Γενικά Περιμένουνε την όμορφη Λίζα (πάροτλετ)

θα πρεπει να αφιερώσεις πολυ χρονο και απο προσωπικη εμπειρία θα σου πω οτι μια τελικη εικονα του χαρακτηρα και της συμπεριφορας του πουλιου θα την δεις στον χρονο και μετα.
 
.. Απο προσωπικη εμπειρία θα σου πω οτι μια τελικη εικονα του χαρακτηρα και της συμπεριφορας του πουλιου θα την δεις στον χρονο και μετα.
Στα δύο χρόνια, από τη δική μου εμπειρία, αν και οι χαρακτήρες γεννιόνται, ελάχιστα αλλάζουν.σε ανθρώπους και ζώα κατά την άποψή μου 😁
πχ ο Μάριος σχεδόν ποτέ δεν ήθελε χάδια, ενώ ο Κάρλο ναι.
. Όταν την βγάζω έξω το μόνο που κάνουμε είναι ότι της αλλάζω δάχτυλα και μετά την βάζω στο playground. Τι άλλο να κάνω για να μην βαριόμαστε ούτε εγώ αλλά ούτε και αυτή; Ευχαριστώ
Να της μιλάς να της εξηγείς, να της δείχνεις, να της γνωρίζεις νέα πράγματα, ότι θα έκανες σ΄ένα παιδί...

Ξημερώματα σήμερα περιμένοντας να μπούμε στο φέρυ, έβγαλα τον Πέπερ από το κλουβί, του μιλούσα και του έδειχνα την θάλασσα, τα φορτηγά που περίμεναν, τις βάρκες.
Οι περισσότεροι θα με πέρασαν για 🤪 παλαβωμένη, εγώ όμως έχοντας εμπειρία και πλήρη επίγνωση του πόσο αντιλαμβάνονται (όσο τ΄αντιμετωπίζεις ως ίσους), μπορώ ν΄αναγνωρίσω την περιέργεια για τις νέες εικόνες, τη άμεση συμμετοχή στην εμπειρία που αποκτούν και τελικά τη χαρά τους γι΄αυτές τις νέες εμπειρίες (με φωνούλες και κελαηδήματα). Η εξοικείωση, η κοινωνικοποίηση, η αντίληψη, αναπτύσσονται και με ''αυτού του είδους'' την επαφή και όχι μόνο με τις μιμήσεις ή πχ το..έλα, κάτσε, σήκω κτλ κτλ🙂
 
Καλησπέρα σας και πάλι. Μετά από ένα μικρό χρόνο απουσίας, επέστρεψα πάλι πίσω δυναμικά με φωτογραφίες την μικρής μου. Έχουμε προοδεψει πολύ από της πρώτες μέρες αλλά έχουμε μείνει και πίσω σε κάποια πράγματα. Πρώτα από όλα πλέον δεν δαγκώνει ΚΑΘΌΛΟΥ. Στην μόνη περίπτωση να κάνει τσιμπιμα σχετικά δυνατό είναι όταν βάζω το χέρι που μέσα στο κλουβί για να ανέβει. Με το που ανέβει, αγκελουδι, ούτε δαγκώνει ούτε τίποτα. Βέβαια, έχουμε ακόμα το θέμα στο να την χαϊδεύω. Δεν με αφήνει να την χαϊδέψω καθόλου. Αν πάω κοντά το δάχτυλο μου ανοίγει το στόμα σαν να λέει φύγε θα σε δαγκώσω και αν κάνω κίνηση δαγκώνει (όχι πολύ δυνατά). Γενικά έχουμε και ένα play ground όπου την βάζουμε αλλά δυστυχώς εχιε σπάσει και σκέφτομαι ή να φτιάξω ένα ή να αγοράσω αλλά δεν ξέρω ούτε πως να φτιάξω ούτε με τι οπότε λογικά θα πάω στην αγορά. Τέλος, τρέφεται μόνο με την τροφή της, συσκευασμένη κανονικά (θα στείλω αύριο φωτογραφίες) και πελλετ όπου δνε τα πολυπροτιμαει ( υπάρχουν οι μέρες που τα τρώει με και άλλες που ούτε τα αγγίζει. Anyway, ο εκτροφεας που είπε να μην δίνω καθόλου φρούτα λαχανικά κτλπ γτ παίρνει ότι βιταμίνες πρέπει από τα πελλετ και επειδή υπάρχει πιθανότητα να χτυπήσει το βιολογικό της ρολόι. Πλέον, θέλω να της μάθω κάτι και για αυτό θέλω τα φώτα σας, θέλω να της μάθω να πετάει από το play ground πχ προς τα εμένα δλδ στο δάχτυλο μου και να μην σηκώνομαι ξέρω γω να την παίρνω. Να πετάει και να έρχεται μόνη της.
Υ. Γ. Ούτε κεχρί δεν χρεισημοποιω μου είπε δνε χρειάζεται.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20210409_164217_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20210409_164217_com.android.gallery3d.webp
    73,3 KB · Προβολές: 20
  • Screenshot_20210409_164207_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20210409_164207_com.android.gallery3d.webp
    75,6 KB · Προβολές: 20
Πανέμορφη! Να την χαίρεστε! 🥰 😁
Ούτε κεχρί δεν χρεισημοποιω μου είπε δνε χρειάζεται.
Το κεχρί το χρησιμοποιούμε σαν λιχουδιά ή και σαν επιβράβευση μετά από την εκπαίδευση. Μπορεί να αντικατασταθεί με κάποια άλλη λιχουδιά που της αρέσει βέβαια, αλλά συνήθως είναι και πιο βολικό. (επειδή είναι μακρύ κλπ). Καλό είναι να χρησιμοποιείτε μία λιχουδιά μετά από κάθε πρόοδο που κάνει (στην εκπαίδευση αλλά και γενικότερα). Αυτό της δίνει ένα παραπάνω κίνητρο να κάνει αυτό που της ζητάτε (αφού θα ξέρει πως αν το κάνει θα την περιμένει μία λιχουδιά) και επίσης συσχετίζει και εσάς με κάτι καλό (καθώς της δίνεται την λιχουδιά).
 
Καλησπέρα, που μπορώ να βρω τον εκτροφέα κύριο Μπαλιαλιο, γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για παροτλετ. Έχει κάποια σελίδα που να γράφει στοιχεία επικοινωνίας; Αν όχι μπορεί να μου δώσει κάποιος το τηλέφωνό του;
 
Back
Top