Γενικά Παρουσίαση των καναρινιων μου chios colour of canary

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης atreas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να τα χαίρεσαι! Θα μπορούσες να μας πεις με ποια χρωστική τα βάφεις; Το βάψιμο τους είναι έντονο και βαθύ!
Ευχαριστώ πολύ. Την περνώ απέξω η συσκευασία δεν έχει μάρκα πανω!
 
Τα πουλιά είναι ζωηρότατα και υγιή. Εκείνο που πρέπει να προσέξεις είναι μια υστέρηση στην απόχρωση και το βάθος χρώματος. Μόλις ετοιμαστούν, βάλε κοντινές ατομικές φωτό να το... Κουβεντιάσουμε αν σε ενδιαφέρει.
Κύριε Μάκη εβαλα φοτο από τα μικρα περιμένω τις συμβουλές σας!
 
Αντρέα, δεν είναι φωτογραφίες που μπορεί κανείς να πει κάτι, για τα πουλιά.
Δεν φαίνονται με καθαρότητα οι βασικές γραμμές σχεδίου πλάτης, τα πλευρά, τα κεφάλια και πολλά άλλα.
Θέλει κοντινές και καθαρές σε αρκετά μεγαλύτερο μέγεθος.
Εκείνο που είναι καθαρό, είναι το άτονο του κόκκινου χρωματισμού. Δεν έχουν βαφτεί ικανοποιητικά ΟΛΑ τα πουλάκια. Ο έντονος αχάτης είναι σχεδόν πορτοκαλί. Ο Αχάτης τοπάζιο σχεδόν Ιβουάρ (ροζέ), όπως και τα δυό Σατινέ. Κάπου υπάρχει λάθος. Είτε στην χρωστική, είτε στις αναλογίες παροχής της.
Ο χιονέ αχάτης που φαίνεται πολύ καλύτερα απο όλα τ' άλλα, είναι ένα πολύ αξιόλογο πουλάκι απο σωματότυπο, αλλά έχει ένα καταδικαστικό λάθος. Το κολάρο στο λαιμό που δύσκολα εξαλείφεται..
 
Αντρέα, δεν είναι φωτογραφίες που μπορεί κανείς να πει κάτι, για τα πουλιά.
Δεν φαίνονται με καθαρότητα οι βασικές γραμμές σχεδίου πλάτης, τα πλευρά, τα κεφάλια και πολλά άλλα.
Θέλει κοντινές και καθαρές σε αρκετά μεγαλύτερο μέγεθος.
Εκείνο που είναι καθαρό, είναι το άτονο του κόκκινου χρωματισμού. Δεν έχουν βαφτεί ικανοποιητικά ΟΛΑ τα πουλάκια. Ο έντονος αχάτης είναι σχεδόν πορτοκαλί. Ο Αχάτης τοπάζιο σχεδόν Ιβουάρ (ροζέ), όπως και τα δυό Σατινέ. Κάπου υπάρχει λάθος. Είτε στην χρωστική, είτε στις αναλογίες παροχής της.
Ο χιονέ αχάτης που φαίνεται πολύ καλύτερα απο όλα τ' άλλα, είναι ένα πολύ αξιόλογο πουλάκι απο σωματότυπο, αλλά έχει ένα καταδικαστικό λάθος. Το κολάρο στο λαιμό που δύσκολα εξαλείφεται..
Μια γενική άποψη ηθελα. Πάντως τα πουλάκια δεν έχουν ολοκληρωθεί σωστά ακόμα στο βάψιμο Τους Και έχω ποιασει κάποια πουλιά Στην τύχη δεν τα έχω διαλεξει.ίσως να φταει και το φως Που παίζει πολύ σημαντικό ρολο. Θα βγάλω φοτο πιο κοντινές και καθαρες μόλις ολοκληρωθούν!
 
