Γενικά Ποιο παπαγαλάκι είναι καταλληλότερο για οκτάχρονο παιδί;

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Ετσι δυστηχως γιατι το μελλον το προβλέπω
Φιλος με πηρε τηλ και εχοντας παει στο πετσιτυ της γειτονιας κ απογοητευμενος απο τις τιμες μου ζητησε βοηθεια για ευρεση παπαγαλακιου γιατι τον εχει τρελάνει ο γυιος του!
Ο θεος βοηθος για το πουλακι, ακουω απόψεις για μπατζι η κοκατιλ και περίπου κοστος αγορας απο εκτροφεα
 
Απογοητεύτηκε από τις τιμές των μπατζι;
Όποιος κι αν είναι ο λόγος είναι θετικό το γεγονός ότι κατέληξε σε εκτροφέα. Παρόλα αυτά Εξήγησε του Τακη ότι το κόστος αγοράς είναι μηδαμινο μπροστά σε όλα όσα θα πρεπει να ξοδέψει σε περίπτωση ασθενείας κτλ.
 
Παιδια το εξηγησα, 140 ευρω με το κλουβι του ζητησανε και αυτος θελει να ξεμπερδευει για να μην εχει γκρινια! Το τι θα πω εγω εναντιον γρινιας το ξερετε το αποτελεσμα! Του ειπα αν δεν ασχοληθει ας παρει ζευγαρι να κανουν παρεα
[automerge]1559664294[/automerge]
Απο την αλλη δυστυχως, απο τα 100 πουλια που πωλουνται τα 90 πανε σε ασχετους
 
αυτος θελει να ξεμπερδευει για να μην εχει γκρινια!

Μπροστά στην γκρίνια που θα έχει μετά αυτό που ζει τώρα δεν είναι τίποτα.. Εύχομαι να βγω εντελώς λάθος..
 
Εξήγησέ του ότι οι παπαγάλοι ζούνε χρόνια... Ο γιος κάποτε ίσως τον βαρεθεί, ίσως φύγει για σπουδές κτλ... Θα αναγκαστεί να το αναλάβει ο ίδιος.

Και τα μπάτζι και τα κοκατίλ πιστεύω είναι ιδανικά για αρχάριους.
Για κοκατίλ ρώτα τον @zack27 .
 
Συμφωνώ με αυτά που λέτε, όμως η γνώμη μου είναι πως ένα μικρό παπαγαλάκι, είτε μπάτζι είτε κοκατιλ είναι όμορφο δώρο για ένα παιδάκι, να του διδάξει υπευθυνότητα και την αγάπη προς τα ζώα, ΑΡΚΕΙ... Να γνωρίζει ο γονιός εξαρχής πως θα αναλάβει το μεγάλο μερίδιο της ευθύνης για την ευζωία του πουλιού.
Άλλωστε τα παιδιά μαθαίνουν από το παράδειγμα που τους δίνουμε και όχι από τα λόγια μας. Αν δουν πως φροντίζουμε και προστατεύουμε κάθε ζωή το ίδιο θα πράξουν και αυτά, αν από την άλλη παρατηρήσουν αδιαφορία και παραμέληση, όσα λόγια και αν τους λέμε δε θα καταφέρουμε τίποτα.

Εν ολίγοις, συμφωνώ με την αγορά για ένα παιδακι, αλλά θα πρέπει ο γονιός να είναι συνειδητοποιημένος. Αυτο προέχει.
 
Εξήγησέ του ότι οι παπαγάλοι ζούνε χρόνια... Ο γιος κάποτε ίσως τον βαρεθεί, ίσως φύγει για σπουδές κτλ... Θα αναγκαστεί να το αναλάβει ο ίδιος.

