Φροντίδα Παπαγάλοι και ανεμιστήρας στο ίδιο δωμάτιο;

Eirinimar

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2019
Μηνύματα
309
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά! Επειδή υπάρχει μια σοβαρή διχογνωμία σχετικά με το θέμα θα ήθελα να μου πείτε αν θεωρείτε πως κάθε είδους ανεμιστήρας είναι ασφαλής για να είναι σε λειτουργία στο ίδιο δωμάτιο με τον παπαγάλο ελεύθερο!
 
πως κάθε είδους ανεμιστήρας είναι ασφαλής
Μήπως θέλεις να πεις "Δεν ειναι ασφαλής"; Δεν μου βγάζει νόημα αλλιώς..

Επειδή υπάρχει μια σοβαρή διχογνωμία σχετικά με το θέμα
Που υπάρχει αυτή η διχογνωμία;

Σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν θα είχα ανεμιστήρα με ελεύθερο πουλάκι στο δωμάτιο. Για μένα δεν τίθεται ζήτημα ερώτησης επ'αυτού..
 
Μήπως θέλεις να πεις "Δεν ειναι ασφαλής"; Δεν μου βγάζει νόημα αλλιώς..


Που υπάρχει αυτή η διχογνωμία;

Σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν θα είχα ανεμιστήρα με ελεύθερο πουλάκι στο δωμάτιο. Για μένα δεν τίθεται ζήτημα ερώτησης επ'αυτού..
Εγώ συμφωνώ απόλυτα! Μπορείτε ωστόσο να μου παραθέσετε αναλυτικά τους λόγους που απαγορεύεται;
[automerge]1561285570[/automerge]
64420 Αυτός είναι ο ανεμιστήρας παρεμπιπτόντως.
 
Συμφωνώ με τον @GreekMan72 το θεωρώ πάρα πολύ επικίνδυνο εγώ βάζω κλιματιστικό και αφήνω και τζάμι ανοιχτό ούτε στα παιδιά μου δεν άφηνα τελείως ανοικτό το τζάμι. Αλλά δεν αντέχετε τόση ζέστη παιδιά...
 
Καλημέρα παιδιά! Επειδή υπάρχει μια σοβαρή διχογνωμία σχετικά με το θέμα θα ήθελα να μου πείτε αν θεωρείτε πως κάθε είδους ανεμιστήρας είναι ασφαλής για να είναι σε λειτουργία στο ίδιο δωμάτιο με τον παπαγάλο ελεύθερο!
Εγω θα εβαζα αιρκοντισιον στους 26 βαθμους ( ινβερτερ για ηπια λειτουργια) σε χαμηλη ταχυτητα ανεμιστηρα
 
Θεωρώ ότι είναι προφανές..Από το να ακρωτηριαστεί το πουλάκι μεχρι να γίνει.. Κιμάς.
Ναι αλλα να ρωτήσω πως θα γίνει κιμας αφου εχει το προστατευτικό
 
Πραγματικά και ειλικρινά.. Δεν ξέρω εάν θέλει και πάρα πολύ μυαλό για να καταλάβει κάνεις ότι κάτι τέτοιο μπορεί να είναι επικίνδυνο για το πουλάκι ώστε να γίνει αντικείμενο ευρύτερης ανάλυσης.. 🙄
 
Θεωρω πολύ πιθανό να μπλεχτούν τα νύχια του στην λεπτή σίτα (προστατευτικό) του ανεμιστήρα και μετά όπως είναι φυσικό θα τρομάξει, θα αρχίζει να χτυπιέται προκειμένου να ελευθερωθεί και πραγματικά δε θέλω να σκέφτομαι τι μπορεί να συμβεί. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
 
Εγώ συμφωνώ απόλυτα! Μπορείτε ωστόσο να μου παραθέσετε αναλυτικά τους λόγους που απαγορεύεται;
Για ποιο λόγο συμφωνείς απόλυτα πως δεν πρέπει να υπάρχει ανεμιστήρας σε λειτουργία,
όταν ένα πουλί είναι ελεύθερο στο ίδιο δωμάτιο; 🙄
 
Για ποιο λόγο συμφωνείς απόλυτα πως δεν πρέπει να υπάρχει ανεμιστήρας σε λειτουργία,
όταν ένα πουλί είναι ελεύθερο στο ίδιο δωμάτιο; 🙄
Γιατί δεν έχει να κάνει με δική μου άποψη παιδιά! Έπρεπε να το ξεκαθαρίσω αυτό! Απλά επειδή οι λόγοι μου εμένα δε φτάνουν για αυτό ήθελα και τη γνώμη των υπολοίπων!
 
