Γενικά Ποιο παπαγαλάκι είναι καταλληλότερο για οκτάχρονο παιδί;

Ε μα τι λεω απο χθες! Αν ημασταν σε φορουμ με ερπετα ας πουμε θα συζηταγαμε αν τα ταιζουμε με κουνελια η χαμστερακια που αλλοι ταχουν για πετ!

Αυτο που περιγραφεις ειναι κατι φυσιολογικο ομως Τακη,το να γινεται ενας παπαγαλος παιχνιδι στα χερια ενος παιδιου με ευθυνη των γονεων ειναι κατι διαφορετικο!
 
Φυσιολογικο δεν το λες να ταιζουνε το θηραμα ζωντανο σε ραντεβου με τον θανατο χωρις ελπιδα διαφυγης! Μακαρι να μπορουσαμε να αλλαξουμε τον κοσμο Αντωνη κ την νοοτροπια! Χιλιαδες παιδια τα ζωα τα εχουν για παιχνίδι, απο τους γονεις εξαρτάται ομως! Το τι θα κανουν ομως οι γονεις στην περιπτωση μας δεν το ξερουμε!
 
Φυσιολογικο δεν το λες να ταιζουνε το θηραμα ζωντανο σε ραντεβου με τον θανατο χωρις ελπιδα διαφυγης! Μακαρι να μπορουσαμε να αλλαξουμε τον κοσμο Αντωνη κ την νοοτροπια!

Eιναι φυσιολογικο απο την αποψη οτι συμβαινει και στη φυση και παλι καλα που δεν μπορουμε να αλλαξουμε τον κοσμο γιατι πολλες φορες ο ανθρωπος παρεμβαινει σε τετοιο βαθμο που σπαει την τροφικη αλυσιδα.
Αν ηταν κατεψυγμενο το θηραμα θα αλλαζε κατι ή θα ειχε ελπιδα διαφυγης απο την διαδικασια καταψυξης;

Χιλιαδες παιδια τα ζωα τα εχουν για παιχνίδι, απο τους γονεις εξαρτάται ομως! Το τι θα κανουν ομως οι γονεις στην περιπτωση μας δεν το ξερουμε!
Απο αυτα που μας γραφεις ειναι σχεδον σιγουρο τι θα γινει στην προκειμενη περιπτωση.
Εκτος αν ξερεις κατι παραπανω το οποιο δεν μας το εγραψες.
 
Eιναι φυσιολογικο απο την αποψη οτι συμβαινει *και στη φυση και παλι καλα που δεν μπορουμε να αλλαξουμε τον κοσμο γιατι πολλες φορες ο ανθρωπος **παρεμβαινει σε τετοιο βαθμο που σπαει την τροφικη αλυσιδα.
***Αν ηταν κατεψυγμενο το θηραμα θα αλλαζε κατι ή θα ειχε ελπιδα διαφυγης απο την διαδικασια καταψυξης;
*Η φύση είναι φύση και σωστά συμβαίνει ότι συμβαίνει (εκεί)
** Ο άνθρωπος έχει ήδη παρέμβει στη φύση, για να υπάρχει η ανάγκη ζωντανής τροφής για το... Πετ του.
***Πάντως προσωπικά θα προτιμούσα να με σκοτώσουν και να με βάλουν στην κατάψυξη, από το να με δώσουν ζωντανή ως τροφή...
 
*Η φύση είναι φύση και σωστά συμβαίνει ότι συμβαίνει (εκεί)
** Ο άνθρωπος έχει ήδη παρέμβει στη φύση, για να υπάρχει η ανάγκη ζωντανής τροφής για το... Πετ του.
***Πάντως προσωπικά θα προτιμούσα να με σκοτώσουν και να με βάλουν στην κατάψυξη, από το να με δώσουν ζωντανή ως τροφή...

Η συγκεκριμενη τροφη ομως ειναι προιον εκτροφης και δεν εχει αφαιρεθει απο την φυση.
Οτι ακριβως συμβαινει και με την τροφη των ανθρωπων.

Την συγκριση σου δεν την καταλαβαινω Σισσυ μου μιας και η διαφορα αναμεσα σε ανθρωπο και ποντικι ειναι χαωδης.
 
Η συγκεκριμενη τροφη ομως ειναι προιον εκτροφης και δεν εχει αφαιρεθει απο την φυση.
*Οτι ακριβως συμβαινει και με την τροφη των ανθρωπων.

