Ασθένειες Πιθανόν ακάρεα τραχείας

stelios giota

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2014
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, έχω ένα καναρίνι θηλυκό και μου το έδωσε ένας φίλος το οποίο το είχε στο ίδιο κλουβί με άλλα καναρίνια. Το καναρίνι είναι ενός έτους και το έχω περίπου 2 μήνες. Το έχω σε εσωτερικό χώρο μαζί με ένα αρσενικό καναρίνι. Τους παρέχω σπόρους, αυγοτροφη, κίτρινη-κόκκινη βιταμίνη και σουπιοκοκαλο. Αυτή τη στιγμή τα έχω ζευγαρώσει και έχει 4 αυγά. Το θηλυκό είναι ευδιάθετο, τρώει καλά, την ταΐζει ο αρσενικός και ζεσταίνει ανελλιπώς τα αυγά. Όμως το θηλυκό εδώ και 4 μέρες τις βραδυνές ώρες μόνο ακούγεται ένας ήχος σαν να σπάει σπόρια (τσικ τσικ) και σαν να πνίγεται. Προληπτικά εδώ και 3 μέρες βάζω στο νερό Tabernil Cria. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
 
Την κίτρινη-κόκκινη βιταμίνη θα ήταν καλό να την κόψεις.. Δε προσφέρει τίποτα στα πουλιά πάρα μόνο λίπος.. :) αυγοτροφη έτοιμη τους δίνεις; Τώρα που κλωσαει η κανάρα μην δίνεις αυγοτροφη.. Μόνο σπόρους και φρέσκο νεράκι. Που και που και λαχανικά και φρούτα.

Δεν έπρεπε χωρίς να ξέρεις τι έχει το πουλάκι να δώσεις φάρμακο...

Αυτό το τσικ τσικ το έκανε από πριν κάνει αυγά; Το κάνει μόνο το βράδυ όταν κοιμάται;

Το άκαρι της τραχείας έχει τα ίδια συμπτώματα με το άσθμα οπότε δε ξέρεις τι μπορεί να έχει..
 
πρόσεξε στην κανάρα σου αν κάνει κίνηση με το στόμα της σαν να θέλει να βγάλει κάτι! Πιθανόν να έχει όντος ακάρεα της τραχείας. poulmosan δίνουν σε αυτήν την περίπτωση!
 
Την κίτρινη-κόκκινη βιταμίνη θα ήταν καλό να την κόψεις.. Δε προσφέρει τίποτα στα πουλιά πάρα μόνο λίπος.. :) αυγοτροφη έτοιμη τους δίνεις; Τώρα που κλωσαει η κανάρα μην δίνεις αυγοτροφη.. Μόνο σπόρους και φρέσκο νεράκι. Που και που και λαχανικά και φρούτα.

Δεν έπρεπε χωρίς να ξέρεις τι έχει το πουλάκι να δώσεις φάρμακο...

Αυτό το τσικ τσικ το έκανε από πριν κάνει αυγά; Το κάνει μόνο το βράδυ όταν κοιμάται;

Το άκαρι της τραχείας έχει τα ίδια συμπτώματα με το άσθμα οπότε δε ξέρεις τι μπορεί να έχει..
Σε ευχαριστώ που απάντησες. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε αφού έκανε τα αυγά, χωρίς κανένα άλλο ιδιαίτερο πρόβλημα και το παρουσιάζει μόνο το βραδυ.
πρόσεξε στην κανάρα σου αν κάνει κίνηση με το στόμα της σαν να θέλει να βγάλει κάτι! Πιθανόν να έχει όντος ακάρεα της τραχείας. poulmosan δίνουν σε αυτήν την περίπτωση!
Σε ευχαριστώ που απάντησες. Για το συγκεκριμενο φάρμακο το γνωρίζω αλλα στη περίπτωση που δεν έχει ακαρεα τραχείας και το χορηγήσω τι μπορει να συμβεί γιατι λενε οτι είναι δηλητηριο
 
Επειδή είναι ισχυρό φάρμακο θέλει μεγάλη προσοχή κατά την εφαρμογή, να βάλεις την σωστή ποσότητα.
Δεν έχω υπόψιν μου να έχει αντενδείξεις σε περίπτωση που το πουλάκι δεν έχει τελικά ακάρεα ή τυχόν έχει κάτι άλλο.
 
Δεν θα επρεπε να το ψαξεις καλυτερα πριν χορηγησεις το συγκεκριμενο φαρμακο; Διαβασε τα συμπτωματα, παρατηρησε το καναρινι και μετα.. Καθεται και στην φωλια ειναι δυσκολο να το χειριστεις σωστα.. Ψαξε το, μην δινεις ποτε φαρμακα χωρις να εισαι σιγουρος.
 
Το tabernil cria Στέλιο είναι κατά της διάρροιας και όχι για τα ακάρεα της τραχείας.
 
Back
Top