Θεωρω πολύ πιθανό να μπλεχτούν τα νύχια του στην λεπτή σίτα (προστατευτικό) του ανεμιστήρα και μετά όπως είναι φυσικό θα τρομάξει, θα αρχίζει να χτυπιέται προκειμένου να ελευθερωθεί και πραγματικά δε θέλω να σκέφτομαι τι μπορεί να συμβεί. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Σας ευχαριστώ παρα πολυ που μπήκατε στον κόπο να δωσετε μια εξήγηση
 
Γιατί αν πάει πάνω στον ανεμιστήρα εκτός θα φυσάει πολύ και θα τρομάξει πιστεύω με τη φαντασία που διαθέτω βέβαια, η θα του μπλετουν τα ποδαράκια του και δεν θέλω να σκέφτομαι το αποτέλεσμα. Ούτε στα παιδιά μου επιτρέπω να είναι κοντά στον ανεμιστήρα γιατί φοβάμαι μην πέτα χτει και το προστατευτικο που μου έχει τύχει. Ίσως δεν ήταν καλή η κατασκευή αλλά φοβάμαι..
 
Η δική μου άποψη λοιπόν είναι η εξής
Υπάρχει μια απόσταση μεταξύ σίτας και έλικα, στο ύψος αλλά και στο βάθος (μεταξύ εμπρός και πίσω μέρους) για προστασία.
Αλλά.
Κανένας δεν θα μετρήσει αν το μάκρος του ποδιού του Χ πουλιού θα κινδυνεύσει να πολτοποιηθεί ή όχι περνώντας το κενό της σίτας... Επομένως δεν το αποφασίζεις.
Δεν μπορείς να γνωρίζεις αν μπλεχτούν τα νύχια του (όπως προανέφερε η Ελένη), αν θα ''χτυπηθεί'' θέλοντας να φύγει, αν μπλεχτούν φτερούγες-ουρά κτλ

Πραγματικά και ειλικρινά.. Δεν ξέρω εάν θέλει και πάρα πολύ μυαλό για να καταλάβει κάνεις ότι κάτι τέτοιο μπορεί να είναι επικίνδυνο για το πουλάκι ώστε να γίνει αντικείμενο ευρύτερης ανάλυσης.. 🙄
Πραγματικά και ειλικρινά, συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη! 🙄
 
Ειρήνη μου, το θεωρώ κι εγώ σχεδόν βεβαιο ότι κάποια στιγμή από περιέργεια ο παπαγάλος θα πλησιάσει τον ανεμιστήρα. Κι αφού γίνει αυτό, είναι πιθανό να μπλεχτεί κανένα νύχι ή φτερό όπως αναφερθηκε παραπάνω.
Εγώ θα απέφευγα τη χρήση του ακόμη κι όταν τα πουλιά είναι στο κλουβί. Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε τον επαναληπτικό υπέρηχο στην καρδιά της σκυλίτσας μου και έχοντας φτάσει στα όρια μου με αυτήν την ζέστη, ρώτησα τον γιατρό. Ήταν κάθετα αρνητικός για τη χρήση του σε δωμάτιο με κατοικίδιο και ειδικά όταν αυτό έχει πρόβλημα με την καρδιά. Επίσης μου είπε να μην τον χρησιμοποιήσω ούτε στο δωμάτιο με τα πουλιά.
 
@Eirinimar

Kαταλαβαινω γιατι το ψαχνεις περαιτερω και το αναλυεις, προφανως με το σκεπτικο οτι η κατασκευη του ανεμιστηρα δεν επιτρεπει το ατυχημα συμφωνα με τις αποστασεις απο τους ελικες κτλ.

Για την οικονομια της συζητησης ας υποθεσουμε οτι δεν προκειται να να φτασει ποτε σε εκεινο το σημειο το πουλακι.
Περα απο αυτο ομως μπορει ενα ρευμα αερα η και η κινηση του ιδιου του ανεμιστηρα να το ξαφνιασει/φοβησει και να χτυπησει σε καποιο τοιχο ή με καποια προσγειωση απογειωση να ανατραπει ο ανεμιστηρας και να υπαρξει τραυματισμος.

