Γενικά Ο pepper μου, το pepperoni μας

Σπόρους για αφρικανικούς; Ο δικός μου εκτροφέας που δεν θέλει να τρώνε καθόλου ηλιόσπορους μου είχε συστήσει (παλιά) να παίρνω τροφή για μπάτζι που δεν περιέχουν καθόλου( +πολλά λαχανικά και δημητριακά). Επειδή όμως το Μαριόνι δεν πολυέτρωγε αυτούς τους σπόρους δίνω versela laga για λοβ και κοκατίλ και της vadigran επίσης
received_10207849373764888-1.webp σισση μου αυτη μου ειπε να παιρνω απλα μου στειλαν λαθος την αντιστοιχη για κοκατιλ που ειναι την μοβ
 
Καλύτερα να το αποτρέπεις από σημεία που κρύβεται, αναπτύσσει μια τάση απομόνωσης και αντικοινωνικότητας. Καλά μην τρομάξεις κιόλας :)
Τωρα θα καταργησω τις ταιστρες αυτες ετσι κ αλλιως θα βαλω εσωτερικες κ δν θα παιζουμε κρυφτο με το πεπερονιιι🙂δεθχνει σαν να κουρνιαζει κ οταν τον βφαζω ετσι κανει πανω μου κουρνιαζει αφου σημερα τον πηρε ο υπνος
 
Ο δικός μου εκτροφέας που δεν θέλει να τρώνε καθόλου ηλιόσπορους μου είχε συστήσει (παλιά) να παίρνω τροφή για μπάτζι που δεν περιέχουν καθόλου
Να ρωτήσω γιατί ή θα βγει εκτός η συζήτηση;
 
Νομίζω ότι ο λόγος είναι γιατί παχαίνουν.
Και γι' αυτό και γιατί τρώνε αποκλειστικά αυτούς και τίποτα άλλο με αποτέλεσμα να στερούνται ωφέλιμων στοιχείων.
Ίσως πρέπει να το συζητήσουμε αυτό κάποια στιγμή στους παπαγάλους, μήπως τους δίναμε εξτρά σαν λιχουδιά και στο μέτρο του απαραίτητου για την διατροφή τους.
 
Kι εγώ τον ηλιόσπορο μονο στην "εκπαίδευση" (που μου κανει αυτος δηλαδή 😛 ) του δίνω, ποτέ στην τροφή του. Οντως παραείναι παχυντικοί και τρώνε ΜΟΝΟ αυτούς οταν τους έχουν μπροστα τους. Είναι που ειναι φαγανός ο μπουλούκος μου, αν ειναι να τρώει και συνέχεια παστες :D την κάτσαμε τη βάρκα

Ετσι του τον έχω "σπανιο" και για να τον "λαχταρήσει" (οποτε καμια φορα κανει αυτο που πρεπει οταν του τον δινω 😛 ) και για να κραταμε την καλοκαιρινή μας σιλουετα
 
Ομορφηηη μερααα παιδακιααα σημερααα δεσαμε με λεγκραντ τις ταιστρες και βαλανεεε μια εσωτερικη περιμενουμε να μας ερθουν κιαλλες... Τρωμε με τα μουτρααα1470120316474.webp 1470120366267.webp 1470120353283.webp
Και τωρα θα παμεεε να κατσουμε στο νεο χωρο που εφτιαξε ο μπαμπας στον κηπο μιας κ θελουμε ηλιοο 😛μαζι με τη μαμα βεβαιως βεβαιως κ ολο το κλουβακι μας:Dελατεεε κ εσεις σας προσκαλουμε🙂
 

Συνημμένα

  • rsz_20160802_094441.webp
    rsz_20160802_094441.webp
    40,5 KB · Προβολές: 50
Πολύ ωραία υπό συνεχή βελτίωση!
Πρόσεχε τα μεταλλικά κρεμαστάρια της ταΐστρας μπορεί να τραυματιστεί κατά λάθος.
Καλύτερα να έψαχνες μεταλλικές περίπου σαν αυτές
HLnU32n.jpg
 
Πολύ ωραία υπό συνεχή βελτίωση!
Πρόσεχε τα μεταλλικά κρεμαστάρια της ταΐστρας μπορεί να τραυματιστεί κατά λάθος.
Καλύτερα να έψαχνες μεταλλικές περίπου σαν αυτές
HLnU32n.jpg
Τετοιες εχω παραγγειλει απλα δν μου εχουν ερθει ακομα ακριβως ιδιες🙂 κ μπηκε μεσα στη τροφη εκεινη την ωρα που του τα εφτιαχνα τωρα τρωει κανονικα απο εξω🙂
 
Το να πατά το πτηνό μέσα στην τροφή του δεν είναι επικίνδυνο;
Οι παπαγάλοι είναι πιο ογκώδη αλλά και ατσούμπαλα πτηνά σε σχέση με τα καναρίνια και τα εξωτικά και επίσης το μεγάλο ράμφος τους τους δυσκολεύει να χρησιμοποιούν τις συμβατικές ταΐστρες εξωτερικού τύπου.
Χρησιμοποιούμε εσωτερικές ταΐστρες όπου οι περισσότεροι ψιλοπατάνε αλλά και αν δεν πατάνε, χώνουν τα πόδια τους για να πάρουν σπόρους.
Γι' αυτό λέμε λίγη τροφή και συχνή αλλαγή και φυσικά καθημερινή παρακολούθηση για τυχόν κουτσουλιές.
Αυτό επιπλέον είναι βρέφος ακόμα και δεν πατάει απλά, κάθεται ολόκληρο μέσα.
Ίσως θα πρέπει Ελένη να του φτιάξεις κάποιο πλάτωμα να ξεκουράζεται κάποιες ώρες όπως έχει ο Ερνέστο
FeaxQ7m.jpg
 
Πρόσεχε τα μεταλλικά κρεμαστάρια της
μαρια μου ειναι απεξω τα τα μετταλικα απο το κλουβι... λες να παθει τιποτα αν τα κλεισω κιαλλο ειναι πιο επιφοβο νομιζω να πιαστει το ποδαρακι;
 
Πες στον μπαμπά σου αν μπορεί να σκεφτεί κάποια πατέντα να καλύψει τα άκρα ή ίσως να έπιανες κάποια κλιπσάκια μαλλιών εκεί στις άκρες που μπαίνουν βγαίνουν εύκολα.
 
Ωραία, επειδή όμως αυτό τώρα είναι μωρό :) δώσε του μια άδεια ταΐστρα στο αγαπημένο του σημείο, να κάθεται εκεί.
 
Πες στον μπαμπά σου αν μπορεί να σκεφτεί κάποια πατέντα να καλύψει τα άκρα ή ίσως να έπιανες κάποια κλιπσάκια μαλλιών εκεί στις άκρες που μπαίνουν βγαίνουν εύκολα.
Ναι μαρακι μου αυτο θα κανωωω μεχρι να ερθουν οι αλλες ταιστρουλες.. Του αρεσει πολυ εξω ακουει τα αλλα πουλακια ειναι ενα εδω κοντα δν το βλεπω ομως κ κελαηδαει πολυ ωραια κ κελαηδαει κ ο πεππερ 😀
 
Τα πλαστικα δεματικακια, τα λεγκραντ, κοψτα σύριζα στο δέσιμο, είναι 'κοφτερα" και τσιμπανε αν παει να παιξει εκει οταν τον έχεις έξω (ο δικος μου παει συνέχεια 😛 )

Eίναι ενα γλυκύτατο φτερωτούλι που κρύβει μεσα του ενα μικρο διαολακο που περιμενει να εμφανιστει 😛
 
Back
Top