Γενικά Πληροφορίες για cockatoo

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RAPHAIL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδιά εγώ ενημερώνομαι από αυτούς τους ανθρώπους που σας είπα παραπάνω έδω και 3 χρόνια και έχω βγάλει τα συμπερασματά μου γι' αυτό του είδους Παπαγάλου έχω την γνώση και αντοχές για να αντεπεξέλθω στις ανάγκες του αλλά θα αποκτήσω και εμπειρεία μεγαλώνοντας το cockatoo.
 
Αν θεωρείς οτι μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες ενός τέτοιου παπαγάλου, γεγονός που πολλές φορές σημαίνει οτι θα πρέπει να κάνεις στην άκρη πολλές δικές σου, τότε κάνε την κίνηση και πάρε το. Εγώ προσωπικά ακόμα διαφωνώ, αλλά αν θεωρείς οτι απο τώρα μπορείς να πάρεις μία τόσο δεσμευτική ευθύνη τότε πάω πάσο.
Ότι και να αποφασίσεις τελικά (που μάλλον αποφάσισες ήδη) περιμένουμε φωτογραφίες!
 
δεν μπορεσα να συγκρατηθω και να μην απαντησω σε αυτο το θεμα. το ψαχνεις 3 χρονια και ρωτας αν ειναι καλος ο κοκατου; Στα 3 χρονια τι εψαχνες; φωτογραφιες; και αφου οπως λες εισαι ξεροκεφαλος και εχεις παρει την αποφαση σου πριν ποσταρεις το θεμα γιατι κανεις καψωνι στους φιλους μας που σου λενε τι εστι ΚΟΚΑΤΟΥ εμπειρικα, επιστημονικα κτλ ;
σου λενε δηλαδη πραγματα που μελετουσες 3 χρονια (οπως λες) αλλα ακομα δεν εχεις ιδεα...
 
Παιδιά εγώ ενημερώνομαι από αυτούς τους ανθρώπους που σας είπα παραπάνω έδω και 3 χρόνια και έχω βγάλει τα συμπερασματά μου γι' αυτό του είδους Παπαγάλου έχω την γνώση και αντοχές για να αντεπεξέλθω στις ανάγκες του αλλά θα αποκτήσω και εμπειρεία μεγαλώνοντας το cockatoo.

Εγώ πάντως raphail θα ήθελα να ακούσω τα συμπεράσματα σου για τα cockatoo. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που έχεις καταλήξει όσων αφορά το γένος των cockatoo? Πιστεύω οτι πάνω σε αυτό μπορεί να γίνει μια πολύ εποικοδομητική συζήτηση.
 
εγω ειδα τισ φωτογραφιες και τρομαξα... Ειναι πολυ κρημα για αυτα τα πουλια που πεσαν σε ανικανα χερια και αυτα τα ζωα δεν πρεπει να δινονται σε ολους. Πρεπει να υπαρξει καποιος νομος για αυτα. Οσο οτι λες οτι εισαι ξεροκεφαλος εδω μηλαμε για ζωα και ψυχες δεν μηλαμε για αντεικημενα που σου εχει καρφωθει καποιο ρουχο και θες να το παρεις ειναι κρημα το κακομοιρο το κοκατου να την πληρωσει αυτος... Και κατι αλλο αμα δεν το παρεις εσυ που θα καταληξει αυτος ο παπαγαλος. Αμα ειναι το ονειρο σου να παρεις κοκατου περιμενε λυγα χρονια ωστε να αποκτησεις την εμπειρια και την δυκη σου ζωη και αμα μπορεις παρε τοτε κοκατου ξεκηνα απο ενα μπατζι εσυ και ασε τα κοκατου και τις ξεροκεφαλιες και πες στον δασκαλο να τον παρει 😀 να σου βαλει και καλο βαθμο 😀
 
νομιζω οτι οτι ειχαμε να του επισιμανουμε σχετικα με τις υποχρεωσεις του προς το μελλοντικο του φιλο, το καλυψαμε... Περιμενουμε να μας πει (αν θελει) την αποφαση του και αν τελικα τον παρει να τον βοηθισουμε με τις γνωσης μας να τον μεγαλωσει σωστα...
 
