Διατροφή Ποια λαχανικά δίνουμε βρασμένα στους παπαγάλους και πια ωμά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Steve 14
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Steve 14

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2018
Μηνύματα
39
Πόλη
Νίκαια
Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση θα θελα να κάνω. Πια λαχανικά δίνουμε στους παπαγάλους βρασμένα και πια οχι; Ή δεν βράζουμε κανένα. Πχ έχω ακούσει ότι το μπρόκολο το βράζεις λίγο. Ευχαριστώ
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Αν δεις ότι επιμένεις να τα προσφέρεις και δεν τα τρώνε καθόλου ωμά δοκίμασε και τα βρασμένα. Τα αμαζονάκια μου τα μεγάλωσα με πολλά φρέσκα λαχανικά κι έμαθαν απο μικρά να τα τρώνε όλα, το κοκατού όμως δεν τρώει ωμά λαχανικά. Τα βρασμένα πολλές φορές τα τρώει όπως το καρότο, την γλυκοπατάτα και σπάνια το μπρόκολο. Όταν τα βράζω και τα κάνω πουρέ σαν κρέμα και της το δίνω χλιαρό, τότε το τσακίζει όλο.
 
Όσο περισσότερο μαγειρεύεις ένα λαχανικό τόσο λιγότερη η θρεπτική του αξία.Βιταμίνες όπως B,C είναι πολύ πολύ ευαίσθητες σε υψηλές θερμοκραασίες ενώ παράλληλα χανονται οι αντιοξειδωτικες τους ουσίες. Το μπροκολλο το λάχανο το κουνουπίδι αν δεν το τρώνε ωμό το ζεματας απλά και αυτό γιατί η γλυκοζινόλη που περιέχουν εξαφανίζεται με το μαγείρεμμα. Για το μπρόκολλο όμως ο λόγος που πολύ σωστά σ έχουν πει να το ζεματας (αν κατάλαβα καλά) είναι γιατι οι παπαγάλοι δυσκολεύονται στην πέψη του. Στα δικά μ το ζεματάω κ «ποναει» η καρδιά μ κάθε φόρα μια κ είναι υπερτροφή το ατιμο.
καρότα τα βραζεις πολύ πολύ καλά γιατι αφομοιώνουν πολύ πολύ πιο γρήγορα βητα καροτίνη κ κατεπεκταση βιτΑ.
γλυκοπατάτα επίσης πολύ καλά βρασμένη. Στη φύση δεν υπάρχει τίποτα μαγειρεμμένο παιδιά
 
Στη φύση δεν υπάρχει τίποτα μαγειρεμμένο παιδιά
Tα λαχανικά που τους δίνουμε γενικά δεν υπάρχουν στη φύση. Ούτε τα ίδια σπόρια, ούτε πέλλετς ή κάποια άλλη τροφή που βρίσκουν στα σπίτια μας.
 
Και αυτός είναι λόγος για να τους προσφέρουμε ότι αγαθό υπάρχει στη δικη μας «φύση» πτωχο η πτωχότερο; Απορώ. Πραγματικά;
 
Tα λαχανικά που τους δίνουμε γενικά δεν υπάρχουν στη φύση. Ούτε τα ίδια σπόρια, ούτε πέλλετς ή κάποια άλλη τροφή που βρίσκουν στα σπίτια μας.

Και αυτός είναι λόγος για να τους προσφέρουμε ότι αγαθό υπάρχει στη δικη μας «φύση» πτωχο η πτωχότερο; Απορώ. Πραγματικά;

Όπως καταλαβαίνω δεν ανέφερε κανείς κάτι τέτοιο, μια συζήτηση γίνεται πάνω στο ότι: Γενικότερα η διατροφή που τους προσφέρουμε, δεν έχει σχέση με αυτή που κάνουν όταν ζουν ελεύθερα στη φύση. 🙂
 
Σίγουρα κάποιο ποσοστό απο τα λαχανικά που μπορούμε να δίνουμε δεν τα βρίσκουν στον τόπο απο τον οποίο προέρχονται. Και σίγουρα με τον βράσιμο αλλοιώνονται σε μερικά λαχανικά τα συστατικά που πρέπει να πάρει ο παπαγάλος. Εμένα με ενδιαφέρει να μην του προκαλέσει τίποτα.ή να μην του δώσω κάτι το οποίο ήθελε βράσιμο πριν. Σίγουρα στην φύση δεν βρίσκει κάτι βρασμένο. Ευχαριστώ για την βοήθεια
 
