Φροντίδα Ποια εποχή αλλάζουν φτερά τα ζακό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyrman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pyrman

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Ταύρος
Ήθελα να ζητήσω κάποιες πληροφορίες σχετικα με την εποχή που αλλάζουν φτερά τα ζακό. Εδώ και δυο τρεις μέρες βρισκω περιστασιακα μικρα και μεσαία φτεράκια στον πάτο του κλουβιού. Δεν τον έχω δεί να μαδίεται και τα φτερα λογω χρωματισμών διαπιστώνω οτι προέρχονται απο διάφορες περιοχές του. Ο μικρός (10 μηνων) μάλλον αλλάζει φτέρωμα η μήπως είναι κάτι που πρρέπει να με ανησυχήσει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Όχι κι εμένα όλα τα παπαγαλάκια μου έχουν μπει ήδη στην φετινή πτερόρροια.
Ενίσχυσε λίγο πρωτεΐνες με σκούρα πράσινα λαχανικά, μπανάκια και θα την περάσει ανώδυνα.
 
Ειναι νωρις για 10 μηνων πουλι να πουμε ποτε ακριβως κι αν περναει κανονικη πτερορροια. Μαλλον μπαινει στην πρωτη του κανονικη πτερορροια αλλα ισως κι οχι. Περασε ως τωρα καποια μικρη πτερορροια; Του χρονου θα μπορεις να εισαι πιο σιγουρος.

Απο τα δικα μου ξεκινησαν μονο τα δυο μικρα τωρα. Τον αλλο μηνα γινονται 2 ετων και θεωρω πως αυτη ειναι η πρωτη τους κανονικη πτερορροια, αρκετα νωρις (Μάιος) για τα οσα ηξερα μεχρι τωρα απο τους γονεις τους. Τα μεγαλα μου πουλια, αλλαζουν παντα Σεμπτεμβριο-Οκτωβριο.
 
Οχι μεχρι στιγμης δεν έχει κανει κανενός είδους πτερορροια... Τωρα χανει καποια μικρα πουπουλακια.
 
Back
Top