Φροντίδα Πήρα εδώ και ένα μήνα το κοκατίλ μου κι έχω απορίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elenii
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elenii

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιουλ 2023
Μηνύματα
23
Καλησπέρα σε όλους! Έχω πάρει εδώ και ένα μήνα το κοκατιλ μου. Είναι αρσενικό και ενός έτους μου είπαν. Είναι απίστευτα φιλικός. Απ την πρώτη μέρα εξοικειωθηκε με όλους μες το σπίτι και ξεκίνησε να μας αντιγράφει το γέλιο και τα ονόματα μας 😅. Έχω όμως κάποιες απορίες, οι οποίες δεν απαντήθηκαν ακόμη..
1) φαίνεται ότι δεν του αρέσει το μπάνιο. Του αφησα μέσα μπανιέρα αλλά δεν μπήκε καν οπότε αποφάσισα να το ψεκαζω με λίγο νερό και ανοιγε τα φτερά του να τον βρεξω παντου. Εφόσον του αρέσει να τον ψεκαζω και χρειάζεται να δροσιστει πως να τον κάνω να μπει στην μπανιέρα;
2) διαβασα ότι τρώνε φακες κλπ αλλά ο δικός μου τίποτα από όσα του έδωσα δεν δοκίμασε εκτός από ένα ψίχουλο ψωμιού με το οποίο κατενθουσιαστηκε. Επιτρέπεται το ψίχουλο ψωμιού;
3) χρειάζεται να το πάω σε κάποιον γιατρό για check up; διάβασα στο ίντερνετ ότι χρειάζεται αμπουλα για σκουλήκια. Επίσης είδα ότι μπορείς να τσεκάρεις εάν έχει ψείρες με ένα βρεγμενο χαρτί και θα το δοκιμάσω σήμερα.
 
Καλησπέρα. Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Να τον χαίρεσαι / στε...φαίνεται να χαίρεστε πολύ με την παρέα του.
1. Αν τον αφήνετε ελεύθερο, θα μπορούσατε ίσως να του δείξετε τον νιπτήρα του μπάνιου (με κλειστή τη λεκάνη) ή της κουζίνας, εφόσον τα δωμάτια έχουν καταστεί ασφαλή, με το νερό να τρέχει ελαφρά από τη βρύση. Ίσως τότε θελήσει να κάνει μπάνιο από μόνος του αν και εφόσον του αρέσει το ψέκασμα με το νερό, θεωρώ ότι ο στόχος του μπανιαρίσματος έχει επιτευχθεί.
2. Γενικά το ψωμί καλό είναι να αποφεύγεται, μεταξύ άλλων και επειδή περιέχει αλάτι. Τώρα για ένα ψιχουλάκι δεν νομίζω ότι τρέχει και τίποτα, αλλά κατά τη γνώμη μου, θα ήταν γενικότερα όχι καλό, να τσιμπολογά από τα φαγητό σας. Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δημιουργεί μια κακή συνήθεια η οποία μπορεί στο μέλλον να ενέχει και κινδύνους. Παρόλα αυτά θα μπορούσατε να πάρετε (αν δεν έχετε ήδη) κεχρί μίλετ το οποίο τους αρέσει και συχνά χρησιμοποιείται από τους φροντιστές παπαγάλων σε μικρά κεράσματα σαν ανταπόδοση σε διαδικασίες εκπαίδευσης παπαγάλων ή εξοικείωσης του φροντιστή με τον παπαγάλο. Τη φακή ίσως του τη δώσεις λοιπόν μέσα σε ένα ψίχουλο ψωμιού, ανακατεμένη με κεχρί, ίσως και δείχνοντάς του ότι εσύ την τρως. Επίσης μάθε το πουλάκι σε χορταρικά, βότανα (με μικρότερη συχνότητα φρούτα)... κάποιοι ξεκινούν με μικρά κομματάκια, κάποιοι άλλοι με ματσάκια άνηθο που θεωρείται ότι τους αρέσει πολύ...
Στο τέλος σου επισυνάπτω αρχείο με επιτρεπόμενα και μη επιτρεπόμενα φυτικής προέλευσης τρόφιμα.
3.Η αμπούλα για τα σκουλήκια δεν γνωρίζω τι είναι, αλλά θα μπορούσες μια φορά για 1 ή 2 ημέρες να προσθέσεις στο νερό του το σκεύασμα teniazine που είναι σχετικά ακίνδυνο αν χρησιμοποιηθεί στη δοσολογία που αναγράφεται και θα καθαρίσεις από τα σκουλήκια που μπορεί να έχει. Προσωπικά είμαι εντελώς αντίθετος με τις προληπτικές αγωγές κάθε είδους, αλλά αν σε απασχολεί έντονα, πάρε το συγκεκριμένο σκεύασμα από ένα μαγαζί petshop. Αν πάλι βρεις ψείρες με το τεστ της βρεγμένης χαρτοπετσέτας, τα λέμε.
Να το χαίρεστε το πουλάκι!
 
