Αναπαραγωγή Πήρα 4 παπαγαλάκια και τα έβαλα να ζευγαρώσουν

Παναγιώτη να μην κάνεις ωοσκόπηση.. Δεν έχεις την εμπειρία.. μπορεί να προκαλέσεις ζημιά σε κάποιο αυγό και να σκοτώσεις το έμβρυο.. άστο ακόμα καλύτερα.. επικεντρώσου στη διατροφή και στο να παρέχεις τις καλύτερες συνθήκες και άσε την φύση να κάνει το θαύμα της γι άλλη μια φορά...

Όταν λες βάζεις πετσέτα και κουβέρτα, ελπίζω 7 να τις έχεις βγάλει...

Τέλος πρέπει να βάλεις κάποια προστασία μπροστά απ τα κλουβιά για τα αρπακτικά...
Καλό διάβασμα!
 
Εκει που τα εχω δυσκολα ερχετε πουλι. Μονο σπουργιτια

Τα ποτα υγρο ασβεστιο
 
Εκει που τα εχω δυσκολα ερχετε πουλι.
Παναγιώτη κι γω έτσι έλεγα μέχρι που μια μέρα είδα μπροστά μ επίθεση από Γεράκι... μην το ρισκάρεις...

Μονο σπουργιτια
Ούτε αυτά κάνουν καλό... Μεταφέρουν ασθένειες και παράσιτα...

Τα ποτα υγρο ασβεστιο
Δεν καταλαβαίνω τι λες εδώ..
 
Ααα λαθος τα πειρα υγρο ασβεστιο αυτο. Ειναι απο την Tafarm γιατι εχω πολλα φαρμακα και πιστευω πως ειναι καλη τι λετε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20151113_163207.webp
    IMG_20151113_163207.webp
    72,5 KB · Προβολές: 40
  • IMG_20151113_163203.webp
    IMG_20151113_163203.webp
    151,6 KB · Προβολές: 40
Σημερα ειναι η μερα να κανει αυγο το παπαγαλακι μου. Γιατι δεν εκανε ενο την πεμπτη εκανε ενα στις 4:00 το μεσημερι και το σαββατο μετα της 12; Γιατι δεν εκανε; Μιπος θα κανει αργοτερα; Μιπος δεν θα κανει αλλα αλλα μονο δυο;
 
Σημερα ειναι η μερα να κανει αυγο το παπαγαλακι μου. Γιατι δεν εκανε ενο την πεμπτη εκανε ενα στις 4:00 το μεσημερι και το σαββατο μετα της 12; Γιατι δεν εκανε; Μιπος θα κανει αργοτερα; Μιπος δεν θα κανει αλλα αλλα μονο δυο;
Αποκλείεται να κάνει μόνο 2.. Αν δεν πρόκειται για δυστοκία και έλλειψη ασβεστίου, τότε για κάποιο λόγο έχει καθυστερήσει... μήπως έγινε κάτι που την στρέσαρε; Μήπως τα ενοχλείς; Η συμπεριφορά της πως είναι;
 
Ειναι ολη μερα στην φωλια. Δεν την ενοχλο χθες δεν τα πειραξα καθολου
 
Ειναι ολη μερα στην φωλια. Δεν την ενοχλο χθες δεν τα πειραξα καθολου
Πως είσαι τότε σίγουρος πως δεν έκανε αυγό; Παρατήρησε το πουλάκι μήπως έχει πρόβλημα και δεν βγαίνει. τι έκανες με ασβέστιο;
 
Κοιταξα πριν και δεν ειχε θα κοιταξω τωρα και θα σας πω
 
Ακομη τιποτα. Τι να κανω. Υγρο ασβεστιο εχει
Αν της έχεις υγρό ασβέστιο στο νερό, της έχεις δώσει τσόφλι αιγού, σουσάμι και διαθέσιμο κόκκαλο σουπιάς τότε δε χρειάζεται να αγχώνεσαι... αρκεί όλα αυτά να τα έχει τουλάχιστον τις τελευταίες 15 μέρες.. εννοώ πως μην περιμένεις με 2 μέρες κόκκαλο σουπιάς, σουσάμι, ασβέστιο υγρό και τσόφλι πως θα σου κάνει 15 αυγά... Τα πουλιά μας για την αναπαραγωγική διαδικασία προετοιμάζονται όλο το χρόνο από εμάς.. όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο!

Ήλιο βλέπει το πουλάκι; Έχει άμεση επαφή; Μήπως τους δίνεις τελευταία σπανάκι;
 
Τι ειναι αυτο το βρεικα στον πατο του κλουβιου. Λετε να ειναι αυγο γιατι μυριζει

Δεν τους δινω σπανακι διατροφικη προετιμασια εχω κανει 20 μερες ποιο πριν
 

Συνημμένα

  • IMG_20151116_155652_1.webp
    IMG_20151116_155652_1.webp
    38,3 KB · Προβολές: 53
  • IMG_20151116_155708.webp
    IMG_20151116_155708.webp
    36,4 KB · Προβολές: 48
  • IMG_20151116_155713.webp
    IMG_20151116_155713.webp
    44 KB · Προβολές: 48
Σημερα. Και ενα αβγο εχει μια μικρι γρατσουνια οχι ραγισμα. Εχει παθη κατι ο νεοσσος που ειναι στο αυγο;
 
ενα αβγο εχει μια μικρι γρατσουνια οχι ραγισμα. Εχει παθη κατι ο νεοσσος που ειναι στο αυγο;
Αν έχει ανοίξει, αν περνάει αέρας δηλαδή από τη ρωγμή τότε ο νεοσσός χάθηκε. Διαφορετικά, είναι εντάξει. Ο μόνος τρόπος για να μάθεις είναι να περιμένεις την ημέρα της εκκόλαψης.
 
Ειναι μια γρατσουνιτσα ουτε καν φενετε. Μακαρι να μην εχει παθει τιποτα
 
Θα σας πω. Μαλον αυτο που σας εδειξα χθες στην φοτο ηταν αυγο γιατι δεν εκανε. Θα δω την τεταρτη αν θα κανει αλλο
 
Back
Top