Γενικά Ο Jim το pacific parrotlet

@Tony Forpus πολυ καιρο ομωσ!
τωρα τελευταια θελει να κοιμαται κατω απο τισ παλαμες μου σαν να θελει να κοιμηθει στο σκοταδι, το μεσημερι μονο. Δεν εχω καταλαβει το λογο, αλλα ερχεται και πιανει τα χερια μου με το ραμφακι του μεχρι να το κανω. Ξερει κανεις γιατι μπορει να το κανει;
 
@Omorfoulis Δεν είμαι σίγουρος ότι το κάνει για να κοιμηθεί. Είναι περισσότερο η πρόκληση που νιώθουν να χώνουν τα κεφάλια τους σε σκοτεινά σημεία είτε απο περιέργεια είτε απο ένστικτο προς αναζήτηση φωλιάς. Δεν λέω ότι ο Τζιμάκος ψάχνει φωλιά αλλά η Γουίντερ για παράδειγμα, θα τρυπώσει ανάμεσα σε δυο ανθρώπους που κάθονται με σκοπό να τρυπώσει το κεφάλι της στο πιο σκοτεινό σημείο.
 
αλλά το κάνουν και τα αρσενικά;

Το να ψάχνουν φωλιά, ναι. Καθώς επίσης και την αίσθηση ασφάλειας-προστασίας-κάλυψης που αυτή παρέχει, ανεξαρτήτως της αναπαραγωγής...
Να τον χαίρεσαι τον γαλαζούλη σου Βάσω! 🧿💎👑
 
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Άλλαξα τη διαρρύθμιση στο κλουβί του Τζιμακου και ήθελα τη γνώμη σας.. Ειδικά της @Sissy 😁
[automerge]1593966136[/automerge]
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Άλλαξα τη διαρρύθμιση στο κλουβί του Τζιμακου και ήθελα τη γνώμη σας.. Ειδικά της @Sissy 😁
IMG_20200705_191117_copy_768x1024.jpgIMG_20200705_191139_copy_768x1024.jpgIMG_20200705_191159_copy_768x1024.jpgIMG_20200705_191206_copy_768x1024.jpg
[automerge]1593966727[/automerge]
@Sissy είμαι σίγουρη πως δημιουργρις. 💕
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα καλύτερα για τον Τζιμάκο! 😜ήθελες να μπλέξεις μαζί μου Βάσω, κάνε αλλαγές τώρα. Ποιος σου φταίει;
'Αργησα διότι δεν μπορούσα να σχεδιάσω σωστά την προοπτική της τοποθέτησης της σχοινένιας πατήθρας 🤪 😁
Προτείνω να στερεωθεί ψηλά (το πουλάκι να μπορεί να σταθεί άνετα στο ύψος), στο πίσω μέρος του κλουβιού (2 άκρες) το δε σχήμα της να σχηματίσει ημικύκλιο-μισοφέγγαρο και να έρχεται μπροστά ως.
Να προστεθεί και μια δεύτερη ξύλινη πατήθρα μπροστά στα μπολ φαγητού και στο νερό, αφού αλλάξουν πλευρά και ''μαζευτούν'' όλα μαζί.
Η ξύλινη πατήθρα να παραμείνει στερεωμένη στο πίσω μέρος αλλά να μεταφερθεί προς το κέντρο, στο τέλος της διχάλας μπροστά της να μεταφερθεί το κάθετο ξύλινο παιχνίδι.
Τα κουπάκια να μεταφερθούν μαζί και τα υπόλοιπα παιχνίδια δες πως θα βολευτούν Βάσω μου! 😍

IMG_20200705_191117_copy_768x1024.webp

IMG_20200705_191206_copy_768x1024.webp
 
Πολύ όμορφο κλουβί, ταιριάζει απόλυτα με τον πανέμορφο μικρό!
Ευχαριστούμε Γιώργο 😁
[automerge]1593972356[/automerge]
@Elli σε ευχαριστώ πολύ Έλλη💞
[automerge]1593972642[/automerge]
Τα καλύτερα για τον Τζιμάκο! 😜ήθελες να μπλέξεις μαζί μου Βάσω, κάνε αλλαγές τώρα. Ποιος σου φταίει;
'Αργησα διότι δεν μπορούσα να σχεδιάσω σωστά την προοπτική της τοποθέτησης της σχοινένιας πατήθρας 🤪 😁
Προτείνω να στερεωθεί ψηλά (το πουλάκι να μπορεί να σταθεί άνετα στο ύψος), στο πίσω μέρος του κλουβιού (2 άκρες) το δε σχήμα της να σχηματίσει ημικύκλιο-μισοφέγγαρο και να έρχεται μπροστά ως.
Να προστεθεί και μια δεύτερη ξύλινη πατήθρα μπροστά στα μπολ φαγητού και στο νερό, αφού αλλάξουν πλευρά και ''μαζευτούν'' όλα μαζί.
Η ξύλινη πατήθρα να παραμείνει στερεωμένη στο πίσω μέρος αλλά να μεταφερθεί προς το κέντρο, στο τέλος της διχάλας μπροστά της να μεταφερθεί το κάθετο ξύλινο παιχνίδι.
Τα κουπάκια να μεταφερθούν μαζί και τα υπόλοιπα παιχνίδια δες πως θα βολευτούν Βάσω μου! 😍

View attachment 73918

View attachment 73919
@Sissy είσαι Θεά 💕εσύ έμπλεξες μαζί μου 🤣Αύριο οι αλλαγές γιατί μόλις πήγαμε για υπνο😊Για άλλη μια φορά thank you 🙏👍💗❤️️️️️
 
Τελευταία επεξεργασία:
2 μπολ φαγητού, ένα πάνω-ένα κάτω με φαΐ για 20 πάροτλετ, έτσι για να μην ξεμείνει μέσα στην ημέρα. Ελληνίδα μάνα. 😂
Τι να τον κάνω μωρέ @Φοίβος Ανέστη... 😂 Έναν τον έχω... Εδώ με το ζόρι φεύγω για δουλειά γίνεται χαλασμός... Να μην τον περιποιηθω τον κανακαρι; 🤣
 
Back
Top