Αναπαραγωγή Πειράζει που δεν έχω βάλει τσόχα στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εννοειται.. Δεν τα συνεχιζω την αναπαραγωγη...υπαρχει περιπτωση να ειναι ασπορα για μια φορα;δηλαδη του χρονου να γεννησουν κανονικα; Γιατι εγω νομιζα οτι αν ειναι μια φορα ασπορα ειναι παντα
Ασφαλώς και μπορεί να είναι γόνιμα... ακόμη και στην αμέσως επόμενη γέννα αυγών...
 
υπαρχει ομως και περιπτωση να ειναι γενικα αγονος ετσι; Αν ναι πιο απο τα δυο (αρσενικο-θυληκο) εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι;
 
Ισως ναι να μπορει να ειναι καπιο αγονο και δυο εχουν τι ιδιες πιθανοτητες! Αλλα αυτο ειναι λιγο δυσκολο ν συμβει αυτο! Στην αγονη γεννα τον πουλιων η ευθυνες ειναι πανω σου! Κακη προετοιμασια, κακη διατροφη, μεταβολη στο ωραριο τους! Ακομη κ η συνεχει παρουσια σου και ενοχληση τον πτηνων οδηγουν σε τετοια αποτελεσματα καλη τυχη του χρονου!
 
σε ευχαριστω πολυ.. Να πω πως εκανα την περιφημη ωοσκοπηση και εχω να πω πως το ενα εχει σιγουρα μεσα πουλακι. Το αλλο ειμαι 80% σιγουρος καθως τα εκανα βιαστικα και το αλλο δεν εχει μεσα κατι.. Οποτε εστω οτι εχω ενα πουλακι.λοιπον. Αρχιζω τις ερωτησεις μαζεμενες.
1) πρεπει να ξαναβαλω ψειροσκονη και αν ναι που;
2)με το που βγει με το καλο το πουλακι βαζω αυγο -αυγοτροφη-μηλο;
3) εαν δεν ταιζει η μαμα, ταιζω εγω;
4) εαν η μαμα η ο μπαμπας δεν ειναι καλοι γονεις και το πειραζουν το απομακρυνω και το αφηνω να ζει με τον 1 γονεα και αν ειναι και οι δυο οχι καλοι τους απομακρυνω και τους δυο και ταιζω εγω; Και αν ναι νερο πως δινω;
5)καθε ποτε πρεπει να τρωνε τα μικρα;τρωνε απο την στιγμη που σπαει το αυγο;
6)κατι αλλο;
7)H εκτος εαν δεν το ειδα καλα. Γιατι βλεπω διαφορα στο Youtube Και δεν ειναι ετσι οπως εγω ειδα τα δικα μου.. Εμενα τα δυο που νομιζω οτι ειναι ειναι προς την ακρη επανω μαυρα και το υπολοιπο κενο... Καπως ετσι.. Αλλα θα φαν
 
σε ευχαριστω πολυ.. Να πω πως εκανα την περιφημη ωοσκοπηση και εχω να πω πως το ενα εχει σιγουρα μεσα πουλακι. Το αλλο ειμαι 80% σιγουρος καθως τα εκανα βιαστικα και το αλλο δεν εχει μεσα κατι.. Οποτε εστω οτι εχω ενα πουλακι.λοιπον. Αρχιζω τις ερωτησεις μαζεμενες.
1) πρεπει να ξαναβαλω ψειροσκονη και αν ναι που;
2)με το που βγει με το καλο το πουλακι βαζω αυγο -αυγοτροφη-μηλο;
3) εαν δεν ταιζει η μαμα, ταιζω εγω;
4) εαν η μαμα η ο μπαμπας δεν ειναι καλοι γονεις και το πειραζουν το απομακρυνω και το αφηνω να ζει με τον 1 γονεα και αν ειναι και οι δυο οχι καλοι τους απομακρυνω και τους δυο και ταιζω εγω; Και αν ναι νερο πως δινω;
5)καθε ποτε πρεπει να τρωνε τα μικρα;τρωνε απο την στιγμη που σπαει το αυγο;
6)κατι αλλο;
εαν κανεις μια ερευνα στο πετβιρντ θα βρεις για ολες τις ερωτησεις σου απαντησεις και με το παραπανω...
 
