Διατροφή Ποιο μείγμα είναι κατάλληλο για καναρίνια;

Χρήστος Γκάφ.

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2015
Μηνύματα
85
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα πήγα σε pet city και αγόρασα πολλά πράγματα. Είδα για τρόφιμα. Είδα τα χύμα και είδα και τα συσκευασμένα. Τα χύμα ούτε που πλησίασα. Δεν είμαι τρελός. Παρόλα αυτά στα συσκευασμένα είχε βιταμίνες κίτρινες, κόκκινες αυτά είναι τα ίδια χάλια;Επίσης στα συσκευασμένα σπόρια δεν είδα ένα με όλα τα απαραίτητα που έχω διαβάσει από εδώ αλλά είχε την μάρκα prestige και vitakraft. Είναι καλές;Να αγοράζω ένα πακέτο που να περιέχει τα πάντα;. Καναβούρι, κεχρί, κινόα, λιναρόσμορο, ασπούρι, κελαηδίνη κτλ ή ξεχωριστά πακετάκια;Επειδή δεν μπορώ να βρω το άρθρο αυτό βάλτε μου το λινκ που μιλά για όλους τους σκόπους. Επίσης πια είναι η πιστοποίηση κατά την οποία ένα προιόν είναι κατάλληλο. Η egg καπως έτσι δεν είναι. Δεν βρήκα σε καμία αυτή την λέξη μα σε καμία μάλλον θα πηγαίνω στο birdmarket.
 
Σήμερα πήγα σε pet city και αγόρασα πολλά πράγματα

τι αγόρασες ακριβώς;

Να αγοράζω ένα πακέτο που να περιέχει τα πάντα;. Καναβούρι, κεχρί, κινόα, λιναρόσμορο, ασπούρι, κελαηδίνη κτλ ή ξεχωριστά πακετάκια

Επειδή φαντάζομαι πως δεν έχεις γνώσεις να φτιάξεις μόνος σου μίγμα με σωστές αναλογίες, καλό θα ήταν να εμπιστευτείς μια επώνυμη εταιρεία με έτοιμο μείγμα σπόρων. Ανάλογα με την ράτσα καναρινιού που εκτρέφεις, αλλά και την περίοδο υπάρχουν πολλά εξειδικευμένα μείγματα σπόρων κυρίως σε e-Shops και όχι τόσο στο pet city. Συνήθως οι συσκευασίες προορίζονται για πολλά πουλιά, αλλά υπάρχουν και σε μικρότερες καλύπτοντας έτσι τις ανάγκες μικρών εκτροφών.
 
Όποια συσκευασμένη τροφή και να διαλέξεις είναι πλέον αποδεκτή και σε ποιότητα αλλά και σε καταλληλότητα για την διατροφή των φίλων σου...
Δοκιμάζεις λοιπόν κάποια από αυτά τα μείγματα σπόρων, σε ποσότητα ικανή να καλύψει τις άμεσες ανάγκες της εκτροφής σου για ένα έως το πολύ τρεις με προϋποθέσεις μήνες.
Όπως θα δεις υπάρχει και μεγάλη ποικιλία και ποσότητες που καλύπτουν όλες τις ανάγκες.
Καλή επιλογή.
 
Το λινκ παρακαλώ για την χρησιμότητα του καθε σπόρου. Θέλω να τους γράψω να πάω να τους αγοράσω από δευτέρα.

τι αγόρασες ακριβώς;

Μπανιέρα εξωτερική.
Ξυλάκια
Βρακάκι κλουβιού
αυγοθήκη
ποτήστρα

Μου έλεγε κάτι βλακείες ότι και το χύμα είναι καλό.Αφού ήξερα περισσότερα πράγματα εγώ από ότι αυτοί. Με έχετε κάνει αστέρι 😉. Εννοείτε ότι έχω ακόμα πολλά να μάθω.
 
