Αναπαραγωγή Πειράζει που δεν έχω βάλει τσόχα στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
εχει σχεση που δεν εχω βαλει τσοχα στην φωλια;δηλαδη να μην μπορει να φτιαξει λογο αυτου;...
 
Όχι δεν πειράζει. Αν είναι να κάνει θα κάνει και στο πάτωμα. Η τσόχα χρησιμεύει αργότερα όταν μεγαλώσουν λίγο τα πουλάκια στη φωλιά και αφαιρούμε το νήμα αφήνοντας μόνο αυτή. Πάντως, δεν πρόκειται για κάτι απαραίτητο ούτε για κάτι που το χρησιμοποιούν όλοι.
 
Η χρηση της τσοχας ειναι καποιες φορες να διευκολυνει το πουλακι να στρωσει τα νηματα πιο ευκολα. Οχι οτι αν δεν εχεις δεν θα τα στρωσει, απλα οι πλαστικες φωλιες γλιστρουν, ετσι καμια φορα εξυπηρετει.

Η πραγματικη της αξια ειναι οταν θα κανεις καθαριοτητα στη φωλια, οπου θα αφαιρεσεις το νημα, θα την καθαρισεις, θα βαλεις στην τσοχα ψειροσκονη και μετα θα επιστρεψεις τα μωρα σου πισω στη ζεστασια και την καθαριοτητα.
 
Καλησπέρα αν προσθέσεις την τσόχα μετά την πρωτη καθαριότητα θα υπάρχει πρόβλημα;
 
Καλησπέρα αν προσθέσεις την τσόχα μετά την πρωτη καθαριότητα θα υπάρχει πρόβλημα;
Δεν νομίζω.. Αρκεί να έχεις πλύνει τα χέρια σου και προσεκτικά να μεταφέρεις εκεί τους νεοσσούς. Μια μέρα πριν μπορείς να βουτήξεις την τσόχα σε διάλυμα Chevitren και μετά ψεκάζεις με Pinex!
 
Καλησπέρα αν προσθέσεις την τσόχα μετά την πρωτη καθαριότητα θα υπάρχει πρόβλημα;
Κάθε αλλαγή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Στο συγκεκριμένο που ρωτάς οι πιθανότητες να δημιουργηθεί πρόβλημα είναι μικρές. Το πουλάκια έχουν μεγαλώσει αρκετά και ζητούν πλέον επίμονα τροφή κάτι που κάνει δύσκολο να τα εγκαταλείψει η μάνα.
 
SOS Βοηθεια. Καθαρισα σημερα το κλουβι και λεω ας βαλω με το χερι νημα μεσα, εχει χαλασει 2 νηματα σχεδον και ολα κατω και λεω ας βαλω με το χερι νημα. Εβαλα και μετα απο δεκα λεπτα ειδα αυγο μεσα.. Τι κάνω; Το νημα που εβαλα ειναι στον πατω ισα ισα να σηκωσω με προσοχη το αυγο και να την βαλω ολο νημα εγω την φωλια; Μαλλον δεν ξερει να φτιαχνει φωλια αυτη κατι τετοιο... Βοηθεια, εβαλα και μπανιερα και εκαναν και τα δυο μπανιο, καλος η οχι;
 
SOS Βοηθεια. Καθαρισα σημερα το κλουβι και λεω ας βαλω με το χερι νημα μεσα, εχει χαλασει 2 νηματα σχεδον και ολα κατω και λεω ας βαλω με το χερι νημα. Εβαλα και μετα απο δεκα λεπτα ειδα αυγο μεσα.. Τι κάνω; Το νημα που εβαλα ειναι στον πατω ισα ισα να σηκωσω με προσοχη το αυγο και να την βαλω ολο νημα εγω την φωλια; Μαλλον δεν ξερει να φτιαχνει φωλια αυτη κατι τετοιο... Βοηθεια, εβαλα και μπανιερα και εκαναν και τα δυο μπανιο, καλος η οχι;
Μάλλον άλλο πράγμα συμβαίνει αλλά προς το παρόν ας πάμε στο πρόβλημα.
Παίρνεις τι φωλιά και βάζεις ελάχιστο νήμα... με ένα λεμόνι πιέζεις και περιστρέφεις... Συνεχίζεις αρκετές φορές το εγχείρημα... Προσοχή λίγο υλικό κάθε φορά και πολλές περιστροφές...
Τοποθετείς ένα ψεύτικο αυγό μέσα.. αν δεν έχεις καλύτερα να μη βάλεις τίποτε.
Το αυγό που γέννησε το το κρατάς έξω σε δροσερό μέρος (όχι ψυγείο)...
Αν το βάλεις μέσα στη φωλιά θα το σκεπάσει με υλικό σίγουρα.
 
