Ασθένειες Περιστέρι δεν μπορεί να περπατήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pigeon1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pigeon1

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2021
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Γειά χαρά σε όλους!Εδώ και πολύ καιρό έχω ένα περιστεράκι με σπασμένη φτερούγα.Δυστυχώς δεν μπορούσε να το αναλάβει κανένας κτηνίατρος στην περιοχή μου,ο καιρός περνούσε και όταν βρήκα κάποιον που ασχολείται με περιστέρια μου είπε ότι πλέον δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι.
Χθές,ξαφνικά,το περιστέρι δεν μπορούσε να περπατήσει.Φοβήθηκα μήπως είχε σπάσει τα πόδια του, πράγμα αδύνατον γιατί ειναι μόνο του σε προστατευμενο χώρο,και του έφτιαξα νάρθηκες.Επειδή όμως το ζώο παρέμενε καθηλωμένο αποφάσισα να τους βγάλω σήμερα το πρωί.
Η κατάσταση παραμένει η ίδια.Δεν μπορεί να κουνηθεί,έφαγε ελάχιστα και δεν ξέρω αν μπορεί να πιεί μόνο του νερό(του έδωσα εγώ με σύριγγα).
Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τί θα μπορούσα να κάνω;Το λυπόμαστε πάρα πολύ και δεν θέλουμε καν να σκεφτούμε ότι μπορεί να υποφέρει.
 
Καλησπέρα, το πουλί είναι άρρωστο και μάλλον αυτό το εμποδίζει να περπατήσει. Δεν είανι σπασίματα ή άλλοι τραυματισμοί παρά e -coli ή σαλμονέλα . Αυτά συνήθως πάνε μαζί . Το "πιάσιμο" των φτερών που πολλοί το μπερδεύουμε με τραυματισμό είναι από σαλμονέλα και οι παλιοί το λέγαν "πιάσιμο" ή "κόμποι" των φτερών . Βέβαια όλα αυτά από τις περιγραφές σου. Το ιδανικό είναι να γίνονται εξετάσεις και να πηγαίνεις με μπούσουλα . Να θυμάσαι πως δεν συμβαίνουν τραυματισμοί στα πουλιά από το τίποτα συνήθως είναι αποτελέσματα ασθενειών . Αυτό συμβαίνει σε όλα τα πουλιά , κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στα καναρίνια κλπ. Για να είσαι όμως βέβαιος ρώτα τον φίλο που γνωρίζει εκεί στην γειτονιά σου να δει από κοντά το πουλί . Καλή συνέχεια .
 
Καλησπέρα, το πουλί είναι άρρωστο και μάλλον αυτό το εμποδίζει να περπατήσει. Δεν είανι σπασίματα ή άλλοι τραυματισμοί παρά e -coli ή σαλμονέλα . Αυτά συνήθως πάνε μαζί . Το "πιάσιμο" των φτερών που πολλοί το μπερδεύουμε με τραυματισμό είναι από σαλμονέλα και οι παλιοί το λέγαν "πιάσιμο" ή "κόμποι" των φτερών . Βέβαια όλα αυτά από τις περιγραφές σου. Το ιδανικό είναι να γίνονται εξετάσεις και να πηγαίνεις με μπούσουλα . Να θυμάσαι πως δεν συμβαίνουν τραυματισμοί στα πουλιά από το τίποτα συνήθως είναι αποτελέσματα ασθενειών . Αυτό συμβαίνει σε όλα τα πουλιά , κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στα καναρίνια κλπ. Για να είσαι όμως βέβαιος ρώτα τον φίλο που γνωρίζει εκεί στην γειτονιά σου να δει από κοντά το πουλί . Καλή συνέχεια .
@gianniskilkis Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Το ένα φτερό είναι σπασμένο εδώ και 3 χρόνια.Το κλώτσησε, απ'ότι μου είπαν,κάποιος σκατάνθρωπος και το πουλάκι δεν μπορούσε να πετάξει.Η ακινησία προέκυψε από χθές το πρωί ξαφνικα.Δυστυχώς δεν υπάρχει κανείς στη γειτονιά που να γνωρίζει από περιστέρια.Εσύ λές ότι είναι e-coli ή σαλμονέλα?Ξέρεις αν θεραπεύονται γενικα?Το μονο που με ενδιαφέρει είναι να μην πονάει και υποφέρει.Γνωρίζεις αν μπορούμε να του δώσουμε κάποιο παυσιπονο για τέτοιες περιπτώσεις?
 
Χαίρεται, το σπάσιμο δεν είναι πολύ δύσκολο να το διακρίνει κάποιος. Άρα εφόσον τα πόδια είναι κανονικά πρόκειται για κάποια ασθένεια. Δεν πάει έτσι στα ζώα, δεν πονάνε με την δική μας έννοια του πόνου και δεν έχουν τις δικές μας αντιδράσεις. Βάλε του μια αντιβίωση από ένα πετσοπ και μετά την λήξη μια βιταμίνη. Γενικά είναι θεραπεύσιμα και εάν είναι κάτι κακό θα περάσει.
[automerge]1614604382[/automerge]
Προσπάθησε να βρεις κάτι της Chevita που βγάζει φάρμακάκια και σε χάπια για πιο άμεση αντίδραση. Σε κάθε πείπτωση να το ταίζεις εάν δεν τρώει μόνο του. Με προσοχή όμως μην το σκάσεις. Καλή συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@gianniskilkis ευχαριστώ πολύ.Πριν διαβάσω την απάντησή σου του έδωσα λίγο baytril.Θα τα έχω στα υπ'όψιν τα χαπάκια που μου είπες(αχρείαστα να είναι).Όλα τα υπόλοιπα θα τα φροντίσω γιατί δεν είμαι εντελώς άσχετη(έχω περιθάλψει και άλλες φορές περιστεράκια αλλά πότε δεν είχα δώσει φάρμακα).Ευχαριστώ και πάλι!Καλό βράδυ!
 
Back
Top