Μου έλεγε κάτι βλακείες ότι και το χύμα είναι καλό.Αφού ήξερα περισσότερα πράγματα εγώ από ότι αυτοί. Με έχετε κάνει αστέρι 😉. Εννοείτε ότι έχω ακόμα πολλά να μάθω.
Σωραίος φίλε μου! Έτσι σε θέλωωω! 👍
 
Το λινκ παρακαλώ για την χρησιμότητα του καθε σπόρου.
Μπορεις να δοκιμασεις και την "Αναζητηση" δεν ειμαστε εδω μονο για να παρεχουμε συνδεσμους οταν ζητηθει.

https://community.petbirds.gr/threads/Οι-σπόροι-και-η-θρεπτική-τους-αξία.17660/
Δεν ξερω κατα ποσον εχεις την εμπειρια να βρεις και να φτιαξεις ενα σωστο μειγμα στις σωστες αναλογιες. Αυτο που θα επρεπε κατα τη γνωμη μου να κανεις ειναι να εχεις ενα σταθερο μειγμα συσκευασμενης τροφης και αναλογα την εποχη να ενισχυεις με καποιους σπορους.
 
Μπορεις να δοκιμασεις και την "Αναζητηση" δεν ειμαστε εδω μονο για να παρεχουμε συνδεσμους οταν ζητηθει.

https://community.petbirds.gr/threads/Οι-σπόροι-και-η-θρεπτική-τους-αξία.17660/
Δεν ξερω κατα ποσον εχεις την εμπειρια να βρεις και να φτιαξεις ενα σωστο μειγμα στις σωστες αναλογιες. Αυτο που θα επρεπε κατα τη γνωμη μου να κανεις ειναι να εχεις ενα σταθερο μειγμα συσκευασμενης τροφης και αναλογα την εποχη να ενισχυεις με καποιους σπορους.
+1
 
Δοκίμασα την αναζήτηση αλλά τσίφος.
Εβαλες "Σποροι" στην αναζητηση και τζιφος; Το 12ο που εμφανιστηκε ειναι το αρθρο που σου βαλα.
Η ακομα καλυτερα, πας αρθρα->Διατροφη των πουλιων και ειναι εκει πανω πανω...

Τελοσπαντων για να επανελθω στο θεμα, πως το βλεπεις μετα την ανακαλυψη του αρθρου, θα παρεις πανω σου τη δημιουργια μειγματος;
 
Όχι αλλά θα καταγράψω αυτούς τους σπόρους σε ένα χαρτάκι και από εβδομάδα φύγαμε για birdmarket. Θα ρωτήσω εκεί σε πια περίοδο πρέπει να δύνεται ο κάθε σπόρος. Ελπίζω να μπορούν να με εξυπηρετήσουν γιατί το pet city είναι αφήστε τα για κλάματα.Βρήκα την άμμο της εταιρίας Prestige τα 2 κιλά 2,50€ στο birdmarket και στο Pet city 3,70€. Θα ψάξω και εδώ για να βρω άρθρο με τον σπόρο ανά περίοδο.
 
Θα ρωτήσω εκεί σε πια περίοδο πρέπει να δύνεται ο κάθε σπόρος. Ελπίζω να μπορούν να με εξυπηρετήσουν
Δεν είναι σωστή η λογική να περιμένουμε τέτοιου είδους πληροφορίες από τα καταστήματα.
Δεν λέω πως ίσως κάποιος υπάλληλος δεν είναι ποτέ σε θέση να μας απαντήσει. Έχω μια προσωπική εμπειρία από ένα παιδί που ξέρει πράγματα. Αλλά αυτό είναι εξαίρεση, δεν είναι ο κανόνας. Και πάντως δεν μπορεί να έχουμε τέτοιου είδους απαίτηση από τους υπαλλήλους.
Η λογική είναι, πάμε έτοιμοι, γνώστες περί του τι θέλουμε, και ψωνίζουμε από το μαγαζί που τα έχει πιο φρέσκα και πιο φθηνά.
 
Ασφαλώς αλλά εγώ ακόμα είμαι αρχάριος. Έχω αρκετές απορίες.Ψάχνω τώρα να δω από εδώ για να είμαι έτοιμος αλλά ακόμα τίποτα.
 
