Αναπαραγωγή Πειράζει που δεν έχω βάλει τσόχα στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλύτερα να μην ρήξεις. Αν δεν έχεις δει κάτι ανησυχητικό καλύτερα να μην τα ενοχλήσεις.
 
το θεμα ειναι να μην δω κατι ανυσηχητικο. Οχι προς το παρων δεν ειδα κατι, αν και δεν ξερω τα συμπτωματα αλλα τελοσπαντων. Επισεις σημερα εβαλα και αυγο γιατι δεν ηξερα οτι θα γεννηση.. Τι να κανω να το βγαλω;ο αλλος ακομα την καβαλυκευει.
 
πρωτη φορα εχω δει να μην ξερει να κανει φωλια...
Πάντα και για όλα υπάρχει πρώτη φορά.. ηρέμησε..
Είμαι σίγουρος πως ξέρει να φτιάχνει φωλιά και θα το κάνει όταν θα είναι έτοιμη... αλλά απόλυτα έτοιμη σε όλους τους τομείς.
που οφειλεται το οτι δεν ηξερε να φτιαξει φωλια;
Παρουσιάζεται ως φαινόμενο σε πουλιά ανέτοιμα για την αναπαραγωγική διαδικασία.
Κι αν δεν είναι τελείως ανέτοιμα... σίγουρα δεν υπάρχει "ισορροπία". Σε ζευγάρια που δεν τα λες "ζευγάρια"
να ριξω ψειροσκονη στην φωλια; Και που αλλου;
Αν κρίνεις πως προληπτικά χρειάζεται να βάλεις σκόνη να ρίξεις την κατάλληλη πάνω στο νήμα της φωλιάς. Σε κάποια προϊόντα επιβάλλεται να μην υπάρχουν αυγά μέσα... σε κάποιες άλλες... Δεν τα επηρεάζει.
Έχεις ενδείξεις πως χρειάζεται να ρίξεις;
Eπισης να ριξω ψειροσκονη στην φωλια;η πειραζει που καθετε αυτη;
Δε μας πειράζει που κάθετε και κλωσά αρκεί η σκόνη να μην επηρεάζει την υγεία των αυγών. Αν υπάρχει τέτοια εκδοχή τη ρίχνουμε μόνο όταν έχουμε τα ομοιώματα αυγών.
ειμαι αγχωμενος απο χαρα και απο το οτι θελω να πανε ολα καλα...
Η χαρά και ενθουσιασμός χρειάζονται πάντα...
οποτε το αυγο το αφηνω μεσα
να επαναλαβω το αυγο το εχω μεσα,
Γι' αυτή και παρόμοιες περιπτώσεις... Το αυγό θα πρέπει να απομακρύνεται μέχρι να αποφασίσει το θηλυκό να καθίσει στη φωλιά και να ζεστάνει τ' αυγά...
Διαφορετικά πάντα θα κινδυνεύει... είτε να σκεπαστεί από το νέο υλικό που σίγουρα θα προσθέσει... είτε θα σπάσει... είτε δεν θα επωαστεί ποτέ.
επισης το αυγο το σκεπασε οπως ειπατε,
Και ακριβώς αυτό περιγράφεις εδώ...
που οφειλεται το οτι δεν ηξερε να φτιαξει φωλια;
Είναι ενδείξεις ορμονικής ανετοιμότητας ή κάτι παρόμοιο..
μπορω να βαλω καποιο που να το φτιαξω εγω τωρα; Με καπιο τροπο;
Καλό είναι πάντα να υπάρχουν μερικά πλαστικά - ομοιώματα αυγών στο χώρο μας. Κοστίζουν ελάχιστα και σώζουν καταστάσεις.
Σε περιπτώσεις που δεν υπάρχουν καταφεύγουμε σε ημίμετρα (κουφέτα, πλαστικές μπίλιες κλπ) που όμως έχουν σοβαρότερο ρίσκο από αυτό που ενδεχομένως προσπαθούμε να αποφύγουμε.
 
μαλιστα. Το νημα το εχω ακομα μεσα, απο οτι καταλαβα να το αφησω, ψειροσκονη δεν ριχνω λοιπον μιας και δεν καταλαβα κατι, αυτη καθεται απο τοτε που την εφτιαξα την φωλια οπως σας ειπα. Και απλα δεν παιρνω το αυγο γιατι φοβαμαι μην χαλασει την φωλια παλι, αυριο θα παρω ψευτικα και θα το αντικαταστησω. Καθετε και το κλωσαει αυτη. Και αυτος τρελλαμενος την καβαλυκευει συνεχεια οταν αυτη σηκωνεται.. Να το αφησω το αυγο (τροφη) η οχι να το βγαλω;
 
μαλιστα. Το νημα το εχω ακομα μεσα, απο οτι καταλαβα να το αφησω, ψειροσκονη δεν ριχνω λοιπον μιας και δεν καταλαβα κατι, αυτη καθεται απο τοτε που την εφτιαξα την φωλια οπως σας ειπα. Και απλα δεν παιρνω το αυγο γιατι φοβαμαι μην χαλασει την φωλια παλι, αυριο θα παρω ψευτικα και θα το αντικαταστησω. Καθετε και το κλωσαει αυτη. Και αυτος τρελλαμενος την καβαλυκευει συνεχεια οταν αυτη σηκωνεται.. Να το αφησω το αυγο (τροφη) η οχι να το βγαλω;
Είπες πως έχει σπάσει.
Αν ναι... Πρέπει να το απομακρύνεις οπωσδήποτε.
Θα καταστραφούν τα υπόλοιπα.
Με ένα αυγό λιγότερο δεν χάθηκε ο κόσμος...
Ψεύτικα θα χρειαστείς μια και οι "ερωτικές " μάχες μέσα στη φωλιά είναι όπως γράφεις έντονες και θα θέσουν σε κίνδυνο τ' αυγά...
 
