Ασθένειες Παραμορφωμένο πόδι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akoum
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
. Τώρα λέω να σταματίσω τις επαλήψεις με epithol γιατί το πουλί έχει στρεσαριστεί.

Αν, και όποιος, αντιμετωπίζει πρόβλημα με το στρεσάρισμα του πουλιού
μπορεί να κάνει ένα παλαιό "κόλπο" που πάντα δουλεύει.
10-15 λεπτά πριν κουρνιάσει το πουλάκι αφαιρείς την πατήθρα που κοιμάται κάθε βράδυ.
Περνάς, στο σημείο ΠΟΥ ΚΟΥΡΝΙΖΕΙ, μια ελαφρά στρώση ΕΠΙΘΟΛ και την ξαναβάζεις στην θέση της. Ολο το βράδυ το φάρμακο θα δουλέψει στα δάκτυλα, στα πέλματα με πολύ καλά αποτελέσματα. Το μόνο κακό είναι οτι κάθε πρωί πρέπει να πλυθεί καλά, ώστε να μην
βρωμίζει το σημείο και να μην πέρνει στο στόμα φάρμακο το πουλάκι, καθαρίζοντας εκεί, το ράμφος του.
 
Μάκη ευχαριστώ πολύ όμως αυτά δεν κοιμούνται στο ένα πόδι;
 
Μάκη ευχαριστώ πολύ όμως αυτά δεν κοιμούνται στο ένα πόδι;

😀ναι στο ένα πόδι, αλλά μέχρι να σηκώσουν το άλλο έχουν πάρει
και μ' αυτό αρκετή απο την αλοιφή. Εξ άλλου κάποιες στιγμές
αλλάζουν και πόδι :D
 
Καλησπέρα. Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με κάνα-δυο από τα καναρίνια μου. Το πρόβλημα βέβαια δεν έχει την έκταση που είχε το καναρίνι του φίλου, αλλά δεν παύει να με ανησυχεί. Στα δικά μου πουλιά, εντοπίζεται πρήξιμο του δακτύλου στο άκρο του, δηλαδή στο νύχι. Τους έβαλα Podagrine της Tafarm καθώς και Epithol, μα το πρόβλημα παραμένει(θεραπεία μιας εβδομάδας).
Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη
 
Έβαλα επίσης και μπεταντίν αλλά... Τζίφος. Τι άλλο να κάνω;Υπάρχει κίνδυνος;
 
Nα συνεχίσεις να βάζεις μπεταντίν καθημερινά, πρίν τον βραδυνό ύπνο.
Σε όλα τα δάκτυλα, και στα δυό πόδια.Αν δίνεις αυγό βραστό στα πουλιά
να καθαρίζεις τις πατήθρες τους καθημερινά αλλά και τα σκεύη. Γράψε την
εξέλιξη, σε μια εβδομάδα.
 
Έβαζα καθημερινά μπεταντίν κι έκανα καθαριότητα(όχι καθημερινά, πρέπει να ομολογήσω, αλλά ανά δύο μέρες,έχουμε και βάρδιες τι να κάνω).
Στου μεγάλου αρσενικού έχει μείνει το πρήξιμο μεν,έχει όμως ξεραθεί και σκουρήνει δε, χωρίς να δείχνει σημάδια επιδείνωσης. Σαν να σταθεροποιήθηκε ένα πράμα. Θα ήθελα όμως να εξαλείψω και το πρήξιμο, αν είναι δυνατόν. Δεν δείχνει πάντως να ενοχλείται το πουλί.
Σε ένα φετινό πιτσιρικά-ίκα, δεν ξέρω ακόμα το φύλο του, επειδή το πρόλαβα στην αρχή, σύμφωνα πάντα με τις υποδείξεις του κου Μάκη, φαίνεται να σταμάτησε εκεί που ήταν, δεν επεκτάθηκε δλδ το πρόβλημα. Παραμένει βέβαια ένα μικρό πρήξιμο και το ποδαράκι του κοκκινίζει σε αυτό το σημείο, αλλά η κλινική κατάσταση του πουλιού είναι καλύτερη. Πρώτα το έβλεπα να μαζεύει το πόδι του προς το σώμα του,τώρα δεν το κάνει πια.
Να συνεχίσω την παροχή του μπεταντίν ή όχι κε Μάκη; Πρέπει να τους δώσω και κάτι άλλο;
 
Aν δεν υπάρχει ανοιχτή πληγή,ή φλύκταινα δεν χρειάζεται πλέον Μπεταντίν.
Βέβαια η καθαριότητα πρέπει να είναι καθημερινή μέχρι να καθαρίσουν τα πόδια τελείως.
Βάζε μπάνιο όσο συχνότερα μπορείς και χρησιμοποίησε μέχρι το τέλος της πτερόρροιας και αυτό Bio-bad (Orlux)
 
Back
Top