Οχι απλως ηθελα να ακουσω και μια δευτερη γνώμη(συγνώμη αν σας εκνεύρισα όλους) σέβομαι την γνώμη σας αλλα εγω δεν έχω παραμελλήσει ποτέ τα ζώα μου και πριν απο ένα μηνα ο πατερας μου με την υπηρεσία επιασε ενα γυπαετο που είχε πεσει στην ελούντα και τον έφερε στο σπίτι και μου ανέθεσε εμένα να τον προσέχω περίπου 2 εβδομάδες μέχρι να έρθει ο ορνιθολόγος από το Ηράκλειο(μουσείο φυσικής ιστορίας)να του βάλει δαχτυλίδι και κωδικο κάτο απο το φτερο και μου είπαι οτι έκανα πολυ καλη δουλεια με τον γύπαετο που τον ταισα το περιποιόμουνα και δέθικα με το πουλί και το χειμώνα κάτο από κάτι ελεώδεντρα στο σπίτι της γιαγιάς μου είχανε πέσει δυο δεκαοχτουρες τις πειρα στο σπίτι μου τις μεγάλωσα ώστε να δυναμόσουν και να μπορούν να πετάξουν και τα αφισα το Ιούνιο στο φυσικο τους περιβάλλον
 
μιλάς για περιπτώσεις 2 εβδομάδων και...1 μήνα; (το πολυ)
εδώ μιλάμε για μια ζωή.Απο τη στιγμή που αγοράζεις ένα πουλι σαν τον κοκατου ξέρεις οτι μαζί του θα περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου,όχι 1-2 μήνες
 
Δεν ειναι αρκετο αυτο που λες! Μην ξεχνας θα ειναι φιλος σου για μια ζωη και οχι για 1-2 βδομαδες!
 
βρε σεις.. Το τρελανατε το παιδι
εδω παντελως ασχετοι επειδη ετυχε να δουν ενα παρομοιο πουλι
και επειδη ετυχε ναχουν και... φραγκα.. Πανε για πλακα και τα αγοραζουν
το πρωτο η το τελευταιο θαναι που τυχον θα κακοπερασει;
πολυ καλα αναφερατε τις δυσκολιες και τις υποχρεωσεις
και πολυ καλα κανει το παληκαρι που ρωτα και καθεται και ακουει
απο κει και περα η αποφαση ειναι δικη του
τωρα για το τι ειναι σωστο η οχι...
σωστο θαταν τα πουλια ναταν στη φυση και οχι αντικειμενο
εκμεταλευσης και πλουτισμου απο το συστημα
παντως φιλαρακο θα σε παρακαλουσα αν τυχον τον παρεις..
και αν τυχον δεις πως δε τα καταφερνεις μαζι του.. Μη κοιταξεις να το πουλησεις σε καποιον ασχετο.. Βρες καποιον που να τα αγαπα και χαρισε το
 
σωστο θαταν τα πουλια ναταν στη φυση και οχι αντικειμενο
εκμεταλευσης και πλουτισμου απο το συστημα

όσο για το υπόλοιπο ποστ... λέμε τι είναι κατα τη γνώμη του καθενός σωστό, προφανώς και το παλικάρι θα κάνει οτι θέλει😛
 
cockatoo

Ο παπαγάλος δεν θα κακοπεράση χρήματα υπάρχουν και το κλουβί του θα έχει και τον κτηνίατρο του θα έχει και την τροφή του θα έχει και τα φαρμακα και την άναιση και ελευθερία κινησης. 🙂
 
παιδια προσωπικα πιστευω πως το κοκατου δε ειναι τοσο δυσκολο πουλι, πιον δυσκολο θεωρω τον μακαο παρα το κοκατου,τουλαχιστον αυτο ειιδα εγω... Κ λογικα αφου το παιδι τον θελει θα ειναι παρον για οτι χρειαστει το πτηνο 😉
 
εγω παλι λεω να τον παρεις τον κοκατου, ειναι καλα πουλια σε χαρακτηρα, πανεμορφα, φωνακλαδες σιγουρα πολυ, οταν δεθει μαζι σου να δεις τι ωραια που θα ειναι.:)
 
Ο παπαγάλος δεν θα κακοπεράση χρήματα υπάρχουν και το κλουβί του θα έχει και τον κτηνίατρο του θα έχει και την τροφή του θα έχει και τα φαρμακα και την άναιση και ελευθερία κινησης. 🙂

Τα χρήματα δεν νομίζω να χωράνε στην συζήτηση, την στιγμή που μιλάμε για έναν ζωντανό οργανισμό και ιδίως για ένα τέτοιο πουλί. Εγώ πάντως περιμένω ακόμα μια απάντηση όσων αφορά τα συμπεράσματα σου για το γένος των cockatoo, πιστεύω οτι μέσα απο μια τέτοια συζήτηση μπορεί να βγεί ένα πολύ ωραίο συμπέρασμα.
 
Back
Top