Αναπαραγωγή Πήρα 4 παπαγαλάκια και τα έβαλα να ζευγαρώσουν

Λοιπον δεν ξαναενοχλω τα παπαγαλακια μου ουτε τα αυγα. Θα αφυσω την φυση να κανει αυτο που πρεπει.
Και καλά θα κάνεις! Αρκεί βέβαια κάθε μέρα να ελέγχεις για φαγητό και να βάζεις καθαρό νεράκι!

Οταν σταματησει να κανει αυγα και ειναι ασπορα τι κανει; Τα τρωει ή τα περνω εγω; Μετα ξαναζευγαρωνουν;
Όταν σταματήσει να κάνει αυγά και αφού περάσουν οι μέρες που είναι για να σκάσουν και σιγουρευτείς ότι είναι άσπορα, τότε τα πετάς. Ψάχνεις να βρεις την αιτία και τι έφταιξε για τα άσπορα και προχωράς σε δεύτερη προσπάθεια με αλλαγές (καλύτερη διατροφή, άλλο κλουβί κτλ).
 
Θελω να βγαλω αυτο το ζευγαρι παπαγαλακια που ζευγαρωσαν και εκαναν 4 αυγα (ασπορα) και να βαλω το αλλο ζευγαρι για αναπαραγωγη. Να το κανω; κανονικα το τελευτεο αυγο θα εβγενε στις 8-12-2015. Πηραζει αν τα βγαλω απο τωρα και οχι στις 8;
 
Τι εννοείς να "το βγάλω"; Το κάθε ζευγάρι δεν έχει το κλουβί του;
Όχι θα περιμένεις και δυο τρεις μέρες ακόμα μετά τις 8/12 δηλαδή μέχρι 12/12 τουλάχιστον. Προς τι να βιαστείς. Αν κλωσσάνε άφησέ τα. Που ξέρεις σίγουρα ότι είναι άγονα;
 
Γεια σας μολις τωρα ειδα τα δυο παπαγαλακια μου να ζευγαρωνουν. Αυτα που εκανα διατροφικη προετιμασια. Τα ειχα και τα τεσσερα στην ζευγαρωστρα με χωρισμα τα δυο με τα αυγα και την φωλια στην μια και τα αλλα δυο στην αλλη. Τωρα τα αλλαξα πλευρες. Τα δυο με τα αυγα τα εβαλα στην αλλη μερια. Της πηρα τα αυγα απο την φωλια. Να τα βγαλω τα δυο αυτα που εκανανα τα αυγα;
 
Γιατί μετακινείς τα πουλιά μεριές; Τα παπαγαλάκια δεν είναι σαν τα καναρίνια. Οι αλλαγές περιβάλλοντος τα στρεσσάρουν. Άφησε τα στο μέρος τους και μην παρεμβαίνεις. Αν είναι να ζευγαρώσουν θα ζευγαρώσουν Δεν χρειάζονται παρεμβάσεις.
 
Γιατί τους αλλάζεις θέσεις; Γιατί έχεις 2 ζευγάρια σε μία ζευγαρώστρα; Δεν αρκεί ο χώρος αυτός... Το κάθε ζευγάρι να έχει το δικό του κλουβί. Τα αυγά τα πέταξες; Δεν έχω καταλάβει τι έκανες και για ποιο λόγο...
 
Γεια σας μολις τωρα ειδα τα δυο παπαγαλακια μου να ζευγαρωνουν. Αυτα που εκανα διατροφικη προετιμασια. Τα ειχα και τα τεσσερα στην ζευγαρωστρα με χωρισμα τα δυο με τα αυγα και την φωλια στην μια και τα αλλα δυο στην αλλη. Τωρα τα αλλαξα πλευρες. Τα δυο με τα αυγα τα εβαλα στην αλλη μερια. Της πηρα τα αυγα απο την φωλια. Να τα βγαλω τα δυο αυτα που εκανανα τα αυγα;

Παναγιώτη το μόνο που κάνεις είναι να ταλαιπωρείς 4 πουλιά και τίποτα παραπάνω. Και πιθανότατα δεν θα δεις μωρά απο κανένα ζευγάρι με τις άναρχες κινήσεις που κάνεις. Καταρχήν η διπλή ζευγαρώστρα χρειάζεται για ένα και μόνο ζευγάρι. Έπειτα δεν πετάμε τα αυγά χωρίς να έχουμε κάνει ωοσκόπηση και να είμαστε 110% σίγουροι ότι είναι άσπορα. Η διατροφική προετοιμασία για την αναπαραγωγή είναι το Α και το Ω όπως και η ιδιωτικότητα του χώρου του κάθε ζευγαριού.
 
Τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια τα ζευγαρια. Τα ειδα το πρωι τα δυο να ζευγαρωνουν 3 φορες. Τωρα η θυλικια ειναι στη φωλια. Διατροφικη προετιμασεια εχω ξεκινεισει απο τις 2-11-2015. Απο οτι εχω ακουσει θελουν ενα μηνα προετιμασεια. Επισης ακουσα οτι πρεπει να βγαλεις τις πατηθρες για να μην πηγενει η θυλικια απο την μια στην αλλην. Ισχυει;
 
Επισης ακουσα οτι πρεπει να βγαλεις τις πατηθρες για να μην πηγενει η θυλικια απο την μια στην αλλην. Ισχυει;
Όχι βέβαια, πρώτη φορά το διαβάζω. Τι εννοείς; Να μην ξεφεύγει του αρσενικού; :) Όχι καμία σχέση. Την εποχή της αναπαραγωγής αποφεύγουμε τις αλλαγές γιατί δημιουργούν άγχος στα πουλιά.
 
Απο οτι εχω ακουσει θελουν ενα μηνα προετιμασεια. Επισης ακουσα οτι πρεπει να βγαλεις τις πατηθρες για να μην πηγενει η θυλικια απο την μια στην αλλην. Ισχυει;
Θα σε μαλώσω...
Βρίσκεσαι στον καλύτερα ενημερωμένο χώρο και στηρίζεις τις κινήσεις σου σε φήμες και διαδόσεις;
Ρωτάς... και μαθαίνουμε όλοι μαζί από αυτούς που γνωρίζουν.
 
... Τα ειχα και τα τεσσερα στην ζευγαρωστρα με χωρισμα τα δυο με τα αυγα και την φωλια στην μια και τα αλλα δυο στην αλλη. Τωρα τα αλλαξα πλευρες...

Τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια τα ζευγαρια...

Σε ξεχωριστά κλουβιά αλλά ασφυκτικά μικρά και βλέπονται. Οι συνθήκες αυτές είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ για να ζήσουν έτσι 4 μπάτζι πόσο μάλλον να αναπαραχθούν.
 
Θα πρέπει καθε ζευγάρι να 'χει τη δικιά του ζευγαρωστρα για να είναι υγιή και να πάρεις απογόνους!
 
Να ρωτισω κατι. Μπορω να βαλω φωλια σε μικρο κλουβι για μπατζι; θα εχω αποτελεσματα;
 
Πόσο μικρό; Μισή ζευγαρώστρα; Όχι. Τι φωλιά; Έχεις ξύλινη εξωτερική; Που θα πετάνε οι νεοσσοί όταν αρχίσουν τις πρώτες πτήσεις εκτός φωλιάς; Γίνε λίγο συγκεκριμένος Παναγιώτη για να συζητήσουμε πρακτικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Λιγο πιο μικρη απο κανονικη ζευγαρωστρα. Φωλια ξυλινη εξωτερικη
 
Μήπως είναι καλύτερα να μετρήσεις και να μας γράψεις τις διαστάσεις Παναγιώτη μου;
 
Δεν ξέρω αν με αυτό το θέμα έχω μπερδευτεί μόνο εγώ ή και οι υπόλοιποι αλλά καλά θα ήταν να συγκροτήσεις τις σκέψεις σου και να τις γράψεις οργανωμένα καθώς και το τι κλουβιά, πουλιά κτλ έχεις μπας και βγάλουμε καμιά άκρη...
 
Back
Top