Διατροφή Πήρα ένα Ringneck 2,5 μηνών και δεν μπορώ να το ταΐσω

Ελεάνα

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2019
Μηνύματα
16
Παιδια καλησπέρα. Έχω αγοράσει ρινκ νεκ 2,5 μηνών χθες. Πριν απο 4 μέρες είχε φύγει απο την φωλία όπου ήταν με την μητέρα του. Ο άνθρωπος όπου το αγόρασα μου έχει πει για μια εμβδομάδα να το ταίζω με κρέμα 2 φορες και την επομενη εβδομαδα μια φορα την μερα αλλα παραλληλα να του βαζω και τροφή (σπορους) καθώς και μερικά φρούτα γιατι έαν δεν δεχαιτε να το ταίζω με κρέμα, να τρώει τουλάχιστον μονο του. Ο παπαγαλος μου με φοβάται πολύ οπως ειναι λογικο γιατι ειναι αρχες, και οταν πηγα να το πιασω σημερα για να το ταισω με κρεμα εκλεγε και προσπαθουσε να με δαγκωσει αλλα στο τελος καταφερα να τον ταισω με το ζορι λιγο και επειτα του αφησα τροφη ( οπου δεν την εχει αγγιξει ακομα ουτε καν το νερο). Σε πολλα site οπου μπαινω βλεπω πως τις πρωτες μερες δεν πρεπει να το ακουμπαμε και πως καλο είναι να το αφησουμε να συνηθισει το περιβαλλον γυρω του και μετα απο καποιες μερεσ να προσπαθησουμε να του δωσουμε περισσοτερη σημασια ετσι ωστε να μασ συνηθισει και να μην μασ βλεπει σαν απειλη! Εγω εχω την εξης απορια, τι πρεπει να κάνω; Εφοσον θα πρεπει για συνολικα ακομα 2 εβδομαδες να το ταιζω κρεμα όπως ειναι λογικο θα με νιωθει σαν απειλη και δεν θα ηρεμα... Οποταν τι πρεπει να κάνω;να μην το ταιζω με κρεμα και να το αφησω να συνηθισει το περιβαλλον ή να το ταιζω κρεμα καιστο τελος να με φοβαται τελειως καθως δεν εχει προσαρμοστει ακομα μαζι μου;
 
Πολλά δεν ακούγονται σωστά. Ο φόβος που περιγράφεις είναι μεγάλος και το πουλί περνάει μεγάλο στρες. Δεν είναι λογικό να το αρπάξει κάποιος μια ωραία πρωία απο τη φωλιά που μεγαλώνει με τους γονείς του και να περιμένεις να είναι ήμερο και να ανοίγει το στόμα του να το ταΐσεις. Αυτός που του το έκανε αυτό είναι άθλιος και το έκανε για τα μετρητά σου δεν νομίζω να αμφιβάλλεις γι'αυτό.

Στο δια ταύτα, τύλιγε το με μια πετσέτα και κράτα το ήρεμα μιλώντας του και χαϊδεύοντας το για κάμποση ώρα. Μετά απο λίγο άνοιγε την πετσέτα να το αφήσεις να καθίσει π.χ. Πάνω στο τραπέζι και δοκίμασε να το ταΐσεις μαλακές τροφές όπως την κρέμα του (χλιαρή) με ένα κουτάλι, λίγη μπανάνα, λίγο μήλο ή βρασμένο καρότο, ρύζι. Πες μας πως θα πάει κι αναλόγως σε συμβουλεύουμε. Τσιμπάει καθόλου τα σπόρια του; Πραγματικά έχω θυμώσει πολύ με τον άχρηστο που στο πούλησε.
 