Τέλεια! Πραγματικά ευχαριστώ παρα πολυ. Χαίρομαι που βρήκα μια ομάδα να λυνω τις αποριες μου! Θα ήθελα να μου σχολιάσετε και την τροφή που του δίνω εάν είναι καλή γιατί σαν καινούργιο δεν ξέρω ακόμη εταιρίες για τροφές.IMG_20230724_224452.webpScreenshot_2023-07-24-20-13-15-367_com.miui.home.webp
 
Είναι συσκευασμένες τροφές μέσης ποιότητας. Από τη στιγμή που δεν είναι χύμα τροφή και την καταναλώνουν τα πουλιά, είναι εντάξει.

Τα Vitakraft που πήρες προορίζονται για budgie. Καλό είναι να προτιμάς τροφές που προορίζονται για cockatil.
 
@Stavros καλημέρα! Θα μπορουσες να με ενημερώσεις για τα είδη τροφής που χρειάζεται σε συσκευασίες; στο pet shop μου είχαν δώσει την μεγάλη σακουλα που έχει πανω ένα κοκατιλ και μου είπαν ότι αυτή είναι η πιο ακριβή και η πιο καλή απ αυτές π έχουν 🤷🏻‍♀️. Μου είπαν και για κεχρί το οποίο θέλω άμεσα να πάρω για να δω αν θα του αρέσει. Του αρκούν αυτά πέρα από λαχανικά, χόρτα κλπ; (εννοώ μέσα στο σάιτ έχει για αυγοτροφη πχ είναι απαραίτητη; δίνω καθημερινά; δεν έχω πάρει ακόμη τίποτα άλλο)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα μπορουσες να με ενημερώσεις για τα είδη τροφής που χρειάζεται σε συσκευασίες;
Καλημέρα @Elenii
Στην απάντηση του Σταύρου υπάρχει link που πάει σε συσκευασμένες τροφές.Δεν σου δούλεψε για κάποιο λόγο?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@φιλομαθης καλημέρα! Μου έχει ανοίξει όμως είδα ότι έχει αρκετά είδη τροφής (πχ αυγοτροφη, φόρμουλα, τροφή για μεσαίους παπαγαλους). Η αυγοτροφη διάβασα είναι για 3 φορές την εβδομάδα. Να προτιμησω τις κροκέτες π έχει; τα σπόρια; τι ακριβώς; να του αλλάζω κάθε φορά να έχει ποικιλια ή δεν πρέπει να του κάνω συχνές αλλαγές;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η αλλαγη σε pellets εχει συγκεκριμενο βηματολογιο και δεν ειναι απο την μια μερα στην αλλη.Ειτε ειναι για καναρινια ειτε για παπαγαλους. Πειραματα με ακαριαιες αλλαγες σε pellets δεν εχουν καλη καταληξη.Στην σελιδα ειναι 15 προιοντα. τα μιγματα σπορων κοιτας . Βασικα βηματα. σε επομενο σταδιο κοιτας για pellets οσπρια για βρασιμο και αυγοτροφες.
Καλη βασικη τροφη σε μιγμα σπορων
καθαρο νερο
καθημερινα καθαρα σκευη και πατηθρες
τακτικη καθαριοτητα στο (σωστο για το ειδος ) κλουβι
καθημερινη ενασχοληση ουσιαστικη
και "γυμναστικη" εκτος κλουβιου οταν εχεις εξασφαλισμενες βασικες συνθηκες δικης του ασφαλειας

