Γενικά Περιμένουνε την όμορφη Λίζα (πάροτλετ)

Μάικ 1908

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας. Πριν λίγο μίλησα με έναν εκτροφεα(γνώριμο) και έκλεισα ένα θυληκο μπλε παπαγαλάκι πάροτλετ. Το παπαγαλάκι είναι ήρεμο και ταισμενο στο χέρι. Παιδιά είναι μια κούκλα. Την είδα σε βιντεοκληση. Πανέμορφη. Αποφάσισα να την βγάλω Λίζα.. Είναι 1 μήνα σχεδόν. Φωτογραφία δεν έχω άλλα θα βγάλω όταν μου στειλει. Σας παραθέτω το κλουβί της όμορφης. Δεν την έχω πάρει ακόμα, θέλω να πω δεν είναι σπίτι μου αλλά σε λίγες μέρες (όταν απογαλακτιστει) θα την πάρω σπίτι μου. Θέλω να με ενημερώσετε σε σχέση με το τι πρέπει να περιέχει το κλουβί, όποιος μπορεί να μου κάνει μια διαμόρφωση σε αυτό και με τι να το σκεπάζω.. Αυτό που σκέφτομαι είναι να το σκεπάζω με ένα άσπρο σεντόνι διπλό και να το έχω γύρω γύρω. Πείτε μου την άποψή σας σε αυτό, τι τροφές να πάρω κτλπ. Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • received_674079636758406.webp
    received_674079636758406.webp
    14,3 KB · Προβολές: 56
Με το καλό να το δεχτείτε το πουλάκι Κώστα. Απο που θα το πάρετε; Ο πιο αρμόδιος να σε ενημερώσει για τις πρώτες και βασικές ανάγκες του είναι πιστεύω ο εκτροφέας του. Θα έρθει πλήρως απογαλακτισμένο;
 
Με το καλό να το δεχτείτε το πουλάκι Κώστα. Απο που θα το πάρετε; Ο πιο αρμόδιος να σε ενημερώσει για τις πρώτες και βασικές ανάγκες του είναι πιστεύω ο εκτροφέας του. Θα έρθει πλήρως απογαλακτισμένο;
Απο τον κυριο Νικόλα Μπαλιαλιο. Από τι πιστεύω ναι. Πλήρως απογαλακτισμενο.
Θα συνεννοηθώ καλύτερα αύριο μαζί του.
 
Απο εκεί είναι και τα παροτλετς της @Sissy νομίζω κι αρκετών άλλων.
Ναι το ξέρω.έτσι βρήκα αυτόν τον εκτροφεα. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Θα περιμένω και θα τηρήσω κατά γράμμα της συμβουλές του. Τώρα είναι σχεδόν 1 μήνα. Πότε μπορεί να τρώει μόνο του;
 
Ευχαριστώ πολύ 😊
[automerge]1588059593[/automerge]
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι θα πρέπει να έχω μέσα στο κλουβί.. Το μόνο σίγουρο θα είναι η τροφή του, ένα ανοξείδωτο μπολακι για τα λαχανικά και τα φρούτα, η ποτίστρα πατηθρες (πόσες σε σχέση με το κλουβί από πάνω) και κανένα παιχνιδάκι (παιχνίδια να του πάρω από τωρα ή επειδή είναι μικρό θα φοβηθεί και δεν το θέλω αυτό.. Επειδή είναι μικρό να του πάρω καμοια βιταμίνη για το νερό? Όπως είπα και ποιο πάνω θα το πάνω μόλις απογαλακτιστει οπότε όποιος μπορεί να μου πείτε σχεδόν σε πόσες μέρες.. Τώρα είναι 1 μήνα σχεδόν. Το ξέρω πως πρέπει να ρωτήσω τον εκτροφεα αλλά θέλω και μια άποψη από εσάς. Ευχαριστώ
 
Τα μηνύματα σχετικά με τη διαρύθμιση του κλουβιού της Λίζας έχουν μεταφερθεί στο άλλο θέμα που άνοιξε ο Κώστας. https://community.petbirds.gr/threads/Διαρρύθμιση-κλουβιου-Λίζας-πάροτλετ.38067/
Σε αυτό ας μείνουμε στην παρουσίαση και τα σχετικά της.
Οκ ευχαριστώ για την ενημέρωση
 
Καλησπέρα. Θέλω να φτιάξω κάποιες δικές μου κατασκευές σε παιχνίδια.. Έκανα είδη μια και την έχω ανεβάσει σε θέμα έχω όμως μια απορία.. ΝΑ χρεισημοποιεισω σελοτειπ? Κόλλα ούχου ή κόλλα στιγμής. Ευχαριστώ (θέλω να κολλησω καλαμάκια
 
Κανενα απο τα 3 υπικα που αναφερεις δεν ειναι ασφαλη, φυσικο σπαγγο ή δερματινο αβαφο κορδονι να χρησιμοποιεις.
Και αυτά που θα τα βρω 😀
 
@Tony Forpus οκ ευχαριστώ.. Θα κοιτάξω. Από 4 Μαρτίου θα πάω σε ένα μακρινό Pet Shop το οποίο έχει τα πάντα (ξύλινες πατηθρες και γενικά από όλα.. Πιστεύετε είναι υπερβολή να τα πάρω από τώρα ή καλό θα ήταν για να είμαι έτοιμος όταν με πάρει τηλέφωνο ο εκτροφέας και μου πει να πάρω το πουλακι;
 
Δεν είναι υπερβολή. Κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε. Όλες οι παροιμίες σωστές είναι. Μην περιμένεις τελευταία στιγμή να κάνεις τις αγορές σου. Άσε που μπορεί να υπάρχουν και κάποιες ελλείψεις σε προϊόντα και να χρειαστεί να παραγγείλεις κάποια πράγματα να σου τα φέρουν.
 
@jk1980 κατάλαβα ευχαριστώ. Θα του πάρω παιχνίδια, πατηθρες και δύο ανωξειδωτα μπολακια για την τροφή του. Χρειάζεται κάτι άλλο; Δεν αναφέρω σουπιοκοκαλο και ποτίστρα γιατί έχω.
[automerge]1588194812[/automerge]
Επίσης τροφή και αυγοτροφη δεν παίρνω γιατί θα τον ρωτήσω ποια του δίνει για να δώσω και εγώ από την ιδια
 
Από εξοπλισμό δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι άλλο. Φρόντισε να βρεις ξύλινες πατήθρες όχι σε πολύ μεγάλη διάμετρο. Επίσης αγόρασε millet σε τσαμπιά για τις πρώτες μέρες μέχρι να προσαρμοστεί το πουλάκι.
 
Back
Top