Γενικά Ποιο παπαγαλάκι είναι καταλληλότερο για οκτάχρονο παιδί;

Παιδια μπατζι και 8 με 10 χρονια ζωης δυσκολο το βλεπω για να ειμαι ρεαλιστης κανα χρονο το πολυ δινω για καποιους που δεν ειχαν πουλακια εως τωρα! Και για να ειμαι δικαιος θα πω οτι στα 20 μου ειχα παρει 2 μπατζι τα οποια μετα απο μερικους μηνες πεθανε το ενα κ αργοτερα το αλλο,Μετα απο 2 χρονια μας χαρισανε ενα ζευγάρι ακομα και ειχαν την ιδια τυχη! Τα πουλακια τα ειχα με ανοικτη την πορτα και σκαρφαλωνανε στην οροφη κ παιζανε, ηταν ημερα δηλαδη! Ειναι ευαισθητα πουλια κ με το παραμικρο πριν καταλαβεις κατι ερχεται το μοιραιο! Ποσο μαλλον οταν εισαι κ τελειως ασχετος! Δυστυχώς η σκληρη πραγματικοτητα αυτη ειναι☹
[automerge]1559675845[/automerge]
Αν το θέλει μόνο το παιδί ας το ξεγελάσουν με κάτι άλλο παιχνίδι ας πούμε ή ας του πάρουν ένα καναρινι που δεν θα έχει και τόσες απαιτήσεις όσο ένας παπαγάλος γιατί δεν τους το προτείνεις;
[automerge]1559675706[/automerge]
Εκεί που θα είστε όλοι παρέα πέταξε το σαν ιδέα...
Δεν ειμαστε παρεα αυτο εξηγω, για μπανιο τους βλεπω το καλοκαιρι ερχομενοι απο Αθηνα!
 
Άνθρωποι που αγοράζουν ένα ζώο-πουλί για να ξεμπερδεύουν και να μην τους ζαλίζει το παιδί τους, δεν έχουν συναίσθηση πως με αυτές τις ''αγορές'' δεν ξεμπερδεύεις, αλλά...''τις παντρεύεσαι'' και τις εξυπηρετείς.
Πιστεύω πως ότι κι αν πει ο Τάκης δυστυχώς η απόφαση έχει παρθεί...
Ένα μπάτζι προτείνω εγώ...

Παιδια μπατζι και 8 με 10 χρονια ζωης δυσκολο το βλεπω για να ειμαι ρεαλιστης κανα χρονο το πολυ δινω για καποιους που δεν ειχαν πουλακια εως τωρα!
Λέγε 6 μήνες... Το έχω δει το έργο με φίλους και γνωστούς, δεν ακούν τίποτε, τους δίνεις συμβουλές και ''βρίσκονται αλλού'', αδιαφορούν βρε παιδί μου, λες και δεν πρόκειται για ζωντανές υπάρξεις...άσχετοι-αδιάφοροι, όσα πάνε κι όσα έρθουν για να μην πω κάτι χειρότερο😡
 
Παιδια μπατζι και 8 με 10 χρονια ζωης δυσκολο το βλεπω για να ειμαι ρεαλιστης κανα χρονο το πολυ δινω για καποιους που δεν ειχαν πουλακια εως τωρα! Και για να ειμαι δικαιος θα πω οτι στα 20 μου ειχα παρει 2 μπατζι τα οποια μετα απο μερικους μηνες πεθανε το ενα κ αργοτερα το αλλο,Μετα απο 2 χρονια μας χαρισανε ενα ζευγάρι ακομα και ειχαν την ιδια τυχη! Τα πουλακια τα ειχα με ανοικτη την πορτα και σκαρφαλωνανε στην οροφη κ παιζανε, ηταν ημερα δηλαδη! Ειναι ευαισθητα πουλια κ με το παραμικρο πριν καταλαβεις κατι ερχεται το μοιραιο! Ποσο μαλλον οταν εισαι κ τελειως ασχετος! Δυστυχώς η σκληρη πραγματικοτητα αυτη ειναι☹
[automerge]1559675845[/automerge]

Δεν ειμαστε παρεα αυτο εξηγω, για μπανιο τους βλεπω το καλοκαιρι ερχομενοι απο Αθηνα!
Συγνώμη μπερδεύτηκα...
 
Άνθρωποι που αγοράζουν ένα ζώο-πουλί για να ξεμπερδεύουν και να μην τους ζαλίζει το παιδί τους, δεν έχουν συναίσθηση πως με αυτές τις ''αγορές'' δεν ξεμπερδεύεις, αλλά...''τις παντρεύεσαι'' και τις εξυπηρετείς.
Πιστεύω πως ότι κι αν πει ο Τάκης δυστυχώς η απόφαση έχει παρθεί...
Ένα μπάτζι προτείνω εγώ...