Αντρέα καλημέρα. Μου κάνει φοβερή εντύπωση που αγοράζεις χρωστική, χωρίς να αναγράφεται η μάρκα της. Θα έλεγα να το κοιτάξεις.
Αλήθεια, ημερομηνία λήξης, δοσολογικά σχήματα και λοιπές οδηγίες δεν υπάρχουν εντός της συσκευασίας;
 
Αντρέα καλημέρα. Μου κάνει φοβερή εντύπωση που αγοράζεις χρωστική, χωρίς να αναγράφεται η μάρκα της. Θα έλεγα να το κοιτάξεις.
Αλήθεια, ημερομηνία λήξης, δοσολογικά σχήματα και λοιπές οδηγίες δεν υπάρχουν εντός της συσκευασίας;
Δεν είναι ο μόνος. Η φθηνή καροφύλλη έτσι κυκλοφορεί ευρέως. Δεν ξέρω τώρα, επειδή δεν ασχολούμαι με κόκκινα, αλλα υπήρχε εισαγωγή μεγάλης ποσότητας απο Βουλγαρία που διακινείτο με αυτό τον τρόπο, αλλά και με πολύ καλά αποτελέσματα στην βαφή.

Κατά τα άλλα, όλα τα πουλάκια του Αντρέα απο σωματότυπο είναι καλά, αλλά πρέπει να τα δούμε απο πιο κοντά και σε λεπτομέρειες για να εκφράσουμε μια γνώμη.
 
Αντρέα καλημέρα. Μου κάνει φοβερή εντύπωση που αγοράζεις χρωστική, χωρίς να αναγράφεται η μάρκα της. Θα έλεγα να το κοιτάξεις.
Αλήθεια, ημερομηνία λήξης, δοσολογικά σχήματα και λοιπές οδηγίες δεν υπάρχουν εντός της συσκευασίας;


Καλημέρα είναι σε μεγάλη συσκευασία και αυτός που μ την δίνει την σπάει σε όση ποσότητα θέλω. Δεν έχω δώσει στόχο στην μαρκα. Θα μάθω ομως. Τώρα για την δοσολογία πιστεύω ο κάθε εκτροφέας το κανονίζει αυτό με τα αποτελέσματα κα με το βάθος χρωματος της κουτσουλιας. κανένας δεν μένει υσιχος με την αναγραφόμενη δοσολογία και Κάτι ακόμα εγώ το χρώμα το χρησιμοποιώ στο νερό
 
Αντρέα, θεωρώ ότι για το κάθε σκεύασμα έχουν γίνει μετρήσεις, τουλάχιστον όσον αφορά στην ασφάλεια / τοξικότητα αυτών. Μου φαίνεται ακατανόητο το να κρίνει κανείς από το χρώμα της κουτσουλιάς. Κι αν η δόση γίνει ιδιαίτερα επιβαρυντική για τα πουλιά; Πρώτα θα έχουν πάρει τη δόση και μετά θα κάνουν την κουτσουλιά.
 
Αντρέα, θεωρώ ότι για το κάθε σκεύασμα έχουν γίνει μετρήσεις, τουλάχιστον όσον αφορά στην ασφάλεια / τοξικότητα αυτών. Μου φαίνεται ακατανόητο το να κρίνει κανείς από το χρώμα της κουτσουλιάς. Κι αν η δόση γίνει ιδιαίτερα επιβαρυντική για τα πουλιά; Πρώτα θα έχουν πάρει τη δόση και μετά θα κάνουν την κουτσουλιά.
Αυτά που λέω τα έχω συζητήσει άπειρες ώρες με εκτροφεις έμπειρους που δρουν και στο χώρο του εξωτερικού δεν τα λέω από μόνος μ.Αν δεν δεις την κουτσουλια πως θα καταλάβεις αν περνει το σωστό χρώμα το πουλί. Ας πάρουν θέση και οι πιο εμπιροι στο χώρο του χρώματος να μας πουν. Δεν νομίζω ότι η μάρκα κάνει το σωστό πρωιον το παν είναι να έχεις σωστά αποτελέσματα και ταυτόχρονα υγιεί πουλια
 
