Γενικά Πληροφορίες για cockatoo

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RAPHAIL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συμφωνώ με τα παιδιά αλλά θεωρώ οτι και τώρα θα μπορούσες να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες ενος ζευγαριού μπάτζι. Αρκεί να τους πάρεις απο την αρχή ένα μεγάλο κλουβί. Αν θέλεις να αλληλεπιδράς μαζί τους, να τα βγάζεις έξω απο το κλουβί, κτλ. καλό είναι να πάρεις εξημερωμένα πουλιά.
 
εγώ θα επιμείνω στην αρχική μου άποψη οτι δεν είναι καλή περίοδος να αποκτήσεις οποιοδήποτε πουλί
φιλικά
 
Raphail, να βλέπεις μια φορα τι εννοούμε αν λέμε Πουλια με προβλήματα. Αυτές η φωτογραφίες δείχνουνε παπαγάλους που ήτανε σε χερια από ανθρώπους που δεν είχαν τις κατάλληλες γνώσσες.
 

Συνημμένα

  • Amazone-gerupft-001.webp
    Amazone-gerupft-001.webp
    10,5 KB · Προβολές: 76
  • Ara-gerupft-001.webp
    Ara-gerupft-001.webp
    5,4 KB · Προβολές: 83
  • Grauer-gerupft-001.webp
    Grauer-gerupft-001.webp
    37,4 KB · Προβολές: 85
  • Kakadu-gerupft-001.webp
    Kakadu-gerupft-001.webp
    9,7 KB · Προβολές: 88
:|
ΕΥΤΥΧΩΣ μεχρι σήμερα δεν είχα δει τέτοια κατάσταση σε πουλί, είχαν τουλάχιστον λίγο χνούδι, ο μακάο κ ο ζάκο είναι σε απαράδεχτη κατάσταση, καλά και τα άλλα άστα να πάνε...:S
 
Μην ανησυχείς έχω διαβάσει τόσα βιβλία έχω ψαχει τοσο στο Ιντερνετ ακόμα και τον κτηνίατρο έχω ρωτήσει και τον βιολόγο και ένα ορνιθογόνο ένας φίλος του πατέρα μου στο σχολειο και ξέρω τη τρώνε και τη αρρίωστιες παθαίνουν γι' αυτό έγραψα παραπάνω ό,τι είμαι έτοιμος να πάρω ένα τέτοιο πουλί.
 
παίζουν ρόλο οσα έμαθες κ μπραβο που έψαξες, απλά επέτρεψε μου να σου πω οτι δεν παίζει ρόλο μόνο η γνώση αλλα κ η εμπειρία :)
 
Ο βιολόγος που μου κάνει στο σχολείο τον έχει 10 χρόνια έχει έναν cockatoo και τον ρώτησα επίσης μου είπαι ό,τι άμα χρειάζομαι βοήθεια να με
βοηθήσει με τον παπαγάλο
 
Έχει κοκατού και παρ' όλ' αυτά σου είπε να πάρεις και εσύ, σε αυτή τη φάση της ζωής σου; Εφόσον λοιπόν έχει αυτόν τον παπαγάλο πες του να σου πει όλα τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ της ζωής με αυτόν. Αυτά έχουν πολλή περισσότερη σημασία απο τα θετικά.
Πάντως είναι σίγουρο οτι σε αυτή τη φάση ένας μεγάλος παπαγάλος θα σε δυσκολέψει πολύ.
 
Raphail εγώ έλεγα να παίρνεις αυτό το Cockatoo

Έχεις τον Βιολόγο
έχεις τον Ορνιθολόγο
έχεις το Δάσκαλο
διάβασες σε δυο μέρες όλα τα βιβλία για αυτό το πουλί
και έχεις το internet

και σου δίνουνε το Cockatoo δώρο.

Τι άλλο θα περιμένεις από εμάς;

Όταν έχεις τα πρώτα μικρά Cockatoo γράψε μας ένα μικρό άρθρο εδώ.
 
