Ασθένειες Ποδάγρα ή υπερκαράτωση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

crisam

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2020
Μηνύματα
186
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα την Δευτέρα πήρα από έναν φίλο μια κανάρα τιμπραντο. Είναι πουλί του 20. Επειδή ετοιμάζομαι για ζευγάρια πήγα σήμερα να την βάλω σε κλούβα πτήσεις και παρατήρησα στα πόδια φολίδες. Τώρα ποδάγρα είναι , υπερκεράτωση ή ακάρεα; Να ξεκινήσω τώρα από Τρίτη γιατί δεν έχω με επιθόλ ή να κάνω κάποια άλλη θεραπεία; Η θεραπεία για καμία εβδομάδα ή και παραπάνω; Φυσικά δεν την βάζω ακόμη στην κλούβα γιατί νομίζω ότι είναι κολλητική ή κάνω λάθος. Μετά την θεραπεία αν όλα πάνε καλά μπορώ να την βάλω στην κλούβα και αργότερα για ζευγάρωμα ή μπορεί να μου κολλήσει και τα άλλα πουλιά;
[automerge]1646587133[/automerge]
Παραθέτω δύο εικόνες.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220306_171909_800x598.webp
    IMG_20220306_171909_800x598.webp
    26,1 KB · Προβολές: 210
  • IMG_20220306_171915_800x598.webp
    IMG_20220306_171915_800x598.webp
    27,2 KB · Προβολές: 72
Τώρα ποδάγρα είναι , υπερκεράτωση ή ακάρεα; Να ξεκινήσω τώρα από Τρίτη γιατί δεν έχω με επιθόλ
Δείχνει να έχει ακάρεα, η epithol θα το βοηθήσει σίγουρα.
Κάνε ένα έλεγχο και στην πατούσα στο κάτω μέρος.
 
Η θεραπεία για καμία εβδομάδα ή και παραπάνω;
Συνήθως μια εβδομάδα με εφαρμογή το βράδυ πριν κοιμηθεί το πουλί, και ταυτόχρονα αλλαγή πατήθρων και πλύσιμο των χρησιμοποιημένων. Επίσης με ένα πανάκι με οινόπνευμα καλό θα ήταν να περνάς τις πατήθρες των ταϊστρών και αν μπορείς τα κάγκελα του κλουβιού, τη σχάρα, βάσεις για αυγοθήκη και γενικότερα ό,τι θεωρείς ότι μπορεί να πατήσει το πουλί.
Αν στην εβδομάδα δεις ότι δεν έχουν εξαλειφθεί πλήρως τα λέπια, το συζητάμε πάλι.
 
Ο Χρήστος πως εννοεί το κάθε τι;

Έχω την εντύπωση ότι το 90% όσων χρησιμοποιούν τη λέξη ποδάγρα δεν εννοούν την ουρική αρθρίτιδα. Ούτε καν ορισμένα πρόχειρα μεταφρασμένα σκευάσματα για την καταπολέμηση των ακάρεων των ποδιών ή της υπερκεράτωσης. Τι κι αν η ουρική αρθρίτιδα δεν θεραπεύεται με φάρμακο για το ακάρι Knemidokoptes. Έβλεπαν παλιά οι μπαρμπάδες να έχει κάτι το πουλάκι στα πόδια κι έλεγαν, ε αφού είναι στα πόδια, ας το πω ποδάγρα.
 
Καλημέρα και καλή τεσσαρακοστή. Να πω την αλήθεια την λέξη ποδάγρα την ακούω από μικρός χωρίς να έχω ασχοληθεί κυριολεκτικά με το τι είναι ακριβώς. Οπότε Σταύρο έχεις δίκιο . Πάει από γενιά σε γενιά χωρίς ουσιαστικά να ξέρουμε τι ακριβώς είναι (ianos😉 έχεις δίκιο) . Τώρα την κανάρα την έχω μόνη της. Θα ξεκινήσω αύριο πρώτα ο Θεός με epithol και ελαφρές μασάζ στα πόδια. Η ερώτηση μου είναι πρώτον αν είναι κολλητική γιατί θέλω να την ζευγαρώσω και δεν θέλω να κολλήσει κάτι το αρσενικό, δεύτερο, είναι φορείς για την υπόλοιπη ζωή τους οπότε μπορεί να ξαναβγάλει (π.χ ευλογιά) και τρίτων και τελευταίο μπορεί να αποβεί μοιραία (θάνατος) για τα πουλιά;
 
Η ερώτηση μου είναι πρώτον αν είναι κολλητική γιατί θέλω να την ζευγαρώσω και δεν θέλω να κολλήσει κάτι το αρσενικό
Τα ακάρεα μεταδίδονται από το ένα πουλί στο άλλο. Βέβαια, κάθε περίπτωση ταλαιπωρημένων ποδιών δεν οφείλεται σε ακάρεα. Καλού-κακού πάντως, κράτησε την απομονωμένη.

δεύτερο, είναι φορείς για την υπόλοιπη ζωή τους οπότε μπορεί να ξαναβγάλει
Φορείς παραμένουν όσοι έχουν ασθενήσει από ορισμένα είδη ιών. Το συγκεκριμένο πρόβλημα, ΑΝ οφείλεται σε ακάρεα σημαίνει ότι το πουλάκι έχει μικροσκοπικά μαμούνια στα πόδια του. Όταν σκοτωθούν δεν τα έχει πλέον.