Την συγκριση σου δεν την καταλαβαινω Σισσυ μου μιας και η διαφορα αναμεσα **σε ανθρωπο και ποντικι ειναι χαωδης.
:)
*Η διαφορά μου είναι σε σχέση με τη ζωντανή τροφή και όχι με την εκτροφή ζώων που θανατώνονται για να φαγωθούν...
**Δεν είμαι σίγουρη γι΄αυτό... Βλέπεις Αντώνη μου, πως με ότι ζωντανό ''ασχοληθούμε'' καταλαβαίνουμε (οι άνθρωποι) πως πχ έχουν αντίληψη, νοημοσύνη και πολλά άλλα που εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε (ακόμα).
 
:)
*Η διαφορά μου είναι σε σχέση με τη ζωντανή τροφή και όχι με την εκτροφή ζώων που θανατώνονται για να φαγωθούν...
**Δεν είμαι σίγουρη γι΄αυτό... Βλέπεις Αντώνη μου, πως με ότι ζωντανό ''ασχοληθούμε'' καταλαβαίνουμε (οι άνθρωποι) πως πχ έχουν αντίληψη, νοημοσύνη και πολλά άλλα που εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε (ακόμα).

Το λεω απο την αποψη οτι και το κοτοπουλο ζωντανο ειναι πριν φαγωθει και το ποντικι πριν φαγωθει απο το φιδι εχει ηδη κανει την δουλεια του το δηλητηριο, δεν το τρωει ζωντανο.
Ισως μαλιστα το ποντικι εχει πιο "ανωδυνο" θανατο σε σχεση με το κοτοπουλο.

Αντιληψη και νοημοσυνη φυσικα και εχουν, δεν εχω αντιρρηση σε αυτο αλλα κατα την επιστημονικη αποψη σε καμια περιπτωση αυτη δεν πλησιαζει τα επιπεδα του ανθρωπου.
 
Φυσιολογικο δεν το λες να ταιζουνε το θηραμα ζωντανο
Eιναι φυσιολογικο απο την αποψη οτι συμβαινει και στη φυση
** Ο άνθρωπος έχει ήδη παρέμβει στη φύση, για να υπάρχει η ανάγκη ζωντανής τροφής για το... Πετ του.
***Πάντως προσωπικά θα προτιμούσα να με σκοτώσουν και να με βάλουν στην κατάψυξη, από το να με δώσουν ζωντανή ως τροφή...
Την συγκριση σου δεν την καταλαβαινω Σισσυ μου μιας και η διαφορα αναμεσα σε ανθρωπο και ποντικι ειναι χαωδης.
Το λεω απο την αποψη οτι και το κοτοπουλο ζωντανο ειναι πριν φαγωθει και το ποντικι πριν φαγωθει απο το φιδι εχει ηδη κανει την δουλεια του το δηλητηριο, δεν το τρωει ζωντανο.
Ισως μαλιστα το ποντικι εχει πιο "ανωδυνο" θανατο σε σχεση με το κοτοπουλο.

Αντιληψη και νοημοσυνη φυσικα και εχουν, δεν εχω αντιρρηση σε αυτο αλλα *κατα την επιστημονικη αποψη σε καμια περιπτωση αυτη δεν πλησιαζει τα επιπεδα του ανθρωπου.

Μάζεψα όλα τα off topic για να 😛 συνεννοηθούμε...
Η ένσταση μου είναι για το ζωντανό θήραμα σε... Πετ!
*η επιστημονικές απόψεις αλλάζουν Αντώνη μου... Και η φυσική άλλαξε και σίγουρα έπεται συνέχεια για πολλά άλλα!
Αυτά. _ 😊
 
Κανένα παπαγαλάκι δεν είναι κατάλληλο για παιγνίδι σε ενα παιδί. Αντιθέτως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να εξηγήσουμε στο παιδί τα περί ελευθερίας και δικαιώματος των ζώων στην ελευθερία και τη φύση.
Η αγάπη για τα ζώα δεν προϋποθέτει να έχεις ζώα ούτως ή άλλως. Τα πετ μας όσο και να τα αγαπάμε, όσο και να τα προσέχουμε δεν παύουν να είναι κατά κάποιον τρόπο "στερημένα ελευθερίας".
Το να τα δώσουμε και ως "παιγνίδι" ή ως "ανταμοιβή" σε ένα παιδί που ίσως και να μην καταλαβαίνει ακριβώς τι είναι αυτό που του προσφέρουμε νομίζω είναι το χειρότερο για ένα πουλάκι ιδίως.