οι γονείς σου τι λενε; θα τον φροντίζουν οταν θα σπουδάζεις; τους έχεις ενημερώσει για την σκόνη και την φωνή του; (νομίζω οτι εχει την δυνατότερη φωνη σε ντεσιμπέλ απο ολα τα ζωα) εχει αρκετα εξοδα ενα τετοιο πουλι. ειναι έτοιμοι να πληρώνουν την συντήρηση του; έχεις αρκετο χωρο μεσα στο σπιτι σου για να το κρατήσεις; Εισαι διατεθειμένος να δινεις πολυ χρονο απο τον ελεύθερο σου χρονο μαζι του;
αν ολα τα παραπάνω ειναι ναι... Τοτε παρτον αφου το θες και το ψάχνεις εδω και κάμποσα χρονια...αν υπαρχει και ενα οχι μην τον παρεις...
ποιο πανω τα παιδια πιστεύουν οτι λόγο του εισαι πολύ νεος οι προτεραιότητες σου θα ειναι αλλες.. Και αυτο πιστεύω και εγω (ειναι φυσικό για ενα νεο παιδι )οι παπαγάλοι ειναι πολυ απαιτητικοί και μάλιστα η μεγαλοι, σαν μωρά παιδια... φαντάσου να ξυπνάς μια δυο ωρες νωριτερα και να του ετοιμάζεις το πρωινο τουκαι το μπανιο του.. Καποιος να ασχολείσαι οταν εσει λείπεις απο το σπιτι... Να επιστεφεις και να πρεπεις να καθαρίσεις το κλουβι του, το σαλονι απο την σκόνη και την ακαταστασία που εχει προκαλέσει. Να καθαρίσεις και να πλύνεις φρουτα η να ετοιμάσεις σαλατα. Να ασχοληθείς μαζι του αρκετή ωρα. Ολα αυτα περνουν καθημερινά πολυ ωρα. Οσο ποιο μεγαλο ειναι το πουλι τοσο περισσότερη ωρα φροντίδας θελει..
και για να μην κανω το έξυπνο δεν τα γνώριζα ουτε και εγω ολα αυτα... Μου τα ειπαν και τα ειδα και στιν πραξη.
για να ρωτήσεις μάλλον το ψάχνεις.Φαίνεσαι έξυπνο παιδι ζύγισε τα υπερ και τα κατα και αποφασισε σωστα...
καλη επιλογή Raphail και οτι βοήθεια χρειασθείς μην διστάσεις να ρωτήσεις..
 
Ραφαήλ καλημερα! Επειδή εδώ κανουμε μια επικοιδομιτική συζήτηση για σε βοηθησουμε να κατασταλλάξεις σε μια απόφαση,θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσα πράγματα απο τη καθημερηνότητά του είσαι διατεθιμένος να στερηθείς για να αποκτήσεις αυτου του ειδους τον παπαγάλο. Αντε και στον κανανε δώρο, και εχεις και μια οικονομική ευχέρεια να του αγοράσεις ενα μεγαλο κλουβι και παιχνίδια και την καλυτερη τροφή, εισαι διατεθιμενος να στερηθείς τις βολτες σου, τους φιλους σου... Και αν στην πορεία αναπτύξεις καποιας μορφής αλλεργίας στην σκόνη που βγαζουν τα φτερά του, τι θα γίνει ο παπαγαλος;

Θα εισαι διατεθιμενος να του εισαι πιστός σε όλους τις περιόδους της ζωής σου και να του αφιερώνεις πολύ απο τον ελευθερο χρόνο σου, όπως θα έκανες αν είχες ενα παιδί; Και μην απαντησεις από ενθουσιασμό.. Σκεψου... Θα περάσεις σε καποια σχολή μακρυά πιθανων απο το σπίτι σου, θα πας φαντάρος, θα παντρευτείς, θα κανεις οικογένεια, παιδια και θα πρέπει ακομα να του αφιερώνεις πάρα πολυ χρονο. Νιωθεις οτι είσαι τοσο υπευθυνος σε αυτη την φαση της ζωή σου για να αναλάβεις μια τετοια ευθυνη;

Σκέψου και πράξε...
 
Ρε παιδιά ηρεμήστε αν υπάρχει άνθρωπος που είναι τόσο χαζος να δίνει ένα τόσο πουλί δώρο σε κάποιον που δεν έχει καθόλου εμπερία και από την άλλη έχουμε ένα παιδί που με το ζόρι θέλει το πουλί και δεν καταλαβαίνει τι ευθύνες έχεις να παίρνεις ένα από τα πιο δύσκολο ράτσα πουλιών, δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα.
Δεν είναι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος πουλί που δυστυχώς στο τέλος πληρώνει τον εγωισμό τον ανθρώπων.

