Αναπαραγωγή Πιθανή δυστοκία;

Ωραιότατα. Πιθανά να κάνει κανα δυο ακόμα. Θα δεις αύριο πάλι.
Το νεράκι τους φαίνεται κίτρινο.. Βάζεις βιταμίνες;
Λιγο ασβεστιο τιποτε αλλο! Δεν τη σηκωνω ποτε για να δω... Μονο αν τυχει κ σηκωθει βλεπω ποσα αυγα εχει
 
Καλησπερα σε όλους! Η καναρα μου έκανε το 3ο της αυγό την Πέμπτη 19/3 κ άρχισε τ κλωσσημα καθώς ολοκλήρωσε με το 5ο της το Σάββατο! Σημερα είμαστε στην 8η ημέρα επώασης κ διαπίστωσα πως παρότι την ταΐζει ο αρσενικός σηκώθηκε 1 φορά τ πρωί κ μια τώρα που την παρατηρούσα πάλι για φαγητό! Δεν ανησυχώ απλά παραθέτω την εμπειρία μου κ αν έχεις κάποιος να πει κάτι τον ακούω
 
Εντελως φυσιολογικο, απλα να προσεχεις να την ταΐζει ο καναρος για να μην παθει ασητια!
Τον έχω δει αρκετές φορές να τη ταΐζει απλά δεν ήξερα πως σηκώνεται κ αυτή αραιά κ που μέχρι που το διαπίστωσα! Σαν αρχάριος κ πρώτη φορά στην αναπαραγωγή αποκτάς εμπειρικά γνώσεις σιγά σιγά
 
Τον έχω δει αρκετές φορές να τη ταΐζει απλά δεν ήξερα πως σηκώνεται κ αυτή αραιά κ που μέχρι που το διαπίστωσα! Σαν αρχάριος κ πρώτη φορά στην αναπαραγωγή αποκτάς εμπειρικά γνώσεις σιγά σιγά
Κανείς δεν ηξερε απο πριν! 😁
Καλη θελιση να υπαρχει και ολα γινονται!
 
Η καναρα σηκώθηκε λίγο για φαγητό κ αν είδα καλά πρέπει να έχουμε δυο νεοσους για πρώτη φορά σήμερα! Αναμένουμε με αγωνία απερίγραπτη κ τα υπόλοιπα αυγά
[automerge]1585757075[/automerge]
Ταΐζει ο μπαμπάς 2 νεοσσούς E66E133A-7E5F-46F0-8E91-32ACD4CFD530.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχουμε κ 3ο νεοσσο σήμερα! Εχω να κάνω μια παρατήρηση οποίος θέλει ας πει τη γνώμη του! Παρατηρουσα τον αρσενικό να ταΐζει τη καναρα πολλές φορές κ αυτή με τη σειρά της τους νεοσσούς κ να βοηθαει κ αυτός! Σε κάποια στιγμή σηκώθηκε να φάει η καναρα κ εκεί π ήταν ήρεμα όλα άρχισε να τσακώνεται με τον αρσενικό για 2-3 λεπτά κ να τον κυνηγάει! Μετα πήγε έκατσε στη φωλιά κ συνέχισε το κλωσσημα κ το ζέσταμα των νεοσσών ! Ηθελε να του πει κάτι; Τον κυνήγαγε ενώ αυτός δεν προκάλεσε δεν έκανε κάτι κακό όσοι ώρα τα παρακολουθώ
[automerge]1585842175[/automerge]
Συνέχισα τη παρακολούθηση φυσικά.->. -> Και αφού έκατσε συνέχισε να τη ταΐζει στο στόμα ο λεβέντης όμορφα κ ωραία! Τσαμπα ανησύχησα θα ταν καυγαδακι της στιγμής!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω πως ο αρσενικός είναι πολύ πυρρωμενος και θέλει να βατεψει ξανά το θηλυκό, αλλά όπως είναι φυσικό, αυτή αμεινετε γιατί δεν βρίσκετε στο στάδιο της δεύτερης γέννας. Μου φαίνονται φυσιολογικά αυτά τα καυγαδάκια και αυτές οι συμπεριφορές!
 
Έχουμε κ 3ο νεοσσο σήμερα! Εχω να κάνω μια παρατήρηση οποίος θέλει ας πει τη γνώμη του! Παρατηρουσα τον αρσενικό να ταΐζει τη καναρα πολλές φορές κ αυτή με τη σειρά της τους νεοσσούς κ να βοηθαει κ αυτός! Σε κάποια στιγμή σηκώθηκε να φάει η καναρα κ εκεί π ήταν ήρεμα όλα άρχισε να τσακώνεται με τον αρσενικό για 2-3 λεπτά κ να τον κυνηγάει! Μετα πήγε έκατσε στη φωλιά κ συνέχισε το κλωσσημα κ το ζέσταμα των νεοσσών ! Ηθελε να του πει κάτι; Τον κυνήγαγε ενώ αυτός δεν προκάλεσε δεν έκανε κάτι κακό όσοι ώρα τα παρακολουθώ
[automerge]1585842175[/automerge]
Συνέχισα τη παρακολούθηση φυσικά.->. -> Και αφού έκατσε συνέχισε να τη ταΐζει στο στόμα ο λεβέντης όμορφα κ ωραία! Τσαμπα ανησύχησα θα ταν καυγαδακι της στιγμής!
Αυτα συμβαινουν! Πολλες φορες τα καναρινια ενω εχουν ζευγαρωσει με επιτυχια συνεχιζουν να τσακωνονται λογο ασυμβατοτητας χαρακτιρων!
 