Προσπάθησε να πεις στον φίλο σου ακριβώς αυτά ή στην τελική δείξε του τι γράφω.
 
Εγω αρχισα να το σκεφτομε ποιο θετικα οτι αλλα πουλια μπορει ναχουν χειροτερη ζωη, εφοσον για καθε απορια λογικα εμενα θα ρωτανε και εγω αν δεν ξερω θα ρωταω εσας!
 
Εγω αρχισα να το σκεφτομε ποιο θετικα οτι αλλα πουλια μπορει ναχουν χειροτερη ζωη, εφοσον για καθε απορια λογικα εμενα θα ρωτανε και εγω αν δεν ξερω θα ρωταω εσας!
, δεν μπορώ να πω, είσαι αισιόδοξος Τάκη! 🙄... Μακάρι να είναι έτσι!
 
Ας μην είμαστε τόσο αφοριστικοί. Εγώ ακόμα θυμάμαι με αγάπη το πρώτο μου καναρίνι που μου αγόρασαν οι γονείς μου όταν ήμουν στην ίδια ηλικία. Έμαθα να αγαπάω, να φροντίζω και να σέβομαι τα πουλια.
Μην προοικονομούμε ότι όλα θα πάνε στραβα. Λίγη φροντίδα και προσοχή από τους γονείς και όλα θα είναι εντάξει. Δε λέω ότι τα πράγματα σίγουρα θα εξελιχθούν ρόδινα, όμως δεν ήρθε και η καταστροφή. Σχεδόν σε κάθε μπαλκονι βλέπουμε πουλάκια και ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που οι συνθήκες διαβίωσης τους είναι άθλιες. Συνήθως όσα λάθη γίνονται είναι από άγνοια και από τη στιγμή που υπάρχει και ο @takis1964 να τους καθοδηγήσει, όλα θα πάνε καλά.
Δεν είναι δα και τόσο τρομακτικό το να υιοθετήσει μια οικογένεια ένα πουλάκι. Ας μην είμαστε ελιτιστες, μπορεί να μην το έχουν όπως εμείς «θεωρούμε» το σωστό, όμως αυτό δε σημαίνει ότι υπέγραψαν και την καταδίκη του πουλιού.

Προσωπικές μου σκέψεις πάντα.
 
Ελένη μου, γράφω δυστυχώς έχοντας άσχημη εμπειρία.
Έχω προσπαθήσει ώρες ώστε να πείσω ενήλικες, των οποίων ήταν προσωπική η επιλογή να αγοράσουν πουλάκι,
ότι οι συνθήκες για το πουλί (όχι απαραίτητα καθαριότητας, αν και είναι το σύνηθες) δεν είναι οι σωστές,
συμβουλεύοντας τους με παραδείγματα (κοινής λογικής)...
Τα λόγια και οι συμβουλές στο 90% των περιπτώσεων, δεν έπιασαν ''τόπο''.
Άλλοτε τα πουλιά αρρώσταιναν και πέθαιναν από πχ ρεύματα αέρος-θερμοπληξία και δεν γνωρίζω τι άλλο,
είτε τους έφευγαν κατά την διάρκεια της καθαριότητας ή διότι θεωρούσαν πως μπορούσαν να τα πιάσουν (στα χέρια τους) εκτός ή εντός σπιτιού, με ανοιχτά παράθυρα...

Ας ευχηθώ λοιπόν όλα να πάνε καλά για μια...''αγορά'', που θα συμβεί διότι ένα παιδί ''τρέλανε'' τους γονείς του και προκειμένου να ξεμπερδεύουν θα του κάνουν το χατήρι

... Και αυτος θελει να ξεμπερδευει για να μην εχει γκρινια!

Δεν υπάρχει ωραιότερη συντροφιά (και όχι μόνο) για ένα παιδί, από τη συντροφιά ενός πουλιού ή ζώου.
Αρκεί οι γονείς να είναι συνειδητοποιημένοι πως δεν πρόκειται γι΄''απλές αγορές'', αλλά για ζωντανές ψυχές,
η αγορά των οποίων μόνο υπευθυνότητα, αγάπη, χαρά αλλά και έγνοιες φέρνουν γι΄αρκετά χρόνια!
 