το εκανα φιλε εβαλα ενα ολοκληρο νημα σχεδον, αυτη φοβαμαι μην παει και το βγαλει παλι.. Τι αλλο μπορει να συμβαινει δλδ?το αυγο το ξαναεβαλα μεσα ρε φιλε μου.λες να το βγαλω;δεν εχω ψευτικο. Γιατι δεν εφτιαξε φωλια. Τωρα αγχωθηκα
 
ειναι οκ απο τα λιγα που ξερω, αλλα δεν βλεπω αυτη να καθετ να κλωσαει... Τι μπορει να φταιει ρε παιδια. Πρωτη φορα εχω δει να μην ξερει να κανει φωλια... Το αυγο το εχω ακομα μεσα, οσο αφορα το μπανιο που τα εβαλα και κανανε;να ριξω ψειροσκονη στην φωλια;
 
Σταύρο από αυτά που διαβάζω κι εγώ γιατί δεν έχω καναρίνια δεν κάθονται να κλωσσούν μόνιμα από το πρώτο αυγό, οπότε αυτό είναι νορμάλ. Το μπάνιο εφόσον δεν κλωσσάει μόνιμα δεν δημιουργεί πρόβλημα. Χαλάρωσε και περίμενε από έμπειρα άτομα. Πάντως δεν αντιμετωπίζεις κάποιο επείγον θέμα. Όλα καλά. Ξέρεις αν το θηλυκό σου είναι μικρότερο του έτους;
 
δεν το ξερω αλλα απο οτι μου ειπαν ειναι μαλλον μικροτερο του ετους, να ριξω ψειροσκονη στην φωλια; Και που αλλου;να επαναλαβω το αυγο το εχω μεσα, ειμαι αγχωμενος απο χαρα και απο το οτι θελω να πανε ολα καλα...
 
αλλα δεν βλεπω αυτη να καθετ να κλωσαει
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ίσως ότι την βλέπεις πολύ. Δώσε της το περιθώριο να λειτουργήσουν τα ένστικτα της.

Εγώ ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Για ποιο λόγο τόση ανησυχία και επιμονή στην αναπαραγωγή; Ο δικός μας ο ρόλος δεν είναι να τα αναγκάσουμε να αναπαραχθούν αλλά να είμαστε σε θέση να τους παρέχουμε την κατάλληλη βοήθεια, εφόσον την χρειαστούν πραγματικά.

Είναι γενική απορία μου, δεν αφορά μόνο τη συγκεκριμένη περίπτωση.
 
ειναι κατι το διαφορετικο για αυτο.Aυτος ακομα την καβαλυκευει 😛 .. Εδω και 1 ωρα περιπου που τα αφησα κ ησυχασαν με το αυγο μεσα αυτη καθεται κ το κλωσσαει που οφειλεται το οτι δεν ηξερε να φτιαξει φωλια; Επισης το αυγο το σκεπασε οπως ειπατε, καλο ειναι να το βγαλω και να το αφησω χωρις τιποτα μεσα; Μπορω να βαλω καποιο που να το φτιαξω εγω τωρα; Με καπιο τροπο;Eπισης να ριξω ψειροσκονη στην φωλια;η πειραζει που καθετε αυτη;
 
@toykaki εγώ θα σου πρότεινα να τα αφήσεις μόνα τους. Ξέρουν αυτά τι χρειάζεται να κάνουν. Όσο τα πειράζουμε τα στρεσάρουμε χωρίς λόγο.
 
Back
Top