Αναπαραγωγή Πήρα 4 παπαγαλάκια και τα έβαλα να ζευγαρώσουν

Οχι δεν εδωσα σπανακι μονο μια φορα περιση. Οσο για τα φροτα και τα λαχανικα να τα δινω μια μερα το ενα μια μερα το αλλο; δηλ σημερα μηλο, αυριο μαρουλι, μεθαυριο παντζαρι, παραμεθαυριο κτλ. Ετσι;

Για σταγονες υγρες ασβεστιου πες μου μια μαρκα
 
Ναι θα παω στο πετ σοπ και θα τους πω θελω σταγωνες υγρου ασβεστιου;
 
Ναι θα παω στο πετ σοπ και θα τους πω θελω σταγωνες υγρου ασβεστιου;
Ναι, ανάλογα με ποια εταιρεία συνεργάζεται θα σου δώσει κάποιο. Να πάρεις κάποιο σκέτο όχι κάποιο πολυβιταμινούχο με ασβέστιο.
 
Γεια σας πηρα σουπιοκοκαλο και αυγοτροφη. Μου ειπε οτι δεν εχει ανεστειο σε σταγωνες και θα παω να παρω απο αλλο μαγαζι. Οσο για την τροφη μου ειπε οτι ειναι αυτη η χυμα. Ειναι αληθεια; Δεν πιστευω εγω παντος
 
Μου ειπε οτι δεν εχει ανεστειο σε σταγωνες και θα παω να παρω απο αλλο μαγαζι
Καταρχήν, όταν σκοπεύει κάποιος να βάλει στην αναπαραγωγή τα πουλιά του την κατάλληλη περίοδο, τότε πιθανότατα έχει ήδη ολοκληρώσει ένα σωστό πρόγραμμα προετοιμασίας την κατάλληλη εποχή. Σε αυτή την περίπτωση, το ανεστειο δεν χρειάζεται να είναι σε σταγωνες. Τα σκευάσματα ασβεστίου σε μορφή σκόνης κάνουν την ίδια ή και καλύτερη δουλειά όταν δίνονται με βάση ένα σωστό πρόγραμμα.
Οσο για την τροφη μου ειπε οτι ειναι αυτη η χυμα
Αυτή θα πρέπει να την αποφύγεις. Γενικά, είναι καλό να αποφεύγουμε οτιδήποτε χύμα. Η συσκευασία δεν λύνει όλα τα προβλήματα, διατηρεί όμως το περιεχόμενο περισσότερο προστατευμένο από ό,τι το τσουβάλι. Επίσης, μας επιτρέπει να αποφύγουμε το ίδιο προϊόν την επόμενη φορά εφόσον δεν μείνουμε ευχαριστημένοι ή να επιλέξουμε το ίδιο προϊόν εάν μείνουμε ευχαριστημένοι από αυτό. Ενημερώσου λιγάκι για τις χύμα τροφές.
Ειναι αληθεια; Δεν πιστευω εγω παντος
Εσύ για ποιο λόγο δεν το πιστεύεις;
 
Γιατι ακομη δεν βγενει το προτο αυγο ενα η θυλικια δεν βγενει καθολου απο την φωλια, το σουπικοκαλο σχεδον το τελιωσε. Γιατι;

Πειτε μου
 
Να μην είσαι ανυπόμονος.. αν κάποιος είναι μέσα, ξέρει την απαντηση στο ερώτημά σου και δει το μήνυμα σου θα σου απαντήσει.. υπομονή λοιπόν..
 
Το γιατί δεν νομίζω πως μπορεί να απαντηθεί.
Εκείνο που πρέπει να προσέξεις αν πιστεύεις πως ζευγαρώνουν, είναι να παρατηρείς σχολαστικά την συμπεριφορά του θηλυκού (αν είναι παθητικό, άτονο, φουσκωμένο χαμηλά, αν μοιάζει γενικά άρρωστο) για το ενδεχόμενο δυστοκίας . Καλού-κακού χορήγησε και λίγο υγρό ασβέστιο και αναπλήρωσε το σουπιοκόκκαλο. Δώσε και λίγο ωμό σουσάμι στους σπόρους.
Προηγουμένως έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία;
Αν όλα είναι εντάξει, απλά θα περιμένεις την φυσική διαδικασία χωρίς άγχος.
 
Αντε επιτελους. Τοσες μερες αγχος και επιτελους το πρωτο αυγο. Αντε και για τα αλλα
 
Αντε επιτελους. Τοσες μερες αγχος και επιτελους το πρωτο αυγο. Αντε και για τα αλλα
Με το καλό και τα άλλα! Ασβέστιο έχεις δώσει στο θηλυκό? Πέρα απ το κόκκαλο σουπιάς...
 