Καλημερα, ετσι οπως τα λεει ο Ανεστης, ψιχουλες ειναι κ αυτα και εχει παθει ενα σοκ με την αλλαγη! Αν ηταν μεγαλυτερο θα τον αφηνες λιγο καιρο στην ησυχια του για να συνηθίσει τον χωρο
Παρεπιπτοντως απο χρυση ευκαιρια τον πηρες η απο fb;
Υπαρχει περιπτωση να τον αφηνες λιγο ακομα με τον εκτροφεα ωστε να απογαλακτιστει; ολα ειναι θεμα χρηματων και αν του δωσεις κανα 50ρικο ευρω πιστευω θα δεχτει για να βγεις απο την δυσκολη θεση!
Κανονικα 3 με 4 μηνες παιρνει ο απογαλακτισμος! Ο δικος μου κρεμα 2 φορες ετρωγε μαζι με σπορους εως τους 5 μηνες κ τον ειχα παρει 4 μηνων
 
...
Υπαρχει περιπτωση να τον αφηνες λιγο ακομα με τον εκτροφεα ωστε να απογαλακτιστει; ολα ειναι θεμα χρηματων και αν του δωσεις κανα 50ρικο ευρω πιστευω θα δεχτει για να βγεις απο την δυσκολη θεση!
Κανονικα 3 με 4 μηνες παιρνει ο απογαλακτισμος! ...
Ποιος απογαλακτισμός βρε Τάκη; Αυτό το πουλί δεν έχει ξαναταϊστεί απο άνθρωπο. Πριν 4 μέρες, μας λέει ότι ζούσε στη φωλιά με τους γονείς του και ξαφνικά το άρπαξε μια χερούκλα που θέλει να το απογαλακτίσει. Δεν θέλει να απογαλακτιστεί απο άνθρωπο, τη μάνα του θέλει. Να το γυρίσει πίσω να το κάνει τι αυτός, να το ξαναβάλει στη φωλιά ή να το ζορίσει ο ίδιος να απογαλακτιστεί όπως αυτός "ξέρει"; Την έκανε ο τύπος τη δουλειά του, πήρε το μετρητό κι όλα καλά.
 
Ανέστη, αποκλείεις να το τάιζε κιόλας παράλληλα;

Δεν το αποκλείω αλλά o φόβος που περιγράφει η Ελεάνα μου κάνει εντύπωση όπως επίσης και το ότι δεν μας ανέφερε ότι το τάιζε κι ο πωλητής. Τα μωρά που αναγνωρίζουν τη σύριγγα ως πηγή τροφής ορμάνε σαν λυσσασμένα την ώρα του γεύματος. Είχα λείψει για 5 μέρες όταν τάιζα τα δικά μου και τα τάισε η πεθερά μου την οποία έβλεπαν τότε για πρώτη φορά στη ζωή τους κι όρμηξαν με τη μία στη σύριγγα σαν να την ήξεραν απο πάντα.
 
Eχεις δικαιο Ανεστη και η δικια μου σαν τρελη εκανε απο την πρωτη ημερα για κρεμα την οποια ζηταγε συνεχεια με τον χαρακτηριστικο ηχο
[automerge]1564640636[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
παιδια λετε να μην το ταιζω κρεμα καθολου και απλα να το αφησω για λιγο καιρο να ηρεμισει;
Φοιβο μου το λυπαμαι να το ξανα παρω στα χερια μου τρεμει ολοκληρο ειναι μωρο και ετσι θα με φοβαται πιστευω..
 
Πρώτα πρέπει να απαντηθούν αρκετά ερωτηματα. Το τάιζε και ο "εκτροφέας" κρέμα; Σου είπε αν είχε αρχίσει ήδη όσο ήταν μαζί του να τρώει και κάτι άλλο ή το τάιζε μόνο η μαμά του; Το έχεις δει να τρώει κάτι άλλο πέρα από την κρέμα που του έδωσες εσύ; Σου εξήγησε πως πρέπει να το ταΐσεις με κρέμα;
 
Ο εκτροφεας δεν το ταιζε κεμα, απ' οσο εχω καταλαβει το ταιζε μονο η μαμα του... μου εξήγησε πως πρεπει να το ταισω με κρεμα..σήμερα ειδα πως ειχε αγκουμπησει λιγο την τροφή του.
 