Τι απο ολα οσα ρωτας βρε Σταυρο μου δεν τα εχουμε ξαναπει;
Αναπαραγωγή Νεοσσοί των Πουλιών | Άρθρα εδω ειναι ολα οσα χρειαζεσαι, και αν ξαναδιαβασεις απο την αρχη το θεμα που γραφουμε εδω, θα σου λυθουν πολλες αποριες που πιθανον σου ξανα-προεκυψαν.

1) λιγο στον πατο και γυρω απο τη φωλια.
2)σφιχτοβρασμενο αυγο, σπορους, νερο καθε μερα. Μετα την 3μερα ζωης του τελευταιου βαζεις και μηλο. Μετα την 10η βαζεις και χορταρικα.
3)να ευχεσαι να μη σου συμβει.
4)αν προκυψει θεμα, εδω ειμαστε. ΔΕΝ ταιζουμε, παρα μονο σε εξαιρετικα σπανιες περιπτωσεις.
5)πολυ συχνα και με συγκεκριμενη πηκτικοτητα και θερμοκρασια.
6) ΜΗΝ ΤΑ ΕΝΟΧΛΕΙΣ.
 
το προλαμβανειν καλυτερο του θεραπευειν.. Αλλα ας μου απαντηση καποιος 😉
 
δεν την ειχα δει... :) Μαρια γιατι να μην ειμαι και για αυτους;το forum ειναι για συζητηση.. Ισως να προτρεχω λιγο ισως να να.. Αλλα κατανοηση.. Με την παρεα μου λεμε αλλυλεγγυη οταν δνε εχει κατι ο ενας και του δινει ο αλλος π.χ τσιγαρο. Ασχετα που εγω δεν καπνιζω, αλλα γενικα για πλακα το λεμε.. Ετσι και εδω αλλυλεγγυη παιδια.. 😛
 
Ναι πουλακι μου, αλλα μην ξεχναμε αυτα που εχουμε πει ε; Επαναληψη μητηρ μαθησεως δεν λεω, αλλα διαβασε κ λιγο!
 
Ναι αλλα ξερετε τα ετοιμα ειναι λιγο πιο ωραια. Πιο γλυκα βρε παιδι μου! 😉
 
Αν δεν κοπιασεις δουλεια δεν γινεται.. Πουθενα! Σιγουρα οι συμβουλες ειναι παντα καλοδεχουμενες και δινονται και απλοχερα με αγαπη, αλλα απλα βασικα πραγματα μπορεις και μονο σου! Μια χαρα εξυπνος εισαι!
 
Ναι αλλα ξερετε τα ετοιμα ειναι λιγο πιο ωραια. Πιο γλυκα βρε παιδι μου! 😉
Με τη μόνη διαφορά πως με αυτά θα ρωτάς συνέχεια...
Κι όταν λέω συνέχεια... Το εννοώ απόλυτα.
Διαβάζεις, ρωτάς αλλά μαθαίνεις... Αυτό είναι το ιδανικό
 
Εγω εχω φανει κακος αλλα δεν ειμαι με το καλο αν βγει πουλακι θ το κοιταζει μια φορα το πρωι και μια πριν το σουρουπο! Αλλιως! Υπαρχει η πιθανοτητα ν μην ταιστει λογο της παρουσιας σου με λιγα λογια μην τα ενοχλεις!
 
Παναγιωτη κανεις δεν γινετε κακος, οπως ειπα και παραπανω ειναι forum και για αυτο ειναι για να λεμε τις αποψεις μας.. Δεκτα και ακουστα ολα..Αλλωστε εχω σταματησει να τα ενοχλω περαν απο εχθες που ειχα περιεργια να δω... Μετα το μετανιωσα λεω ασε καλυτερα για να εχω και λιγο αγωνια 😉
 
Κατι ακομα 14 μερες απο την μερα που αρχισε να κλωσαει; Αν ναι εχω ακομα 2 μερες για το πρωτο
 
Yesh.14 μερες περιπου (τωρα εχουμε και ζεστη οποτε μπορει να κανει λιγοτερο) απο οταν βιδωσει στη φωλια. Τοσος ειναι ο μεσος ορος.
 
Αυτο ηταν με ματιασατε... Δεν βλεπω προκοπη και ερχονται οι μερες που θα χωριστουν... ☹ Eπισς σημερα εριξε το ενα αυγο απο την φωλια δεν ξερω πως και ειχε ραγισει ελαχιστα και το πιανω πολυ ελαφρυ οπως και τα αλλα δυο που εχουν περισεψει και λεω ας το ανοιξω και ειδα αυτο.. Οποτε τζιφος ε; τάισμα στο χέρι
 
Back
Top