. Καθόταν μόνος, κάπως απαθής, έτρωγε λίγο και έπαιζε χωρίς όρεξη. Χθες άρχισε να συνέρχεται. Αλλά μόλις απομακρύνω το κλουβί με τα άλλα 2 (Νάσος + Χάρη) τρελαίνεται και φωνάζει, φοβάται να μείνει μόνος και ηρεμεί όταν τα βάζω πάλι δίπλα τα κλουβιά.
Θα πρέπει να του πάρουμε παρέα για να μην είναι μόνος, να έχει και αυτό μια φίλη-σύντροφο. Τώρα είναι περίπου 1,5 ετών. Παρασκεύ σκεφτόμαστε να πάμε να διαλέξουμε συμτροφο για εκείνον, αλλά δεν ξέρουμε τι θα είναι καλύτερο - να είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη του; Και θα τη δεχτεί τόσο νωρίς ή θέλει ακόμη και άλλο χρόνο να συνέλθει; Κατά τα άλλα ήδη τρώει και παίζει κανονικά. Μόνο τα ματάκια του είναι θλημμένα...
 
αλλά δεν ξέρουμε τι θα είναι καλύτερο - να είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη του; Και θα τη δεχτεί τόσο νωρίς ή θέλει ακόμη και άλλο χρόνο να συνέλθει;
Ανατολία μου για ότι απορία έχεις άνοιξε νέο θέμα αν θες!
 
Θα πρέπει να του πάρουμε παρέα για να μην είναι μόνος, να έχει και αυτό μια φίλη-σύντροφο. Τώρα είναι περίπου 1,5 ετών. Παρασκεύ σκεφτόμαστε να πάμε να διαλέξουμε συμτροφο για εκείνον, αλλά δεν ξέρουμε τι θα είναι καλύτερο - να είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη του; Και θα τη δεχτεί τόσο νωρίς ή θέλει ακόμη και άλλο χρόνο να συνέλθει; Κατά τα άλλα ήδη τρώει και παίζει κανονικά. Μόνο τα ματάκια του είναι θλημμένα...
Να του πάρετε αλλά μην ξεχνάς την καραντίνα για έναν μήνα και μετά από αυτήν την σταδιακή γνωριμία των πουλιών σε διαφορετικά κλουβιά στο ίδιο δωμάτιο, για ακόμα έναν μήνα περίπου. Στο διάστημα αυτό θα αρχίσει να ξεπερνά και την περίοδο πένθους.
 
Ανατολία χρόνια πολλά, πως είσαι; Ο Φίγκο το ξεπέρασε κάπως;
 
Μαρία, καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε εσένα και σε όλη την ομάδα!
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας πολύ! Ο Φίγκο έχει εδώ και δεύτερο μήνα καινούρια παρέα, είχα σκοπό να σας την παρουσιάσω μετά τις γιορτές. Η νέα μας κοπέλα λέγεται Ζίζι (από το Ζιζέλ, το μοντέλο:) και είναι πολύ τσαούσα. Είναι κανονική γκρέι και πολύ έξυπνη με τεράστια μάτια. Μετά τις γιορτές θα σας στείλω όλη την ιστορία και τις φωτό σε νέο θέμα!
Καλές γιορτές και ευτυχισμένος ο νέος χρόνος!)
 
Back
Top