Και τα μπάτζι και τα κοκατίλ πιστεύω είναι ιδανικά για αρχάριους.
Για κοκατίλ ρώτα τον @zack27 .
Για τετοια ειδη μιλαω, κοκατιλ η 2 μπατζι; Πρόταση δικια μου δηλαδη
 
Αθηνα Μαρουσι
Α δύσκολο άμα είδες το post μου θα του το δείνα σε πολύ καλή τιμή αλλά Αθήνα μάγκα λίγο δύσκολο και για το ζωο
 
Τακη οτι κ να παρουν αν δεν ασχοληθουν και οι γονεις ειναι δυσκολο για το πουλακι! το παιδι ειναι παιδι, τωρα θα εχει ελευθερο χρονο αλλα απο φθινοπωρο που ξεκινανε σχολεια παλι. Αν θελουν να παρουν τελικα να επιμεινεις οτι θα πρεπει να απασχοληθουν κ εκεινοι με το πουλακι!
 
Α δύσκολο άμα είδες το post μου θα του το δείνα σε πολύ καλή τιμή αλλά Αθήνα μάγκα λίγο δύσκολο και για το ζωο
Εγω απο την αλλη στην θεση σου δεν θα του το εδινα γιατι δεν ειμαι καθολου σιγουρος για το τι ζωη θα περναγε! 🙄 γιαυτο κ σου απαντησα εφοσον ειναι μεγαλωμενο απο εσενα με αγαπη να προσεξεις που θα το δωσεις!
[automerge]1559674417[/automerge]
Τακη οτι κ να παρουν αν δεν ασχοληθουν και οι γονεις ειναι δυσκολο για το πουλακι! το παιδι ειναι παιδι, τωρα θα εχει ελευθερο χρονο αλλα απο φθινοπωρο που ξεκινανε σχολεια παλι. Αν θελουν να παρουν τελικα να επιμεινεις οτι θα πρεπει να απασχοληθουν κ εκεινοι με το πουλακι!
Τον μπαμπα γνωριζω προσωπικα κ τον μικρο που ερχονται για μπανιο, ειμαι σχεδον βέβαιος οτι δεν θα εισακουστω αφου ενω συμφωνησε περι ευθυνων και οντως αρνητικος στην αγορα στο τελος μου ειπε δεν μπορω να αρνηθω, ολη μερα αυτο μου λεει!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο γιος μου ειχε φαγωθει να παρουμε παπαγαλακι για να εχει ενα φιλο, αρχικα ηθελε μπατζι αλλα επειδη ηξερα εξ'αρχης πως θα το αναλαβω εγω, γιατι τα παιδια μου ειναι 7 και 8 χρονων, αποφασισα να παρουμε ενα Μονκ που αρεσε περισσοτερο σε εμενα.
Θα πρεπει παρει παπαγαλο που θα αρεσει πρωτα στον ιδιο και μετα για το παιδι. Τα παιδια καθε μερα μεγαλωνουν και αλλαζουν απο τη μια στιγμη στην αλλη τα ενδιαφεροντα τους, το πιο πιθανο ειναι πως οταν θα φυγουν τα παιδια το παπαγαλακι θα παραμεινει στο σπιτι.Ισως να σκεφτει λιγο καλητερα.
 
ενημερωσε τους ετσι κι αλλιως οτι κ το κοστος για πουλι, κλουβι κ οτι πρεπει να αγοραστει δε θα εχει κ ιδιαιτερη διαφορα απο τα 140 ευρω που τους ειπαν, ασχετως τι πουλακι θα παρουν! Δλδ ουτως η αλλως θα πρεπει να διαθεσουν καποια χρηματα, τωρα τι να σου πω! ισως θα πρεπει να περιμενουν να μεγαλωσει κι αλλο το παιδακι!
 
Αν το θέλει μόνο το παιδί ας το ξεγελάσουν με κάτι άλλο παιχνίδι ας πούμε ή ας του πάρουν ένα καναρινι που δεν θα έχει και τόσες απαιτήσεις όσο ένας παπαγάλος γιατί δεν τους το προτείνεις;
[automerge]1559675706[/automerge]
Εκεί που θα είστε όλοι παρέα πέταξε το σαν ιδέα...
 
Back
Top