Γενικά Πηρα 2 καινουρια πουλακια

σιγουρα χρειαζεται ψυχραιμια...
βασικα οτι και να είναι εμενα μου αρεσουν. Δεν το μετανιωνω
απλα αν με εχει κοροιδεψει θελω να το ξερω
γιατι καποια στιγμη θελω να βγαλω δικα μου πουλακια
και θελω να ξερω τι είναι... Να μην νομιζω οτι βγαζω τιμπαρντο
και αυτα ειναι απλα κοινα καναρινακια...
θα με παρουν με τις πετρες...

25 ημερών πουλί Νίκο κρίμα που το έδωσες.Άστο να περάσει πτερρόροια και μετά 😛.
παιδια ας μην το συζητησουμε εδω αυτο το θεμα...
σιγουρα δεν ηθελα να στεναχωρηθει ο κ. Νικος αλλα ουτε και εγω που τα περιμενα τοσους μηνες
εκανα τοσο χλμ και τελικα να μην το εχω.
παρακαλω ας ληξει εδω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
παντως αν με κοροιδεψε... Τι να πω ;

Μάνο μη θεωρείς δεδομένο ότι εξαπατήθηκες. Μπορεί όντως να είναι Τιμπράντο. Σημασία έχει να είναι υγιή τα πουλιά και εφόσον φέρουν και κλειστά δακτυλίδια, γνωρίζεις και τις ηλικίες τους οπότε προχωράς, με αξιώσεις στην επόμενη αναπαραγωγική. Υποχρέωσή σου είναι πλέον να τα φροντίζεις σωστά με ανταμοιβή ένα τραγούδι και μια άψογη εμφάνιση.
 
καλησπερα με καινουριες φωτογραφιες...
αρσενικο
rsz_dsc01641.webp θυληκό
rsz_dsc01643.webp
ο εξαιρετικός κυριος Μα(ειναι το ονομα που εχει δωσει ο γιος μου)
ειναι το ενα πουλακι (απο τα 2 που ειχα παρει απο τον κ. Νικο)
rsz_dsc01644.webp
και μια ακομη με ολη την παρεα μαζι...


rsz_dsc01646.webp
θελω να μου πειτε..
τα εχω τοποθετησει σωστα; Ή να τα χωρισω;
αν ναι πως να τα βαλω;
επισης στα 2 μικρα κλουβακια δεν μπορω να βαλω μπανακι
γιατι δεν ταιριαζει στα καγκελακια. Ειναι υποχρεωτικο να βαλω;

δεν ειναι ομορφα;
 
τα εχω τοποθετησει σωστα; Ή να τα χωρισω;
αν ναι πως να τα βαλω;
επισης στα 2 μικρα κλουβακια δεν μπορω να βαλω μπανακι
γιατι δεν ταιριαζει στα καγκελακια. Ειναι υποχρεωτικο να βαλω;
δεν ειναι ομορφα;
Καλύτερα είναι να μην υπάρχει οπτική επαφή.
Τη μπανιέρα μπορείς να την βάλεις κάτω στον πάτο του κλουβιού...
Το μπάνιο είναι εξαιρετικά αναγκαίο και συνεπώς υποχρεωτικό για τα πουλιά στην πτερόρροια... αν όχι κάθε μέρα τουλάχιστο 3-4 φορές την εβδομάδα.
Ναι είναι πανέμορφα...
 
Επίσης οι μπανιέρες που έχουν τα πιαστράκια στην μικρή πλευρά τους, συνήθως ταιριάζουν σε όλα τα κλουβιά. Αυτές που έχεις είναι άβολες.
 
Ειναι οντως πολυ ομορφα να τα χαιρεσαι!

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αντικαταστησεις τις πλαστικες πατηθρες με ξυλινες! Κανουν πολυ καλο στα ποδαρακια τους! 😉

Το πρώτο όντως πρέπει να είναι Timbrado φίλε.
Απο το χρωμα το καταλαβες; Το χρωνα δε λεει τιποτα, μονο με την φωνη καταλαβαινεις αν ειναι τιμπραντο ή οχι!
 
