Γενικά Παράνομο Εμπόριο Άγριων πουλιών (Το καθεστώς)

@Agapuli εγώ θα συμβούλευαν τους καλούς γείτονες που έχουν Παράνομα άγρια πουλιά, να μαζεύουν χρήματα στην περίπτωση που τους πιάσουν κ τους επιβάλλουν πρόστιμο. Το πρόστιμο μπορεί να φτάσει στο ύψος των χιλίων ευρώ, χαμηλό μεν αλλά δεν είναι κ ψίχουλα. Σημειωτέον προβλέπεται κ φυλάκιση ενός έτους. Μπορεί τελικά το τραγούδι της καρδερίνας να τους βγει ξινό!! Όσο για το ότι είναι "καθεστώς", είναι μια τσίχλα που έχει χιλιομασηθει. Που θα πάει, κάποια στιγμή θα αναγκαστούν να την πετάξουν.
Κ επειδή τέτοιοι κατεργάρηδες που αιχμαλωτίζουν με ξοβεργες κ δίχτυα τα άγρια πουλιά, πονάνε μόνο για την τσέπη τους κ όχι για τα ζωντανά αυτά, το πρόστιμο είναι κατ'εμέ, πολύ πολύ χαμηλό.
Δες αυτό το ποστ κ εκεί επισυνάπτεται κ η σχετική νομοθεσία.
 
@Agapuli

Ολες οι καρδερίνες εκτροφής στο γενεαλογικό τους δέντρο έχουν προγόνους πουλιά που έχουν αφαιρεθεί από την φύση,το ίδιο και τα καναρίνια.
Στον αριθμό των γενεών είναι η διαφορα.

Σε ότι αναφορά τους νόμους όσο παράνομος είναι αυτός που πιάνει καρδερίνες ,τόσο παράνομος είναι και αυτός που τις κατέχει ή τις αναπαράγει είτε πρόκειται για άγρια είτε για πουλιά εκτροφής.
Αυτά με το γράμμα του νόμου.
 
Γενικά μπορείς, να καταλάβεις άμα το αγριοπουλι έιναι εκτροφής ή πιασμένο ,από το πώς κάνει όταν το πλησιάζεις. Πάντως ειναι ένα θέμα γενικά που τηρούν ελάχιστοι. Βλέπουν ένα ωραίο πουλι και λένε ας το πιάσω.. Κάτι γνωστοί μου, μού έδωσαν μια καρδερινα για μια εβδομάδα και ειναι λίγο άγρια, οπότε μάλλον είναι πιασμένη. Την λυπάται η καρδιά μου...
 
@Irene chatzimichail είχα την ίδια απορία, αλλά μετά είχα την εντύπωση ότι είναι ένα γεγονός που έγινε στο παρελθόν. @CHRISV ;
 
@Liakos18 εάν μιλάμε για σημερινό γεγονός, να πάρει την άδεια από τον ίδιο που πήρε κ ο "φροντιστής" για να την αιχμαλωτίσει.
 
Παιδιά, δεν είμαι χθεσινός, γνωρίζω τι γίνεται με την αιχμαλωσία των πουλιών. Αλλά δεν μπορούμε να προτρέπουμε κάποιον να αφήσει ελεύθερο ένα πουλί που του δόθηκε για να το φροντίσει. Στην δική μας αντίληψη αυτό φαίνεται ως "σωτήρια επέμβαση", αλλά είναι προφανές ότι δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο. Φαντάσου να μου δίνεις εσύ τον σκύλο σου να τον φροντίσω, και μετά από μια εβδομάδα να σου πω: Ε, μωρέ μου έφυγε και το έχασα... Δεν πειράζει πάμε για άλλα. Ας εξηγήσει στον άνθρωπο τι βλάβη προκαλεί στην φύση η αιχμαλωσία πουλιών, και αν θέλει ας το ελευθερώσει. Την ζημιά δεν την κάνουν αυτοί που έχουν 1 πουλάκι παράνομα εν αγνοία τους, αλλά κάποιοι "μάγκες" που στήνουν δίχτυα υποδεκατίζοντας μαζικά τεράστιο αριθμό πτηνών.
 
@Liakos18 το σκυλάκι εάν το "αιχμαλωτίσεις" δεν είναι παράνομο, εάν το "ελευθερώσεις" είναι! Για την καρδερίνα πάλι, ισχύει το αντίθετο. Κ είναι παράνομο είτε είναι μια η καρδερίνα, ειτε είναι ένας τεράστιος αριθμός και μια καρδερίνες. Σημειωτέον ούτε εσύ μπορείς να ξέρεις σε ποια κατηγορία ανήκουν οι εν λόγω τύποι. Όπως κ ναχει κ εγώ στην θέση του θα την απελευθέρωνα αφού πρώτα έβρισκα το καλύτερο μέρος για αυτό. Κ αν θέλει να μην πληγωθούν ας τους πει ότι ψόφησε.
 
