Γενικά Πήρα ένα παπαγαλάκι Budgie και του έκοψαν τα φτερά

Πηγα σημερα στο πετ σοπ να παρω κεχρι και η κυρια εκει με ρωτησε πως τα παω με το παπαγαλακι...
Ειπα οτι ειναι ακομα φοβισμενο και αυτη μου ειπς να το πιανω και να το χαιδευω και να το βγαλω εξω για να συνιθισει..
Ειναι και αυτος τροπος εξοικιωσης;
 
Διαλεγεις και παιρνεις. Ή τον πιανεις στα χερια σου, οπως σου ειπε η κυρια, και τρωει σοκ, ή κανεις υπομονη και ακολουθεις τα βηματα του νηματος.
 
Καναμε προοδο σημερα... Το μονο που εμεινε ειναι να το χαιδεψω κατα τ αλλα δεν φοβαται το χερι ουτε μεσα ουτε εξω μονο οταν παω να το χαιδεψω φοβαται
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Πηγα σημερα στο πετ σοπ να παρω κεχρι και η κυρια εκει με ρωτησε πως τα παω με το παπαγαλακι...
Ειπα οτι ειναι ακομα φοβισμενο και αυτη μου ειπς να το πιανω και να το χαιδευω και να το βγαλω εξω για να συνιθισει..
Ειναι και αυτος τροπος εξοικιωσης;


Εαν θελεις να μαθεις 5 σωστα πραγματα μην ρωτησεις ποτε ξανε κυριους και κυριες απο πετ σοπς. Κατα 99% δεν ξερουν την τυφλα τους και μονο κακο μπορουν να κανουν.

Ηδη ειναι μεγαλη η προοδος να μην φοβαται το χερι σου. Μην βιαζεσαι, τα πουλια θελουν ηρεμια για να συνηθισουν τα νεα δεδομενα.
 
στην κυρια που του κοψε τα φτερα
προσφερω Δωρεαν κοψιμο μαλλιων με τη ψιλη
😀:D

Αν το πιάνεις όπως σου είπαν θα το μετανιώσεις και εσύ γιατί κάνουν κάτι δαγκώματα... άλλο πράγμα :) είχα και εγω μπάτζι παλιά...

χαχα δεν τα εκοψε ολα... Δυο ακρες για να μην πεταξει ψηλα την πρωτη φορα που το βγαλω εξω... Τωρα θα ξανα βγουνε ε;

Αν τα αφήσεις κομμένα θα ξαναβγούνε τον Αύγουστο όταν αλλάζει φτερά αν βγάλεις τα κομμένα θα γίνει πιο γρήγορα.
 
Αν τα αφήσεις κομμένα θα ξαναβγούνε τον Αύγουστο όταν αλλάζει φτερά αν βγάλεις τα κομμένα θα γίνει πιο γρήγορα.

δεν τον χαλασε τον παπαγαλο 5 μηνες χωρις φτερα.
*αρχιζω ταχυρυθμα μαθηματα κομμωτικης γ τ κυρια
 
δεν τον χαλασε τον παπαγαλο 5 μηνες χωρις φτερα.
*αρχιζω ταχυρυθμα μαθηματα κομμωτικης γ τ κυρια
εσύ μην αγριεύεις 😉 😀
Αυτο προσπαθω ξεκινησα απο σημερα αλλα δεν ανεβαινε, σε λιγες μερες πιστευω
ε ναι σιγα σιγα θα μάθει👍
 
στην κυρια που του κοψε τα φτερα
προσφερω Δωρεαν κοψιμο μαλλιων με τη ψιλη

Σε αυτή την κυρία θα μπορούσε κάποιος παπαγάλος να προσφέρει ακρωτηριασμό άκρων. Κατα τη γνώμη μου είναι ότι χειρότερο μπορείς να κανείς στη ψυχολογία ενός πτηνού. Να του στερείς την ικανότητα πτήσης; Τα πουλάκια αυτά πετάνε. Βλέπω στο δρόμο άνθρωποι να κόβουν σε σκύλους ουρές κ αυτια για να γίνουν πιο όμορφοι;! Και σε παπαγάλους ν κόβουν φτερά για να μην τους χάσουν;! Αλλά τα αγαπάνε...
 
Καθημερινά, το πρώτο πράγμα που κάνουμε με τα Ζακουδακια μου όταν τα βγάλω απτό κλουβί είναι πτήσεις. Δεκαπέντε λεπτά (μπορεί κ λίγο παραπάνω) πετάμε. Η χαρά και η ανάγκη τους δε περιγράφεται.
 
πραγματικα απορω πως σου εδωσε τετοια συνβουλη απο τη στιγμη που ηταν ανχωμενο και στρεσαρισμενο! Προφανως κ δεν ηξερε να κανει τη δουλεια της! Ολοι οι παπαγαλοι ειναι οταν αλλαζουν περιβαλλον στρεσαρισμενοι για καποιες μερες (οχι πολλες). το να πας να το πιασεις να το φοβισεις περισσοτερο το χασες το παιχνιδι. επισης ειμαι κατα το κοψιμο τον φτερων. εσυ θες το παπαγαλακι να καθεται και να ειναι μαζι σου επειδη θα εχετε μια σχεση μεταξυ σας.. Οχι επειδη θα του εχεις κοψεις τα φτερα και απλα δε θα μπορει να φυγει κ θα σε φοβαται.. Να σου ζησει πιστευω οτι ολα θα πανε καλα και οτι θες εδω στο καλυτερο site ! (ειχα μεγαλη βοηθεια πιο παλια σαν απειρος και εγω)
 
Back
Top