Τις ευχές μου, να σου ζήσουν και καλότυχα να είναι!
Τώρα αν μου επιτρέπεις μερικές φιλικές "παρατηρήσεις". :)
Στο πρώτο αρσενικό σου πουλάκι, τις πατήθρες τις έχεις κατά μήκος, κάτι που δεν βοηθάει την κίνηση του πουλιού. Πρέπει να βάλεις δύο κάθετες, την μία απέναντι στην άλλην, όπως έχεις περίπου και στα υπόλοιπα.
Το τελευταίο κλουβάκι που έχεις κρεμάσει στο σταντ και μάλιστα το έχεις έξω από το καλυμμένο μέρος του μπαλκονιού, δημιουργεί μεγάλη ανασφάλεια στο πουλάκι που αιωρείται χωρίς κανένα ασφαλές σημείο. Τα σταντς γενικά δεν θεωρούνται καλά. Αλλά αν για οποιονδήποτε λόγο σε βολεύει, τοποθέτησέ το στην γωνία των τοίχων.
Επίσης δεν βλέπω προστασία από τα αρπαχτικά και αυτό (καθώς και όλα) είναι πολύ εκτεθειμένο, ιδίως αυτό δε, αποτελεί κράχτη για επίθεση.
Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά πρέπει, γιατί είναι σίγουρο πως θα το αντιμετωπίσεις με την υπερπληθυσμό καρακάξας που έχουμε.
Ιδανικό θα ήταν να τα κρεμάσεις όλα στην κόχη που δημιουργούν οι τοίχοι και να βάλεις προστατευτικό καλυμμένο και με σήτα εκτός από κουνελόσυρμα για την αντιμετώπιση και των κουνουπιών, μελισσών κτλ.
Αυτά πρόσεξα εγώ, μην με παρεξηγήσεις ε; :)
 
Ειναι οντως πολυ ομορφα να τα χαιρεσαι!

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αντικαταστησεις τις πλαστικες πατηθρες με ξυλινες! Κανουν πολυ καλο στα ποδαρακια τους! 😉


Απο το χρωμα το καταλαβες; Το χρωνα δε λεει τιποτα, μονο με την φωνη καταλαβαινεις αν ειναι τιμπραντο ή οχι!
Είχε αναφερθεί σε προηγούμενα posts ότι δεν του φαίνεται να είναι timbrado.Από το κελάηδημα σίγουρα θα έχουμε ένα δείγμα για το αν είναι timbrado απλά σαν χρώμα είναι αποδεκτό αυτό που βλέπω και τα πόδια του είναι λεπτά, ψηλά και στέκοντε σε γωνία.Βέβαια έχει δαχτυλίδι, αν μπορεί να μας πει ο φίλος τί γράφει θα ήτανε καλό για να βγάλουμε πιο ασφαλές συμπεράσματα.Άποψή μου είναι ότι είναι timbrado με πιθανότητα να κάνω και λάθος.
 
Βέβαια έχει δαχτυλίδι, αν μπορεί να μας πει ο φίλος τί γράφει θα ήτανε καλό για να βγάλουμε πιο ασφαλές συμπεράσματα.Άποψή μου είναι ότι είναι timbrado με πιθανότητα να κάνω και λάθος.

Τα πουλάκια φέρουν δακτυλίδι συλλόγου Τιμπράντο, σύμφωνα με το παρακάτω θέμα:

https://community.petbirds.gr/threa...ποχή-για-αναπαραγωγή.24223/page-2#post-279094
 
Δεν το είχα δει. Ναί είναι από την ελίτ τότε. Τώρα τα πήρες; Το θυληκό είναι από τον πρόεδρο τον κ.Ανδρέα. Σκουφάτο είναι;
Επίσης μην ανησυχείς για το αρσενικό αν δεν κελαηδάει τώρα καλά.Αν είχε μπει σε αναπαραγωγή είναι ταλαιπωρημένο το πουλί και ίσως μπαίνει στην πτερρόροια. Μετά θα στρώσει.
Άντε να γραφτείς στο σύλλογο να πάρεις το δικό σου αριθμό :)
Να σου ζήσουνε πάντως.
 