@Liakos18 συγκρίνουμε τώρα τον σκύλο κ ένα αιχμαλωτισμενο άγριο πουλί ; Πολύ ατυχές το παράδειγμά σας. Η ζημιά γίνεται γιατί υπάρχει ζήτηση και αγοραστικό κοινό. Αν η κάθε μονάδα δεν τ αγοράζει θα ελαττωθούν οι αιχμαλωτησεις. Αλυσίδα είναι όλα .
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
Δεν μπορείς να το απελευθερώσεις... καταρχάς δεν ξέρεις καν αν είναι όντως άγριο που πιάσανε. Το ότι δεν είναι εξοικειωμένο με άνθρωπο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι εκτροφής. Τόσα άγρια καναρίνια και παπαγάλοι υπάρχουν εκτροφής που απλά για κάποιον άλφα βήτα λόγο φοβούνται τον άνθρωπο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτήσεις αν όντως είναι αιχμαλωσίας και να ενημερώσεις για το ότι είναι παράνομο και επιβάλεται πρόστιμο
 
Το θέμα είναι ότι στα μάτια αυτών των ανθρώπων, σκύλος-καρδερινα-χάμστερ-ύαινα κ.τ.λ, φαίνονταν όλα το ίδιο. Τα θεωρούν κατοικίδια που τους ανοικουν. Τέλος πάντων, ας την ελευθερώσει. Έτσι κι αλλιώς μετά από μια μέρα, θα δώσει ένα 10άευρω και θα πάρει άλλο.... Και μετά μπράβο μας... Λύσαμε το πρόβλημα! 🙂

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι χρειάζεται ενημέρωση και ευαισθητοποίηση. Δήθεν "ηρωικές πράξεις" ελευθέρωσης, δείχνοντας πόσο "ευαισθητοποιημένοι" για την φύση είμαστε σε αντίθεση με τον "κακό" άνθρωπο που έχει την καρδερινα δεν λύνουν το πρόβλημα.

ΥΓ: Έχω ελευθερώσει ουκ ολίγες φορές φρεσκοπιασμένες καρδερίνες, που μου έχουν δώσει διάφοροι θείοι, συγγενείς κ.τ.λ, λέγοντας απλά ευχαριστώ και ένα δευτερόλεπτο μετά, απλά ανοίγω την πορτουλα. Αλλά το κάνω γιατί μου τις έχουν δώσει οι ίδιοι σε εμένα.
 
@meniam κατά βάση δεν υπάρχει νόμιμη αιχμαλωτισμενη καρδερίνα Μένια, κ ας πίνει νερό κ από το ποτήρι σου. Έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι κατά καιρούς υπήρχαν κ έβαζαν κάποιες ειδικές συνθήκες κ προϋποθέσεις για να επιτρέπεται σε κάποιους αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει πια. @Liakos18 ναι, δεν λύνεται το πρόβλημα κ ξέρεις γιατί; Γιατί υπάρχει ανοχή. Γιατί υπάρχει ζήτηση. Γιατί ο έλεγχος είναι μηδαμινός. Γιατί μπορεί κάποιος να πάρει μια καρδερίνα με ένα δεκάρικο, όπως λες. Γιατί θα το φροντίσουμε αγογγυστα το πουλάκι κ μετά θα το γυρίσουμε στους "ιδιοκτήτες" του. Ο νόμος όμως υπάρχει κ ισχύει. Κ μπράβο σου που απελευθερώνεις τα φρεσκοπιασμενα πουλιά που σου δινουν. Αλλα για μένα η σύμφωνη γνώμη τους είναι απολύτως περιττή.
 
ναι, δεν λύνεται το πρόβλημα κ ξέρεις γιατί; Γιατί υπάρχει ανοχή. Γιατί υπάρχει ζήτηση. Γιατί ο έλεγχος είναι μηδαμινός. Γιατί μπορεί κάποιος να πάρει μια καρδερίνα με ένα δεκάρικο, όπως λες. Γιατί θα το φροντίσουμε αγογγυστα το πουλάκι κ μετά θα το γυρίσουμε στους "ιδιοκτήτες" του. Ο νόμος όμως υπάρχει κ ισχύει.
Ακριβώς αυτό Μαίρη, εδώ συμφωνούμε. Το πρόβλημα είναι βαθύτερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Liakos18 πρέπει να το λύσουμε για όλες τις καρδερίνες πρώτα ; Ας λυθεί για μια, με την ευχή να μην ξαναπιαστεί.
 
