Γενικά Ο pepper μου, το pepperoni μας

Θα πρότεινα να δοκιμάζεις ένα ένα ότι καινούργιο βάζεις για διατροφή. Μπορεί με κάποιο να παρουσιαστεί κάτι και εσύ δεν θα είσαι σε θέση να το ταυτοποιήσεις, ειδικά τώρα που δεν ξέρεις τις συνήθειες και τις προτιμήσεις του.
Όσο για το μπρόκολο μάλλον είναι προτιμότερο να το παρέχεις όταν έρθει η εποχή του,όπως και όλα δηλαδή τα φρούτα/χόρτα/λαχανικά.
Όταν θα έχετε δεθεί, μπορείς να κρύβεις με προσποίηση ή και να τρώς η ίδια τάχα, αυτό που εκείνος εκ πρώτοις δεν αποδέχεται.

Καλή συνέχεια!:D
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
ημαστε και χαδιαρικααα πολυυυ🙂
 
Θα πρότεινα να δοκιμάζεις ένα ένα ότι καινούργιο βάζεις για διατροφή. Μπορεί με κάποιο να παρουσιαστεί κάτι και εσύ δεν θα είσαι σε θέση να το ταυτοποιήσεις, ειδικά τώρα που δεν ξέρεις τις συνήθειες και τις προτιμήσεις του.
Όσο για το μπρόκολο μάλλον είναι προτιμότερο να το παρέχεις όταν έρθει η εποχή του,όπως και όλα δηλαδή τα φρούτα/χόρτα/λαχανικά.
Όταν θα έχετε δεθεί, μπορείς να κρύβεις με προσποίηση ή και να τρώς η ίδια τάχα, αυτό που εκείνος εκ πρώτοις δεν αποδέχεται.

Καλή συνέχεια!:D
Τελειααα ευχαριστωωω τοσο πολυυυ🙂
 
Τελειααα ευχαριστωωω τοσο πολυυυ🙂
Αυτό που είναι σημαντικό είναι να εκμεταλευτείς το γεγονός πως βρίσκεσαι στην επαρχία.
Δές εδώ τον πατέρα του βαζελάκου τι πρωινά φτιάχνει.
Για τα άλλα απ'όσο ξέρω έχετε και καλό κατάστημα στην Ερέτρια.
Μεγάλη προσοχή στους "εξωτερικούς περιπάτους" με τον φίλο σου καθώς ειδικά στην Εύβοια γίνεται πανζουρλισμός με καρακάξες και γεράκια(τα τελευταία απο σεπτέμβρη ξανά).

Ομορφιές και οι δυό σας! 🙄
 
Για τα άλλα απ'όσο ξέρω έχετε και καλό κατάστημα στην Ερέτρια.
τι μαγαζι εχει στην ερετρια φωτησε με κιγο.. Παω συχνααα εκειιι... Ναι το ξερωωω εγω ειδηκα που το σπιτι μου ειναι στο βουνο εξω απο το χωριο μας εχει κ καρακαξες κ γερακια κ αετοφωλιες πιο ψηλα κ μπουφους τα παντα εχει 😀.. Δν τον βγαζω εξω ακομα αν κ εχω σκεφτει λιγο με το κλουβακι στο μπαλκονακι αλλα φοβαμαι ακομη.
 
τι μαγαζι εχει στην ερετρια φωτησε με κιγο.. Παω συχνααα εκειιι...
και εγώ πάω πάρα πολύ συχνά, δεν το έχω δεί με τα μάτια μου όμως... Το βρήκα πριν κάτι μηνες μόνο μεσω ιντερνετ, δεν ξέρω αξιοπιστία. Μιλάμε για αυτό το μαγαζί.
αν κ εχω σκεφτει λιγο με το κλουβακι στο μπαλκονακι αλλα φοβαμαι ακομη.
Μόνο με προστατευτικό. Πές στον πατέρα σου σιγά σιγά να το ετοιμάζει... φυσικά ρώτα μας για ιδέες👍.
 
και εγώ πάω πάρα πολύ συχνά, δεν το έχω δεί με τα μάτια μου όμως... Το βρήκα πριν κάτι μηνες μόνο μεσω ιντερνετ, δεν ξέρω αξιοπιστία. Μιλάμε για αυτό το μαγαζί.