Απο το χρωμα το καταλαβες; Το χρωνα δε λεει τιποτα, μονο με την φωνη καταλαβαινεις αν ειναι τιμπραντο ή οχι!
Επίσης το χρώμα λέει πολλά για το αν είναι Timbrado. Όλα είναι αποδεκτά εκτός του κόκκινου χρωματισμού
 
Επίσης οι μπανιέρες που έχουν τα πιαστράκια στην μικρή πλευρά τους, συνήθως ταιριάζουν σε όλα τα κλουβιά. Αυτές που έχεις είναι άβολες.
δεν μπαινει στα καγελακια οποτε τοποθετησα στον πατο του κλουβιου

Το πρώτο όντως πρέπει να είναι Timbrado φίλε.
και τα 3 ειναι τιμπραντος
Ειναι οντως πολυ ομορφα να τα χαιρεσαι!
σε ευχαριστω πολυ
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αντικαταστησεις τις πλαστικες πατηθρες με ξυλινες! Κανουν πολυ καλο στα ποδαρακια τους! 😉
θα το κανω αυριο κιολας...

Απο το χρωμα το καταλαβες; Το χρωνα δε λεει τιποτα, μονο με την φωνη καταλαβαινεις αν ειναι τιμπραντο ή οχι!
ειναι σιγουρα..
Τις ευχές μου, να σου ζήσουν και καλότυχα να είναι!
Τώρα αν μου επιτρέπεις μερικές φιλικές "παρατηρήσεις". :)
Στο πρώτο αρσενικό σου πουλάκι, τις πατήθρες τις έχεις κατά μήκος, κάτι που δεν βοηθάει την κίνηση του πουλιού. Πρέπει να βάλεις δύο κάθετες, την μία απέναντι στην άλλην, όπως έχεις περίπου και στα υπόλοιπα.
Το τελευταίο κλουβάκι που έχεις κρεμάσει στο σταντ και μάλιστα το έχεις έξω από το καλυμμένο μέρος του μπαλκονιού, δημιουργεί μεγάλη ανασφάλεια στο πουλάκι που αιωρείται χωρίς κανένα ασφαλές σημείο. Τα σταντς γενικά δεν θεωρούνται καλά. Αλλά αν για οποιονδήποτε λόγο σε βολεύει, τοποθέτησέ το στην γωνία των τοίχων.
Επίσης δεν βλέπω προστασία από τα αρπαχτικά και αυτό (καθώς και όλα) είναι πολύ εκτεθειμένο, ιδίως αυτό δε, αποτελεί κράχτη για επίθεση.
Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά πρέπει, γιατί είναι σίγουρο πως θα το αντιμετωπίσεις με την υπερπληθυσμό καρακάξας που έχουμε.
Ιδανικό θα ήταν να τα κρεμάσεις όλα στην κόχη που δημιουργούν οι τοίχοι και να βάλεις προστατευτικό καλυμμένο και με σήτα εκτός από κουνελόσυρμα για την αντιμετώπιση και των κουνουπιών, μελισσών κτλ.
Αυτά πρόσεξα εγώ, μην με παρεξηγήσεις ε; :)
φυσικα και δεν σε παρεξηγω... Προς θεου, στο μπαλκονι μου δεν εχω κοχη τοιχων
βεβαια θα παρω τα μετρα.. Το χωρισμα τοιχου-τεντας ειναι μικρο αλλα ικανο για επιθεσεις...
στην γειτονια μου δυστηχως υπαρχουν πληθος καρακαξας..
Είχε αναφερθεί σε προηγούμενα posts ότι δεν του φαίνεται να είναι timbrado.Από το κελάηδημα σίγουρα θα έχουμε ένα δείγμα για το αν είναι timbrado απλά σαν χρώμα είναι αποδεκτό αυτό που βλέπω και τα πόδια του είναι λεπτά, ψηλά και στέκοντε σε γωνία.Βέβαια έχει δαχτυλίδι, αν μπορεί να μας πει ο φίλος τί γράφει θα ήτανε καλό για να βγάλουμε πιο ασφαλές συμπεράσματα.Άποψή μου είναι ότι είναι timbrado με πιθανότητα να κάνω και λάθος.
ειναι τιμπραντο
Τα πουλάκια φέρουν δακτυλίδι συλλόγου Τιμπράντο, σύμφωνα με το παρακάτω θέμα:

https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-κατάλληλη-η-ζευγαρώστρα-και-η-εποχή-για-αναπαραγωγή.24223/page-2#post-279094

