Γενικά Πληροφορίες για cockatoo

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RAPHAIL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γρηγόρη, νομίζω οτι εννοούσε πως υπάρχουν χρήματα για κλουβί παιχνίδια κλπ... αν δεν εννοούσε αυτό... λυπάμαι, πραγματικά λυπάμαι.
 
cockatoo

Vas αυτό εννωούσα ό,τι υπάρχουν χρήματα για κλουβία, φάρμακα, τροφή, παιχνίδια, κτηνίατρο και ό,τι άλλο έχει ανάγκη.
 
Διάθεση για να φροντίζεις αυτόν τον παπαγάλο για όλη σου τη ζωή, με όποια θυσία χρειάζεται να κάνεις, και με όποιο κόστος πρέπει να πληρώσεις, υπάρχει;
Αν υπάρχει και αυτό τότε καλά κάνεις και τον παίρνεις.
 
εγω λεω να το παρεις φενεται οτι τον θελεις παρα πολυ! Μαλλον κατι μου λεει οτι θα τον αγαπας και θα τον προσεχεις αντε αμα τον παρεις να μας λες τα νεα του 😀
 
Έχω δίαθεση και αγάπη για όλλη μου τη ζωή και ό,τι θυσία χρειαστεί να κάνω γι' αυτό το πολύτιμο ζώο,Vas ναι πτηνίατρο(μπερδέυτικα)
 
raphail να σου κάνω μια ερώτηση;ο φίλος σου που έχει το κοκοτου,την ίδια ηλικια με εσένα έχει;
 
και; Πόσο καιρό εχει τους παπαγάλους;[γιατι απ'οτι κατάλαβα έχει 2]
τα καταφέρνει μόνος του;
 
Τους παπαγάλους τους έχει 2-3 χρόνια περίπου από ό,τι μου έχει πει τον βοηθάει ο πατέρας του και τα αδέρφια του και οι παπούδες του
 
βρε παιδία. Ένα παιδί 16 χρονών είναι μην ζητάμε να ως ενηλικος... Αν και εγώ πιστεύω οτι εχει πολυ ώριμη σκέψη... Μην ξεχνάτε! Ολοι περασαμε απο αυτη την ηλικια... Ολες οι απόψεις έγιναν γνωστές και ειμαι σίγουρος οτι τις διαβασε προσεκτικά.
αν τελικα μας ανακοινώσει οτι απέκτησε το πουλί ας τον βοηθήσουμε να τον μεγαλώσει σωστά... Αν φυσικα μας το πει γιατι φοβάμαι οτι τον πήραμε λίγο απο τα μούτρα και θα διστάζει να το ανακίνηση η να ζητησει αλλες πληροφοριες..
Αν και βγαίνω εκτός θέματος θα σας πω ότι και εγώ όταν απέκτησα το ‘’μικρούλι’’ δεν ήξερα ότι ένα πουλί θα μπορούσε να μου βγάλει τοσες ευαισθησίες προστατευτικότατα και αγάπη προς αυτό….
Πραγματικά όλα αυτά που κορόιδευα τα έκανα…(εκτός να βγω ζωντανά στην Ανίτα Πανια)….
Πιστεύω ότι ο Raphail θα το φροντίσει σωστά και θα μας κάνει όλους υπερήφανους που τα κατάφερε…
 
πραγματικα, μερικοι πεσατε να το φατε το παιδι.. Και μην μου πειτε πως κανεις στην ηλικια των 16 δε ειχε ποτε του κατοικιδιο γιατι θα πει ψεματα, εγω οταν ημουνα 15 ειχα 6 Budgies ζευγαριακαι λαβμπερντς και αλλα πολλα πουλια.

κατα την γνωμη μου καλα κανει και παιρνει το κοκατου, εγω δεν το θεωρω και υπερβολικα δυσκολο πουλι.
και στην τελικη κανεις δε γεννηθηκε μαθημενος, απο μικρος πρεπει να μαθει να φροντιζει και τα ευκολα και τα πιο δυσκολα ζωα... Ποτε θα μαθει στα 25 του;
παντα πιστευα πως δε υπαρχουνε ζωα για αρχαριους και μη εκτος απο ελαχιστες εξαιαρεσεις σε καπια ειδη δηλητηριωδων ζωων.
Αρα σταματηστε τις ερωτησεις και την κριτικη,το παιδι δε ειναι ανικανοκαι ευχηθειτε του να παει καλα.
 