Ας λυθεί για μια, με την ευχή να μην ξαναπιαστεί.
Αυτό είναι που εξηγώ ότι στην πραγματικότητα δεν θα "λυθεί" αφου
μετά από μια μέρα, θα δώσει ένα 10άευρω και θα πάρει άλλο....
Πρέπει να αλλάξει η όλη νοοτροπία που βλέπει κάποιος το θέμα ώστε να μην ξανά αγοράσει ή αιχμαλωτίσει πουλιά.
Τώρα για τον νόμο που αναφέρθηκε πολλάκις, γνωρίζουμε όλοι την διακοσμητική του αξία... Ειδικά στο παράνομο εμπόριο πουλιών...
Μακάρι ο νόμος από μόνος του να είχε ισχύη και να απέτρεπε την κατάσταση, αλλά δυστυχώς δεν έχει.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: meniam
κατά βάση δεν υπάρχει νόμιμη αιχμαλωτισμενη καρδερίνα Μένια, κ ας πίνει νερό κ από το ποτήρι σου. Έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι κατά καιρούς υπήρχαν κ έβαζαν κάποιες ειδικές συνθήκες κ προϋποθέσεις για να επιτρέπεται σε κάποιους αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει πια
Υπάρχουν άνθρωποι που εκτρέφουν, τώρα το ότι μπορεί να είχαν πουλιά αιχμαλωσίας να ζευγαρώνουν δεν αλλάζει το γεγονός ότι η συγκεκριμένη καρδερίνα μπορεί να γεννήθηκε σε αιχμαλωσία άρα ανοίγοντας το πορτακι να φύγει το καταδικάζουμε σε θάνατο αφού δεν ξέρει να επιβιώσει. Οι καρδερίνες όταν είναι φρεσκοπιασμενες συνήθως φαίνεται από το χρώμα της μάσκας και των ποδιών αν δεν κάνω λάθος ( ο χαρακτήρας δεν είναι ένδειξη) από εκεί και πέρα οι φίλοι του του εμπιστεύτηκαν το κατοικίδιο τους οπότε δεν είναι σωστό απλά να το αφήσει, έχει μια ευθύνη αυτή την στιγμή. Στη συνέχεια ας του εξηγήσει και ας τους προτείνει να πάρουν κάτι άλλο με την λογική πάντα ότι είναι πουλάκι πρόσφατα πιασμένο
 
Μια κάπως εναλλακτική - αιρετική θα έλεγα, λύση θα ήταν να δοθεί η καρδερίνα στην ΑΝΙΜΑ, αν κι εφόσον είναι άγρια και μπορεί να απελευθερωθεί, να απολυμανθεί το κλουβί και να μπει μέσα ένα καναρίνι για να γεμίσει την απώλεια των ιδιοκτητών της καρδερίνας, η ύπαρξη του οποίου μάλλον θα μείωνε τις πιθανότητες να δώσουν το δεκάρικο για να την αντικαταστήσουν. Τώρα το τι θα ειπωθεί στους ιδιοκτήτες....πολλά, αναλόγως....
Προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω μια απευθείας εξήγηση και να δράσουν από μόνοι τους, αλλά υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι για τους δικούς τους λόγους είναι εντελώς εγωπαθείς ή κάφροι και δεν παίρνουν από λόγια....
 
και να μπει μέσα ένα καναρίνι για να γεμίσει την απώλεια των ιδιοκτητών της καρδερίνας,
Καλημέρα. Ειλικρινά @ianos Γιάννη αυτό με την αντικατάσταση της καρδερίνας με καναρίνι το σκεφτόμουν το πρωί. Όσο για τον νόμο, διακοσμητικός ή όχι, υπάρχει. Κ μακαρι να γίνει διακοσμητικός γιατί δεν θα χρειάζεται ο βουρδουλας, γιατί κανείς δεν θα γυρίζει το κεφάλι αλλού κ θα είναι κατακριτέα αυτή η πρακτική. @meniam έχεις δίκιο σε αυτό, εάν δεν ξέρει δηλ. να επιβιώσει κ δεν ξέρω να σου απαντήσω. Το πουλάκι με νοιάζει κ εμένα. Εάν την είχαν κατασχέσει (λέμε τώρα) θα δινόταν μάλλον στο ΑΝΙΜΑ για να απελευθερωθεί.
 
Back
Top