Δεν το είχα δει. Ναί είναι από την ελίτ τότε. Τώρα τα πήρες; Το θυληκό είναι από τον πρόεδρο τον κ.Ανδρέα. Σκουφάτο είναι;
Επίσης μην ανησυχείς για το αρσενικό αν δεν κελαηδάει τώρα καλά.Αν είχε μπει σε αναπαραγωγή είναι ταλαιπωρημένο το πουλί και ίσως μπαίνει στην πτερρόροια. Μετά θα στρώσει.
Άντε να γραφτείς στο σύλλογο να πάρεις το δικό σου αριθμό :)
Να σου ζήσουνε πάντως.
σε ευχαριστω

Επίσης το χρώμα λέει πολλά για το αν είναι Timbrado. Όλα είναι αποδεκτά εκτός του κόκκινου χρωματισμού
κοκκινο δεν υπαρχει καθολου.


Λοιπον μιλησα με τον συλλογο και τους ευχαριστω πολλυ
τους εδωσα τους αριθμους δαχτυλιδιων και μου εστειλαν την λιστα κατοχων δαχτυλιδιων
ειναι τιμπραντος και ειμαι χαρουμενος... Βεβαια οτι και να ηταν θα ημουν ευχαριστημενος
αλλα ηθελα να ειμαι σιγουρος... Επισης εκτος απο το αρσενικο του κ. Νικου που κελαηδαει ασταματητα
το αλλο αρσενικο δεν κελαηδαει πολλυ. Περναει πτερορροια... Το θηλυκό εχει ενα πολυ απλο κελαηδημα δλδ τσιου
αλλα παρα πολλυ δυνατο. Πραγματικα πολυ δυνατο.
οσο αναφορα του κλουβια δεν εχω καταληξει ακομη τι να κανω.. Δλδ αν θα τα βαλω σε μεγαλη κλουβα... Αν θα παρω τους παρω μεγαλυτερα ατομικα κλουβια.. λογω των ημερων δεν εχω αποφασισει.
θα γινω μελος του συλλογου.. Απλα θελω να βρεθω με καποιον εκτροφεα και να συζητησω και να μιυ λυθουν αποριες.
αλλο να το συζητας απο κοντα και αλλο μεσω νετ.
σας ευχαριστω πολλυ!
 
καλησπέρα

ρε παιδια να ρωτησω.. Ειναι καταλληλη καβιλια 10αρα για πατήθρες;
δεν εχει εδω σε πετ σοπ απο τις ξυλινες και δεν ξερω τι να βαλω...
καπου εδω μεσα υπαρχει το θεμα και δεν το βρισκω
 
καλησπέρα

ρε παιδια να ρωτησω.. Ειναι καταλληλη καβιλια 10αρα για πατήθρες;
Ναι. Εγω τη χρησιμοποιω σε ολα μου τα κλουβια. Αν θελεις παρε και μια λιγο μικροτερη ή λιγο μεγαλυτερη για να μην εχουν σταθερο κλεισιμο σε 10αρες τα δαχτυλα τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Ναι. Εγω τη χρησιμοποιω σε ολα μου τα κλουβια. Αν θελεις παρε και μια λιγο μικροτερη ή λιγο μεγαλυτερη για να μην εχουν σταθερο κλεισιμο σε 10αρες τα δαχτυλα τους.

απο που τις πηρες;
εχεις καποιο λινκ?
τελικα ποιο νουμερο ειναι το σωστο;
9αρα;10αρα; Ή11αρα;
 
απο που τις πηρες;
εχεις καποιο λινκ?
τελικα ποιο νουμερο ειναι το σωστο;
9αρα;10αρα; Ή11αρα;
Ωπα βρε ενα ενα.
Τις πηρα απο καταστημα με ηλεκτρολογικα/υδραυλικα/κηπευτικα/οικοδομικα υλικα στη σαντορινη. Φανταζομαι θα βρεις και εσυ. Επισης νομιζω εχουν τα πρακτικερ. Πηρα 10αρες μονο, προσωπικα, και πιστευω οτι ειναι οι πιο κοντινες στις αντιστοιχες πλαστικες πατηθρες στρογγυλες που εχουν στα πετσοπ.
 
το ενδιαφέρον που δείχνουμε στα πουλάκια θα μας το ανταποδώδουν, να σου ζησουν.
 
Back
Top