Αναπαραγωγή Πιθανή δυστοκία;

Το πρώτο αυγό η καναρα μου το έκανε 17/3 κ 21/3 το 5ο κ τελευταίο!1/4 είχα 2 νεοσους κ λογικά αν κάθε μέρα σκάει το κάθε αυγό 4/4 έσκασε το τελευταίο! Σας ρωτάω για να δω ποσών ημερών είναι το κάθε ένα, δηλαδή αν σκάει ένα ανα ημέρα ή μπορεί να σκασαν κ 2 ; Η φωλιά φαίνεται καθαρή ακόμα κ από τη μια σκέφτομαι να τα αφήσω με τη τσόχα απ την άλλη φοβάμαι μην ανησυχήσει η καναρα κ τα παρατήσει! Ακουω γνώμες...
 
Αφου ειναι καθαρη την αφηνεις προς το παρον.
Οταν θα χρειαστει καυαρισμα, θα στρωσεις νημα και δεν θα τα αφησεις μονο με την τσοχα.
Σ ευχαριστώ ! Για τις ημερομηνιες μηπως έβγαλες άκρη ; Εννοώ γίνεται να σπάνε κ 2
Αυγά ταυτόχρονα;
 
γίνεται να σπάνε κ 2
Αυγά ταυτόχρονα;
Νομίζω ότι γίνεται να σπάσουν 2 αυγά την ίδια ημέρα.
Παίζει ρόλο η θερμοκρασία.
Πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα.
Θα το θέσω όπως το θέτουμε στην Ένωση Κριτών στους ανθρώπους που δίνουν εξετάσεις για πιστοποίηση.

Αν δυο διαδοχικά αβγά μπορούν να εκκολαφθούν την ίδια μέρα, είναι εύλογο κάποιος εκτροφέας να περιμένει όλα τα αβγά την ίδια μέρα;

Η ερώτηση για την τεστοστερόνη μπαίνει αμέσως μετά, μπερδεύοντας τα πράγματα πολύ.
 
Σ ευχαριστώ ! Για τις ημερομηνιες μηπως έβγαλες άκρη ;

Γινεται να σκασουν την ιδια ημερα Γιαννη, εξαρταται το πως τα διαχειριστηκε η καναρα.
Αλλες βιδώνονται αμεσως στο πρωτο αυγο, αλλες καθονται στο τεταρτο και αλλες ψευτοκαθονται αλλα βιδωνονται αργοτερα.
 
Πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα.
Θα το θέσω όπως το θέτουμε στην Ένωση Κριτών στους ανθρώπους που δίνουν εξετάσεις για πιστοποίηση.

Αν δυο διαδοχικά αβγά μπορούν να εκκολαφθούν την ίδια μέρα, είναι εύλογο κάποιος εκτροφέας να περιμένει όλα τα αβγά την ίδια μέρα;

Η ερώτηση για την τεστοστερόνη μπαίνει αμέσως μετά, μπερδεύοντας τα πράγματα πολύ.
Εντάξει τώρα μιλαμε
Για επιστήμη όμως κ δύσκολη ερώτηση για εξετασεις! 😀 κ εγώ πρώτη φορά μπαίνω σε αναπαραγωγική διαδικασία! Ενδιαφερον παντως αυτό που λες! Εγω παντως πιστεύω πως 1/4 είχα 2 νεοσσούς κ μετά κάθε μέρα από έναν μέχρι 4/4
 
Καλημέρα στην ομάδα συνεχιζουμε με την 5αδα νεοσσών να μεγαλώνει μέρα με τη μέρα! Οι μεγαλύτεροι νέοςσοι είναι 12-13 ημερών κ ο μικρούλης 9!´επειδή είδα βατεμα σήμερα θελω να ρωτήσω αν είναι η ώρα να παρέχω νήμα
Κ δεύτερη φωλιά ;
 
αν είναι η ώρα να παρέχω νήμα
Κ δεύτερη φωλιά ;
Νωρίς είναι αλλά βέβαια πρέπει η 2η φωλιά και το νήμα να είναι έτοιμα για τοποθέτηση άνα πάσα στιγμή.
Αν αρχίσουν οι γονείς να τσιμπολογάνε ή να προσπαθούν να μαδήσουν τα μικρά τότε σίγουρα πρέπει να τοποθετηθεί η φωλιά και το νήμα.
Συνήθως τοποθετώ την 2η φωλιά από την17η ημέρα και μετά.
 
Νωρίς είναι αλλά βέβαια πρέπει η 2η φωλιά και το νήμα να είναι έτοιμα για τοποθέτηση άνα πάσα στιγμή.
Αν αρχίσουν οι γονείς να τσιμπολογάνε ή να προσπαθούν να μαδήσουν τα μικρά τότε σίγουρα πρέπει να τοποθετηθεί η φωλιά και το νήμα.
Συνήθως τοποθετώ την 2η φωλιά από την17η ημέρα και μετά.
Ευχαριστώ ! Κ εγώ κάπου εκεί έλεγα απλά είδα το βατεμα κ γι αυτό ρώτησα
[automerge]1586785276[/automerge]
Oταν τα πουλάκια ντυθούν αρκετά και η κανάρα δεν μπαίνει συχνά στην φωλιά ήρθε η ώρα για να στηθεί το νέο σκηνικό (2η φωλιά -κλωστές)

Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1586785449[/automerge]
Oταν τα πουλάκια ντυθούν αρκετά και η κανάρα δεν μπαίνει συχνά στην φωλιά ήρθε η ώρα για να στηθεί το νέο σκηνικό (2η φωλιά -κλωστές)
μεγαλώνουμε κύριε Μάκη 🧿 σας ευχαριστώ όλους για τη πολύτιμη βοήθεια σας στην πρώτη μου απόπειρα αναπαραγωγής
 

Συνημμένα

  • 579E198F-4958-42A1-86E6-4EEE7EF1640C.webp
    579E198F-4958-42A1-86E6-4EEE7EF1640C.webp
    77,6 KB · Προβολές: 6
Back
Top