Ασφαλώς αλλά εγώ ακόμα είμαι αρχάριος. Έχω αρκετές απορίες.Ψάχνω τώρα να δω από εδώ για να είμαι έτοιμος αλλά ακόμα τίποτα.
Και δε θα βρεις τις λύσεις εδώ;
Φοβάμαι πως ρωτώντας στα pet θα τους αναγκάσεις... Να μπουν εδώ να θυμηθούν ή να μάθουν... αν φυσικά έχουν τον απαραίτητο επαγγελματισμό.
 
Και δε θα βρεις τις λύσεις εδώ;

Ασφαλώς και θα μάθω εδώ.Ήδη έχω μάθει πράγματα από εδώ απλά επειδή υπάρχουν χιλιάδες θέματα μου είναι δύσκολο να βρω το σωστό.
Είδα και τα δυο. Ναι τα έχω διαβάσει αλλά ακόμα να καταλάβω πότε πρέπει να χρησιμοποιούμε τον κάθε σπόρο. Δηλαδή ανάλογα με την περίοδο χρειάζονται αμυλούχους ή ελαιούχους σπόρους. Γνωρίζω σε πια κατηγορία είναι οι σπόροι. Δεν ξέρω πότε χρειάζονται περισσότερο οι αμυλούχοι από τους ελαιολυχους σε περίοδο συντήρησης και πτερόριας. Δεν ρωτώ για αναπαραγωγή δεν πρόκειται να κάνω. Στη συντήρηση είναι 50%-50%;
 
Ασφαλώς και θα μάθω εδώ.Ήδη έχω μάθει πράγματα από εδώ απλά επειδή υπάρχουν χιλιάδες θέματα μου είναι δύσκολο να βρω το σωστό.
Είδα και τα δυο. Ναι τα έχω διαβάσει αλλά ακόμα να καταλάβω πότε πρέπει να χρησιμοποιούμε τον κάθε σπόρο. Δηλαδή ανάλογα με την περίοδο χρειάζονται αμυλούχους ή ελαιούχους σπόρους. Γνωρίζω σε πια κατηγορία είναι οι σπόροι. Δεν ξέρω πότε χρειάζονται περισσότερο οι αμυλούχοι από τους ελαιολυχους σε περίοδο συντήρησης και πτερόριας. Δεν ρωτώ για αναπαραγωγή δεν πρόκειται να κάνω. Στη συντήρηση είναι 50%-50%;
Το να πάρεις προς το παρόν έτοιμο μείγμα σπόρων για την πτερόρροια... Παίζει ως σενάριο;
 
Όχι βέβαια τον Σεπτέμβρη. Μισώ λεπτό ανάλογα με την περίσταση μας δίνουν και το κατάλληλο σκεύασμα σπόρων; Οπότε εγώ πάω στο bridmarket και απλά λέω θέλω ένα πλήρες μείγμα σπόρων για αυτήν την εποχή;
 
Όχι βέβαια τον Σεπτέμβρη. Μισώ λεπτό ανάλογα με την περίσταση μας δίνουν και το κατάλληλο σκεύασμα σπόρων; Οπότε εγώ πάω στο bridmarket και απλά λέω θέλω ένα πλήρες μείγμα σπόρων για αυτήν την εποχή;
Φιλος με ενημερωσε οτι το εν λογω καταστημα δεν εχει τοση ποικιλια οσο ο διαδικτυακος του χωρος. Οποτε καλυτερα απο το ιντερνετ αν θελεις το συγκεκριμενο.
 
Το πιο σωστό, να έχεις αποφασίσει, συζητώντας κι εδώ ποια τροφή είναι ιδανική και πας και την ζητάς με τ' όνομά της, εφόσον έχεις διαπιστώσει πως την πουλάνε.
 
Θα μπορούσατε λοιπόν να μου πείτε μια κατάλληλη συσκευασμένη τροφή σπόρων για τώρα έως τον Αύγουστο; Μια καλή μάρκα φτηνή εξαρτάτε όχι και 15€ το πακετάκι και επίσης αν και μπορεί να είναι άκυρο πόση ποσότητα ημερήσιος πρέπει να καταναλώνουν; Από την κάθε ταΐστρα. Σε κάθε ταΐστρα βάζουμε και διαφορετικό μείγμα;
 
Back
Top