Αναπαραγωγή Πειράζει που δεν έχω βάλει τσόχα στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτο ηταν με ματιασατε... Δεν βλεπω προκοπη και ερχονται οι μερες που θα χωριστουν... ☹ Eπισς σημερα εριξε το ενα αυγο απο την φωλια δεν ξερω πως και ειχε ραγισει ελαχιστα και το πιανω πολυ ελαφρυ οπως και τα αλλα δυο που εχουν περισεψει και λεω ας το ανοιξω και ειδα αυτο.. Οποτε τζιφος ε; τάισμα στο χέρι
ε φυσικα τζιφος εαν ειχε πουλακι μεσα, μετα απο τοσες μερες επρεπε να το εβλεπες ξεκαθαρα.. Καπου διαβασα οτι τα θηλυκα πεταν τα αυγα εξω απο την φωλια ως αχρηστα οταν περασουν οι μερες επωασης και δν εχουν βγει απο αυτα πουλια... Εσυ δν ειπες οτι εκανες ωοσκοπιση και ειδες οτι εχουν πουλια μεσα σε αυτα;
 
Εγώ Σταύρο θα σου ευχηθω του χρονου να έχεις καλύτερα αποτελέσματα, γιατί έχω καταλάβει ποσο πολύ θες να δεις να σκάνε οι νεοσσοί απο τα αβγουλακια. Απλα να θυμάσαι οτι τα καναρίνια θέλουν την ησυχία τους και ειδικα στην διάρκεια της αναπαραγωγής. Ησυχία και καθαριότητα είναι πολύ βασικά.
 
. Ησυχία και καθαριότητα είναι πολύ βασικά.
Συμφωνώ αν και είναι λίγο δύσκολο, πρέπει να τα αφήνουμε στην ησυχία τους κι εμείς να τα χαζεύουμε από πιο μακρυά από όσο θέλουμε! Καλή συνέχεια με την επόμενη χρονιά φίλε
 
Σας ευχαριστω πολυ... @αγαπω τα καναρινια καθαριοτητα ειχαν..υσηχια δεν θα το ελεγα σαν να γενανε στην ομονοια οπως ειπε ενα φιλος σε παλαιοτερο ποστ
Ο Αινστάιν έλεγε ότι ''ο αυτοσαρκασμός είναι δείγμα ευφυίας'', μπράβο σου από εμένα! Απλά χρησιμοποίησε την εμπειρία σου αυτή προς όφελός σου την επόμενη αναπαραγωγική περίοδο👍)
 
μπανιερα τα βαζω καθε πρωι η οχι;
Αν το επιτρέπει ο καιρός, αν μπορείς να είσαι εκεί και μετά από μισή ώρα να βγάλεις την μπανιέρα και αν έχεις την πολυτέλεια και το χρόνο μετά να αλλάξεις το χαρτί στον πάτο που θα έχει γίνει μούσκεμα, τότε και κάθε μέρα γιατί όχι; Μόνο καλό τους κάνει και τους αρέσει και πάρα πολύ! Εκτός αν κλωσάει η κανάρα που το μπάνιο επιτρέπεται μόνο την μέρα που περιμένουμε να σκάσουν οι νεοσσοί και πάλι με μέτρο! Και γενικά το πρωί να ξέρεις είναι η καλύτερη ώρα για μπάνιο! 😉
 
οχι τα εχω χωρισει..ηταν ασπορα τα αυγα και εδω και 3 μερες ο καθε κατεργαρς στο κλουβι του 😛
 
Ναι το ξερω, απλα σου απαντησα γιατι προφανως νομιζες οτι ειχα πετυχημενη γεννα
 
Back
Top