Γενικά Ο φοβητσιάρης Ορφέας

Κουκλος ο Ορφεας και εχει και πολυ απλα στο κλουβακι του. Ο δικος μου αυτα τα ξυλινα παιχνιδια που του ειχα παρει ουτε να τα φτυσει δεν ηθελε, εχω την εντυπωση πως τα ξυλινα βολευουν περισσοτερο τους μεγαλους παπαγαλους, τελικα βρηκα καποια χαρτινα και του παιρνω τωρα οπως αυτο.
 
Κουκλος ο Ορφεας και εχει και πολυ απλα στο κλουβακι του. Ο δικος μου αυτα τα ξυλινα παιχνιδια που του ειχα παρει ουτε να τα φτυσει δεν ηθελε, εχω την εντυπωση πως τα ξυλινα βολευουν περισσοτερο τους μεγαλους παπαγαλους, τελικα βρηκα καποια χαρτινα και του παιρνω τωρα οπως αυτο.
Το πρώτο που του είχα δεν το ακουμπούσε. Αυτο μάλλον απ' τα χρώματα πότε το δαγκώνει πότε το μαλώνει πότε παίζει... Κάποια στιγμή θα του φτιάξω...όσες φορές προσπάθησα τα κατέστρεψα λίγο πριν το τελείωμα... 😂
[automerge]1563209110[/automerge]
καλα να περασετε!
Ευχαριστουμε, δεν πάμε για διακοπες, πάμε να βοηθήσουμε στα ροδάκινα! 😭
Για τους παπαγάλους εφεξε! Θα τους μαζέψω υλικά και τρόφιμα!🤪
 
Να ρωτήσω γιατί το ξύλο της ροδακινιάς είναι στα τοξικά;
Διότι:
Σε περίπτωση κατάποσης των τοξικών μερών του, τα συμπτώματα είναι αναπνευστική δυσχέρεια, λαχάνιασμα, σοκ.

 
Δεν γνωρίζω Ιωάννα. Ότι γνωρίζουμε σχετικά με τα τοξικά και ασφαλή είναι οι καταγραφές που συγκεντρώνουμε από το ίντερνετ αλλά και από την εμπειρία των μελών μας. Τα μέχρι στιγμής στοιχεία που έχουμε είναι αυτά που ανέφερα και υπάρχουν στον σύνδεσμο που παρέθεσα. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα, εκτός από την απάντησή του στην ερώτησή σου εδώ, ας ενημερώσει με το σχόλιο του και τα στοιχεία που έχουμε για τη ροδακινιά.
 
Πολύ καλή επεξεργασία (τρίψιμο του φλοιού δλδ) δεν αλλαζει κάτι στην τοξικότητα του;
Δεν θα το διακινδυνευα ειδικά όταν υπάρχουν τόσες εναλλακτικές. Μπορείς να το βάλεις σε πιατακι ή να το κρεμάσεις με σχοινακι. Έτσι κι αλλιώς δεν θα τρώει κάθε μέρα ροδάκινα.
 
Δεν μπορώ να σκεφτώ τον λόγο που φοβάσαι το καλαμάκι, για τι το φοβάσαι; ( τα βάζουμε και ως παιχνίδια).
Και σε ένα κουπάκι να του το βάλεις, αν θελήσει να φάει μια χαρά θα το φάει...
 
Δεν μπορώ να σκεφτώ τον λόγο που φοβάσαι το καλαμάκι, για τι το φοβάσαι; ( τα βάζουμε και ως παιχνίδια).
Και σε ένα κουπάκι να του το βάλεις, αν θελήσει να φάει μια χαρά θα το φάει...
Άλλος φοβήθηκε το καλαμάκι όχι εγώ!🐦🤪
[automerge]1563288917[/automerge]
Άλλος φοβήθηκε το καλαμάκι όχι εγώ!🐦🤪
Ίσως να έμαθε ότι τα καινούρια τα δοκιμάζουμε από χέρι!🤔
 
Άλλος φοβήθηκε το καλαμάκι όχι εγώ!🐦🤪
Ίσως να έμαθε ότι τα καινούρια τα δοκιμάζουμε από χέρι!🤔
😀! 😁 δεν το διάβασα σωστά... Θα πρέπει να του 😛εξηγήσεις!
 
Με το καλό και με μια καλή συντροφιά! Μια κοπελίτσα για αυτόν είτε από Αθήνα είτε από Κρήτη όμορφη και προσεγμένη σαν και τον ίδιο θα τον ευχαριστήσει ιδιαίτερα.
Όχι ακόμα... Να εξημερωθεί πληρως πρώτα! Μας βγήκε πολύ φοβητσιαρης και κάθε τι καινούριο είναι βάσανο για αυτόν! Να μπούμε σε μια σειρά και θα πάρει και κοπελίτσα! Προς το παρών θα τον αφησω να παλεύει με την καμπανούλα του! 😄
 
IMG_20190719_181437.webp

Όσο κρατάω την πιπεριά στο χέρι τρώει!
Άμα την αφήσω στο κλουβί την ρίχνει κάτω και την μαλωνει... Πέρα από τα σπόρια του και το αβγό δεν τρώει τίποτα άλλο μόνος του...🙄
Θα αλλάξει αυτό ποτέ?τι παραξενιες έβγαλε;
[automerge]1563549447[/automerge]
Το ίδιο και με το ροδάκινο εκανε...
 
View attachment 65297

Όσο κρατάω την πιπεριά στο χέρι τρώει!
Άμα την αφήσω στο κλουβί την ρίχνει κάτω και την μαλωνει... Πέρα από τα σπόρια του και το αβγό δεν τρώει τίποτα άλλο μόνος του...🙄
Θα αλλάξει αυτό ποτέ?τι παραξενιες έβγαλε;
[automerge]1563549447[/automerge]
Το ίδιο και με το ροδάκινο εκανε...
Και ο δικός μου κοντεύει να χρονισει και αν δεν τον ταΐσω στο στόμα δεν θα φάει. Ούτε καν θα ζηλέψει βλέποντας την άλλη να κατασπαραζει τα παντα. Ιδιοτροπιες!
 
Και ο δικός μου κοντεύει να χρονισει και αν δεν τον ταΐσω στο στόμα δεν θα φάει. Ούτε καν θα ζηλέψει βλέποντας την άλλη να κατασπαραζει τα παντα. Ιδιοτροπιες!
Ο σαχαμπ ήταν ήμερο πουλάκι από την αρχή. Ο Ορφέας αγριος, (βέβαια μικρούλης όταν τον πήρα) και έτρωγε μόνος του! Γιατί τέτοια στροφή; Εξημερωνεται Μ αυτόν τον τρόπο; Δεν είναι όμως λάθος;
 
Ο σαχαμπ ήταν ήμερο πουλάκι από την αρχή. Ο Ορφέας αγριος, (βέβαια μικρούλης όταν τον πήρα) και έτρωγε μόνος του! Γιατί τέτοια στροφή; Εξημερωνεται Μ αυτόν τον τρόπο; Δεν είναι όμως λάθος;
Και ο Σαχαμπ άγριος ήταν, όπως και το θηλυκό μου. Αφού εξημερώθηκαν άρχισαν να αντιδρούν διαφορετικά. Ο ένας τρώει αποκλειστικά από το χέρι μου ενώ η άλλη τρώει και μόνη. Νομίζω δεν είναι απαραίτητα καλό ή κακό. Είναι απλά θέμα χαρακτήρα.
 
Back
Top