Γενικά Πηρα 2 καινουρια πουλακια

καλησπερα και παλι..
το καναρινακι μου ρατσας τιμπραντος
ενω κελαηδαει υπεροχα, κελαηδαει σιγαγανοφωνα γιατι;
το αλλο αρσενικο που είχα ξεσηκωνε την γειτονεια..

Τα αρσενικά καναρίνια αμέσως μετά την πτερόρροια δεν κελαηδούν τόσο έντονα όπως π.χ. την Άνοιξη που "τα δίνουν όλα" στην προσπάθεια εύρεσης συντρόφου. Ακόμη και στα καναρίνια φωνής όπως τα timbrado, υπάρχουν διαφοροποιήσεις ως προς τις φωνές. Για παράδειγμα τα classico ακούγονται πολύ διαφορετικά από τα floreo και τα intermediate. Το δικό σου Timbrado γνωρίζεις σε ποια κατηγορία ανήκει;
 
καλημερα σας και καλη χρονια με υγεια σε ολους

ηθελα να ρωτησω το εξης. Εχω ενα ζευγαρι τα οποια τα εχω βαλει και μενουν μαζι εδω και 3 μηνες
δεν εχουν ζευγαρωσει στο παρελθον τους, ουτε μαζι ουτε με διαφοερετικο συντροφο
φετος την ανοιξη εχω σκοπο να τα βαλω να ζευγαρωσουν
θα πρεπει να τα χωρισω απο τωρα;
να τα χωρισω μονο με το χωρισμα της ζευγαρωστρας;
να τα βαλω σε διαφοερετικα κλουβια;
να περιμενω να ερθει η ανοιξη να τα χωρισω;

ευχαριστω
 
Το καθένα σε δικό του κλουβί φίλε μου και αν γίνεται το ένα πάνω το άλλο κάτω ώστε να μην έχουν οπτική επαφή.
 
Το καθένα σε δικό του κλουβί φίλε μου και αν γίνεται το ένα πάνω το άλλο κάτω ώστε να μην έχουν οπτική επαφή.
Λάμπρο η οπτική επαφή είναι το ένα που πρέπει να αποφευχθεί.
Το άλλο είναι η ακουστική επαφή.
Το κελάηδημα των αρσενικών έχει μπει στο DNA των καναρινιών ως μέσω πρόσκλησης για ζευγάρωμα..
Συνεπώς άνετα θα μπορέσει να οδηγήσει το θηλυκό σε λάθος χρονικά επιλογές.
Όπου υπάρχει η δυνατότητα... καλό είναι να φυλάσσονται σε διαφορετικούς χώρους αρσενικά και θηλυκά πουλιά. Με τα θηλυκά να βρίσκονται στο πιο κρύο και πιο σκοτεινό μέρος ώστε να καθυστερήσει να λειτουργήσει το ένστικτο της αναπαραγωγής. Διαφορετικά θα πάμε σε άσπερμες γέννες αυγών.
 
Λάμπρο η οπτική επαφή είναι το ένα που πρέπει να αποφευχθεί.
Το άλλο είναι η ακουστική επαφή.
Το κελάηδημα των αρσενικών έχει μπει στο DNA των καναρινιών ως μέσω πρόσκλησης για ζευγάρωμα..
Συνεπώς άνετα θα μπορέσει να οδηγήσει το θηλυκό σε λάθος χρονικά επιλογές.
Όπου υπάρχει η δυνατότητα... καλό είναι να φυλάσσονται σε διαφορετικούς χώρους αρσενικά και θηλυκά πουλιά. Με τα θηλυκά να βρίσκονται στο πιο κρύο και πιο σκοτεινό μέρος ώστε να καθυστερήσει να λειτουργήσει το ένστικτο της αναπαραγωγής. Διαφορετικά θα πάμε σε άσπερμες γέννες αυγών.
Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα;
 
Back
Top