Επισεισης ηθελα να σας πω οτι τα εχω εξω στην βεραντα. Να τα παρω μεσα στο σπιτι μου για ζεστα ή να τα αφησω εξω γιατι ειδσ οτι δεν πρεπει να τα μετακινω
 
Μπράβο! Συνέχισε την παρατήρηση του θηλυκού όπως είπαμε πιο πριν. Άντε με το καλό!
Να τα παρω μεσα στο σπιτι μου για ζεστα ή να τα αφησω εξω γιατι ειδσ οτι δεν πρεπει να τα μετακινω
Αν είναι προστατευμένα άφησέ τα. Όμως να έχεις νάυλον έτοιμο για την περίπτωση που πέσει η θερμοκρασία. Κάνε μια περιγραφή του χώρου ή βάλε φωτογραφία να δούμε.
 
Με το καλό και τα άλλα! Ασβέστιο έχεις δώσει στο θηλυκό? Πέρα απ το κόκκαλο σουπιάς...
Οχι γιατι πηγα σημερα να παρω και ειχα απεργια και ηταν κλιστα αυριο

Μπράβο! Συνέχισε την παρατήρηση του θηλυκού όπως είπαμε πιο πριν. Άντε με το καλό!
Ευχαριστω ολους σας γιατι χωρις εσας δεν θα ειχα καταφερει τιποτα. Χθες πηγα και πηρα συσκευασμενη τροφη 1 κιλο 4,5€ αλλα ουτε καν με ενιαξε το ποσο. Οσο για το πρωιγουμενο ερωτημα να τα εφεισω εξω ή μεσα
 
Οχι γιατι πηγα σημερα να παρω και ειχα απεργια και ηταν κλιστα αυριο
Μην το ξεχάσεις και πάθει το θηλυκό καμιά δυστοκία!

Οσο για το πρωιγουμενο ερωτημα να τα εφεισω εξω ή μεσα
Αν δεν είχαν κάνει αυγό θα σου έλεγα να τα μεταφέρεις μέσα, αλλά από τη στιγμή που έκανε το πρώτο της αυγό άστην εκεί που είναι.. και μην την ενοχλείς γιατί μπορεί να τα παρατήσει.. απλά ο καιρός δεν είναι και ο καταλληλότερος.. ίσως χρειαστεί να κάνεις κάτι για το κρύο (νάυλο, κεραμική λάμπα κτλ)...
 
Οκ στην μια δειχνει πως ειναι εξω και στην αλλη μεσα

Μην το ξεχάσεις και πάθει το θηλυκό καμιά δυστοκία!


Αν δεν είχαν κάνει αυγό θα σου έλεγα να τα μεταφέρεις μέσα, αλλά από τη στιγμή που έκανε το πρώτο της αυγό άστην εκεί που είναι.. και μην την ενοχλείς γιατί μπορεί να τα παρατήσει.. απλά ο καιρός δεν είναι και ο καταλληλότερος.. ίσως χρειαστεί να κάνεις κάτι για το κρύο (νάυλο, κεραμική λάμπα κτλ)...
Αν βαλω κουβερτα γυρω γυρω γιατι τα εχω με πετσετα αλλα δεν νομιζω να φτανει

Ααα να και το πρωτο αυγο
 

Συνημμένα

  • IMG_20151112_165759.webp
    IMG_20151112_165759.webp
    85,6 KB · Προβολές: 55
  • IMG_20151112_165826.webp
    IMG_20151112_165826.webp
    109,8 KB · Προβολές: 58
  • IMG_20151112_165858.webp
    IMG_20151112_165858.webp
    74,3 KB · Προβολές: 57
  • IMG_20151112_165814.webp
    IMG_20151112_165814.webp
    68 KB · Προβολές: 56
  • IMG_20151112_165811.webp
    IMG_20151112_165811.webp
    64,9 KB · Προβολές: 56
  • IMG_20151112_165813.webp
    IMG_20151112_165813.webp
    68,4 KB · Προβολές: 52
Οκ στην μια δειχνει πως ειναι εξω και στην αλλη μεσα
Στο μπαλκόνι τα έχεις σε απάγκιο μέρος.. Δεν νομίζω να πιάνει αέρας... Θεωρώ πως θα είναι καλά εκεί...

Αν βαλω κουβερτα γυρω γυρω γιατι τα εχω με πετσετα αλλα δεν νομιζω να φτανει
Ούτε κουβέρτα ούτε πετσέτες. Νάυλον ή κάποια κεραμική λάμπα που ακτινοβολεί μόνο ζέστη και όχι φως...

Ααα να και το πρωτο αυγο
Με το καλό και τα επόμενα! Γι αυτό υγρό ασβέστιο! 😉
 
Back
Top