Διατροφή Ποια φρούτα ή λαχανικά δεν κάνει να ταΐζουμε στα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το μπρόκολο το δινω ωμο. Τους αρεσει πολύ. Σε αντιθεση με το κουνουπιδι, ισως τους πεφτει σκληρο
 
To πρόκολο ωμό αρέσει σε όλα τα πουλιά
και είναι πλούσιο σε βιταμήνη Α και ιδιέτερα
τα φίλα απο το πρόκολο είναι ποιό δηναμοτηκά
απο τους σπόρους!

Καλή τους όρεξη!
 
πιστεύω ότι από όλα τα λαχανικά και τα φρούτα επιτέπονται ο παππούς μου μου έχει πει ότι κάνει τα πάντα να τρώνε φυσικά όχι λεμόνια και τέτοια...
 
Δήμητρα αυτά που τρώμε εμείς εκτός του αβοκάντο (έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε την εποχή των παππούδων μας) μπορούν να τα φάνε. Μιλάμε για φρούτα και λαχανικά πάντα και όχι για καλλωπιστικά φυτά (πολλά είναι δηλητηριώδη), ή σοκολάτες, ζάχαρες κλπ.
 
διαφορα λαχανικα και φρουτα εποχης τους δινουν πολλες βιταμινες - θρεπτικες αξιες και τα προστατευουν απο πολλες αρρωστιες
 
Επιτρεπονται... Τα δικα μου τρελλενονται για καρπουζι.
 
Ολα τα γλυκά φρούτα του καλοκαιριού είναι αγαπητά
στα κανάρια. Εχουν όμως ένα μεγάλο μειονέκτημα. Ηυξημένα ζάκχαρα
και υψηλά επίπεδα υγρασίας. Χαλάνε πολύ γρήγορα, μαζεύουν έντομα
και ιδιαιτέρως κουνούπια.
 
κερασια να δινω στα πουλια; υποθετω πως αφου τα κοτσυφια τα τσακιζουν στο χωριο του πατερα μου στο πηλιο θα ειναι ακινδυνα για τα υπολοιπα ωδικα.
 
Εγω τους εβαλα κερασακια αλλα δεν τα δοκιμασαν καν.
 
Και εγω τους ειχα βαλει κερασια, δεν τα δοκιμασαν. Ίσως φταιει ότι είναι σκουροχρωμα και τα φοβουνται.
 
εγω τους δινω καλμποκι που τρελενονται επεισης τους δινω καρπουζι, πιπερια, και γενικα ολα τα υπολοιπα επιτρεψιμα
 
;απο αγρια χορτα ξερι κανενασ πια επιτρεπονται κ πια οχη; τα βλιτα πχ επιτρεπονται;
 
Μερικές φορές τους βαζω συκο, φρεσκο τώρα το καλοκαίρι και ξερό το χειμώνα. Το τσακίζουν. Προσοχή όμως, γιατι παχαίνει...
 
Back
Top