Τα βιβλία δεν τα διάβασα μέσα σε δύο μέρες τα διαβάζω τα τελευταία 3 χρόνια.
Πως έγινε αυτό; Προχτές δεν ήξερες ακόμα τι παπαγαλάκι η παπαγάλο θέλεις και σήμερα διάβασες όλα τα βιβλία, μίλησες με το δάσκαλο, τον βιολόγο, τον ορνιθολόγο, τον εκτροφέα και ποιον άλλο δεν ξέρουμε ακόμα;
 
Είναι καλός ο cockatoo γιατί θέλει να μου το δώσει ένας φίλος
Σου θυμίζω το αρχικό ερώτημά σου για να ρωτήσω με την σειρά μου: Τα βιβλία που διάβασες δεν σου δίνουν απάντηση; Δεν είναι ειρωνία, απορία είναι... Επειδή βλέπω ότι με τις παρακάτω απαντήσεις σου μάλλον έχεις πάρει την απόφασή σου και σε βρίσκω λίγο αρνητικό σε ό,τι σου λέμε όλοι. Να σου επισημάνω ότι δεν προσπαθούμε να σε αποτρέψουμε ν' αποκτήσεις ένα πουλί, αλλά να σε βοηθήσουμε (με την όποια εμπειρία έχει ο καθένας μας). Ξανατονίζω ότι ένας παπαγάλος δεν είναι μόνο παιχνίδια, χαρές και κολπάκια, αλλά μια ύπαρξη που έχει πάρα πολλές απαιτήσεις, οικονομικές και κυρίως συναισθηματικές. Συμφωνώ με τον Αλέξανδρο ότι το λάθος δεν είναι δικό σου (γιατί εσύ ακόμη δεν έχεις προσωπική εμπειρία) αλλά του ανθρώπου που θέλει να σου τον δώσει. Εμένα μου φαίνεται ότι θέλει απλά να ξεφορτωθεί ακόμη ένα απαιτητικό πουλί, παρά ότι ενδιαφέρεται να το πάρει κάποιος που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του. Από κει και πέρα, η απόφαση είναι πάντα δική σου, κανένας δεν μπορεί να σου απαγορέψει να τον αποκτήσεις. Αν όμως δεν είσαι σε θέση να δεχτείς κάποιες απόψεις που ίσως να μην σου αρέσουν, δεν νομίζω ότι είσαι έτοιμος και για τον συγκεκριμένο παπαγάλο, ο οποίος πίστεψέ με, θα προσπαθήσει να σου επιβάλλει την δική του γνώμη. Το μήνυμά μου είναι φιλικό κι ελπίζω να το καταλάβεις. 🙂
 
alexandre, αν κατάλαβα καλά μας λες να τον αφήσουμε να το πάρει για να μάθει;
εγώ είμαι κάθετη σε αυτο το θέμα,οχι
ναι, οκ, ο Ραφαήλ θα πάρει τον παπαγάλο,θα είναι ενθουσιασμένος[ή και δυσαρεστημένος] μιας και απ'οτι έχω καταλάβει δεν έχει εμπειρία απο άλλα πουλιάκαι μετά απο τον πρώτο μήνα θα αρχίσει να βαριέται, οι υποχρεώσεις που έχεις απέναντι στο σχολείο όταν είσαι 3η λυκείου είναι άπειρες και οι καθηγητές πολυ απετητικοίκαι ο Ραφαήλ πιστεύω οτι θα θέλει να κάτσει να διαβάσει για να περάσει στη σχολή που θέλει και έπειτα να βρει μια καλη δουλειά κλπ κλπ όπως ανέφερα και σε προηγούμε ποστ, γιατί το πουλί να είναι δυστυχισμένο; Μπορεί να παντρευτεί μια κοπέλα που δε θα της αρέσουν τα πτηνάκαι δε μιλάμε για ένα παπαγαλάκι Budgie, μιλάμε για έναν παπαγάλο κοκατου, μπορεί η γυναίκα του κάποια στιγμή να μείνει έγκυος και όπως μας είχε αναφέρει άλλο μέλος του φόρουμ ο γιατρός να απετήσει το πουλί να βγεί απο το σπίτι για να μην έχει επιπλοκές στη γέννα, μπορεί η δουλειά που θα πιάσει να απετεί πολλές ώρες εργασίας και ο παπαγάλος να μένει μόνος του[ή έστω με την οικογένεια του] αλλα το πουλί θα έχει μάθει αυτον σαν ιδιοκτήτη τουκαι ως γνωστόν δεν έχει σημασία[ή μαλλον έχει] να είναι με φιλικά πρόσωπα, αλλα μεγαλύτερη σημασία έχει να είναι με το ταίρι του[δλδ το Ραφαήλ]μπορεί απο τις λιγοστές ώρες που θα τον βλέπει να πάθει κατάθλιψη.
Και τώρα κάποιοι θα πουν... Καλά πώς κάνεις έτσι;έφερες το τέλος του κόσμου, αν και αν και αν... Ναι αν αν αν. Γιατι πριν προχωρήσουμε στην απόκτηση ενός ζώου-και των ευθυνών μας απέναντι του-πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για το χειρότεροκαι δεν είναι μόνο αυτά που έγραψα, είναι πολλά ακόμα...
Δεν πόσταρα με σκοπό να θείξω κανέναν απλά προσπαθώ όσο γίνεται πιο δυναμικά να εκφράσω τη γνώμη μου, συγνώμη αν περνάω μια επιθετικότητα, είναι γιατι γράφω γρήγορα και δε σκέφτομαι τη διατύπωση αλλά την ουσία
 