Νικόλ, δεν κάνει κανένας κριτική.
Τα κοκατού όπως και να το κάνουμε είναι απο τα πιο δύσκολα πουλιά. Ουδεμία σχέση δεν έχουν οι ανάγκες ενός τέτοιου πουλιού με τα μπάτζι και τα Lovebirds. Ένας κοκατού μπορεί πάρα πολύ εύκολα να αρχίσει να αυτοκαταστρέφεται, και επίσης να γίνει επιθετικός. Είναι πουλί πολύ δύσκολο καί για ανήλικους, καί για ενήλικους που είναι άπειροι απο εκπαίδευση παπαγάλων.
Επίσης ένας ενήλικος που έχει "στρωθεί" απο οικογένεια και δουλειά έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, που σπανίως το χαλάει για χρόνια. Κάποιος νέος όμως φυσιολογικά έχει πολλά πράγματα να κάνει μέχρι να βάλει πρόγραμμα. Υπο αυτή την έννοια ένας ενήλικος έχει περισσότερες αντοχές για να φροντίσει έναν κοκατού.
Δεν αρνείται κανείς οτι ο Ραφαήλ είναι ώριμο παιδί. Αυτό φαίνεται και απο το γεγονός οτι κάνει θέμα. Όμως τί θα γίνει στο μέλλον, όταν πάει φαντάρος, φοιτητής, παντρευτεί και κάνει παιδιά;
 
ναι δεν αντιλεγω και ξερω καλα πως ειναι τα κοκατου, γιατι κοντινος συγγενης τον εχει περιπου 9 χρονια, ενα κοκατου ομπρελλα, οχι με κιτρινο λοφιο, αλλα αν τα κοιταμε παντα τοσο μακροπροθεσμα κανεις δε θα ειχε ποτε κοκατου, αν παει φοιτητης μπορει να τον παρει μαζι του,ξερω περιπτωσεις πολλων που τα πηρανε μαζι τους τα ζωα τους, ειτε πουλια, ειτε σκυλια, ειτε ερπετα...
αν παλι σπουδασει Αθηνα ακομα καλυτερα... Και δε εγραψα κακοπροεραιτα πριν,ισα ισα απλα το ολο σκηνικο μου χτυπησε καπως ασχημα, να τον αποτρεπετε σχεδον ολοι.
 
παιδια και εγω 16 χρονων ειμαι..φετος θα παω δευτερα λυκειου! Πολλές οι ευθύνες δεν λέω αλλα αν υπάρχει θέληση ολα λύνονται. 🙂 εγω είμαι υπέρ στο να τον πάρεις τον παπαγάλο! Γιατί αργίτερα μπορεί να το μετανιώσεις! Και θα μου πείτε μα πρόκειται για ενα ζωντανο πλάσμα... Οκ! Συμφωνω αλλα δεν νομίζω οτι αν το θελει τοσο πολυ οτι δεν θα τα καταφέρει... 😉
αυτα απο μένα!:D
 
ενταξει και αμα του τυχει καμια αναποδια οπως το φανταρικο αφου λεει το παιδι οτι εχει ανθρωπους να το προσεχουν αλλα αυτο το πουλι δενεται πολυ με το αφεντηκο του...
 
βρε παιδία. Ένα παιδί 16 χρονών είναι μην ζητάμε να ως ενηλικος... Αν και εγώ πιστεύω οτι εχει πολυ ώριμη σκέψη...
i'm sorry για το off topicκαι ξέρω οτι το έχω ξαναπεί, αλλα η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης δε λένε;είμαι 13😱 όχι δεν έχω περάσει απο την ηλικία των 16-αν και το παιδι νομιζω οτι ειναι 17-απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είχα ζώα, πουλιά, σαύρες, κουνέλια, ψάρια, γατιά, σκυλιά,όλα και πριν απο την απόκτηση του καθενός παίζει να το σκεφτόμασταν οικογενειακώς και ένα χρόνο,ΚΑΙ είναι 17 χρονών, δεν είναι bebe,ρε παιδιά, αυτός είναι 17-δεν έχει ενηλικιωθεί- και εσύ -ο οποιοσδήποτε 'εσυ'- είσαι 20-έχεις ενηλικιωθεί- so what?δεν καθορίζει ένας αριθμός πότε είσαι αρκετά ώριμος για μια συζήτηση,-ούτε το πότε είσαι έτοιμος να ψηφίσεις κλπ- ξέρω παιδιά 10χρονα που είναι πολύ πιο συνηδιτοποιημένα απο 18χρονους φίλους μου, ας του μιλάμε σαν άνθρωπο και όχι σαν παιδί.
thanks
φιλικά
 
μπραβω φιλε μου να σου ζησει και απο εδω... Να περασετε τελεια μαζι... Τωρα απο εδω θα σου πουν τα ποιο εμπειρα μελοι για την κοινονικοποιηση του ετσι ωστε αν χρειαστει να φυγεις για καποιο διαστημα να μην εχει προβλημα το μικρουλι σου... Ονομα σκεφτικες;
 
ας μπουμε και στο θεμα γιατι με τισ μ_λ_κιες σας το χασαμε... Ο φυλος σου απο σενα περιμενει μονο το ναι απο σενα και τον πειρες τον κοκατου;
 
Back
Top