Λέγε 6 μήνες... Το έχω δει το έργο με φίλους και γνωστούς, δεν ακούν τίποτε, τους δίνεις συμβουλές και ''βρίσκονται αλλού'', αδιαφορούν βρε παιδί μου, λες και δεν πρόκειται για ζωντανές υπάρξεις...άσχετοι-αδιάφοροι, όσα πάνε κι όσα έρθουν για να μην πω κάτι χειρότερο😡
Αν ελεγα 6 μηνες θα ακουγοταν για καποιους υπερβολικο, γιαυτο ειπα 1 χρονο και μιλησα εκ πειρας 😞
[automerge]1559677528[/automerge]
Συγνώμη μπερδεύτηκα...
Για ποιο; 😳
 
Δώστους να κρατήσουν το δικό σου για όταν θα λείπεις στις διακοπές να δεις τι θα θέλουν να πάρουν μετά... Άι τέικ δε μάουντενς... 😛
Ανεστη αν σου πω οτι αυτο ειπε η Μαρια να κανω κ μου σηκωθηκε η τριχα κ συμπληρωσε, μπορει κ να τους αρεσει κ να την κρατησουνε! 🙄 😂
 
Πες του επίσης να ψάξει τρόπο να ξεμπερδέψει και με τη στεναχώρια του παιδιού του όταν πεθάνει το πουλί.
Σοφό, αλλά γι΄ανθρώπους που σκέφτονται ''αλλιώς''... Πολύ φοβάμαι ότι πολλοί ''οι άνθρωποι'' σε ανάλογη περίπτωση, το αντικαθιστούν και μάλιστα σύντομα για να... Ξεμπερδεύουν!
 
Μιλησα σημερα μ τον μπαμπα, ο μικρος του δειξανε κοκατιλ στο πετσοπ και εχει κολλησει με αυτο, τον ρωτησα για την φροντιδα του πουλιου κ μου ειπε οτι θα ασχολειται η μαμα του, το οτι ειναι νοσοκομα με κανει να πιστευω οτι θα τηρει τους κανονες καθαριοτητας! Θα κατεβει μαλλον Σ/κο για μπανιο και θα του πω 5 πραγματα!
Απο που το παιρνουμε τωρα; κλουβι απο birdmarket και φαγητο
 
Βρε Τάκη δεν τους μιλάς για το φόρουμ; Να κάτσουν να διαβάσουν λίγα πράγματα για να σχηματίσουν μια γνώμη. Το ότι το παιδάκι αλλάζει τόσο γρήγορα γνώμη με κάνει να πιστεύω πως θα το βαρεθεί πολύ γρήγορα.
 
Το παιδακι δεν αλλαξε γνωμη του δειξανε κοκατιλ κ κοκατιλ θελει. Δεν ειναι ανθρωποι των φορουμ πιστεψε με, με βάρδιες δουλευουν λογω επαγγελματων και εχουν και 2 παιδια! Και να μου πουν οτι θα διαβασουν, ετσι θα το πουν!
Το θεμα ειναι να παρουν ενα υγιες πουλακι για ναναι ποιο ευκολη η συμβιωση
 
Το παιδακι δεν αλλαξε γνωμη του δειξανε κοκατιλ κ κοκατιλ θελει.
Φωνάζουν δυνατά, δαγκώνουν δυνατά, μαδιούνται. Βρες κι άλλα, προκειμένου να πάρουν μπάτζι που θα τους είναι πιο...''εύχρηστο'' Τάκη!
 
Εγώ πιστεύω πως η απόφαση έχει παρθεί ήδη από τον μικρό γιο..ότι και να πει ο Τάκης άδικα θα το πει... μακάρι να είμαι λάθος.
Ε μα τι λεω απο χθες! Αν ημασταν σε φορουμ με ερπετα ας πουμε θα συζηταγαμε αν τα ταιζουμε με κουνελια η χαμστερακια που αλλοι ταχουν για πετ!
 
Η @Sissy προτεινει μπατζι και αν ειναι μπατζι θα προτεινω 2, δεν ξερω αν το δεχθει ο μικρος, ο μπαμπας δεν εχει αντίρρηση! Ο μικρος ακουγα που φωναζε 🙄
Απο εκτροφεα φυσικα, αλλα αντε τωρα να ψαξεις!
 
Back
Top