Γενικά Πηρα 2 καινουρια πουλακια

θα τις τριψω λιγο και θα τις περασω ένα χερακι βερνικι(αοσμο)

για να πλενονται και να καθαρίζονται ευκολα
 
θα τις τριψω λιγο και θα τις περασω ένα χερακι βερνικι(αοσμο)

για να πλενονται και να καθαρίζονται ευκολα
Αν τις πλενεις με καποιο ηπιο απολυμαντικο και τος αφηνεις στον ηλιο να στεγνωσουν δεν εχεις θεμα...
 
ο καταστηματάρχης μου ειπε μεσα στο νερο...
αυγοτροφη δινω την ce-de
να την βαλω εκει;
να την βαλω μεσα σε ένα αυγο;
ή στο νερο;
 
ο καταστηματάρχης μου ειπε μεσα στο νερο...
αυγοτροφη δινω την ce-de
να την βαλω εκει;
να την βαλω μεσα σε ένα αυγο;
ή στο νερο;
Διαβασε τις οδηγιες και θα δεις οτι λεει σε μαλακη τροφη, οχι στο νερο. Στο νερο δεν διαλυεται πλεον η συγκεκριμενη.
Μπορεις ειτε στο αυγο ειτε στην αυγοτροφη.
 
καλησπερα
παιδια θα ηθελα να ρωτησω τα εξης
1) εγω εχω το πουλακι μου σε ζευγαρωστρα με 4 θηκες για τροφη.ως χτες γεμιζα τα 3 με τροφη και το 1 με αυγοτροφη
για μια βδομαδα και τα ξανα γεμιζα.. Ομως εβλεπα οτι απο τις 3 θηκες ετρωγε μονο τα πανω πανω και απο την μεση και κατω ηταν αθικτη η τροφη. Περιπου με ενα κουπακι τροφης ποσο καιρο περναει.. Ειναι κριμα να πεταω τροφη.
2) επειδη πηρα βιταμινες(multivit) του δινω αυγο οχι αυγοτροφη
καθε μερα να αλλαζω το αυγο; Καθε μερα που θα βαω 3 σταγονες βιταμινες να δινω και καινουριο αυγο;
 
Καλημερα!

Θα βαζεις μονο μια ταιστρα με σπορους με φαγητο (γιατι βαζεις 3;) το πολυ μεχρι τη μεση. Καθε μερα θα φυσας τα τσοφλια. Οταν κατεβει αρκετα τοτε θα το ανανεωνεις εντελως. Εγω πχ στα δικα μου βαζω μεχρι τη μεση. Τεταρτη τους προσθετω ελαχιστο φαγητο αν χρειαζεται και Κυριακη στη γενικη εννοειται το πεταω ολο. Επισης αφαιρω την ταιστρα οταν κανουν μπανιο για να αποφυγω να βραχουν οι σποροι και να αλλοιωθουν.
Αυτο με το λιγο φαγητο και το φυσημα το κανω για να το "αναγκασω" να τρωει και αλλους σπορους περα απο τους αγαπημενους του.

Αυγοτροφη θα βαζεις ενα κουταλακι του γλυκου σε μια αυγοθηκη. Η ξηρη μπορει να μεινει παραπανω ημερες (αλλα οχι ολοκληρη εβδομαδα, λιγοτερο). Αυγο ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι θα το βαζεις στην αυγοθηκη το πρωι και σε 2 ωρες θα το πεταξεις. Αν θες να βαλεις το υπολοιπο μισο θα το βαζεις το απογευμα και θα το απομακρυνεις παλι σε 2 ωρες, και εννοειται πριν κοιμηθουν τα πουλια.
 
με προβληματιζει ο αρσενικος που ειναι κουμπωμενος. Ο εκτροφεας μου εξηγησε απο την αρχη οτι αυτο θα συμβαινει λογω πτεροροιας
Μάνο, τέτοια εποχή δεν αγοράζουμε πουλιά. Μην σου πω ότι ακόμη και αν μας χαρίζουν, καλό είναι να αποφεύγουμε διακριτικά να το δεχθούμε. Η καλύτερη εποχή είναι η αρχή του χειμώνα στο ή στα μέσα, μετά το τέλος των εκθέσεων, για όσους ενδιαφέρονται για αξιολογημένα πουλιά.