Το αυγο δεν εχει σπασε ιειναι μεσα στην φωλια κ το κλωσσαει. Ειπα οτι εχω βαλει αυγο για να φανε, κι γι αυτο ρωταω αν πρπ να το βγαλω ή να το αφησω να τρωνε;
 
Το αυγο δεν εχει σπασε ιειναι μεσα στην φωλια κ το κλωσσαει. Ειπα οτι εχω βαλει αυγο για να φανε, κι γι αυτο ρωταω αν πρπ να το βγαλω ή να το αφησω να τρωνε;
Ναι έγραψες πως το έχει σκεπάσει...
Να το βγάλεις... αν παραμείνει σκεπασμένο δεν θα μπορεί να το γυρίσει η κανάρα και θα καταστραφεί η ζωή μέσα του, αν φυσικά υπάρχει.
 
τι εννοεις να το γυρισει;οταν και αμα βγει το πουλι η τωρα που ειναι μεσα στο αυγο; Δεν ειναι τελειος σκεπασμενο απο 3-4 τρυχες ειναι.φαινεται κανονικα
 
τι εννοεις να το γυρισει;οταν και αμα βγει το πουλι η τωρα που ειναι μεσα στο αυγο; Δεν ειναι τελειος σκεπασμενο απο 3-4 τρυχες ειναι.φαινεται κανονικα
Τώρα... Δεν πρέπει να είναι σκεπασμένο με υλικό.
 
οποτε το βγαζω και το αφηνω κενο
Τώρα νομίζω πως δεν έχει νόημα να το βγάλεις...
Απλά αν το έχει σκεπασμένο να το βγάλεις πάνω ... και να παρακολουθείς μήπως και κουβαλήσει υλικό στη φωλιά και το σκεπάσει πάλι...
 
Δεν χρειάζεται ψειρόσκονη.
 
κατι ακομα εχω διαβασει η και καποιος εδω μου το προτειναι να βαλω ψευτικα.. Το αυγο δηλαδη δεν εκολαπτετ με την θερμοτητα;δηλαδη εγω εαν το εχω σε ενα βαζω με βαμβακι για 2 εβδομαδες και το αυγο εχει πουλακι μεσα δεν ειναι ασπορο,θα βγει κανονικα;
 
Είναι διαφορετικό πράγμα να είναι γονιμοποιημένο το αυγό, αυτό που λένε δηλαδή... ένσπορο και αλλο να έχει έμβρυο μέσα του. Η ανάπτυξη του εμβρύου ξεκινά όταν η κανάρα ξεκινά τη συστηματική επώαση (να κάθεται πάνω στα αυγά) και αυτό μόνο σε όσα έχουν γονιμοποιηθεί (έχουν σπόρο μέσα τους).
 
δηλαδη εγω εαν το εχω σε ενα βαζω με βαμβακι για 2 εβδομαδες και το αυγο εχει πουλακι μεσα δεν ειναι ασπορο,θα βγει κανονικα;
Όχι... Το πόσο χρονικά θα παραμείνει ζωντανό ένα αυγό... Εξαρτάται απόλυτα από το τις συνθήκες του περιβάλλοντος αποθήκευσης...
 
Εγώ θα έλεγα εφόσον δεν έχεις μεγάλη πείρα, να μην κάνεις την κίνηση αντικατάστασης των αυγών. Προσωπικά δεν θα το έκανα.
 
εκανε και το 2ο αλλα το εκανε κατω και εδω το αποτελεσμα https://community.petbirds.gr/media/770/ .. Κριμα γιατι δεν ξερω τι να κανω, στην αρχη ελεγα δεν ειναι ενσπορα για αυτο. Μετα ομως αλλαξα γνωμη που ειδα οτι ειχε μεσα, σαφως και το 1ο το πιο πιθανο να ειναι ασπορο. Και φοβαμαι οτι και σημερα το αλλο θα μου το κανει κατω... Δεν ξερω τι μπορει να φταιει... Το νημα που τις ειχα βαλει ακομα ενα δηλαδη το εχει ριξει κατω απο την φωλια στην γωνια αλλα επεσε λογο τις τρυπας στο πατωμα ας το πω.. Δεν βαζω αλλο νημα, αυτο που εχει μεσα στην φωλια δνε ειναι σκεπασμενο και το κλωσαει, βεβαια το βραδυ δεν κοιμαται εκει...Αυτα και περιμενω να μου πειτε πως να κινηθω.. Το πεταω το σπασμενο αυγο ετσι;. ☹
 
που οφειλονται ολα αυτα;δηλαδη στο οτι ειναι αρχαρια;δεν ξερω τι να πω. Αφου βλεπει που ειναι η φωλια της. Που εκανε το πρωτο αυγο.
 
Back
Top