@Sissy συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό. Και ειδικά αν μιλάμε για παπαγάλους που έχουν ιδιαιτερότητες σαν ζώα. Όμως ίσως αυτό να είναι ευκαιρία να γνωρίσουν τον κόσμο των πουλιών, να ενδιαφερθούν περισσότερο.
Βέβαια, αν με ρωτήσεις, για ένα παιδί που έχει «ζαλίσει» τους γονείς του και ο μόνος λόγος για να ησυχάσει είναι να του κάνουν αυτό που θέλει, είναι για μένα λάθος εξαρχής. Το παιδί οφείλουμε να το κάνουμε να καταλαβει ότι δεν μπορεί να τα έχει όλα απλά επειδή θέλει και πως τα ζώα δεν είναι παιχνίδια (Αυτό είναι βέβαια, εκτός θέματος και παίρνει μεγάλη συζήτηση)

Όσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση δε θα πήγαινα σε αγορά παπαγάλου που ενέχει μεγαλύτερο κίνδυνο να παραμεληθεί το πουλί, αλλά σε αγορά δυο παραδεισιων για παράδειγμα, που είναι ευκολα πουλάκια για αρχάριους, μπορεί να μάθει το παιδί τα βασικά της φροντίδας τους, είναι ζωηρα και χαριτωμένα, έχουν ομορφα χρώματα και δεν έχουν τόσο μεγάλη ανάγκη την παρουσία του ανθρώπου.
Αλλά αυτό είναι δικό τους θέμα να το καταλάβουν.
 
Θα διαφωνήσω λίγο στο "είναι δικό τους θέμα". Το να κάνουμε τον κόσμο μας έναν καλύτερο κόσμο (όπως μπορεί ο καθένας) είναι θέμα όλων μας. Οταν αποτραβιόμαστε από ζητήματα γιατί "το παιδί είναι δικό τους", "δεν με αφορά το θέμα", "αν δε με ενοχλούν δεν πειράζει", τότε συμπεριφορές όπως παιδιά που δε μαθαίνουν κάτι που θα μπορούσαν (πχ τα ζώα, τα συναισθήματά τους και η ευφυία τους), θέματα που ξαφνικά μας "αφορούν" γιατί γιγαντώνονται μέσα στην κοινωνία, ενοχλήσεις που ξαφνικά μας αγγίζουν γιατί "έφτασαν δίπλα μας" θα συνεχίσουν να υπάρχουν και φυσικά δε θα δημιουργούμε νέες γενιές καλύτερες, αλλά χειρότερες από εμάς.
Είναι ευθύνη όλων μας πιστεύω η συλλογική προσπάθεια για έναν καλύτερο κόσμο, ηθικά, συναισθηματικά και τελικά σε βιοτικό επίπεδο υψηλού επιπέδου για όλους, ανθρώπους και ζώα.

Ολα αυτά τα γράφω για να μην παρεξηγηθώ με κάθε καλή διάθεση και κατά κανέναν τρόπο "επιθετικά" ή εριστικά
 
Να δωσω μια ιδεα ακομη αν δεν εχουν παρει ηδη παπαγαλο,θα μπορουσα να προτεινω να κανουν το ιδιο πραγμα που εκανε ο αντρας μου με τον γιο μου οταν μας ζητησε παπαγαλο.
Τον εβαλε να ψαξει και να βρει τα παντα για τους παπαγαλους, για την διατροφη, τον κλουβι, τη ψυχολογια... Τα παντα. Ο μικρος εψαξε στο ιντερνετ βρηκε πληροφοριες και τις εγραψε ολες σε κολλες Α4. Δυο εβδομαδες εκανε ερευνα και γεμισε 3 σελιδες, ετσι μας απεδειξε ποσο ενδιαφερεται και κουραστηκε πριν ακομη παρει το ζωακι.
Θα μπορουσε και ο κυριος να κανει το ιδιο πραγμα και απο εκει και περα εξαρτατε μονο απο μικρο το ποσο θα δουλεψει για να παρει το πουλακι.
 
Λοιπον μιλησα χθες με την μαμα και μου ειπε οτι πριν παντρευτεί ειχε 2 μπατζι σπιτι της, τα οποία μετα απο 4 η 5 χρονια τα εδωσε σε αλλη οικογενεια λογω ελειψης χρονου!
[automerge]1560061565[/automerge]
Η πλακα ειναι οτι της ειπα για τις διακοπες μου κ μου προτεινε να μου κρατησει την Τουκη για τις μερες που θα λειψω 🙄 🥶😎
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η πλακα ειναι οτι της ειπα για τις διακοπες μου κ μου προτεινε να μου κρατησει την Τουκη για τις μερες που θα λειψω 🙄 🥶😎

Δωστη κι εσυ, να δουν τι εστι βερίκοκο. Ίσως το ξανασκεφτούν τότε 😛
 
Back
Top