Να ξερεις οτι επειδη εχουν οπως ολα τα πουλια χαρακτηρα και αποψη μπορει να περασεις απο αρκετα μιγματα μεχρι να φτασεις σε καποιο μιγμα που δεν θα το "ταιζει" το μισο στον πατο του κλουβιου. Εννοειται επιλεγουν πολλες φορες τι θα τρωνε οποτε θελει παρατηρηση καταγραφη και διορθωσεις
μια διατροφη που θα περιεχει και λαχανικα και φρουτα και αλλα που θα διαβασεις σε πολλα αρθρα εδω θα το βοηθησει να εχει μια καλη σωματικη κατασταση και υγεια.
Βημα βημα
Δεν παμε στην σχολη οδηγων για το πρωτο μαθημα και ρωταμε για αναποδα τιμονια και χειροφρενα..
😄
[automerge]1690273724[/automerge]
ποικιλια ή δεν πρέπει να του κάνω συχνές αλλαγές
η αλλαγη ακομα και απο εταιρεια σε αλλη εταιρεια ακομα και αν μιλαμε για μιγματα σπορων θελει βηματικη προσεγγιση.
οπως ειπα εχουν και χαρακτηρα :-)
 
Μου έχει ανοίξει όμως είδα ότι έχει αρκετά είδη τροφής (πχ αυγοτροφη, φόρμουλα, τροφή για μεσαίους παπαγαλους)
Αυγοτροφή θα μπορούσες να φτιάξεις και μόνη σου, μια και έχεις μάλιστα έναν παπαγάλο, θα έλεγα να δοκιμάσεις να του δώσεις λίγες φορές αυγό σφικτό με το τσόφλι του (να είναι υπό βρασμό τουλάχιστον 12 λεπτά) κι αν δεν το φάει, του λιώνεις λίγο σε μια ταΐστρα και ξαναδοκιμάζεις μερικές φορές.
Σε πρώτη φάση θα έλεγα να πάρεις ένα καλό μείγμα σπόρων, κατάλληλο για το είδος...συγκεκριμένα δεν ξέρω ποιο να σου προτείνω, αλλά μπορούμε να ρωτήσουμε μέλη του φόρουμ που έχουν κοκατίλ, π.χ. @fortunatos . Ίσως και την @Irene chatzimichail , αν έχει άποψη (Ειρήνη, νομίζω είχες πει ότι εργάζεσαι σε petshop, αν όχι, sorry θα σε έχω μπερδέψει με άλλο μέλος)
 
@φιλομαθης τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολυ με βοηθήσατε όλοι εδώ μέσα να βελτιώσω την ζωή του Ρίο μου 🥰. Θα αγοράσω τροφές και διάφορα παιχνίδια από το shop εδώ μέσα! Καλή συνέχεια και καλό καλοκαίρι! Screenshot_2023-07-25-11-34-21-656_com.miui.videoplayer.webpScreenshot_2023-07-25-11-55-45-678_com.miui.gallery.webp
[automerge]1690276950[/automerge]
@ianos θα το δοκιμάσω αυτό με το αυγό και κάθε φορά θα παραγγέλνω από διαφορετική μάρκα για να δω ποια του αρέσει και ποια όχι. Θα περιμένω μήπως απαντήσουν τα μέλη που έκανες ταγκ αλλιώς θα πάρω κάποιο άλλο από την κατηγορία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
αν αντιλαμβανομαι σωστα απο το φως (Φως εχεις απο το φωτιστικο στην οροφη ) ειναι κλειστο το εξω μερος του παραθυρου και ανοιχτο το τζαμι. . το οποιο το καλυπτει η κουρτινα.Σωστα βηματα και τα δυο.Προσοχη σε ακαλυπτους καθρεφτες επισης
Το κλουβι τι φιλοξενει? καναρινι?
αν προσγειωθει πανω του το κοκατιλ και με τι αγαθοτερες των προθεσεων δεν θα ειναι λιγο στρεσσογονα η κατασταση ?
 
@ianos σωστα ,εργάζομαι σε πετ σοπ , καλα θυμάσαι .. για μένα πολύ καλές είναι η Deli nature 5 star menu και από versele laga η prestige loro parque. Από κει και πέρα παίζει ρόλο και η αποδοχή που έχουν απ το πουλάκι ..
 