Για εσενα ειναι ενα γνωριμο αντικειμενο αλλα δεν ξερεις πως θα αντιδρασει ενα πτηνο στα καινουργια ερεθισματα που θα λαβει.

Εγω δεν θα σε "μαλωσω" γιατι ζητας παραπανω πληροφοριες γιατι αν δεν ειχες αποριες δεν θα εμπαινες και στον κοπο να ρωτησεις ουτως η αλλως.
Οπως πολλες φορες εχω πει εξ'αλλου καθε θεμα που αναρταται και οποιαδηποτε ερωτηση γινεται μενει παρακαταθηκη στους επομενους αναγνωστες που θα εχουν ιδιες ή σχεδον ιδιες ερωτησεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα παιδιά! Επειδή υπάρχει μια σοβαρή διχογνωμία σχετικά με το θέμα θα ήθελα να μου πείτε αν θεωρείτε πως κάθε είδους ανεμιστήρας είναι ασφαλής για να είναι σε λειτουργία στο ίδιο δωμάτιο με τον παπαγάλο ελεύθερο!

Μήπως θέλεις να πεις "Δεν ειναι ασφαλής"; Δεν μου βγάζει νόημα αλλιώς..
Που υπάρχει αυτή η διχογνωμία;
Σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν θα είχα ανεμιστήρα με ελεύθερο πουλάκι στο δωμάτιο. Για μένα δεν τίθεται ζήτημα ερώτησης επ'αυτού..

@Eirinimar
Εγω δεν θα σε β) "μαλωσω" γιατι ζητας παραπανω πληροφοριες γιατι α) αν δεν ειχες αποριες δεν θα εμπαινες και στον κοπο να ρωτησεις ουτως η αλλως.

Εγώ συμφωνώ απόλυτα! Μπορείτε ωστόσο να μου παραθέσετε αναλυτικά τους λόγους που απαγορεύεται;


Για ποιο λόγο συμφωνείς απόλυτα πως δεν πρέπει να υπάρχει ανεμιστήρας σε λειτουργία,
όταν ένα πουλί είναι ελεύθερο στο ίδιο δωμάτιο; 🙄
α)* Γιατί δεν έχει να κάνει με δική μου άποψη παιδιά! Έπρεπε να το ξεκαθαρίσω αυτό! Απλά επειδή οι λόγοι μου εμένα δε φτάνουν για αυτό ήθελα και τη γνώμη των υπολοίπων!

... Μα δεν εξέφρασε καμιά απορία Αντώνη μου 😉


@Eirinimar
Εγω δεν θα σε β) "μαλωσω" γιατι ζητας παραπανω πληροφοριες γιατι α) αν δεν ειχες αποριες δεν θα εμπαινες και στον κοπο να ρωτησεις ουτως η αλλως.

Πραγματικά και ειλικρινά.. Δεν ξέρω εάν θέλει και πάρα πολύ μυαλό για να καταλάβει κάνεις ότι κάτι τέτοιο μπορεί να είναι επικίνδυνο για το πουλάκι ώστε να γίνει αντικείμενο ευρύτερης ανάλυσης.. 🙄

Η δική μου άποψη λοιπόν είναι η εξής
Υπάρχει μια απόσταση μεταξύ σίτας και έλικα, στο ύψος αλλά και στο βάθος (μεταξύ εμπρός και πίσω μέρους) για προστασία.
Αλλά.
Κανένας δεν θα μετρήσει αν το μάκρος του ποδιού του Χ πουλιού θα κινδυνεύσει να πολτοποιηθεί ή όχι περνώντας το κενό της σίτας... Επομένως δεν το αποφασίζεις.
Δεν μπορείς να γνωρίζεις αν μπλεχτούν τα νύχια του (όπως προανέφερε η Ελένη), αν θα ''χτυπηθεί'' θέλοντας να φύγει, αν μπλεχτούν φτερούγες-ουρά κτλ


Πραγματικά και ειλικρινά, συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη! 🙄

🙄Δεν έχω την εντύπωση πως κάποιος από εμάς την... Μάλωσε:)
Φαίνεται περίεργο όμως κάποιος που έχει (σωστή) άποψη (=κοινή λογική) να ψάχνει λόγους ώστε να την ''καταρρίψει''
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top