Φροντίδα Πένθος /αγορά αλεξανδρινού παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panosg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panosg

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
48
Πόλη
Μοσχάτο
Καλησπερα σε ολη την παρέα! Θελω να σας μιλησω για ενα λυπηρο γεγονος το οποιο συνεβη την καθαρα Δευτέρα. Ο rock pebbler μαλον ειχε πνευμονια και γι'αυτο μας ψοφησε το καημενο. Ηταν μολις 10 μηνων. Ουτε που προλαβε να χρονισει. Ο γιος μου εριξε πολυ κλαμα. Τον ειχε μαθει πολυ καλα. Καθοταν και στον ωμο του. Δυστηχως ομως "εφυγε" το καημενο. Σκεφτομαστε λοιπον να παρουμε και εναν αλεξανδρινο. Ποσο θα μας κοστισει;Εχετε καμια ιδεα; Πως πρεπει να τον εκπαιδευσει ο γιος μου;Ευχαριστω πολυ!:D
 
νομιζω οτι δεν ειναι και η πιο καλη επιλογη ο αλεξανδρινος για ενα παιδι. εχει καποιες τασεις ανεξαρτησιας απο την φυση του. Δεν το προτιμουν και πολλοι ιδιοκτητες. https://community.petbirds.gr/threads/Αλεξανδρινός-Παπαγάλος-psittacula-eupatria.8322/ . η τιμη του τωρα τελευταια ηταν στα 400 ευρω. ειναι ξαδερφακι του ρικνεκ με παρομοια χαρακτηριστικα αλλα πιο ευκολο πουλι απο τον αλεξανδρινο, μικροτερο σε μεγεθος και αρκετα πιο φτηνο.
 
Γιατι δεν του παιρνεις ενα εξημερωμενο κοκατιλ?🙄Πιστευω οτι τα κοκατιλακια ειναι καλη επιλογη για παιδια. Θα σου πουνε και οι φιλοι των κοκατιλς.
 
Ο γιος μου δεν ειναι μικρος

Λοιπον, ο γιος μου δεν ειναι μικρος και αυτό που ειπες ειναι λαθος. Ετσι νομιζω δηλαδη. Επισης εχω διαβασει οτι ειναι πολυ φιλικος και οτι εξημερωνεται ευκολα. Δηλαδη ειναι σωστο να παρεις σε ενα 10χρονο εναν grey african;Ελα ντε που το εχω δει! Κοκατιλ δεν θελει, επειδη του γουστου του ειναι οι παπαγαλοι ringneck,alexandrine,cockatoo,grey african και φυσικα μακαο.Λεει πως οταν μεγαλωσει θα αγορασει εναν scarlet makaw. Τελος,θα σας πω πως ειναι 14 χρονων και οτι εχει περασει και χειροτερα. Δηλαδη ενα δαγκωμα(αν το θεωρειτε ετσι)δεν τον πειραζει. Ειναι γενναιο παιδι και δεν χαμπαριαζει τιποτα.Αφου καμια φορα παιζουμε και δυναμη. Τον νικαω αλλα με δυσκολια. Γι'αυτο δε θα εχει προβλημα. Γεια σας!😎
 
Ααα!Γιαννη. Θελω να σου πω πως επειδη αυτα τα πουλια ζουνε σε ζεστα κλιματα αρρωσταινουν ευκολα. Το καημενο μολις πεταγε κουραζοταν ευκολα και προσπαθουσε να ανασανει αλλα με δυσκολια. Γειααα!
 
Ααα!Γιαννη. Θελω να σου πω πως επειδη αυτα τα πουλια ζουνε σε ζεστα κλιματα αρρωσταινουν ευκολα. Το καημενο μολις πεταγε κουραζοταν ευκολα και προσπαθουσε να ανασανει αλλα με δυσκολια. Γειααα!

Το λαχανιασμα δεν εχει να κανει με το οτι προερχεται απο ζεστα κλιματα αλλα με το οτι ηταν αγυμναστος. Ολα τα πουλια που δεν πετανε συχνα μολις πεταξουν λιγο μετα λαχανιαζουν. Ετσι ηταν κι ο δικος μου αν και τωρα πλεον επειδη πεταει σχετικα αρκετα μεσα στο σπιτι δεν τον εχω ακουσει να λαχανιαζει εδω και πολυ καιρο. 😉 Γενικα ειναι καλο για τα πουλια να πετανε εστω και λιγο μεσα στο σπιτι. Ειναι η καλυτερη γυμναστικη γι αυτα (αφου γι αυτο ειναι φτιαγμενα) και βοηθαει στην καλυτερη λειτουργια του αναπνευστικου τους συστηματος.
 