Επίσης, καλό είναι να έχουμε κάποιες βασικές γνώσεις γύρω από την αγορά πουλιών, πριν προβούμε στην αγορά τους.

Περισσότερα
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-νέων-πουλιών.17646/
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-καναρινιού-χωρίς-προβλήματα-ή-άγχος.20065/
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-καρδερίνας-ζευγαριών-ή-μεμονωμένων-πουλιών.22602/
 
Μάνο, τέτοια εποχή δεν αγοράζουμε πουλιά. Μην σου πω ότι ακόμη και αν μας χαρίζουν, καλό είναι να αποφεύγουμε διακριτικά να το δεχθούμε.
κ. Σταυρο
μετα την παραπανω απαντηση σας οσα νεα μελη δεν εχουν τις γνωσεις θα δυσκολευτούν να ρωτησουν
ακομα και τις πιο απλες ερωτησεις
ο λογος υπαρξης του φορουμ αυτος ειναι..
δεν ειναι φορουμ γνωσεων...υπαρχει διαλογος
και κατι ακομη απο αγαπη για τα πουλακια ρωταμε και ξαναρωταμε
 
Μάνο τι σχέση έχει αυτό που λες με τις συμβουλές του Σταύρου; Δεν νομίζω να δέχτηκες κριτική για τις ερωτήσεις σου. Απεναντίας σου παρατέθηκαν κάποιοι σύνδεσμοι προς διευκόλυνσή σου. Άλλωστε, όπως πολύ σωστά είπες, διάλογο κάνουμε.
 
Μάνο, σε όποιον συμμετέχει σε ένα φόρουμ για αρκετά χρόνια, είναι αυτονόητο ότι οι απαντήσεις που δίνει δεν αφορούν αποκλειστικά στο άτομο που έκανε την ερώτηση, αλλά στην ίδια την ερώτηση.

Με την απάντησή μου δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα αποκλειστικά, αλλά και στον μελλοντικό αναγνώστη που θα αναζητήσει στο ίντερνετ τις αιτίες των δικών του προβλημάτων. Δεν υπήρχε καμία διάθεση να προσβάλλω εσένα. Απλώς, επισήμανα τις αιτίες ενός προβλήματος που είναι πολύ συχνό στα άτομα που ξεκινούν με πραγματικό ενθουσιασμό να ασχολούνται με τη φροντίδα των πουλιών και η διάρκεια του ενθουσιασμού τους εξαρτάται από μια στραβή που μπορεί να τους έχει στην αρχή.

Δεν ήταν μπηχτή σε εσένα προσωπικά.
 
Μάνο, σε όποιον συμμετέχει σε ένα φόρουμ για αρκετά χρόνια, είναι αυτονόητο ότι οι απαντήσεις που δίνει δεν αφορούν αποκλειστικά στο άτομο που έκανε την ερώτηση, αλλά στην ίδια την ερώτηση.

Με την απάντησή μου δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα αποκλειστικά, αλλά και στον μελλοντικό αναγνώστη που θα αναζητήσει στο ίντερνετ τις αιτίες των δικών του προβλημάτων. Δεν υπήρχε καμία διάθεση να προσβάλλω εσένα. Απλώς, επισήμανα τις αιτίες ενός προβλήματος που είναι πολύ συχνό στα άτομα που ξεκινούν με πραγματικό ενθουσιασμό να ασχολούνται με τη φροντίδα των πουλιών και η διάρκεια του ενθουσιασμού τους εξαρτάται από μια στραβή που μπορεί να τους έχει στην αρχή.

Δεν ήταν μπηχτή σε εσένα προσωπικά.

το θεμα θεωρείται λήξαν
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
καλησπερα και παλι..
το καναρινακι μου ρατσας τιμπραντος
ενω κελαηδαει υπεροχα, κελαηδαει σιγαγανοφωνα γιατι;
το αλλο αρσενικο που είχα ξεσηκωνε την γειτονεια..
 
Back
Top