Αντρέα, θεωρώ ότι για το κάθε σκεύασμα έχουν γίνει μετρήσεις, τουλάχιστον όσον αφορά στην ασφάλεια / τοξικότητα αυτών. Μου φαίνεται ακατανόητο το να κρίνει κανείς από το χρώμα της κουτσουλιάς. Κι αν η δόση γίνει ιδιαίτερα επιβαρυντική για τα πουλιά; Πρώτα θα έχουν πάρει τη δόση και μετά θα κάνουν την κουτσουλιά.
Συμφωνώ με τον Γιάννη. Ωραίο το βάψιμο αλλά μην ξεχνάμε πως η υπερδοσολογία καταστρέφει το συκώτι των καναρινιών!
 
Δεν επιτυγχάνεται καλύτερο βάψιμο με μεγαλύτερη δόση χρωστικής. Αλλού είναι τα "μυστικά" του καλοβαμένου κόκκινου. Η κόκκινη κουτσουλιά είναι ένδειξη κορεσμού. Σημαίνει οτι υπάρχει περίσσεια χρωστικής η οποία πάει άχρηστη στα ούρα, απορρίπτεται. Ισως σε αρχικά στάδια όταν δεν υπάρχει η ανάλογη πείρα, να αυξάνουμε την δόση της χρωστικής μέχρις ότου αρχίζουν να κοκκινίζουν οι κουτσουλιές, εκεί κάνουμε ΣΤΟΠ κι' ένα κλίκ πίσω. Ετσι ξέρουμε οτι τουλάχιστον δεν επιβαρύνουμε το πουλάκι με άχρηστες ποσότητες χρωστικής. Κάτι τέτοιο φαντάζομαι εννοεί ο Αντρέας.
 
Δεν επιτυγχάνεται καλύτερο βάψιμο με μεγαλύτερη δόση χρωστικής. Αλλού είναι τα "μυστικά" του καλοβαμένου κόκκινου. Η κόκκινη κουτσουλιά είναι ένδειξη κορεσμού. Σημαίνει οτι υπάρχει περίσσεια χρωστικής η οποία πάει άχρηστη στα ούρα, απορρίπτεται. Ισως σε αρχικά στάδια όταν δεν υπάρχει η ανάλογη πείρα, να αυξάνουμε την δόση της χρωστικής μέχρις ότου αρχίζουν να κοκκινίζουν οι κουτσουλιές, εκεί κάνουμε ΣΤΟΠ κι' ένα κλίκ πίσω. Ετσι ξέρουμε οτι τουλάχιστον δεν επιβαρύνουμε το πουλάκι με άχρηστες ποσότητες χρωστικής. Κάτι τέτοιο φαντάζομαι εννοεί ο Αντρέας.
Ναι κύριε Μάκη αυτό εννοώ δεν είπα ότι κάνω υπερδοσολογια άλλωστε όσο χρώμα είναι να πάρει το κάθε πουλί θα το παρει. Ασχολουμε με χρώμα αρκετά χρόνια ποτέ δεν ειχα προβλιμα.
 
Μιας που τέλειωσαν οι εκθέσεις μας είπα να ανεβάσω μερικές φοτο μου αυτή είναι από την έκθεση του ελκε στις 25-27 Νοεμβρίου
 

Συνημμένα

  • 20161127_134421_20161128212151240.webp
    20161127_134421_20161128212151240.webp
    14,9 KB · Προβολές: 51
όλα αυτά δικής σου εκτροφής; Μπράβο!
Ναι δικης μ Ευχαριστώ πολύ

Θερμά συγχαρητήρια!
Δεν μας τα βάζεις κοντινές να τα θαυμάσουμε; :)
Ευχαριστώ παρα πολυ.έχουν μεγάλη ανάλυση η φοτο και όταν τις μικρινω δεν φενονται καλα!
 
Back
Top