Καλησπερα! Το ειδα το βιντεο Δημητρη και ηταν πολυ ωραιο και αστειο! Ηθελα να ρωτησω για την τιμη ενος αλεξανδρινου. Εχω εναν φιλο ο οποιος ειχε οταν ηταν μικρος πολλους παπαγαλους.Ακομα και κακατουα. Μου εχει πει πως ο αλεξανδρινος εχει γυρω στα 150-200 ευρω. Ποσο θα μου παει αν τον αγορασω μωρο(να τον τα'ι'ζει ο γιος μου στο χερι);Εχετε καμια ιδεα;Ευχαριστω😉:D

Να ρωτησω κατι αν και αρκετα off topic μιας και προκειται για αρθρο; Ο γιος σου τι ηλικια εχει; Εχετε προηγουμεμνη εμπειρια απο ταισμα στο χερι; Ειναι νομιζω τεραστια η ευθυνη του και τα μωρα εχουν μεγαλυτερη θνησιμοτητα απ'οτι αν παρετε ενα μωρο μεγαλωμενο στο χερι αλλα απο τον εκτροφεα. Τι θα γινει τις ωρες ου ο γιος σου λειπει σε μαθητικες υποχρεωσεις;(φανταζομαι οτι εχει τετοιες αφου αν καταλαβα σωστα οι γονεις του εχουν ακομη λογο στις επιλογες του). Η ευθυνη ειναι ιδια με αυτη ενος μωρου ανθρωπων με σταθερο προγραμμα ταισματος. Επισης θα συμφωνησω με το Δημητρη οτι ο Αλεξανδρινος δεν ειναι και το καλυτερο-ευκολοτερο ειδος για ενα παιδι.
 
Απαντηση για Αλεξανδρινο

Καλησπερα και παλι.Φοιβο,θελω να σου πω πως αν το διαβασες καλα ειπα οτι οι παπαγαλοι επειδη ειναι ευαισθητοι στο δικο μας περιβαλλον παθαινουν ευκολα αρρωστιες. Επισης για το θεμα με τον αλεξανδρινο ειπα οτι θα τον παρω μωρο και οτι ξερουμε να τα'ι'ζουμε παπαγαλους. Εχει παρει μαθηματα απο το ιντερνετ. Ηταν ενας που εδειχνε πως να το χειριστεις. Γειαα!
 
Επισης τον rock pebbler τον οποιο πηραμε απο μικρο τον τα'ι'ζαμε στο χερι. Εσυ Φοιβο τι παπαγαλο εχεις;
 
Δεν προσπαθησα να σε αποτρεψω απο αυτη την αγορα απλα ειπα την αποψη μου σε περιπτωση που δε γνωριζες καποια πραγματα. Καλη τυχη με την αγορα του παπαγαλου σας λοιπον. 😉
Εγω εχω αυτον που φαινεται στο avatar μου και ειναι το ειδος που γραφει στη δεξια πλευρα των στοιχειων μου που εμφανιζονται στα ποστ μου. Με αλλα λογια τωρα εχω εναν yellow crowned amazon.:)
 
Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι απο την στιγμη που τα ξερατε ολα εσυ κι ο γιος σου ανοιξες θεμα στο φορουμ😕
Για την τιμη; Αν ρωτησεις στα πετ σοπ σου λενε ποσο κανει, επισης εχεις την ευκαιρια να δεις κι απο κοντα τα συγκεκριμενα πτηνα...
 
Εγώ βλέπω ότι βγήκε διάγνωση από το πουθενά, γιατί το μάλλον από πνευμονία, εμένα δεν μου λέει κάτι.. Εκτός και αν το είδε πτηνίατρος το πουλί. Επίσης εγώ προσωπικά το βρήσκω "βέβηλο" να κοιτάς για νέο πουλάκι τόσο γρήγορα, αλλά πέρα από αυτό, από ότι είδα από φωτογραφίες είχε στενή σχέση με το ringneck! Αν ήταν άρρωστο και έχει κάτι τώρα το ringneck; Εγώ προτείνω καλύτερο ψάξιμο από πολλές απόψεις...
 