Εντελώς παράλογο και πολύ επικίνδυνο αυτό που έκανε 😤
Μην το αφήσεις μόνο με τα σπορακια του. Δινε του και όλα τα παραπάνω που αναφέρει ο Φοίβος και παρατήρησε αν τρέφεται επαρκως.
 
Οχι, απο κυπρο ειμαι, ειναι εκτροφειο εκει και πηγα και το αγορασα εχει κατι σαν ζωολογικο κηπο δικο του αυτος ο ανθρωπος με αδειες και ολα αυτα. Εντομεταξυ εκοψε και τα φτερα του γιατι μου ειπε πως ετσι θα με συνηθισει καλυτερα. Σημερα το πηρα με μια πετσετα του μιλουσα ηρεμα προσπαθουσα να το ταισω κρεμα με τη συραγγα οπου μου εχει δωσει ο ανθρωπος εκλεγε εφαγε λιγοτερι απο την μιση και μετα δεν δεχοταν με τιποτα να φαει αλλη, ηταν τρομαγμενο πολυ το λυπηθηκα και το εβαλα πισω στο κλουβι με ανοιχτη την πορτα και συνεχεια μου γυρναει πλατη τρεμει μονο που με βλεπει
 
το πουλακι χρειαζεται την κρεμα, οχι ως συμπληρωμα αλλα ως βασικη τροφη εφοσον δεν πησιαζη ουτε τους σπορους. ενας σοβαρος εκτροφεας δεν δινει ενα πουλι πριν απογαλακτηστη. τα αποτελεσματα στην αντιθετη περιπτωση ειναι οσα μας ανεφερες με αγωνια. Νομιζω οτι χρειαζεται απο εσενα πολη προσεκτικος χειρισμος
 
το ξερω πως χρειαζετε προσεκτικος χειρισμος αλλα τι άλλο πρεπει να κανω αφου πηγαινω ηρεμα διπλα του να το ταισω κρεμα και μολις το πιασω για να το ταισω τσιριζει και τρεμει... Τι να κανω; Αν συνεχισω να το ταιζω με το ζορι δεν θα χαλασουν τελειως οι σχεσεις μου μαζι του;
[automerge]1564663218[/automerge]
Επισης κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω... αληθευει οτι μονο 2 εβδομαδες πρεπει να το ταιζω με κρεμα και μετα να κοψω;
 
Απ οτι ειχε γραφει εδω περισυ απο Κυπριο συμφορουμιτη είθισται στο νησι να τα δινουν μωρα ωστε να συνηθισουν τον νεο κατοχο πραγμα που για μας ειναι εντελως κατακριτέο
 
Ίσως αν έψαχνες κάποιον στην Κύπρο που ασχολείται με πουλάκια και θα μπορέσει να σε βοηθήσει με το θέμα; Ίσως κάποιον άλλον εκτροφέα ή έστω καποιον που να ξέρει από παπαγάλους (δεν ξέρω και αν υπάρχει στο φορουμ κάποιος). Είναι κρίμα για το πουλί και ο τύπος που στο έδωσε απλά έκανε έγκλημα.

Αν δε γίνεται κάτι τέτοιο οπλίσου με ψυχραιμία, όπως θα έκανες απέναντι σε ενα φοβισμένο παιδί που πρέπει να φάει. Ηρεμα, γλυκά, με υπομονή ξανά και ξανά. Διάβασε και ξαναδιάβασε ΠΩΣ πρέπει να είναι η κρέμα, οι σωστές θερμοκρασίες κτλ και προσπάθησε να εισαι ψύχραιμη, αποφασιστική αλλά και γλυκιά για χατίρι του μικρού σου φίλου.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top