Αναπαραγωγή Πειράζει που δεν έχω βάλει τσόχα στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
που οφειλονται ολα αυτα;δηλαδη στο οτι ειναι αρχαρια;δεν ξερω τι να πω. Αφου βλεπει που ειναι η φωλια της. Που εκανε το πρωτο αυγο.
Δεν υπάρχουν εξηγήσεις... Ούτε αιτιολόγηση.
Έγινε γιατί έτσι θεώρησε το πουλί πως έπρεπε να γίνει...
Για λόγους μη κατανοητούς και αποσαφηνισμένους σε μας... ίσως υπολειτούργησε το ένστικτο...
Δεν υπάρχει δυνατότητα εξαγωγής σωστών συμπερασμάτων παρά μόνο καταγραφή...
Άλλωστε δεν υπάρχουν κανόνες στα ζωντανά πλάσματα..
 
Παρακολούθησέ την πάντως μήπως δυσκολεύεται να βγάλει το αυγό της. Τι λες Γιάννη @misalouris ;
 
Παρακολούθησέ την πάντως μήπως δυσκολεύεται να βγάλει το αυγό της. Τι λες Γιάννη @misalouris ;
Η αλήθεια είναι πως από τις πολλές φορές που το γράφουμε πιστεύουμε πως γίνεται και αυτονόητη η χορήγηση ασβεστίου μετά την ωοτοκία του πρώτου αυγού.
Κι αν καμιά φορά ξεχνάμε... Να μας συμπαθάτε...
Άλλωστε πάντα υπάρχουν και οι φίλοι που πρέπει. Για να μας το θυμίζουν...
 
Ειπες οτι μαλλον η καναρα ειναι μικροτερη του ετους. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα επειδη ειναι πρωταρα γι'αυτο να το κανε στον πατο.

Ειπες επισης οτι επειδη ο αρσενικος σου ειναι πολυ πυρωμενος και οποτε σηκωθει αυτη απο τη φωλια, αυτος τη βατευει, υπαρχει πιθανοτητα στο κυνηγητο της συνευρευσης να της "εφυγε" το αυγο εξω απο τη φωλια.

Υπαρχει πιθανοτητα να αντιμετωπιζε καποια μικρη ελλειψη ασβεστιου και να δυσκολευτηκε να το βγαλει.

Υπαρχουν πολλες πιθανοτητες, το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις με τα γεγονοτα. Παρακολουθεις το ζευγαρι ομορφα και διακριτικα πολυ λιγη ωρα, και πραττεις αναλογως.
 
σουπιοκοκκαλο εχω μεσα, αλλα δεν βλεπω να το πολυ αρεσουν. Δεν τα εχω δει καμια φορα να πηγαινουν εκει (εκτος αν γινετε οταν λειπω αλλα δεν νομιζω). Το εχω επανω στα καγκελα και μακρυα απο καποιο κλαδακι, να το αλλαξω μερος και να το βαλω σε καπιο κλαδακι απο πανω;

επισης αυγο να συνεχισω να δινω;
 
σουπιοκοκκαλο εχω μεσα, αλλα δεν βλεπω να το πολυ αρεσουν. Δεν τα εχω δει καμια φορα να πηγαινουν εκει (εκτος αν γινετε οταν λειπω αλλα δεν νομιζω). Το εχω επανω στα καγκελα και μακρυα απο καποιο κλαδακι, να το αλλαξω μερος και να το βαλω σε καπιο κλαδακι απο πανω;

επισης αυγο να συνεχισω να δινω;
Χρειάζεται να υπάρχει στήριγμα για να πατούν και να μπορούν να τρώνε το κόκαλο σουπιάς.
Όσο είναι στη φωλιά δε χρειάζεται να δίνεις αυγό...
 
Να πω πως καλο ειναι να ειναι ειτε κοντα σε κλαδακι ειτε να εχεις τη βαση που πουλανε στα πετσοπ... Αλλα εμενα η δικια μου ποτε δεν καθοταν στο κλαρι να το φαει, παντα κρεμοταν αναποδα στο καγκελο για να το φαει απο πανω 😕
 
να πω οτι το 3ο εγινε μεσα στην φωλια...

κυριακη 17/5 το πρωτο.. Δευτερα 18/5 2ο (σπασμενο) Τριτη 19/5 3ο μεσα στην φωλια... Να δουμε και την συνεχεια
 
Για να εχεις μια καθαρη εικονα για το καθε ζευγαρι, ουτε ανακατεμενα χαρτακια, ουτε μηνυματα στο φορουμ Ενα χαρτι πανω στο κλουβι και τελειωσες.
 
ε αφου τα λεω αναλυτικα εδω θα τα κανω διπλα... Και σε χαρτακι και εδω.. Να ρωτησω κατι ακομα το 2ο ηταν ενσπορο οπως ειδατε στην φωτο. Το 3ο υπαρχει περιπτωση να ειναι ασπορο;
 
Λογικα ειναι ενσπορο. Αν εχουμε μια επιτυχη συνευρευση, μπορουν να γονιμοποιηθουν ολα τα αυγα της σειρας.
 
το 1ο δεν ξερω... 😛 τελοςπαντων ας ειναι ολα γερα και δυνατα και βλεπουμε...

κατι ακομα ποτε θα χωρισω το ζευγαρι (σε ξεχωριστα κλουβια) ή θα βαλω το χωρισμα στην ζευγαρωστρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τρεχεις πολυ αλλα αν διαβασεις καποια αρθρα θα σου λυθουν οι αποριες...

Εξαρταται ποτε θα ξαναθελει να κανει φωλια. Οταν δεις και αραιωνει τα ταισματα η μαμα, και αναλαμβανει ο μπαμπας χωρισε τα.

Καλο θα ηταν να μην μπλεκουμε τα θεματα. Εδω ο τιτλος αναφερει την τσοχα στη φωλια και εμεις εχουμε αναλυσει τα παντα. Υπαρχει πληθωρα παρομοιων θεματων με τις ερωτησεις σου, οποτε με μια αναζητηση θα βρεις πολλες απαντησεις.
 
Αφήστε το παιδί να κάνει την δουλειά του οπως βολεύται, μπααα
 
Back
Top