Γενικά Ποια είδη παπαγάλων μπορούμε να φιλοξενήσουμε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fei
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fei

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2022
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα - Γλυφάδα
καλησπέρα παιδιά , ξέρει κάποιος ποια είδη παπαγάλων μπορούμε να φιλοξενούμε , από μια έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα τα παρακάτω , είναι σωστά ?

1) budgie
2) lorii
3) lovebirds
4) cockatoo
5) macaws
6) amazon
7) neophema
8) ringnecked
 
Τι εννοεις; οποιο ειδος θες μπορεις να παρεις αρκει να πληρουνται οι καταλληλες προυποθεσεις οπως το να ειναι επαρκης σε μεγεθος το κλουβι του, ο χωρος του σπιτιου, η φροντιδα του. Τωρα στο θεμα της υψηλης φωνης αν εχουμε γειτονες κοντα επιλεγουμε μικρα η μεσαια ειδη παπαγαλων που η φωνη τους δεν εχει και πολλα ντεσιμπελ. Απο τα μεσαια ειδη οι σενεγαλης, κοκατιλ, ροζελες δεν φωναζουν πολυ. Απο τα μικρα ειδη τα πιο χαμηλοφωνα ειναι τα παροτλετ και τα μπατζι, ενω τα μεγαλα ειδη δεν κανουν αν βρισκεσαι σε πολυκατοικια.
 
θέλω να φτιάξω μια μεγάλη κλούβα στο πατρικό μου , οπότε θα ήθελα να μάθω τα είδη που υπάρχουν στο εμπόριο , αυτά που βρήκα ισχύουν ή υπάρχουν και άλλα ?
Υ.Σ. αυτή η κλούβα μου αρέσει , είναι Γαλβανιζέ Μεταλλική Κλούβα Πτηνών Copele Με 12+2 Πλευρές, Διαστάσεις: 294x255 H cm305426613_10220989531149315_7747615113691532402_n.webp
 
Υπάρχουν πάρα πολλά είδη παπαγάλων και εσείς αναφέρεται ούτε τα μισά. Νομίζω όμως η σωστή ερώτηση είναι τι είδη παπαγάλων μπορώ να βάλω μαζί σε μια κλούβα. Οι παράγοντες που πρέπει να σκεφτείτε είναι το μπάτζετ που μπορείτε να διαθέσει, ο χρόνος που μπορείτε να διαθέσετε ( δεν είναι σωστό να φτιάξετε την κλούβα να τα έχετε εκεί και να μην περνάτε χρόνο μαζί τους, και εννοείται το κλίμα αφού αν έχει πολύ κρύο και ρίχνει χιόνι το χειμώνα τότε δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε κάτι τέτοιο όπως αντίστοιχα αν υπάρχουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Αν θεωρήσουμε ότι έχετε το ιδανικό κλίμα όλο το χρόνο και ότι άλλο χρειάζεται τότε μπορούμε να προχωρήσουμε σε επόμενες σκέψεις. Θα πρέπει να βάλετε ανθεκτικά είδη παπαγάλων και όχι ευαίσθητα και καλό θα ήταν να μπούνε είδη πού δεν απέχουν πολύ στο μέγεθος ( για παράδειγμα δεν μπορείτε να βάλετε μπατζι με Μακάο) και επίσης καλό θα ήταν τα πουλιά να τρέφονται με την ίδια τροφή ή με παρόμοια
 
θέλω να φτιάξω μια μεγάλη κλούβα στο πατρικό μου , οπότε θα ήθελα να μάθω τα είδη που υπάρχουν στο εμπόριο , αυτά που βρήκα ισχύουν ή υπάρχουν και άλλα ?
Υπάρχουν δεκάδες. Μερικά από αυτά:
 
@fei Το γαλβανιζέ σύρμα είναι συνηθισμένο για εξωτερικές κλούβες. Το γαλβανιζέ σύρμα βασίζεται στον ψευδάργυρο, μερικές φορές με μικρή ποσότητα μολύβδου. Ο ψευδάργυρος και ο μόλυβδος είναι πολυ τοξικά για τα πουλιά εάν καταποθούν.
 