Συγχωρεστε με, Νόμιζα πως το ποστ είναι για το βράσιμο η οχι των λαχανικών. 🙂 Βιταμίνες μέταλλα ιχνοστοιχεία λιπίδια υπάρχουν σε φρούτα λαχανικά κηπευτικά ξηρούς καρπούς σε «αγαθά» από όλο τον κόσμο. Κάποια αφρικανικά για παράδειγμα ευδοκιμουν κ παράγονται κ εδώ... Καποια άλλα πάλι υπάρχουν ως εισαγόμενα είδη και κάποια άλλα, ο συνδυασμός τους είναι πολύ κοντά στη δικη τους φύση. Ολοι μας προσπαθούμε για το καλύτερο για τα ζωντανά μας αλλά αν μπορούμε να τους προσφέρουμε όσο πιο «πλούσια» γεύματα γίνεται είναι το ιδανικό για τα «φιλαράκια» μας. Οχι μαγείρεμα βράσιμο λοιπόν (επιμενω :)Pppp)
 
Συγχωρεστε με, Νόμιζα πως το ποστ είναι για το βράσιμο η οχι των λαχανικών. 🙂
Σωστά νόμιζες. Το ποστ ήταν ποια λαχανικά βράζουμε ή οχι.Αν κάποια είχαν κάποια ιδιαιτερότητα και μέσω εμπειρίας όλων των παπαγαλωφιλων να γνώριζαν ότι τα συγκεκριμένα λαχανικά θέλαν βράσιμο όπως μου είπαν για το μπρόκολο που ήθελα ζέσταμα.ήθελα να μάθω αν κάποιο άλλο ήθελε κάτι ιδιαίτερο. Και Εγώ είμαι υπέρ του φυσικού και όπως είναι με καλο πλύσιμο και εκτός της φλούδας. Ευχαριστώ
 
Και Εγώ είμαι υπέρ του φυσικού και όπως είναι με καλο πλύσιμο και εκτός της φλούδας.

πολύ καλά κάνεις τότε φίλε μου μια και το μαγείρεμα των φρούτων κ λαχανικών επηρεάζει αρνητικά την θρεπτική τους αξία ενώ σε κάποια επηρεάζει θετικά τη θερμιδική τους αξία! (στην περίπτωση πoυ κ εσύ, ελέγχεις την "σιλουέττα" τους κ "ζυγίζεις" συχνά πυκνά τα πουλια :)pppPP)
 
πολύ καλά κάνεις τότε φίλε μου μια και το μαγείρεμα των φρούτων κ λαχανικών επηρεάζει αρνητικά την θρεπτική τους αξία *ενώ σε κάποια επηρεάζει θετικά τη θερμιδική τους αξία! (στην περίπτωση πoυ κ εσύ, ** ελέγχεις την "σιλουέττα" τους κ "ζυγίζεις" συχνά πυκνά τα πουλια :)pppPP)
* Βεβαιότατα!👍... Πχ καρότα, αρακάς, καλαμπόκι είναι κάποια από αυτά
**Όποιος θέλει ας μας ενημερώσει κι εμάς για το βάρος τους 🙂
 
Πριν ενα μήνα τα πηγα σε κτηνίατρο και μου βρήκαν μύκητες στις κουταλιές και μου έδωσε ενα φάρμακο. Πέρασαν οι μέρες τις θεραπείας και τα κακαρικια είναι πεντακάθαρα υγιεστατα. Οπότε ήθελα να αρχίσω τα λαχανικά και τα φρούτα. Το αρσενικό είναι 61 γρ και το θυλικό 50 γρ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι στις κουταλιές. Μου έδωσε μυστήριον να βάλω σε 1 λίτρο 1 ml για 28 μερες. Απο βάρος δεν μου είπε κάτι. Αν και τρώνε τον αγλεωρα
Στις κουτσουλιες εννοεις σου βρηκε! Αδυνατα παντως ειναι!
 
Θεωρω πως πρπεει να εχουν παραπανω βαρος! Οταν τα κοκατιλ που ειναι πιο μικρα λιγο σε σχεση με τα κακαρικια ειναι 90-100 γραμμαρια! Πιθανον το οτι ειναι αδυνατα να οφειλεται στους μυκητες! Πρρα απο φρουτα και λαχανικα θα ελεγα να τους βαλεις και για καποιο διαστημα παραπανω ηλιοσπορο που ειναι λιπαρος να παρουν λιγο τα πανω τους!
 
Back
Top