Γενικά Πήρα ένα παπαγαλάκι Budgie και του έκοψαν τα φτερά

Σημερα ενω ετρωγε πανω στο χερι μου τον εβγαλα απο το κλουβι και το κρατησα κοντα στην πορτα για περιπου 3 λεπτα, μετα απο λιγο οταν ψιλοκαταλαβε τι γινεται πηγε μεσα, λιγο φοβισμενο αλλα ενταξει τα παμε πολυ καλα
 
Σημερα ξανακαναμε μια μικρη προοδο...
Καταφερα να το ανεβασω στο χερι μου να φαει (δεν εχει μαθει να αναιβενει και δυσκολευομαι λιγο) και σιγα σιγα το εβγαλα εξω, ετρωγε για 5 λεπτα και μετα κοιτουσε τον χωρο γυρω του σαν σκεπτικο για 10 λεπτα περιπου, μετα το χαιδεψα λιγο και πηδηξε μες το κλουβι και καθοταν σκεπτικο καπως..., ειμαστε σε καλο δρομο;​
 
Σημερα ξανακαναμε μια μικρη προοδο...
Καταφερα να το ανεβασω στο χερι μου να φαει (δεν εχει μαθει να αναιβενει και δυσκολευομαι λιγο) και σιγα σιγα το εβγαλα εξω, ετρωγε για 5 λεπτα και μετα κοιτουσε τον χωρο γυρω του σαν σκεπτικο για 10 λεπτα περιπου, μετα το χαιδεψα λιγο και πηδηξε μες το κλουβι και καθοταν σκεπτικο καπως..., ειμαστε σε καλο δρομο;​
Να δώσεις χρόνο να συνηθίσει το χέρι σου...
Να κάθετε και να περπατά άνετα σ' αυτό... Τα χάδια και τα υπόλοιπα θα ακολουθήσουν με μεγαλύτερη ευκολία στη συνέχεια.
 
Χαδια ηδη κανουμε αλλα να ανεβαινει δεν εμαθε, δεν το φοβαται το χερι μου αλλα οταν βαζω το δαχτυλο στο στηθος να ανεβει δεν κανει τιποτα απλα καθεται και αν το πιεσω λιγο φευγει
 
Αλλα δεν ειναι καθολου ζωηρο και παιχνιδιαρικο ειναι ησυχο, πολυ λιγες φορες θα το δω να παιζει, ειδικα για κελαηδημα μονο οταν του βαζω ηχους απο παπαγαλακια
 
Back
Top