@fei εγώ γενικά πάντως διαφωνώ με όλο το σκεπτικό σας, είναι δύσκολο καποιός να έχει κλούβα με πολλούς παπαγάλους χωρίς να έχει εμπειρία. Θυμάμαι την περίπτωση σας και το θέμα που είχατε με τα μπατζι και αν θέλετε τόσο πολύ παπαγάλους θα έλεγα να πάρετε ένα μωρό από κάποιο εύκολο είδος για αρχάριους και να ξεκινήσετε με αυτό και μετά από κάποιο καιρό αν δείτε ότι μπορείτε και σας αρέσει ακόμα να κάνετε κάποια κλούβα. Υπάρχουν πολλά πράγματα που θεωρώ ότι δεν τα έχετε σκεφτεί όπως για παιδιά τα ιατρικά έξοδα που με πολλά πουλιά και μεγάλα οι τιμές ανεβαίνουν πολύ, επίσης δε περίπτωση ασθένειας κάποιου πουλιού πως θα το απομονώσετε; Έχετε χώρο μέσα στο σπίτι για κάποιον μεγάλο παπαγάλο ( αναφέρομαι σε μεγάλους γιατί σε εξωτερική κλούβα θεωρώ ότι τα πιο μικρά ήδη είναι πολύ ευαίσθητα). Θα δυσκολευτείς στην εκπαίδευση επίσης μπορεί να πάρεις κάποια πουλιά που να μην δέσουν μεταξύ τους και να μαλώνουν. Υπάρχουν πολλές δυσκολίες που δεν νομίζω ότι μπορείς να διαχειριστείς χωρίς μεγάλη εμπειρία πόσο μάλλον καθόλου
 
@fei Μην μπερδεύεσαι με άλλα είδη. Πάρε πρώτα ένα budgie ή ένα cockatiel ήμερο από εκτροφέα να κάνετε παρέα μαζί ΜΕΣΑ στο σπίτι. Πάρε του ένα σωστό κλουβί, παιχνίδια, πατήθρες και όλα τα σχετικά. Το να έχεις μια κλούβα με διάφορους παπαγάλους μέσα κατά την άποψή μου είναι βάρβαρο και για εσένα και για τα πουλάκια. Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο αρρώστιας? Ο κάθε παπαγάλος τρώει την δική του τροφή για το είδος του και όχι ότι να νε. Επίσης έχεις σκεφτεί το κόστος?
 
προς το παρόν έχω ένα μπάτζι που ασχολούμαι και θα διαβάσω να μάθω πρώτα τι είναι το καλύτερο να του προσφέρω και στο πίσω μέρος του μυαλού μου αφού μάθω καλά , κάποια στιγμή θα ήθελα μια μεγάλη κλούβα με αρκετά παπαγαλάκια ...
 
@fei Σκεφτείτε όμως, ότι θα έχουν και πάρα πολλές ευθύνες. Όχι μόνο η τροφή και το νερό, αλλά πράγματα. Μπορεί μερικά να είναι επιθετικά το ένα προς το άλλο. Σίγουρα πολλά θα ζευγαρώσουν και θα πρέπει εσείς πιο πολύ να φροντίζετε τους νεοσσούς, επειδή με πολλά πτηνά μπορούν να γίνουν ατυχήματα που πολύ πιθανόν να στοιχίσουν και την ζωή του νεοσσού.
Επίσης πόσα σκέφτεστε να πάρετε? Από pet shop ή από εκτροφείο?
 
Σίγουρα όλα αυτά θα πρέπει να τα λάβω υπόψιν μου , αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει , πρώτα θα πρέπει να μάθω αρκετά διαβάζοντας και ρωτώντας ...
 
@Kleos το πιο αθορυβο ειδος παπαγαλου ακομη και απο τα παροτλετ ειναι οι παιονους white caped
 
@ifestos η Λήδα @Ledagcc έχει δικιο. Δες αυτό το πίνακα που επισύναψε σε άλλο ποστ ο @HxC . Πολύ κατατοπιστικός.
Πάλι θα ακούγεται στην σκάλα αλλά δεν θα ενοχλεί σαν τα κοκατιλ. Έχεις καναρίνια αν βλέπω καλά στην φώτο;
 
Back
Top