@φιλομαθης μέσα είναι ένα καναρινακι πάρα πολυ ήσυχο που το έχω εδώ και 8 χρόνια δεν τρομάζει με τίποτα και επίσης δεν το πλησίασε καθόλου. Κυρίως με εμάς είναι κολλημένος 😅. Η φωτο δεν ήταν καθόλου καλή αλλά έχω τραβηγμένη σίτα και από μπροστά την κουρτίνα. Δεν ξέρει να πετάει καλά και όταν προσγειώνεται δεν έρχεται στα χέρια μας συνήθως αλλά στο κεφάλι μας κάθεται 🤣.
Επίσης μόλις τώρα παρατήρησα κάτι πολυ παράξενο. Στο σουπιοκοκκαλο που έχω στο κλουβί του είχε κάτι μικρά ζωυφια λευκά που περπατάνε και μπαίνουν μέσα στις τρυπες απ το σουπιοκοκκαλο. Το πέταξα θα του πάρω άλλο αλλά αυτά τι μπορεί να είναι; τόσες μέρες ήμασταν διακοπές και δεν είχα πάρει μαζί το σουπιοκοκκαλο μάλλον είναι καινούργια έντομα που δεν ήρθαν σε επαφή με τον παπαγάλο. Συγνώμη που βγήκα απ το αρχικό θέμα αλλά αγχώθηκα.
 
στο κεφάλι μας κάθεται 🤣.
Δεν πρέπει να προσγειώνεται , κάθεται , αφήνεται να έχει πρόσβαση στο κεφάλι σας. Μπορεί να φαίνεται χαριτωμενια αλλά δεν ειναι
 
@φιλομαθης α δηλαδή το κάνει για να μας κυριαρχεί; το δικαιολογουσαμε γιατί λέγαμε έτσι πως πετάει δεν ξέρει που να πάει κ ίσως κρατηθεί κ απ το ψηλό μέρος στο κεφάλι μας δλδ (όταν είμαστε όρθιοι γίνεται)
 
Στο σουπιοκοκκαλο που έχω στο κλουβί του είχε κάτι μικρά ζωυφια λευκά που περπατάνε και μπαίνουν μέσα στις τρυπες απ το σουπιοκοκκαλο. Το πέταξα θα του πάρω άλλο αλλά αυτά τι μπορεί να είναι;
Πραγματικά δεν έχω ιδέα, αλλά ψάχνοντας στο διαδίκτυο διάβασα σε φόρουμς μέχρι και για...λευκές ψείρες. Το ζήτημα τώρα είναι ότι ίσως θα πρέπει να απολυμάνεις όλο το κλουβί....όσο για το πουλάκι, δεν ξέρω τι θα μπορούσες να κάνεις πέρα από ένα ψέκασμα με νερό, ίσως και ξυδόνερο. Το κλουβί, τώρα που έχει πολλή ζέστη θα το απολύμανα στο ντουζ με καυτό νερό, απορρυπαντικό πιάτων, και τέλος είτε θα το πέρναγα όλο με οινόπνευμα (70-80%, όχι παραπάνω) είτε με χλωρίνη 1/10 (1 μέρος χλωρίνη + 9 μέρη νερού), και θα το άφηνα κάμποσες ώρες στον αέρα και ήλιο (ειδικά αν χρησιμοποιούσα χλωρίνη). Επίσης όλα τα σκεύη του κλουβιού (μάλλον για αυτό θα προτιμούσα οινόπνευμα και όχι χλωρίνη, διότι όσο και νά 'ναι μια μυρωδιά μένει, χώρια που κάποια πλαστικά μπορεί και να επηρεαστούν στη σύνθεσή τους)
 
@ianos ωχ κατάλαβα χρειάζεται όλο καθάρισμα. Το ειχα καθαρίσει όλο την Δευτέρα πολυ σχολαστικά επειδή επιστρέψαμε από διακοπές αλλά δεν πειράζει θα το καθαρίσω και αυριο το πρωί. Αυτά δεν πετουσαν, μόνο περπατουσαν και ήταν στο χρώμα του σουπιοκοκκαλου άσπρο λευκό. Σε ευχαριστώ πάρα πολυ που μπήκες στην διαδικασία να ψάξεις για αυτό! Ο παπαγάλος σήμερα για πρώτη φορά απ την ώρα που τον πήρα ξεκίνησε την πτερορροια του και ξύνεται περισσότερο οπότε δεν μπορώ να καταλάβω αν τον έχουν επηρεάσει τα λευκά ζωυφια ή είναι έτσι πιο "πεσμένος" απ την πτερορροια του. Ελπίζω να μην πάθει τίποτα 🙁. Ευχαριστώ και πάλι όλους σας! Ότι χρειαστώ θα ξαναγράψω. Καλή συνέχεια!
 
