Γενικά Παπαγάλοι ελεύθεροι στη Θεσσαλονίκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MarynJuan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εμένα έρχονται στο μπαλκόνι ringneck, budgie και μερικοί african grey
Δεν έχω σκοπό να σε αμφισβητήσω, αλλά μήπως έχεις μπερδέψει τα είδη; African Grey ελεύθεροι στην Αθήνα και μάλιστα μερικοί; Έχω την εντύπωση ότι δεν ζουν στο Ελλαδικό κλίμα. Είναι όντως African Grey;
 

Συνημμένα

  • 1650292493704.webp
    1650292493704.webp
    36,4 KB · Προβολές: 17
@alexisthes Πολύ ανεύθυνο εκ μέρους τους:( με στεναχωρεί πολύ το να βλέπω ή να μαθαίνω για τέτοια περιστατικά.
Έτσι ακριβώς κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι και όχι μόνο με τα πετ τους. Περιτυλίγουν δλδ το όποιο χαμηλό συναίσθημά τους (π.χ. βαρεμάρα, ανευθυνότητα, ωχαδερφισμός κλπ) σε μια αστραφτερή μόστρα, ( π.χ. θέλει να ζευγαρώσει, να ζήσει ελεύθερο κλπ), το πιστεύουν μάλιστα και όλο το πακέτο και το διατυμπανίζουν ως κάτι πολύ καλό, προχωρημένο, εθελοτυφλούν με άλλα λόγια και νιώθουν και μάγκες. Για αυτό καλό θα ήταν να κάνουμε και μια αυτοκριτική ώστε να αναπτύσσουμε τη συνείδησή μας και να ξέρουμε ποιοι είμαστε. Διότι έτσι, με την αποδοχή των εσφαλμένων αντιλήψεών μας και μόνο, την ουσιαστική αποδοχή όμως, δεν μπορεί παρά να γινόμαστε καλύτεροι.
 
@MarynJuan δυστυχώς έτσι είναι, απλα εμενα μου κάνει εντύπωση πόσο "βάρος" μπορεί αν εξναι ένα παπαγαλάκι, αν πχ έμπαιναν σε σαιτ με αγορες/πωλήσεις σγρα θα υπάρχουν άτομα που θα θέλουν, υπάρχει κόσμος που θέλει αλλά δεν έχει τα λεφτά... Εγώ περσυ από τα 6 μικρά που έβγαλα χάρισα τα 4 σε παιδιά γειτόνων τα οποία τα καταχάρηκαν..
 
πατερας της το ειπε παρει δωρο απο φιλο το ειχε αυτος 7χρονια και μετα το πηρε η ιδια και επειδη
Εμένα μου κάνει εντύπωση να έχεις ένα κατοικίδιο για 7 ολόκληρα χρόνια κ να το κάνεις "δώρο" ! Κ το άμοιρο να γίνεται μπαλλακι από τον έναν στον άλλο μέχρι να του ανοίξουν την πόρτα του κόσμου που έμαθε, ... για το καλό του. Να νοιώθει κ η τύπισσα καλά γιατί το κανε για να ζευγαρώσει! Τι να πω... Άμα δεν έχεις τη στοιχειώδη αντίληψη του τι κάνεις. Ελπίζω τα προγνωστικά να ήταν με το μέρος του παπαγάλου.
 
Δεν θέλω να είμαι αρνητικός, αλλά 7 χρόνια στο κλουβί, κάπως χλωμό μου φαίνεται να μπορέσει να ξεπεράσει τους κινδύνους, να μπει σε κοπάδι (αυτά συνήθως ζουν σε διευρυμένες οικογένειες), να μάθει να τρώει (όχι και τόσο δύσκολο αν μιμηθεί τους άλλους), να κάνει ελιγμούς στον αέρα και κυρίως να μπορεί να ακολουθεί τους άλλους. Ελπίζω και εύχομαι να τα καταφέρει. Όσο για αυτήν που το άφησε...το αναίσθητη γαϊδάρα είναι ένα ίχνος αυτών που θα ήθελα να της πω
 
Είναι όλα αυτά πολύ μεγάλη συζήτηση.Νομιζω πως όλο αυτό έχει να κάνει με την ελλειπή έρευνα που κάνουν πολλοί άνθρωποι πριν αγοράσουν το οποιοδήποτε ζώο. Δυστυχώς είναι θύματα τα πτηνά ως πετ διότι οι περισσότεροι αγοράζουν λέγοντας το κλασσικό"εντάξει λίγους σπόρους θέλει και κάνα καθάρισμα το κλουβί " ενώ είναι πραγματικά απίστευτα ζώα που δημιουργούν πολύ όμορφους δεσμούς.Ποσες φορές έχω δει πουλάκια σε κλουβακια σχεδόν παρατημένα και δεν ξέρεις τι να κάνεις.με συγχωρείτε που ξεφεύγω εκτός του θέματος αλλα τέτοια περιστατικά μου φέρνουν πολλά στο μυαλό
 
@MarynJuan Αστα να πανε οποτε κανω βολτα βλεπω δυσμοιρα πουλακια σε μικρα βρωμικα κλουβακια σε μπαλκονια, και αν πουμε σε petshops.μη χειροτερα.σημερα περασα απο γνωστο πετσοπ στην Αριστοτελους, και εκει στο υπογειο εχουν μεταξυ αλλων , εναν κακομοιρη παπαγαλο amazon, με μαδημενο προσωπο και λαιμο και λιγο στο πανω μερος φτερουγας.ποιος ασχολειται μηπως μαζι του...και τον πουλανε και 1500 ευρω δεν ντρεπονται
 
και τον πουλανε και 1500 ευρω δεν ντρεπονται
Όχι τους νοιάζει μόνο το κέρδος. Δεν τους νοιάζει η υγεία και η ευημερία του ζώου που πουλάνε.
 
@kika βρισκόμουν εκεί σήμερα και ο καημένος ήταν σε τόσο άσχημη κατάσταση.και τα καημένα τα Μπατζι που είχαν ήταν εξίσου άσχημα με ένα από αυτά να κοιμάται ετοιμοθάνατο στον πάτο του κλουβιου.και πουλάνε τα ζώα άρρωστα με κίνδυνο σε κάποιες περιπτώσεις να κολλήσεις και εσύ ο ίδιος κατι.Δεν υπάρχει κάποια υπηρεσία να επέμβει σε καταστήματα που τα ζώα είναι σε κακές συνθήκες;
 
Κοίταξε ούτε εγώ νομίζω να υπάρχει. Κρίμα όμως που τα έχουνε σε τόσο άθλιες καταστάσεις. Πρέπει να έχουν καθαρά τα κλουβιά, τα νερά, τις ταιστρες, τις πατηθρες όλα! Μα είναι δυνατόν να τα έχουν έτσι. Όπως και να έχει πρέπει να σκεφτούν ότι αυτό επηρεάζει τη ζωή και των ίδιων γιατί κανείς σχεδόν δεν θα πάει να αγοράσει πουλί από ένα πετ σοπ που τα έχει τόσο άθλια τα κλουβιά και γενικα όλα μέσα στο μαγαζί
 
Back
Top