Μόνο με προστατευτικό. Πές στον πατέρα σου σιγά σιγά να το ετοιμάζει... φυσικά ρώτα μας για ιδέες👍.
Ααα νομιζω αν δν κανω λαθος καταλαβα που ειναιιι θα το κοιταξωωω🙂ναι θα πω στο μπαμπα πιανουν τα χερια του αλλα τι ιδους προστατευτικο εννοειτε; Σαν κουτι απο π.χ δυχτι;

Δν εχω καταλαβει ακομα τι ψαχνει να βρει μεσα στη τροφη του... λες κ ψαχνει θυσαυρο εχει πεταξει ολα τα δπορια κατω κ βαζει κ τα ποδια!meh
 
αι θα πω στο μπαμπα πιανουν τα χερια του αλλα τι ιδους προστατευτικο εννοειτε; Σαν κουτι απο π.χ δυχτι;
Ναι σαν κουτί, αλλά απο κουνελόσυρμα.
Όταν έρθει εκείνη η ώρα άνοιξε ένα νέο θέμα για πληροφορίες.
Αν κατάλαβα καλά μου μίλησες στον πληθυντικό;😱
Δν εχω καταλαβει ακομα τι ψαχνει να βρει μεσα στη τροφη του... λες κ ψαχνει θυσαυρο εχει πεταξει ολα τα δπορια κατω κ βαζει κ τα ποδια!meh
Αυτό προσφέρει ψυχική ανάταση,το ευχαριστιούνται.
 
Δν εχω καταλαβει ακομα τι ψαχνει να βρει μεσα στη τροφη του... λες κ ψαχνει θυσαυρο εχει πεταξει ολα τα δπορια κατω κ βαζει κ τα ποδια!meh

Ψάχνει τα σπορια που του αρεσουνε.😛 Οσο για σπορια απο κατω ουουουου. Είναι τοσο παιγνιδιάρικα ακόμα και με το φαγητό τους που θα βαρεθείς να μαζεύεις 😛
Μικρούλης είναι ακόμα μαθαίνει :)

Αν κατάλαβα καλά μου μίλησες στον πληθυντικό;😱

Ετσι, ετσι, στον πληθυντικό, να καταλαβαίνετε τι νιωθουμε εμεις που πλησιάζουμε τα πρώτα "ηντα" 😛
 
Χαχ😀 απο ευγενια @Deukalion ...🙂παιδιααα τον πιανειι μανιααα τα χει κανειιι να μην σας πωωω αχχχ αχχχ ... Βαζει ποδια κ κεφαλι κ χρουυυτσ ολα εξω κ μετα μασαει σαν κατσικουλα ενα σπορακι... 😀

Τωρα ωρα για δουλεια σας αφηνωωω ολους μαζι και τον πιπερακοο ☹ το βραδυ στς 10 που θα γυρισω θα τον εχει βαλει η μαμα για νανι ελπιζω να κοιματε το σκαθαρι.. Καλο κ ομορφο απογευμα παιδια :)
 
Τωρα ωρα για δουλεια σας αφηνωωω ολους μαζι και τον πιπερακοο ☹ το βραδυ στς 10 που θα γυρισω θα τον εχει βαλει η μαμα για νανι ελπιζω να κοιματε το σκαθαρι.. Καλο κ ομορφο απογευμα παιδια :)
Ο Πιπερακος ομως εκει θα ειναι και αυριο και μεθαύριο και καθε μερα απο δω και περα. Και καθε μερα και μια εκπληξη θα σου εχει, περίμενε και θα με θυμηθεις 😉
Οπότε no worries
 
Απίθανη προσαρμογή σε χρόνο μηδέν!
Τώρα που δεν έχεις προστασία μπορείτε να βγαίνετε μαζί σε εξωτερικό χώρο, αυτό στο κλουβί φυσικά για να παίρνει λίγο ήλιο που τον χρειάζεται ιδίως τώρα που είναι μωράκι και δένουν τα κοκκαλάκια του.
 