Καλημέρα. Σε γενικές γραμμές ένα συχνό ζήτημα που απασχολεί τους φροντιστές πτηνών είναι ο χώρος στον οποίο διαβιώνουν τα πουλιά και πιο συγκεκριμένα το κλουβί, οι διαστάσεις του, η εσωτερική του διάταξη και το πρόγραμμα ύπνου του. Αν θέλεις, στην πορεία ανέβασε μας φωτογραφία από το κλουβί ώστε να φαίνεται καθαρά το εσωτερικό του μήπως και χρειαστεί να σου προταθούν αλλαγές π.χ. στη θέση των πατήθρων, γράψε μας τις διαστάσεις του ώστε να σου πούμε αν είναι οριακό ή επαρκές σε μέγεθος καθώς και πότε κοιμάται και πότε ξυπνά, δλδ το καθημερινό πρόγραμμα ύπνου του.
 
@ianos καλημέρα! Το κλουβί που του έχω είναι αυτό στην φωτογραφία, (δεν φαίνεται τόσο καλά γιατί δεν μου επιτρεπει να ανεβάσω πιο καθαρή φωτο). Το μέγεθος του είναι 70×45×43. Τα ξυλινα κλαδακια που έχουμε είναι απο τον κήπο μας που τα απολυμαναμε και τα καθαριζουμε καθε 3 μέρες μαζί με τα υπολοιπα αξεσουάρ του κλουβιου. Περνάει αρκετές ώρες έξω κυρίως το απογευμα που είναι περισσοτερα άτομα στο σπιτι να τον προσεχουν. Επειδη τον έχουμε στο σαλόνι και δεν κοιμόμαστε τόσο νωρίς τον σκεπαζουμε με ένα σεντόνι την μπροστα μεριά αλλά αφήνουμε και χώρο για να παιρνει αέρα απο τις 10 το βράδυ μέχρι το πρωι που ξυπνάει.καθε πρωι ξυπνάει μόνος του πριν απο εμάς και φωνάζει Μήτσο Μήτσο και χτυπάει με το ράμφος του τα κάγκελα οποτε ξυπνάμε και τον ξεσκεπαζουμε κατά τις 8-9 η ώρα . Νερό του αλλάζω δυο φορές την μέρα για να είναι πιο δροσερό και φρέσκο λόγω ζέστης. Φαγητό του βάζω κάθε πρωι όταν μας ξυπνάει και παραλληλα του αλλάζω το χαρτί που έχει κάτω. Τα ξυλα του κλουβιου του τα λάτρεψε,ενω την κουνια καθόλου. Όλη την ημέρα κάθεται στα ξυλα όμως ευτυχώς δεν τα δαγκώνει. (Τα ξυλα είναι απο μηλιά χωρίς ραντισμα κλπ) ειχα διαβάσει στο ιντερνετ ότι χρειάζεται κλουβί μακρόστενο με οριζόντια κάγκελα για να ανεβαίνει οποτε πιστευω είναι καλά εδώ. Όταν θέλει κατεβαίνει στον πάτο του κλουβιου αλλά τις περισσοτερες ώρες είναι στα ξυλα. Δεν ξέρω που κοιμάται γιατί δεν τον ενοχλούμε απο την ώρα που τον σκεπαζουμε. Έχετε να μου προτείνετε να αλλάξω κάτι; Screenshot_2023-07-26-11-17-58-229_com.miui.gallery.webp
 
@Sissy πώς τη βλέπεις την εσωτερική διάσταση του κλουβιού;
@Elenii , έχεις παστέλι; Αν ναι, και επειδή έχουν συνήθως μπαγιάτικους σπόρους και γλυκαντικά καλύτερα να το πετάξεις.
Για τις φωτογραφίες: θα πρέπει να είναι έως 1Mb, και επομένως πρέπει, πριν τις ανεβάσεις, να τις μικρύνεις. Αυτό θα μπορούσε να γίνει ως εξής: θα μπεις στο πρόγραμμα https://www.resizenow.com/el και θα μετατρέψεις τις φωτογραφίες σου.
Για τα λαχανικά / καρπούς / βότανα που μπορείς σταδιακά να του δίνεις, ώστε να λαμβάνει βιταμίνες και ιχνοστοιχεία:
Για νέες πατήθρες (όταν θα χρειαστείς) :
Και για την ασφάλεια όσο είναι ελεύθερος σε ένα δωμάτιο: https://community.petbirds.gr/threa...λιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/
(σε έπηξα στα άρθρα☺️)
 
Back
Top