alexandre, αν κατάλαβα καλά μας λες να τον αφήσουμε να το πάρει για να μάθει;
Bασιαννα, δεν λέω αυτό.
Εγώ λέω ο Raphail δεν σας ακούει ότι θα λέτε. Έχει μένει στο κεφάλι του μπορεί να έχει ένα μεγάλο παπαγάλο και έχει την εμπερία και την βοήθεια που χρειάζεται. Δεν πιστεύω καθόλου θα σκέφτεται τον παπαγάλο η τον μέλλον η το σκολειό η κάτι άλλο. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ( προσωπικό γνώμη ) εδώ θέλει κάποιος να περάσει μονο το ξεροκέφαλοι του. Και σε αυτές τις περιπτώσεις μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε δεν ακούγεται ο άλλος.
Δεν λέω δεν έχετε δίκαιο με όλα αυτό που λέτε. Ξέρω ακριβώς όπως περιγράφεται τα πράγματα έτσι θα τελειώνει το θέμα... αλλα... Δυστυχώς θα πληρώνει το πουλί όλα αυτό. Μακάρι να κάνω λάθος.
 
προσπαθούμε να του περάσουμε τη σωστή άποψη[σωστή κατα την κρίση του καθενός] για να σωθεί το πουλί, αν το παρει θα είναι δικό του θέμακαι κανείς δε του λεει να το πάρει ή να μην το πάρει[το λέω για εσένα Ραφαήλ]η τελική απόφαση είναι δικη του, απλά, απο τη στιγμή που ξέρουμε 2 πράγματα παραπάνω δε θα έπρεπε να του πουμε το σωστο; Και μετά αυτός ας πράξει όπως νομίζει.
 
Θα ήθελα να επισημάνω την θέση μου, αλλά και του φόρουμ σχετικά με τέτοια θέματα που αφορούν πουλιά με μεγάλες απαιτήσεις. Ο σκοπός του φόρουμ είναι να ενημερώσει και να βοηθήσει τα μέλη, για θέματα που αφορούν την συνήρηση, την κατοχή, την φροντίδα τέτοιων ειδών. Δεν είναι σκοπός να αποτρέψει κανέναν απο τίποτα, αλλά να επισημάνει προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν στο μέλλον. Οι φωτογραφίες που ανέβασε ο Αλέξανδρος είναι η πραγματικότητα ενός παραμελημένου πουλιού, που μπορεί να εκδιλωθεί είτε με κραυγές, είτε με επιθέσεις στα άτομα που τον κατέχουν, είτε με τάσεις αυτοκαταστροφής. Πιστεύω οτι ο raphail έχει καλυφθεί για το θέμα και η τελική απόφαση ανήκει στον ίδιο αλλά και στον οποιδήποτε άλλο θέλει να κάνει κάτι παρόμοιο.
 
Back
Top