Γενικά Παπαγαλακι χωρίς φτερά

Xrigeorgiou

PB New Member
Εγγραφή
3 Δεκ 2013
Μηνύματα
14
Πόλη
Λεμεσός
Παιδιά καλησπέρα.. Η εμπειρία σας θα με βοηθούσε και πάλι αρκετά πιστεύω.. Έχω ένα παπαγαλακι περίπου κανά μήνα.. Απο τότε που το πήρα (μετά το πρόσεξα) δεν είχε φτερά! Μόνο φτερά! Ουρά και πούπουλα εχει μια χαρά! Οι φτερούγες του έχουν φτερά όμως είναι πολύ μικρά και το καημενο δεν μπορεί να πετάξει. Σκαρφαλώνει συνεχώς απο δω και απο κει και αρκετές φορές πέφτει και κάτω απο τις πατηστρες. Το έβαλα σε μικρό κλουβί για να εχει ευκολότερη πρόσβαση σε φαγητό και νερό.. Του δίνω λαχανικά και βιταμίνες εδώ και 2 βδομάδες όμως ακόμη δεν βλέπω κάποια διάφορα.. Δεν λέει να βγάλει φτερά! Επαναλαμβάνω πούπουλα εχει παρά πολλά και ουρά. Δεν νομίζω να είναι πτεροροια.. Δεν παρατήρησα πουθενά να εχει έλλειψη απο πούπουλα. Γιατι δεν βγάζει φτερά; Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
 
Γεια σου, δεν ξέρω, δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο προσωπικά ούτε σαν περιστατικό να το διαβάσω. Μέχρι να το δει κάποιος που ξέρει και χάριν της συζήτησης, να σε ενημερώσω, ότι κάποτε η ροζέλλα μου είχε μεγάλη αραίωση γύρω από το μάτι. Τότε ο Δημήτρης JK21 με είχε σκεφθεί μήπως χρειάζεται ενίσχυση ιωδίου και με συμβούλευσε και πρόσθεσα στην αυγοτροφή που έφτιαξα λίγες γαρίδες. Όντως, σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα, το πρόβλημα αποκαταστάθηκε. Έκτοτε κατά καιρούς βάζω καμιά γαρίδα στις αυγοτροφές που ετοιμάζω για τα πουλάκια μου και δεν ξαναείδα πρόβλημα. Περαστικά της
 
δωσε λιγες πληροφοριες για τον φτερωτο σου φιλο σχετικα με το ειδος παπαγαλου και την ηλικια και οτι αλλο θελεις να πεις και να φανει χρησιμο
 
Budgie είναι περίπου 1 ετών.. Έχω και αλλά απο την ίδια γέννα και δεν έχουν προβλημα κανένα..
 
Με μπέρδεψες λιγάκι. Γράφεις '''έχει πούπουλα, έχει ουρά, έχει φτερούγες οι οποίες έχουν μικρά φτερά'' και εξ'αιτίας αυτού δεν μπορεί να πετάξει; Ή εννοείς ότι έχει μικρές φτερούγες;
 
Εχει φτερούγες όμως τα φτερά στις φτερούγες είναι πολύ μικρά και δεν μπορεί να πετάξει. Το υπόλοιπο σώμα είναι ναι χαρά
 
καλημέρα, καλή εβδομάδα, δεν κάνεις τον κόπο ν ανεβάσεις μια φωτογραφία; Όπως κατάλαβα είναι γέννα δική σου. η γενικότερη ανάπτυξή του είναι κανονική; αντίστοιχη με των αδελφών του;
 
Παιδιά ιδού η φωτογραφία για να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ!

Ακόμη μια..

Καλή βδομάδα Μαρία.. Δεν ειναι γέννα δική μου.. Κάποιου αλλού ειναι.. Απο εκείνον πήρα 6 παπαγαλάκια τα 2 πέθαναν και το άλλο ειναι αυτό που βλέπεις.. Απο τη πρώτη μέρα που το πήρα έτσι ειναι..
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    18,5 KB · Προβολές: 84
  • image.webp
    image.webp
    12,7 KB · Προβολές: 93
Δεν μπορώ να δω πολύ καλά, σαν να λείπει το δεξί φτερό πτήσης; Επίσης το δεξί ποδαράκι έχει κάποιο πρόβλημα; Από ποια αιτία πέθαναν τόσο σύντομα μικρά πουλιά (για τα δύο που λες). Αυτό το φτερό που πετάει ήταν τα φύγει και πέταγε ή είναι έτσι μόνιμα στραβοβγαλμένο;
 
δεν εχει καν φτερα πτησης αποτι βλεπω... Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι πολυ καλη διατροφη καμια πολυβιταμινη και να περιμενεις την πτερορροια που θα βγαλει παλι νεα φτερα...
 
Φαινεται σαν καποιος να του τα εχει κοψει

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 6030X using Tapatalk
 
Back
Top