Έκτακτο το πεπερόνι!:D
Σε ότι αφορά τα λαχανικά θα πρέπει να έχεις... ΜΕΓΑΛΗ υπομονή!
Δοκίμασε γλιστρίδα όπως σου είπε ο Διονύσης (ο Μάριος τώρα πια τρώει μόνο τα σποράκια της), φρέσκο καλαμπόκι, βράστο ελαφρά, κόψε μια πιπεριά και δώστου το πάνω της μέρος με τα σποράκια.
Κάποια στιγμή θα ξεκινήσει να δοκιμάζει και θα φανεί τι του αρέσει
Ελένη ο εκτροφέας του είχε ξεκινήσει λαχανικά; και ποια τροφή σου είπε πως του δίνει; Εκτός από το ότι τα περισσότερα, αν όχι όλα αυτά τα πουλάκια είναι τσαπατσούλικα (μόνο το Μαριόνι γνωρίζει από 😛savoir vivre στο φαγητό), ενδέχεται να ψάχνει για περισσότερο ηλιόσπορο. Πάντα είναι το πρώτο που τρώνε και του έχουν αδυναμία όλοι οι παπαγάλοι.
Σε εξωτερικό χώρο να τον βάζεις για να τον ''βλέπει'' ο ήλιος, πάντα καλά προφυλαγμένο καλύτερα θα έλεγα υπό την επιτήρηση κάποιου, διότι μια επίθεση από κάποιο αρπακτικό σίγουρα θα τον ταράξει πολύ (έστω κι αν ο χώρος του είναι προφυλαγμένος):)
 
Γλυκακιιι φοβερο! Ζηλευω..λιγο!

* εγω ημουν η μονη τυχερη που και τα δυο πεσανε εξαρχης σε ολα με τα μουτρα; Δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα περα απο υο να βαλω ενα πιατο στον πατο..
 
Ελένη ο εκτροφέας του είχε ξεκινήσει λαχανικά; και ποια τροφή σου είπε πως του δίνει
σισση μου του ειχε αρχισει μπροκολο κ του αρεσε απλα δν εχω παρει ακομη. Τροφη μου ειπε την versela laga premium για αφρικανικους που ειναι κ μου ειπε οτι δν ειναι καλο να τρωνε συνεχεια ηλιοσπορους διοτι εχουν λιπος κ αυτη η τροφη εχει πιο λιγους κ μικροτερους, αλλααα εκαναν λαθος στο πετ σοπ που την παραγγειλα κ μου στειλαν την versalia laga για κοκατιλ κ μου πε δν πειραζει τωρα αλλα μετα να παρω αυτη που μου ειπε. Επισης σιση μου σημερα μπηκε ολοκληρος μεσα στη ταιστρα γιατι; Το βλεπει σαν φωλια;να ανησυχω;
 
σημερα μπηκε ολοκληρος μεσα στη ταιστρα γιατι; Το βλεπει σαν φωλια;να ανησυχω;
Καλύτερα να το αποτρέπεις από σημεία που κρύβεται, αναπτύσσει μια τάση απομόνωσης και αντικοινωνικότητας. Καλά μην τρομάξεις κιόλας :)
 
Οπως είπε και η Μαρια δεν ειναι αναγκη να τρομαξεις. Μικρος ειναι φοβαται πολλα ακόμακαι βρισκει κρυψώνες. Προσπαθει ακομα να "συντονιστει" στη ρουτινα του και να ξερει ποιον θα βλεπει και ποτε. Επισης οι εξωτερικοι θόρυβοι, οι θορυβοι του σπιτιου ολα αυτα ειναι νέα για τον Πιπερακο.
Είναι και μωρακι μην ξεχνας. Υπομονή και θα τα μαθει ολα, εσύ απαλα, ήρεμα χωρις αγχος λεγε και δειχνε του τα "πρεπει και δεν πρεπει". Είναι πανέξυπνο και θα καταλαβει.
Ολα με μετρο.
Φιλακια στον πρασινουλη σου :)
 
σισση μου του ειχε αρχισει μπροκολο κ του αρεσε απλα δν εχω παρει ακομη. Τροφη μου ειπε την *versela laga premium για αφρικανικους που ειναι κ μου ειπε οτι δν ειναι καλο να τρωνε συνεχεια ηλιοσπορους διοτι εχουν λιπος κ αυτη η τροφη εχει πιο λιγους κ μικροτερους, αλλααα εκαναν λαθος στο πετ σοπ που την παραγγειλα κ μου στειλαν την **versalia laga για κοκατιλ κ μου πε δν πειραζει τωρα αλλα μετα να παρω αυτη που μου ειπε.
Σπόρους για αφρικανικούς; Ο δικός μου εκτροφέας που δεν θέλει να τρώνε καθόλου ηλιόσπορους μου είχε συστήσει (παλιά) να παίρνω τροφή για μπάτζι που δεν περιέχουν καθόλου( +πολλά λαχανικά και δημητριακά). Επειδή όμως το Μαριόνι δεν πολυέτρωγε αυτούς τους σπόρους δίνω versela laga για λοβ και κοκατίλ και της vadigran επίσης
 
Back
Top