Γενικά Παπαγάλος φωνάζει συνεχώς, τι να κάνω;

Προσπάθησε όσο είναι εφικτό να κρατάς ένα πρόγραμμα σταθερό στον ύπνο. Άλλωστε και εσύ αν δεν κοιμηθείς καλά το βράδυ την επόμενη μέρα δεν λειτουργείς σωστά 😉 Έτσι και ο παπαγάλος. Όσο μπορείς να κρατάς πρόγραμμα, ρουτίνα μέν αλλά καλό δε.
 
Γιωργο οι παπαγαλοι ειναι πουλια που ζουνε με τη ρουτινα τους και δεν τους αρεσει να την αλλαζουν ευκολα. Ειναι καλο να ξερει το πουλι ποτε θα κοιμαται. Να του κανεις ενα προγραμμα και να το κρατας σταθερο! Δηλαδη να ξερει οτι καθε βραδυ θα πηγαινει για υπνο στις 8 η 9 η οτι ωρα νομιζεις εσυ και θα κοιμαται για 10 ωρες και θα ξυπναει την ταδε συγκεκριμενη ωρα. Κανε το προγραμμα του ετσι ωστε να μη χρειαζεται αλλαγες αναλογα με τις υποχρεωσεις σου, προσαρμοσε το στο δικο σου, αλλα κρατα το σταθερο. Ετσι θα ετοιμαζεται για υπνο οταν πλησιαζει η ωρα του.

Ο δικος μου για παραδειγμα ξερει οτι στις δεκα και τεταρτο με δεκα και μιση θα παει για υπνο ως τις 8-8.30 το πρωι. Το προγραμμα του δεν του χαλαμε σχεδον ποτε! Οπότε τρωει οσο θελει να φαει πριν παει για υπνο και μετα πηγαινει στο κλαδι που κοιμαται και ζηταει με μια χαρακτηριστικη φωνη να παει στο μερος οπου κοιμαται. Και μολις σηκωθω να τον παω μεσα τιναζει τα φτερα του χαρουμενος που θα παει να ξεκουραστει. Ο καλος υπνος φερνει ισσοροπια στην ψυχοσυνθεση τους!
 
τον εβαλα τωρα μεσα να κοιμηθει... Δε ξερω αν κοιμηθει ομως ή αν καθησει εκει ξαγρυπνος.. Ουτε του εδωσα κατι να φαει πριν.. Εξαλου τωρα μονο σπορους τρωει που εχει στο κλουβι του
 
Γιωργο και να μην κοιμηθει ολες τις ωρες θα ξεκουραστει και θα καθαρισει το μυαλο του αρκει να εχει ησυχια και οχι στο διπλα δωματιο να γινεται παρτυ... 😀

Για τη διατροφη εχει πολλα θεματα να διαβασεις και να τη βελτιωσεις. Και για το κλουβι καλα ειναι να πιεσεις λιγο την κατασταση και να το παρεις συντομα. Του λειπουνε και δραστηριοτητες, παιχνιδια κτλ. Καλα ειναι να τα φροντισεις ολα αυτα το συντομοτερο!
 
εμενα ο μητσος κοιμαται με φως. Ετσι εμαθε απο οταν ηταν μωρο. Αν εχω κλειστα φωτα αρχιζει και φωναζει.
 
αν περιηγηθεις λιγο στο φορουμ θα δεις οτι ολα αυτα που σου αναφεραν πιο πανω οι φιλοι μας ειναι χιλιοειπωμενα. ενασχοληση δικη σου, παιχνιδια, ηρεμο περιβαλλον, μακρια απο αιρκοντισιον, σταθερο ημερησιο προγραμμα, οχι μονοσπορους για διατροφη κτλ
τα λεμε και τα ξαναλεμε εδω μεσα και σε λιγο καιρο θα τα λες και συ στους επομενους φιλους μας. μην απογοητεευεσαι και μην προβληματιζεσαι
 
Σημερα που εχουν περασει μερικες μερες απο τα ουρλιαχτά του Πετρου(παπαγαλου μου) τον βλεπω πολυ αλλαγμενο προς το καλυτερο... Τα τσιριγματα και οι φωνες του ειναι πλεον ελαχιστες.. Ειναι πολυ ησυχος τωρα και δεν μου δημιουργει κανενα απολυτως προβλημα... Τειρει βεβαια καθε μερα απαραιτητως προγραμμα φαγητου και υπνου οπως με ειχατε συμβουλεψει... Τον ταιζω τωρα συνεχως απο το χερι μου και σημερα με αφησε να τον χαϊδεψω στο λαιμο χωρις να αντιδρασει... Εφαγα βεβαια μετα απο λιγο και μια δαγκωνια στο δαχτυλο αλλα κι αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα:)
 
Μπράβο Γιώργο! Εύχομαι να πάνε ακόμα καλύτερα τα πράγματα (χωρίς δαγκωνίες 😉 )
 
Eιδες που με λιγη καλη θεληση και υπομονη ολα γινονται... Αντε μπραβο, καλη αρχη κανατε, συνεχισε να του συμπεριφερεσαι ετσι... Ειναι μωρο, μην το ξεχνας!😎
 
Back
Top