Νομίζω πως ο αρσενικός είναι πολύ πυρρωμενος και θέλει να βατεψει ξανά το θηλυκό, αλλά όπως είναι φυσικό, αυτή αμεινετε γιατί δεν βρίσκετε στο στάδιο της δεύτερης γέννας. Μου φαίνονται φυσιολογικά αυτά τα καυγαδάκια και αυτές οι συμπεριφορές!
Μπα δε νομίζω δεν πήγε να τη βατεψει μόνη της άρχισε να τον κυνηγά ! Κ μετά ησύχασε κ συνέχισε να την ταΐζει αυτός
[automerge]1585846513[/automerge]
Αυτα συμβαινουν! Πολλες φορες τα καναρινια ενω εχουν ζευγαρωσει με επιτυχια συνεχιζουν να τσακωνονται λογο ασυμβατοτητας χαρακτιρων!


Δεν έχουν δώσει δείγματα ασυμβατότητας χαρακτήρων καθόλη τη διάρκεια παντως
 
Δεν έχουν δώσει δείγματα ασυμβατότητας χαρακτήρων καθόλη τη διάρκεια παντως
Μάλλον έχεις ένα πολύ καλό ζευγάρι, πολλές φορές ο κάναρος ενοχλεί την κανάρα για να γυρίσει αυτή στην φωλιά με τα αυγά ή με τα μικρά.
Καλή συνέχεια!
 
Eίναι φοβητσιάρα και ζηλιάρα. Είναι απο αυτές που όταν υπάρχουν μικρά δεν "γουστάρει" παρέες. Θέλει να μην τα πλησιάζει κανείς και να τα έχει κάτω απο τον δικό της έλεγχο αποκλειστικά. Τώρα τα πράγματα είναι χωρίς συνέπειες, σχεδόν ομαλά. Οταν πιάσουν φτερό τα μικρά και δεν θα τα ζεσταίνει,θα είναι συνέχεια έξω και τότε ίσως το πρόβλημα ενταθεί. Σε τέτοια πουλιά βγάζουμε το αρσενικό κατα την επώαση. Τώρα, προς το παρόν δεν πειράζεις τίποτα. Αργότερα ανάλογα την γενική εικόνα υπάρχουν διάφορες λύσεις. Βάζε τροφή και νερό σε πολλά σημεία.
 
Eίναι φοβητσιάρα και ζηλιάρα. Είναι απο αυτές που όταν υπάρχουν μικρά δεν "γουστάρει" παρέες. Θέλει να μην τα πλησιάζει κανείς και να τα έχει κάτω απο τον δικό της έλεγχο αποκλειστικά. Τώρα τα πράγματα είναι χωρίς συνέπειες, σχεδόν ομαλά. Οταν πιάσουν φτερό τα μικρά και δεν θα τα ζεσταίνει,θα είναι συνέχεια έξω και τότε ίσως το πρόβλημα ενταθεί. Σε τέτοια πουλιά βγάζουμε το αρσενικό κατα την επώαση. Τώρα, προς το παρόν δεν πειράζεις τίποτα. Αργότερα ανάλογα την γενική εικόνα υπάρχουν διάφορες λύσεις. Βάζε τροφή και νερό σε πολλά σημεία.
Τον αφήνει κανονικά κύριε Μάκη να τα ταΐζει όμως... Καθώς κ δέχεται το τάισμα του η ίδια! Και δε βολτάρει είναι συνέχεια μέσα στη φωλιά της ταΐζει κ κλωσσαει! Παρεπιπτοντως νομίζω έχουμε κ 4ο νεοσσο σήμερα!
 
Οταν είναι στην φωλιά όμως, έτσι;
και προχθες που δεν ήταν η ίδια στη φωλιά για λίγο ο αρσενικος ήταν εκεί προσεχε κ φροντίζε τα μικρά με την άδεια της Καναρας
 
Καλησπερα σ όλη την παρέα! Απο χθες νομίζω έχουμε ολοκλήρωση της εκκόλαψης! Καρπερος ο κύριος 5 αυγά είχαμε 5 στοματακια μετρησα! Ταιζει κανονικά κ η μαμα κ ο μπαμπας όσο παρατήρησα! Κ η ζωή συνεχίζεται μέρα με τη μέρα για την επιβίωση τους ελπίζοντας το καλύτερο κ για τους 5 #μενουμεσπιτι
 
Back
Top