Aπαντηση στον Φαμπιο

Φαμπιο, δε θελω να σε προσβαλω αλλα κανεις δεν τα ξερει ολα και νομιζω οτι αυτο που ειπες ειναι λαθος. Καταρχην οταν θα πας σε πετ σοπ ο ιδιοκτητης του μπορει να σου πει αλλα πραγματα απο αυτα που σχεδον ξερεις. Γεια να ξερεις, σε ενα φορουμ δεν πας μονο για να μαθεις πραγματα που δεν γνωριζεις, αλλα και να βοηθησεις μελη τα οποια δεν ξερουν. Για παραδειγμα, αν ολοι εμπαιναν χωρις να ξερουν τιποτα, δεν θα μαθαινε κανεις τιποτα. Και σου ξαναλεω, δεν τα ξερουμε ολα, κανεις δεν τα ξερει ολα. Ωραιος ειναι ο σκυλος σου! Τι ρατσα ειναι;Ευχαριστω!
 
Eφη μου, να σου πω ο rock pebbler δυστηχως "εφυγε" και ο γιος μου καμια φορα οταν βλεπει φωτο του κλεει. Ομως,τι να κανουμε, πρεπει να προχωραμε μπροστα. Και δεν πηραμε ευκολα την αποφαση. Μετα απο πολυ συζητηση πηραμε την αποφαση. Δεν ειπαμε ομως οτι θα τον παρουμε αμεσως. Δεν ειπαμε οτι θα παρουμε σιγουρα αλεξανδρινο. Και για να μαθεις τι εγινε το πουλι προσπαθουσε με δυσκολια να αναπνευσει(οταν πεταγε). Κουραζοτν ευκολα, πραγμα που δεν εχει ξανακανει και για να αναπνευσει ανοιγε το στομα του. Ο Σενεγαλης σου ποσο εκανε(ευρω);
 
Αν θυμάμαι καλά Πάνο, πήγατε και σε πτηνίατρο όταν ο Ρινγκνεκ τον δάγκωσε, καλά δεν θυμάμαι; Δεν αναφέρατε τίποτα για την δύσπνοια που είχε το πουλί;
Λυπάμαι για την απώλειά σας, και θα σας πρότεινα να σκεφτείτε και τον Σενεγάλης.. Είναι εκπληκτικό πουλί με γλυκό χαρακτήρα..
 
Εγώ αυτό που λέω είναι ότι και πάλι σαν διάγνωση δεν αρκεί.. Καλό θα ήταν να κάνετε έναν γενικό έλεγχο στο ringneck γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Δεν ήταν σε τελείως άλλον χώρο αλλά από ότι είδα ήταν και σε ίδιο κλουβί! Μην αρκεστείτε μόνο στα συμπτώματα.. Τον Ομαράκο, τον πήρα 450€ αν θυμάμαι καλά. Το θέμα για εμένα όμως δεν είναι μόνο το τάισμα στο χέρι που θέλει μια μεγάλη ευθύνη και αφού το έχετε ξανακάνει, ok. Το δύσκολο κομμάτι είναι η ανατροφή του παπαγάλου, η κοινωνικοποίηση και η εκπαίδευση του! Αν δεν δουλέψετε με αυτά, όποιον παπαγάλο και να πάρετε θα είναι δύσκολα τα πράγματα τουλάχιστον για τα είδη που αναφέρεστε! Το rock pebbler αν και δεν γνωρίζω και πολλά σα πουλί πιστεύω ότι έχει ήρεμη προσωπικότητα σαν τα κοκατιλάκια πάνω κάτω οπότε τα πράγματα ήταν πιο εύκολα..
 
... Και για να μαθεις τι εγινε το πουλι προσπαθουσε με δυσκολια να αναπνευσει(οταν πεταγε). Κουραζοτν ευκολα, πραγμα που δεν εχει ξανακανει και για να αναπνευσει ανοιγε το στομα του. Ο Σενεγαλης σου ποσο εκανε(ευρω);

Στο μηνυμα #7 του θεματος σου απαντησα για το λαχανιασμα. Ειναι το πιο συνηθες για τα πουλια που ζουνε σε κλουβια.
Η πνευμονια εχει ενα σωρο συμπτωματα, στο λεω διοτι την αντιμετωπισα με τον δικο μου οταν τον πηρα αρρωστο. Ευτυχως τον βοηθησε ο κτηνιατρος που αφου τον εξετασε και τον ακροαστηκε μου ειπε οτι ειναι σε αρχικο σταδιο πνευμονιας. Η θεραπεια εγινε με ενεσιμα φαρμακα και φαρμακα στο νερο και ευτυχως ειναι πλεον υγιεστατος.
 
Aπαντηση στον Φοιβο

Φοιβαρα δεν ξερω αν τελικα ειχε πνευμονια αλλα κατι ειχε παντως. Σιγουρα κατι θα ειχε.Αυτα τα πουλια ειναι απο ζεστα κλιματα.Λοιπον μην το συζηταμε αλλο.:)
 
Back
Top