Διατροφή Πληροφορίες για μείγματα καναρινιών

birdenthusiast

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2018
Μηνύματα
96
Πρόσφατα ανακάλυψα ότι από την Manitoba Canary Best Premium 1 kg και από την Vadigran Canaries Original 1 kg έχει αφαιρεθεί τελείως το κανναβούρι. Η δεύτερη έχει προσθέσει περίλλα. Επίσης ανοίγοντας την Versele-Laga Prestige Canaries Premium 1kg, διαπίστωσα ότι εκτός από τα σφαιρίδια βιταμινών που έχει, περιλαμβάνει και μπισκότο.
 
Επίσης ανοίγοντας την Versele-Laga Prestige Canaries Premium 1kg, διαπίστωσα ότι εκτός από τα σφαιρίδια βιταμινών που έχει, περιλαμβάνει και μπισκότο.
"Την χάλασαν κι αυτή"; Την αγόραζα παλαιότερα...
Υπάρχει κι άλλη versele... Η πιο απλή που λένε... Εκείνη θυμάμαι δεν είχε βαμ μέσα αλλά μόνο μπισκότα...
 
Πραγματικά με έχει μπερδέψει πολύ αυτός ο σπόρος. Μοιάζει στο χρώμα σαν άλφα - άλφα αλλά μου φαίνονται κάπως μεγάλοι για να είναι κάτι τέτοιο. Θυμίζουν σπόρους πεντάνευρου αλλά και πάλι είναι πολύ ανοιχτόχρωμοι. Ίσως κάποια ποικιλία λιναριού;
 
Δεν είναι λιναροσπορος... Τον έχω δει κι εγώ αυτόν τον σπόρο... Αν τον βρω στο ίντερνετ θα σας πω. Γιατι εδώ μέσα δεν βρήκα κάτι γι αυτόν...
 
Λοιπόν το βρήκα. Θυμήθηκα ότι κάτι τέτοιους σπόρους έχουν τα χόρτα από τις ψαθινες σκούπες. Αυτές φτιάχνονται από ένα είδος panicum οπότε ο σπόρος είναι και αυτός είδος panicum invasive_plants_seed_factsheet_panicum_capillare_03cnsh_1475605151588_fra.webp
 
Λοιπόν το βρήκα. Θυμήθηκα ότι κάτι τέτοιους σπόρους έχουν τα χόρτα από τις ψαθινες σκούπες. Αυτές φτιάχνονται από ένα είδος panicum οπότε ο σπόρος είναι και αυτός είδος panicum View attachment 67830
Ο σπόρος όμως αυτός, φαίνεται πιο μεγάλος...
 
Ο σπόρος όμως αυτός, φαίνεται πιο μεγάλος...
Μα ένα χιλιοστό είναι όπως είναι και ο λιναροσπορος που είναι δίπλα στο σπόρο που μας δείχνει ο Αντώνης. Για να μας λυθεί η απορία ο Αντώνης πρέπει να πάρει ένα χάρακα και να αρχίσει τις μετρήσεις 😛
 
Δηλαδή πως ονομάζεται τελικά ο σπόρος; Panicum; (Ποντιακό όνομα με ακούγεται αυτό)
Panicum seed. Υπάρχει σε μείγματα για εξωτικά κυρίως.
 
Broom Sorghum νομίζω είναι μία ποικιλία σόργου που κάνουμε σκουπες
[automerge]1572004697[/automerge]
Στην περιγραφή του λέει ότι είναι σπόροι για πουλιά

 
Εδώ και κάποια χρόνια η ΜΑΝΙΤΟΒΑ ασχολείται με την προσπάθεια καλλιέργειας μιας ποικιλίας canary seed χωρίς "μουστάκια" , για να χρησιμοποιηθεί για ανθρώπινη χρήση. Επειδή φαίνεται να μην έχει ακόμα το Ο. Κ των αρμόδιων υπηρεσιών, το χρησιμοποιεί αναγκαστικά για ζωϊκή κατανάλωση.Ισως το έχει περάσει ήδη σε πολλά απο τα μείγματά της
 
Κεχρι - Νιζερ - Κια - Λιναρι χρυσο - Λιναρι καφε - αγνωστος σπορος - Οστρακα - VAM
Και αφαίρεσε το καναβουρι τον ποιό αποδεκτό σπόρο από το σύνολο των ωδικων πτηνών! Τι να πω! Πρωτοτυπία ή ελαχιστοποίηση κόστους; Ας έβγαζε τα όστρακα ή ένα είδος λιναριου. Τα όστρακα φαντάζομαι βάρος δίνει στο μείγμα, αφού όλοι μας σχεδόν τα χρησιμοποιουμε ξεχωριστά μαζί με άμμο.
Εγώ δεν θα αγόραζα μείγμα σε καμμία περίπτωση χωρίς καναβουρι! Το χρησιμοποιώ και ως κέρασμα τους χειμερινούς μήνες
 
Και αφαίρεσε το καναβουρι τον ποιό αποδεκτό σπόρο από το σύνολο των ωδικων πτηνών!

Κι έναν από τους πιο θρεπτικούς.σαφώς για μείωση του κόστους.

Όσο έφτιαχνα δικό μου μείγμα έβαζα 7 - 10% κανναβούρι.
 
Back
Top