τρίτων και τελευταίο μπορεί να αποβεί μοιραία (θάνατος) για τα πουλιά
Όχι.

Παρεμπιπτόντως, η περιποίηση των ποδιών συμπεριλαμβανομένου του κοψίματος των νυχιών, αν χρειάζεται, είναι ενέργειες που πρέπει να γίνονται κατά την προετοιμασία της αναπαραγωγής.
 
Σταύρο για πόσο καιρό; Θα ξεκινήσω αύριο θεραπεία. Σήμερα της έβαλα betadine και μετά τα αληψα με βαζελίνη μήπως μαλακώσουν τα λέπια.
[automerge]1646640652[/automerge]
Σταύρο για πόσο καιρό; Θα ξεκινήσω αύριο θεραπεία. Σήμερα της έβαλα betadine και μετά τα αληψα με βαζελίνη μήπως μαλακώσουν τα λέπια.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220307_093155_598x800.webp
    IMG_20220307_093155_598x800.webp
    28,1 KB · Προβολές: 43
Η θεραπεία. Μετά από πόσο καιρό ( μετά την θεραπεία) να την βάλω στην κλούβα για προετοιμασία και πότε για ζευγάρωμα;
 
Παραθέτω δύο εικόνες.
[automerge]1647019993[/automerge]
Τα πόδια της έχουν ένα κόκκινο χρώμα αλλά κάτι δεν μου αρέσει και στις κουτσουλιές.
[automerge]1647020250[/automerge]
Κάνω θεραπεία με epithol από την Τρίτη . Μια - δύο μέρες έχω βάλει πρωί και βράδυ. Το κόκκινο χρώμα τώρα μήπως είναι μόλυνση και να ξεκινήσω με fusidin;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220311_090113_598x800.webp
    IMG_20220311_090113_598x800.webp
    30,2 KB · Προβολές: 43
  • IMG_20220311_090126_598x800.webp
    IMG_20220311_090126_598x800.webp
    26,8 KB · Προβολές: 44
  • IMG_20220311_150739_800x598.webp
    IMG_20220311_150739_800x598.webp
    52 KB · Προβολές: 44
Τελευταία επεξεργασία:
Η θεραπεία θα πάρει χρόνο, ακολούθησε πιστά τις οδηγίες του σκευάσματος.
Μετά από πόσο καιρό ( μετά την θεραπεία) να την βάλω στην κλούβα για προετοιμασία
Αφού ολοκληρωθεί η θεραπεία μπορείς να ξεκινήσεις την διατροφική προετοιμασία.
πότε για ζευγάρωμα;
Όταν δεις ότι έχει πυρώσει και είναι έτοιμη.
 
Οι κουτσουλιές με ανησυχούν κάπως. Τις βλέπω αρκετά νερουλες και χωρίς σχήμα. Πρόσφατα τις έδωσα μπρόκολο , μαρούλι και μήλο. Σε διαφορετικές μέρες εννοείται. Απλώς όλα τα άλλα πουλιά δεν έχουν τέτοιες κουτσουλιές.
 
Είναι παχύρρευστες αλλά και λίγο υγρές. Τις έχω γριντ αλλά αύριο θα της βάλω και σουπιοκοκκαλο
 
αύριο θα της βάλω και σουπιοκοκκαλο
Το σουπιοκόκκαλο είναι υποχρεωτικό να υπάρχει μόνιμα στο κλουβί, ειδικά στα θηλυκά.
Να της βάλεις υγρό ασβέστιο στο νερό για 7 ημέρες, εγώ χρησιμοποιώ το tabernil calcio.
Αν δεν έχεις να βάλεις σε μια ταΐστρα σουσάμι (καλή πηγή ασβεστίου, το βρίσκεις στο Φούρνο της γειτονιάς).

Είναι παχύρρευστες
Οι παχύρρευστες υδαρείς κουτσουλιές (και κάπως διαφανείς) δείχνουν ότι μάλλον ετοιμάζεται να κάνει αυγό (η κανάρα παρά τα πιασίματα πρέπει να είναι πυρωμένη).
Το κόκκινο χρώμα τώρα μήπως είναι μόλυνση και να ξεκινήσω με fusidin;
Να περιμένεις να δεις τα αποτελέσματα με την epithol, όταν συμπληρωθούν οι ημέρες θεραπείας σύμφωνα με τις οδηγίες ανέβασε νέες φωτογραφίες.
Καθημερινή καθαριότητα στις πατήθρες.

Ποιες πατήθρες χρησιμοποιείς ? ανέβασε μια φωτογραφία.
 
Τώρα χρησιμοποιώ τα κλασικά πλαστικά κλαδάκια. Τις έχω βάλει για καθημερινό καθαρισμό. Στην κλούβα έχω ξύλινες 16αρες αλλά και κλαδιά λεύκας με διαφορετικό πάχος. Να βάλω πλαστικές στρογγυλές στο κλουβί με την κανάρα; Απλώς τις είχα και τόσα χρόνια με αυτές μεγαλώσαμε . Ακόμα και τώρα ξέρω και εκτροφής που τις χρησιμοποιούν. Πάντως εγώ είμαι του ξύλου. Θέλει λίγο παραπάνω φροντίδα αλλά μου αρέσει όπως πιστεύω και στα πουλιά.
 
Back
Top